Магистър в Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
intptr
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Фев 17, 2015 7:38 pm

Магистър в Квебек

Мнение от intptr »

Здравейте, в момента съм студент в България.Интересувам се от имиграция в Канада след завършването си. Искам да премина през магистърската програма в някой канадски университет(все още не съм се спрял на точен такъв). Имам добро ниво на владеене на френски (B2) и високо такова на английски. Дипломата, която ще получа , е от акредитиран български университет. Можете ли да ми дадете малко информация за това, дали е възможно да продължа образованието си в Квебек? Ще бъде ли зачетена бакалавърската ми степен? Дипломата, която преследвам е в сферата на софтуера. Имам 2 години реален опит в индустрията. Какво е важно да знам преди да подам заявление за магистърска програма? Трябва ли да имам дипломата си вече в мен, за да го направя, понеже дипломите се издават късно в края на годината? Ако има някой, който е преминал през магистърска програма в Канада, моля , нека да ми разкаже накратко как протичат нещата.

Благодаря
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Магистър в Квебек

Мнение от Koko »

intptr написа:Здравейте, в момента съм студент в България.Интересувам се от имиграция в Канада след завършването си. Искам да премина през магистърската програма в някой канадски университет(все още не съм се спрял на точен такъв). Имам добро ниво на владеене на френски (B2) и високо такова на английски. Дипломата, която ще получа , е от акредитиран български университет. Можете ли да ми дадете малко информация за това, дали е възможно да продължа образованието си в Квебек? Ще бъде ли зачетена бакалавърската ми степен? Дипломата, която преследвам е в сферата на софтуера. Имам 2 години реален опит в индустрията. Какво е важно да знам преди да подам заявление за магистърска програма? Трябва ли да имам дипломата си вече в мен, за да го направя, понеже дипломите се издават късно в края на годината? Ако има някой, който е преминал през магистърска програма в Канада, моля , нека да ми разкаже накратко как протичат нещата.

Благодаря
Преместих ти темата в този под-форум, мисля че тук би трябвало да получиш повече отговори от хората които са вече в Канада.

Това което аз мога да ти каже е че:
- всеки университет има собствени приемни критерии, така че докато нямаш яснота в кой точно университет ще кандидатстваш, на някои от въпросите ти може и да няма ясен отговор.
- имаш ли някаква идея как ще си финансираш следването, като имаш предвид че попаднеш в категорията на чуждестранните студенти, съответно таксите ще са по-високи?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Магистър в Квебек

Мнение от grozdan »

intptr написа:Здравейте, в момента съм студент в България.Интересувам се от имиграция в Канада след завършването си. Искам да премина през магистърската програма в някой канадски университет(все още не съм се спрял на точен такъв). Имам добро ниво на владеене на френски (B2) и високо такова на английски. Дипломата, която ще получа , е от акредитиран български университет. Можете ли да ми дадете малко информация за това, дали е възможно да продължа образованието си в Квебек? Ще бъде ли зачетена бакалавърската ми степен? Дипломата, която преследвам е в сферата на софтуера. Имам 2 години реален опит в индустрията. Какво е важно да знам преди да подам заявление за магистърска програма? Трябва ли да имам дипломата си вече в мен, за да го направя, понеже дипломите се издават късно в края на годината? Ако има някой, който е преминал през магистърска програма в Канада, моля , нека да ми разкаже накратко как протичат нещата.

Благодаря
Пример МкГил. Виж http://www.mcgill.ca/study/2014-2015/fa ... 4_major_sc" и http://www.mcgill.ca/student-accounts/t ... duate-fees"
Master Computer Science е 45 кредита. Таксата за международен студент за два семестъра full-time (30 кредита общо) е грубо $18000. Не съм сигурен дали имаш право на работа след като си full-time. Отделно си плащаш за битовите разходи. Подобни ще са цените и на други места. Ако това те устройва, поразгледай различните програми на университет по избор, набележи си няколко и пиши на някой advisor.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Магистър в Квебек

Мнение от tonich »

Според мен, авторът не е наясно дали иска да имигрира или да учи в Канада. Или и двете (ама кое по-напред?)
Двете са съвсем различни (клинични) пътеки имат доста различни особености.
Препоръчвам му да чете повече и по-малко да задава въпроси на този етап. След като се пообразова малко е добре дошъл да пита. И ако може конкретни въпроси.
Мойте 2 ст'инки...
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Магистър в Квебек

Мнение от analgin »

Поредният, който е приготвил кошницата за да бере "меки" круши в Квебек!
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: Магистър в Квебек

Мнение от kapitan »

Да,не става ясно,дали иска само да дойде да учи или заедно с това иска да имигрира. Ако имаш бол пари да си плащаш таксите за магистратурата тук като чуждестранен студент,по-добре иди в САЩ или в Европа и ако нямаш намерение да останеш да живееш в Кебек. Ако искаш да имигрираш и учиш след това,няма проблем,но това е др. въпрос. Изясни си какво искаш и после ще ти помогнем с информацията!
niki477
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Дек 23, 2007 7:36 pm

