Ферми и био-ферми

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от optics »

miko написа:
Joya написа:Точно това смятах да попитам, на село кокошките на времето снасяха бели яйца. По бледи спомени от соца яйцата по магазините също бяха бели, може и да греша, после навлязаха масово по магазините кафяви.
През комунизма яйцата не бяха био, а бяха от ферми в които тъчеха кокошките с какви ли не боклуци.
На село яйцата бяха предимно кафяви.
Генното инженерство не е от вчера, някой да си спомня за сортови семена..
Имаш грешна идея какво значи "генно инженерство".
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от ablood »

Чак пък "грешна"?
Както ти веднъж се измъкна "работим с различна терминология" :lol:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от optics »

Не съм се измъкнал, а съм се изразил любезно, за да не засегна събеседника който е говорел нещо без да му е ясно кое какво значи. Но понеже грубостите във форума са по-чести от любезностите, когато се изразя по-меко хората го приемат за признак на слабост, че едва ли не аз съм сбъркал и съм се измъкнал по терлици, а хич не им идва наум, че не съм искал да обяснявам колко те са в грешка. Това е в много голяма степен вярно за Бистра - случвало се е да съм казал нещо човешки, дори в тон с нейното твърдение, а тя отново скача да спори. Такива хора тотално ме отказват от диалог.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
miko
Мнения: 305
Регистриран на: Вто Дек 23, 2003 12:52 am
Местоположение: Montreal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от miko »

Признавам лаик съм в тази област, а и не ми се спори. Просто ме по дразни сравнението бг соц = органик
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

О, толкова беше органично, че като си купиш пиле, получаваш 2 в 1 - пиле с аромат на риба. Ядеш пиле, а си представяш, че ядеш риба. :lol:
За използваните пестициди хич и не ми се започва.
Баба ми беше по професия агроном, така че го знам от извора. Пази боже, сляпо да прогледа!
Между другото кокошките снасяха яйца от бяло през всички нюанси до тъмно кафяво, само че след това ги разделяха. Затова в магазинската мрежа се продаваха изцяло бели и изцяло кафяви яйца. Това няма нищо общо с органичността им.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от IRA »

Аз не виждам някой някъде да твърди че бг. соц = на органик.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Joya »

miko написа:Признавам лаик съм в тази област, а и не ми се спори. Просто ме по дразни сравнението бг соц = органик
Няма сравнение, не си разбрал.
Бабите през социализма или поне моята не модифицираше генно кокошките си :rofl:
И ги хранеше с жито от магазина или от земята, която имаше демек ТКЗС ще да е било.
Точно със сортови семена не са хранели кокошките ...
Малко се превъзнасяте покрай био/органик, както и от яйца от свободни кокошки.

"Ето и някои най-разпространени заблуди относно яйцата. Най-популярното е, че кафявите яйца се различават от белите. Според някои белите са много по-полезни.

Единствената разлика между тях е в цвета на черупката, която зависи единствено от породата на кокошката, която ги е снесла. Често се случва белите кокошки да снасят бели яйца, а тъмните – кафяви.

Няма разлика в хранителните качества и вкуса на тези яйца. Друга разпространена заблуда е, че хубавите яйца са само от кокошки, които се разхождат на чист въздух."
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от seeker »

Веднъж попаднах на информация, че на кокошките се дават багрила, които оцветяват жълтъците в ярко жълто и оранжево за по-добър търговски вид. Информацията гласеше, че багрилата не са много безобидни. Имаше един период, когато гледах да купувам яйца с бледи жълтъци. Обясняваха, че те не са по-малко хранителни просто кокошката е яла друга храна, а явно не е яла багрила.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от miteto »

seeker написа:Имаше един период, когато гледах да купувам яйца с бледи жълтъци.
Как "гледаше', то не се вижда преди да счупиш яйцето?
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

seeker написа:Веднъж попаднах на информация, че на кокошките се дават багрила, които оцветяват жълтъците в ярко жълто и оранжево за по-добър търговски вид. Информацията гласеше, че багрилата не са много безобидни. Имаше един период, когато гледах да купувам яйца с бледи жълтъци. Обясняваха, че те не са по-малко хранителни просто кокошката е яла друга храна, а явно не е яла багрила.
И на мен ми стана интересно, как избираше според жълтъците? А "багрилото" се нарича "сочна зелена тревица". :rofl:
Ти асъл си купувал по-неорганичните яйца, "избирайки ги, при това, по жълтъците". :lol:
Тая тема си е направо готов сценарий за театрална постановка. Оня избелвал черупки, ти пък ги избираш по жълтъците. Как мислиш, дали ще ме вземат в някоя ферма за художник, примерно на пъдпъдъчи яйца? :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от seeker »

miteto написа:
seeker написа:Имаше един период, когато гледах да купувам яйца с бледи жълтъци.
Как "гледаше', то не се вижда преди да счупиш яйцето?
Използвал съм „гледаше“ в преносен смисъл, опитвах се, мъчех се.
Ти как би постъпил ако трябва да подсигуряваш за семейството си яйца с бледи жълтъци? И защо предпоставяш, че яйцето не трябва да се счупи, за да се види.
Bistra написа:А "багрилото" се нарича "сочна зелена тревица".
Разбира ти главата, Бистре! Аз съм ви признал теб и аблуда. Много ви разбират главите и то по всички теми :D
Bistra написа:Ти асъл си купувал по-неорганичните яйца, "избирайки ги, при това, по жълтъците".
Защо реши, че като съм избирал цвета на жълтъците съм търсил „органични“ (що за понятие) яйца. Аз просто исках яйца без обветители. Искам яйца без модерни добавки от произдителите. Въобще не ме интересува колко печели той от яйцата, колко му е изгодно да тъпче кокошките с боклуци и как му върви бизнесът. Аз искам нормални яйца, снесени от нормални кокошки, не от кокошки-наркоманки. Яйца каквито имахме в наше село. Ама дядо ми не отглеждаше кокошките, за да прави пари, а за да имаме яйца. Толкова ли много искам?
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Rall »

Сийкър, не е въпроса дали искаш много или малко а дали има кой да ти го предложи. Не вярвам, че храните обозначени като "био" са по-различни от другите освен по цената. Относно кокошките и яйцата като едно време, няма начин освен ако не се заемеш сам да си ги отглеждаш.
Dead Eyes See No Future
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

seeker написа: Разбира ти главата, Бистре! Аз съм ви признал теб и аблуда. Много ви разбират главите и то по всички теми :D
Разбира я! Баба също гледаше преди време кокошки. Когато им даваше "зелено" (не пари, а троскот :P ) жълтъците се багреха в оранжево и съответно като ги оставяше само на царевица и жито (това се случваше през зимата по обясними причини), жълтъците ставаха по-бледи.
Аз разбирам от петли. Като му ритнех един по мрежата отдаваше звучно чест, гледаше ме злобно и се чудеше как да ме изяде. Е, накрая аз го изядох сготвен на яхния, ама това са подробности. :D
P.S.Извинявам се, че не се изразих добре! И бледите, и другите "айца" са органичен продукт. Въпросът е кои са по-био, нал тъй? ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от analgin »

Каква интересна тема,
Никой не споменава за това дали има разлика във вкусовите качества на яйцата снесени от кокошки без петел и тези от кокошки с петел. Ако яйцата от кокошките с петел са по-вкуски, има ли някаква статистика на колко кокошки се полага един петел и т н.
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от seeker »

analgin написа:...на колко кокошки се полага един петел(?)...
Bistra написа:Аз разбирам (и ;) ) от петли.
Обясни на човека, кака!
Публикувай отговор