Търся си работа

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
agent Ozo
Мнения: 9745
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Търся си работа

Мнение от agent Ozo »

Пумпи, започваш да заприличваш на Аблъд с този буквализъм. Нали не искаш да ми кажеш, че след като нито един път не си употребил глагола "презирам", то никакво презрение не може да се усети в писанията ти. Да, има го и презрението и поучаването и чувството за превъзходство. Всичко онова, за което обвиняваш мен.
Аз през всичките тези години апелирам да се откликва на нуждата на хората от информация и да им се дава това, от което те имат нужда, а не да им ставаме ментори в живота. Когато пита човек какво да направи за да получи социал, да му даваме инфо каква е процедурата за това. Когато пита за работа на черно, да му се дава инфо за работа на черно. Когато търси работа на бяло, за учебни заведения и т.н. - по същия начин. Защото не знаем нищо за питащия и най-малкото е нелогично да даваш каквито и да е съвети на база нищонезнаене. Всички се пишете интелекти на степен няколко порядъка над средното ниво, а не можете да схванете тази елементарна логика.

П.С. Разочароващо е да констатирам, че след толкова години все още не си пораснал. Дребнавото заяждане от типа "шапкари" и "зъбари" го смятах за отминал етап. Или и ти през тези годни се превърна в отявлен циник като Иван1007?
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Търся си работа

Мнение от succes »

dea написа:Може ли някой да ми обясни, по какъв начин работата на черно + социал помага да се реализираме като квалифицирани специалисти, каквато (надявам се) е крайната цел на всеки от нас?
Според мен да се работи на черно влече доста негативи.
Ще дам пример с един колега, не-българин. След като пристигнал, 4 години работил във фабрика на черно + социал. Почнал уж за малко за да покрие някои нужди на семейството си. Само че после се явили нови и нови разходи. Времето минавало докато в един момент осъзнал, че този начин на съществувание го отдалечава от това, което си е представял че ще работи и бъде в Канада. А материалните потребности на семейството все-така били на лице. И в крайна сметка решил, че ще учи в колеж за да се реализира като специалист. Той счита тези 4 години за загубено време.
Един друг познат българин, който беше работил и на черно и на бяло ми каза: "И да знаеш, и най-мизерната работа на бяло е за предпочитане пред работата на черно."
Да спомена и за реферансите: за някои позиции те са неотменно изискване. Ако сте работили на черно изникват 2 проблема: кой ще ви даде препоръки и как ще обясните "дупката" в биографията си?
При трудова злополука по време на работа на черно изгаряте, защото нямате застраховка. Не е плод на фантазията ми, зная лично за 2 случая на хора в строителството.
Любопитно ми е какви са последиците когато някой черноработник бъде хванат в крачка. Все-пак има риск това да се случи. . .
Остава да си го обясниш на себе си, защото това не е темата тук и човекът, който търси работа на черно не е казал, че иска да става специалист с работа на черно + социал.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Търся си работа

Мнение от succes »

ivanko13 написа:
agent Ozo написа:
fighter написа:А според мен си е живо нахалство да си търсиш работа на черно и то на всеослошание. Все едно казваш: Вие сте много прости да плащате данъци.
А според мен един самодоволен новоизлюпен парвеню няма как да почувства, че това е зов за помощ на нуждаещ се човек към неговите събратя по съдба и към успели сънародници със състрадателни сърца. Не е отправен към обезумели от лакомия стипци, които вият от злоба, че са задължени да плащат големи данъци и с параноичното усещане, че всеки гледа да отмъкне някоя пара от тяхното имане.
Ами като не ви харесва данъчната и социална система в Канада, връщайте се в данъчния рай, от който сте дошли. Там данъчната ставка е само 10 %.
Чакай малко сега, че тука се оля с това изказване. Да наричаш парвеню, стипца, лакомия човек дето от първия си ден като имигрант се труди съвестно без да капризничи като някоя примадона и си плаща данаците е голяма гадост. И Пумпи и Файтър са хора които си постигат нещата с много бачкане, не е трудно да го кажа без дори да съм ги виждал. Нормално е такива хора да се разгневят когато някой айляк се опитва да пробие системата и почва с оправданията и философиите и наглите претенции. Дори и този пич дето пусна темата, хората се опитват да дадат информация и той почва "ама ако може не на бяло", "не съм съгласен","не точно". Аз как да погледна на този човек ,като на нуждаещ се, та той избира и има претенции. Това не е зов за помощ.Къде е проблема? Да имаш възможност да работиш легално и ти да избереш да си на социални плюс нелегална работа е измама. Тука не става дума само за плащането на данъците ами и затова, че искаме да вземем и от готовите пари, които някой си парвеню е дал на държавата. Те истински нуждаещите се хора не могат да се вредят от вас бе...Срама нямате!
Не се е олял, много добре си го е казал, особено заключението. Всеки си носи последствията от начина си на живот и никому не са нужни нито състрадания, нито погледи, а просто информация и помощ. Всеки е с различен емоционален, финансов, социален, езиков, психически и т.н. багаж и си има своя идея за нещата. Нещата са относителни. Не познаваш историята на този човек, за да го заклеймяваш като "примадона", която избира. Все пак той предлага труда си! Защо трябва някой да се разгневява, когато му е топло и постелено, затова че някой просто е поискал да искара допълнителен долар, за ... той си знае какво.
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Търся си работа