Re: Магистър в Квебек

Мнение от niki477 »

Приятелю , не обръщай внимание на "цървулите" които те хулят или се подиграват с теб , такива сме Българите в чужбина , все да се присмеем , да укорим , да се подиграем и какво ли още не . Не те познавам , но ще си позволя да ти дам няколко съвета : Ако пристигнеш в Канада ( пожелавам ти го от сърце ) избягвай контактите с Българи , пиши във форумите , тук никой неможе да ти навреди , ако все пак решиш да контактуваш с Българи , бъди много внимателен , разбира се има и свестни хора в Канада , като цяло свестните Българи са може би 10% ; Ако решиш да оставаш в Канада насочи се към федералната Канада или по точно Торонто , по скъпо е от Монреал , но пък дискриминацията спрямо емигрантите е с пъти по малка от Квебек ; Завърши си магистратурата в Монреал ( по евтино е ) и беж крачета да бягаме към Торонто . Знай приятелю за голяма част от Българите важи поговорката " От цървул , обувка не се става " . Решиш ли да идваш в Канада пожелавам ти целият късмет да е с теб . :y: :y: :y:
Tania12345
Мнения: 20
Регистриран на: Нед Яну 04, 2015 9:58 am

Re: Магистър в Квебек

Мнение от Tania12345 »

Ако си завършил бакалавър в България не би могъл да запишеш директно магистър. Моят опит показва, че не е важна степента (магистър, бакалавър или DESS), а е важна специалността. Мисля, че ако имаш енергията и желанието да учиш и работиш едновременно ще е най-добре. Така не трупаш дългове, а само опит.
men
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Мар 15, 2015 6:35 pm

Re: Магистър в Квебек

Мнение от men »

По принцип няма проблем да доидеш като магистер и да получиш право да останеш. Също таксите обявени по-горе нямат нищо общо с магистерските програми (където студента не взима по 30 кредита на година, да не говорим че таксата не зависи от броя кредити за магистер).
Наи-важното за да бъдеш приет като магистер е да си намериш професор които да ти ръководи програмата. Макар някои университети да казват че не е необходимо, от опит ти казвам че без професор е почти невъзмонжно да те приемат.
Докато учиш имаш право да работиш on-campus постоянно (има доста позиции за асистенти) и off-campus има програма с ограничен брои часове, но не знам сега как стоят нещата.
Има и по-добри вйзможности от двугодишна магистерска програма ако краината ти цел е имиграция. Примерно може да се запишеш на "diploma program", демек следдипломна квалификация, която също ти дава достъп до повечето програми за имиграция, но е много по-кратка и по-евтина. Ако те притеснява че може да не ти издадът виза за такава програма, тогава най-лесно е да се запишеш в университет в европа и да доидеш на обмен за един семестер (не се плащат такси когато си на обмен) и тук на место да си одължиш визата за да започнеш или магистер или друга програма.
В краина сметка Канада не е това което е била едно време. Аз много ще се радвам ако споделиш причината поради която искаш да доидеш. Тук живота е не по-добър от повечето западноевропеиски държави. Заплатата в сферата на software ще ти е точно на половина от най-ниската в USA (50,000 USD с днешния курс на канадцкиа долар) и няма да мръдне от това ниво докато се пенсионираш. Имаш максимум 15 дена отпуск на година. Температурите в квебек през зимата (6 месеца) са -20 градуса средно. Иситината е че с твоята специалност в UK, Germany, Switzerland, Sweden че даже и France ще си живееш къде-къде по-добре и без нужда да се занимаваш с маимунската имиграционна система. Това е моят съвет, някой който е минал по твоя път.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Магистър в Квебек

Мнение от miteto »

men написа:В краина сметка Канада не е това което е била едно време. Аз много ще се радвам ако споделиш причината поради която искаш да доидеш. Тук живота е не по-добър от повечето западноевропеиски държави. Заплатата в сферата на software ще ти е точно на половина от най-ниската в USA (50,000 USD с днешния курс на канадцкиа долар) и няма да мръдне от това ниво докато се пенсионираш.
Искаш да кажеш, че в Канада заплатата на software developers е $25,000? Това не е вярно, заплатите макар и по-ниски, са сходни с тези в USA с изключение на Silicon Valley (там наистина са много по-високи, но те са много по-високи и сравнено с другите щати в USA, не само Канада).
men
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Мар 15, 2015 6:35 pm

Re: Магистър в Квебек

Мнение от men »

Не, аз не казах 25,000. Казах че заплатите са 60,000-70,000 канадски долара, което се равнява на половината от началната заплата в Америка.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Магистър в Квебек

Мнение от miteto »

Т.е. според теб началната заплата в Америка е USD 95,000-110,000 (CAD 120,000-140,000)?
Както вече писах, това е само в Silicon Valley, има сайтове като glassdoor.com и payscale.com където има страшно много инфо за заплатите в щатите. Със сигурност има много фирми в щатите които плащат в рейнджа $50,000-80,000 USD. Не всичко е Сан Франциско или Ню Йорк.
Публикувай отговор