Мнение от succes »

pumpy написа:
agent Ozo написа:
pumpy написа:Ако аз съм от "кариеристите" много се извинявам, но описанието й НЯМА нищо общо с действителността. За другата група си нямам представа, затова и попитах дали тя го пише от личен опит ?
Ами точно защото си нямаш никаква представа за хората, които презираш и които поучаваш, затова и приказките ти НЯМАТ нищо общо с действителността. Също както грешат и тези, които пишат за хора като теб, без да са били на твоето място.
Да ти напомня само, че и преуспелият столичен Хълбой ти се присмиваше, а той не е от привържениците на социала. Ето и твоят приятел, когото си подслонил в къщата си, също не е одобрявал това което правиш. Толкова ли не можеш да схванеш след всичко това, че на никому не са нужни твоите нравоучения и непрекъснатото навиране в очите на твоите принципи, твоите постижения и твоят начин на живот? Ето за това става дума.
Който иска да си губи времето, да си го губи. Нали не губи твоето.
Линко, прекаляваш: За пореден път ти напомням да ми покажеш къде точно "презирам" хората на социал ? Или "поучавам" ? Откога споделянето на мнение се води"поучаване" ?
Не разбирам защо товите "нравоучения как да се закопаем колкото се може по на дълбоко" са приемливи тук, а моя опит и мнение не са ? Или това е някакво вродено усещане за превъзходство ?
За твое съжаление аз не съм "служил", не са ми набивали канчето години наред и не мога да разбера начина ти на "мислене" - може би това невероятно те дразни и затова предпочиташ да превръщаш темата в лични нападки. Това може и да работи някъде, в един друг свят и време, но не и в Свободна страна като Канада, съжалявам.
Не се чуствай задължен да ми отговаряш - честно казано не ме интересува. Всеки си iма глава на раменте и да си я троши както си иска......

А ето ТОВА е добро за лека нощ ;)
Пумпи, аз също не съм служил, но пък разбирам много добре начина на мислене на Агент Озо. Той се опитва безпристрастно да даде информация, докато ти се даваш за пример непрекъснато из постовете си и е странно, че не си даваш сметка за това. Ако пък идеята ти е да окуражиш новодошли да продължат с борбата и да им вдъхнеш сили и надежди, това е много благородно, само дето трябва да се излезе малко от "его" кръга и да се говори повече в трето лице.
Нещата са доста субективни, това не е математика.
Иначе и аз се поздравих с един от линковете ти и музиката беше приятна за слушане.
pollita
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 3:45 pm
Местоположение: Qc

Re: Търся си работа

Мнение от pollita »

ivanko13 написа: Чакай малко сега, че тука се оля с това изказване. Да наричаш парвеню, стипца, лакомия човек дето от първия си ден като имигрант се труди съвестно без да капризничи като някоя примадона и си плаща данаците е голяма гадост. И Пумпи и Файтър са хора които си постигат нещата с много бачкане, не е трудно да го кажа без дори да съм ги виждал. Нормално е такива хора да се разгневят когато някой айляк се опитва да пробие системата и почва с оправданията и философиите и наглите претенции. Дори и този пич дето пусна темата, хората се опитват да дадат информация и той почва "ама ако може не на бяло", "не съм съгласен","не точно". Аз как да погледна на този човек ,като на нуждаещ се, та той избира и има претенции. Това не е зов за помощ.Къде е проблема? Да имаш възможност да работиш легално и ти да избереш да си на социални плюс нелегална работа е измама. Тука не става дума само за плащането на данъците ами и затова, че искаме да вземем и от готовите пари, които някой си парвеню е дал на държавата. Те истински нуждаещите се хора не могат да се вредят от вас бе...Срама нямате!
Всеки си гледа от неговата камбанария. Аз лично познавам хора(не българи), които с пристигането си в Канада без да знаят и дума от местните диалекти, си купуват по няколко сгради и дават работа на десетки хора. Познавам и такива, които идват с огромни кредити и пак без езици, почват не от нулата, а няколко нива по-надолу. Колко ще трябва да бързат, да се борят, да учат и да работят, за да станат като първата група. Ами никога няма да ги стигнат и няма смисъл да пробват дори.
Затова ми е интересно, тези капацитети пумпи, помпи, ивановци и бойци разни и подобни с какъв старт са, за да се изтъкват тук за много морални и преуспели и да дават оценки и напътствия? Каквото и да отговорят, истината ще е някъде там, "Досиетата Х".
pollita
Мнения: 91
Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 3:45 pm
Местоположение: Qc

Re: Търся си работа

Мнение от pollita »

Не ми се получи много добре цитирането, може би защото исках да изтрия предишните цитати на ivanko13, но ще схванете смисъла
succes
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Дек 18, 2009 6:11 pm
Местоположение: София

Re: Търся си работа

Мнение от succes »

Освен това има нещо, което не е никак за подценяване, даже е много сериозен факт и той е, че новодошлите плуваме в много по-трудни икономически води, отколкото тези дошли преди 10 и повече години и става все по-трудно.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Търся си работа

Мнение от Bistra »

succes написа:Освен това има нещо, което не е никак за подценяване, даже е много сериозен факт и той е, че новодошлите плуваме в много по-трудни икономически води, отколкото тези дошли преди 10 и повече години и става все по-трудно.
Ти не знаеше още от България какво искаш, не се оправдавай с икономическото положение!
То не бяха строително инженерство, то не беше психология! Следващото какво е? Манекенство? Аман от вас, бре! Спрете се, моля! :x
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Търся си работа

Мнение от ablood »

succes написа:Освен това има нещо, което не е никак за подценяване, даже е много сериозен факт и той е, че новодошлите плуваме в много по-трудни икономически води, отколкото тези дошли преди 10 и повече години и става все по-трудно.
Ще си позволя да изразя мнение, противололожно на твоето. Ето я безраборицата графично:

Изображение
Графиката върви надолу и вече сме почти в златните времена точно преди кризата (не че в Монреал я усетихме много).

Също така съвсем не е за подценяване фактът, че всяка следваща година емигрантите става все по-голяма част от населението, съответно и от работодателите. Все повече местни фирми се предават и започват да наемат емигранти, колкото и да са расистки настроени. Идеята за сепаратистки референдум вече изобщо не стои на политическата картина. Все по-голяма част от бизнесът е на английски въпреки опитите за изкуствен дисбаланс на Мороа.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
eva-vet-eva
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Ное 01, 2004 4:19 pm
Местоположение: Пловдив,от 29.03.05-Монреал

Re: Търся си работа

Мнение от eva-vet-eva »

Ей,ама сте и вие-човекът си е казал, че иска да доработва на черно, докато се закачи за колежа(или докато го звърши)-пък вие го изкарахте „професионален„социаладжия, че и се изпокарахте по повода. После как някой не могъл да се откачи 4 години от схемата социал+работа на черно-за мен това си е личен неуспех/нежелание/слаба мотивация. Около 2009 имаше доста мои познати, дето ги „хванаха„, че са работили на черно-наложи им се да платаят данъци върху спечелените суми-по какъв критерий им ги начислиха-не знам, нито за какъв период от време. Може и да има по-тежки последствия, но на мои познати не се е случвало. „Дупките„ в биографията-ако човек е учил, докато е бил по„схемата„ няма никакви дупки в биографията-образовал се е и не е загубено време. И аз не одобрявам висенето на социал по 100 години, но като старт е чудесно решение(лично мнение и опит). И да, вярно е, че сега е по-трудно да се намери работа на черно, че и на бяло(особено за средностатистически специалисти като мен,например, въпреки статистиките ;) ), та успех на търсещите.
Хубав ден!
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Търся си работа

Мнение от grozdan »

Ба' ма'аму! Каква дискусия, какво чудо! Социала и EI ги има за да се ползват от хора в нужда. Затова се ползват от съкратени от работа, доучващи нещо си, инвалиди и т.н. Това да минеш тягостна почти две годишна процедура, в която убеждаваш Канада/Кебек какъв си специалист и после целенасочено да искаш да излезеш на помощи е тъпо. Тъпо защото дори една чистачка в хотел взима $15/час. Там език не се изисква. Един пицар взима $12/час. Пак език не се изисква. Убеден съм, че има и други.
А това здрав, прав човек да лежи и пърди по цял ден като онези в Очелага-Мезоньов е нищо повече от дребен тарикатлък и кокошкарски манталитет. Освен това е бомба със закъснител - останалия на помощи се изолира и подсъзнателно търси други като него, свиква с нищоправенето и оттам става - забравИ! Ни език, ни нищо.
И 'ич не ме интересуват колко са данъците, говорим си за принципи и начин на мислене.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Търся си работа

Мнение от ablood »

grozdan написа:Един пицар взима $12/час.
Това може да е така при максимален късмет. Всеки тикет за неправилно паркиране, всяка смяна на гуми, всеки ремонт на колата, всеки доълнителен литър бензин... режат от ставката.

Недай си боже направиш някой голям гаф и те извадят от колата с доказателства, че я позваш за доставки. Застрахователната компания няма да плати и цент (декларирал си, че колата е за лично ползване). Ако си потрошил нечия скъпа кола, или причинил временна нетрудоспособност и болки някому... После до пенсиониране ще изплащаш тлъсти компенсации.

Ама кой ти мисли толкова напред.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Търся си работа

Мнение от klisurov »

Ще започна с това, че аз ЛИЧНО не одобрявам "Социалкаджийството" (социал+работа на черно).
Аз бях на социал 3 години - времето, което ми бе необходимо да понауча френски (по федералната процедура без дума френски) и да вляза в OIQ.
Предпочетох социала, за да имам повече време за учене и за семейството си. Поради факта, че не подработвах на черно, това бяха най-мизерните ми години в живота.
Нямам "дупки" в CV, т.к. през почти цялото време съм посещавал UdeM или Poly Mtl.

Искам да помоля върлите противници на социлкаджиите да си помислят, дали някой по някакъв начин им е помогал.
На мен нямаше кой да ми помага тогава: нито финансово, нито в домакинството.
Ако бях избрал да уча по 40 часа и да работя по 30 часа седмично, депресията не ни мърдаше.
Аз избрах психическото здраве на семейството ми пред "охолен" живот или робуване на предрасъдъците на успели и преуспели.

И не забравяйте, че това , какава част стипендия и каква част заем ще получавате докато учите, зависи от доходите ви преди това.
Мисля (и се надявям), че в конкретния случай това е накарало автора на темата да търси на черно.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Търся си работа

Мнение от grozdan »

ablood написа:
grozdan написа:Един пицар взима $12/час.
Това може да е така при максимален късмет. Всеки тикет за неправилно паркиране, всяка смяна на гуми, всеки ремонт на колата, всеки доълнителен литър бензин... режат от ставката.
Имах предвид служител в кухнята.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Търся си работа

Мнение от Joya »

Когато си погледна данъчната декларация ми се плаче, в този конкретен момент намразвам за около минути и социаладжии и работещи на черно и цялата система. След това обаче като се замисля, защо ? Тук винаги е било така, хората идват започват от нулата с голи амбиции и желание и в голяма част без езици, защото тук осъзнаваш, че нито френския ти е френски, нито английският е английски. Нормално е да започнеша да учиш, е да ама за това ти трябва език, докато учиш език евентуално си на социал + детски. Всички знаем че парите за нищо не стигат тогава хората си помагат с работа на черно, също и като започнат да учат, дори и двете стипендии да се сложат рядко ще минеш 1500$, за това се налага да доработваш. Не може на бяло, защото после ще ти резнат стипендията. Всичко е толкова завързано и не просто за социал против социал, или за черна работа и против черна работа.
Тук не става дума да подкрепяме нещо лошо и изродено, напротив да го използваме по най-добрия начин за следване и постигане на целите си. Тоест против съм социал до живот или работа на черно до живот, но за да си помогнеш да достигнеш целите си , защо не ? Обикновено става дума за 2-3 години, и хората минават на бяло и си стъпват на краката. Тези хора аз уважавам, и не ми пречат, като се замисля, дори и всички наши сънародници да са на социал + черна работа, пак са капка в морето от местни, бежанци, имигранти хрантутници и подобни от всякакви раси и държави.
Типично качество на българина е да гледа в чуждата паничка и да съди другите. Но ако той може да мине метър се възползва и тогава е благородно, честно, правилно ...
За протокола не съм била и 1 ден на социал и не съм работила на черно, но ако ми се наложи ще го правя и няма да ме е срам, защото ще е временно и ще е за да оцелее семеиството ми. И когато някой каже аз никога ... смешно е , не знаеш какво ще ти се случи утре, не знаеш къде ще си, не знаеш дали няма да ти се наложи да правиш същото за което си съдил другите ...
Идва Коледа, нека ако не можем да си помогнем, поне да не си пречим и да се съдим един друг!
Човека просто попита за работа, явно не може да намери на бяло, не знаете дали може да нахрани семейството си, не знаете дали може да купи на децата си подаръци, и не се започва толкова лесно работа на бяло, дори и ниско квалифицирана, всички го знаят но някак удобно го забравят, защото за тях е било отдавна и толкова е лесно сега просто да скочим и да кажем...лошо е. А какво има зад въпроса на човека, никой даже не се замисля.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Публикувай отговор