Има ли медицински сестри във форума

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
teta beta
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 3:57 pm

Има ли медицински сестри във форума

Мнение от teta beta »

Здравейте,
ако има медицински сестри, които четат форума и желаят да помогнат с информация, моля пишете на лични.
Благодаря предварително!
el Tabernaco
Мнения: 65
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 9:22 pm

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от el Tabernaco »

Не съм медицинска сестра, но имам доста информация. Ако дискутираме тук, ще е полезно и за други. Питайте тук или на лични.
Аватар
Victualia
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 5:18 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от Victualia »

Здравейте,
аз също проучвам темата и ще съм благодарна да споделите опит. За мен ще е интересно да се включат хора, които са изучавали или в момента изучават тази професия. Моята първоначална информация казва, че това може да се учи на следните нива:
-средно-професионално училище (помощник-сестра)
-колеж
-бакалавър
-магистър
Интересува ме какви са необходимите пререквизити, за да бъде приет човек в такава програма (ясно е, че за всяко ниво са различни). Тези неща са описани на съответните сайтове, но аз бих искала да помоля да споделите личен опит, трудностите, с които се сблъсквате за влизане в програмата, за завършването й и т.н. Аз мога да дам един пример - за упражняването на доста професии в Квебек, свързани с грижа за здравето, има строги изисквания за ваксинациите. Всеки кандидат-студент (най-общо казано) трябва да попълни дълъг формуляр за направените му ваксини, да предостави подписан имунизационен картон (паспорт) и да се яви за поставяне на всички задължителни за лекуващ персонал ваксини, които не са му били поставени. Задължително е също да се ваксинират всяка година против грип. Има строги разпоредби за наваксването с липсващите ваксини - за някои болести са небходими 2-3 дози, поставяни през регламентиран и понякога доста дълъг период. А до много от учебните практики не се допускат студенти с неизправен ваксинационен статус, те биват отстранявани до поправянето му, а това може да отнеме и година. Тоест съществува реална опасност да се наложи студентът да прекъсне образованието си, заради липсващи ваксини. Това изискване важи и за фармацевтите тук, в Квебек, а предполагам и навсякъде в Канада.
Друг въпрос - моля, ако някой има представа как стои въпросът с признаването на тази професия (завършена в Квебек) в другите провинции, да сподели мнение.
DCS 25.10.2011
Визи 25.10.2013
Полет 25.08.2014

"Formal education will make you a living, self-education will make you a fortune...
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от pumpy »

Victualia написа:Аз мога да дам един пример - за упражняването на доста професии в Квебек, свързани с грижа за здравето, има строги изисквания за ваксинациите. Всеки кандидат-студент (най-общо казано) трябва да попълни дълъг формуляр за направените му ваксини, да предостави подписан имунизационен картон (паспорт) и да се яви за поставяне на всички задължителни за лекуващ персонал ваксини, които не са му били поставени. Задължително е също да се ваксинират всяка година против грип. Има строги разпоредби за наваксването с липсващите ваксини - за някои болести са небходими 2-3 дози, поставяни през регламентиран и понякога доста дълъг период. А до много от учебните практики не се допускат студенти с неизправен ваксинационен статус, те биват отстранявани до поправянето му, а това може да отнеме и година. Тоест съществува реална опасност да се наложи студентът да прекъсне образованието си, заради липсващи ваксини. Това изискване важи и за фармацевтите тук, в Квебек, а предполагам и навсякъде в Канада......
Това с ваксините е МНОГО относително. Лично съм кандидатствал в три медицинско свързани програми и съм завършил две от тях. Специални вакцини не ми се е налагало да "добавям", като изключим тетанус.
Бележките, които съм представял от България са ми били винаги достатъчни. Да не говорим, че част от тези бележки са били подписвани от жена ми. Разбира се аз самия имам интерес и до ден днешен си го поддържам да съм ваксиниран, за това, което ми трябва да упражнявам професията си безопасно за мен и семейството си.
Относно кандидатстването разликара е огромна от колеж до колеж и няма смисъл да с едискутира общо по програми. Аз лично с дипломата си от БГ кандидатствах и ме бяха приели за вечерно за сестра, но това не ми беше целта и не се записах. Под вечерно имам предвид, че програмата беше всяка вечер от 5 до 9 - специално направена програма за чуждестранни сестри в Мезонов. Редовната програма си е редовна всеки ден от 8 до 5 :)
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от emimilanova »

Victualia написа:Здравейте,
аз също проучвам темата и ще съм благодарна да споделите опит. За мен ще е интересно да се включат хора, които са изучавали или в момента изучават тази професия. Моята първоначална информация казва, че това може да се учи на следните нива:
-средно-професионално училище (помощник-сестра)
-колеж
-бакалавър
-магистър
Интересува ме какви са необходимите пререквизити, за да бъде приет човек в такава програма (ясно е, че за всяко ниво са различни). Тези неща са описани на съответните сайтове, но аз бих искала да помоля да споделите личен опит, трудностите, с които се сблъсквате за влизане в програмата, за завършването й и т.н. Аз мога да дам един пример - за упражняването на доста професии в Квебек, свързани с грижа за здравето, има строги изисквания за ваксинациите. Всеки кандидат-студент (най-общо казано) трябва да попълни дълъг формуляр за направените му ваксини, да предостави подписан имунизационен картон (паспорт) и да се яви за поставяне на всички задължителни за лекуващ персонал ваксини, които не са му били поставени. Задължително е също да се ваксинират всяка година против грип. Има строги разпоредби за наваксването с липсващите ваксини - за някои болести са небходими 2-3 дози, поставяни през регламентиран и понякога доста дълъг период. А до много от учебните практики не се допускат студенти с неизправен ваксинационен статус, те биват отстранявани до поправянето му, а това може да отнеме и година. Тоест съществува реална опасност да се наложи студентът да прекъсне образованието си, заради липсващи ваксини. Това изискване важи и за фармацевтите тук, в Квебек, а предполагам и навсякъде в Канада.
Друг въпрос - моля, ако някой има представа как стои въпросът с признаването на тази професия (завършена в Квебек) в другите провинции, да сподели мнение.
Потвърждавам положението с ваксините. Наистина са задължителни и могат да не те допуснат до стаж, но искам да ви успокоя, че не е толкова трудно да се направят, стига човек да е сериозен и да не чака само на RDV в CLSC. Има частни клиники, където не се чака с месеци за ваксина. Колкото за противогрипната ваксина за вече действаща сестра - не е задължителна, но е горещо препоръчителна.
За условията за приемане в програмата най-добре е да се консултира сайта на съответното уч. заведение. Има изисквания за нива на химия и физика като преалябле на програмата в колежите, така че е най-добре да се представят на място дипломите които имате от БГ, за да могат да преценят дали ви ги признават или не. Дори да не се признават, някои колежи предлагат липсващите курсове и можеш да ги караш паралелно с останалите... Наистина е различно. Говоря за DEC.
el Tabernaco
Мнения: 65
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 9:22 pm

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от el Tabernaco »

За помощник медицинска сестра се учи най-малко - 22 месеца мисля - и намирането на работа е леко тегаво, както и намиране на пост на пълно работно време. Максимума на заплатат беше 24 долара преди 2 години когато направиха преоценка на заплатите им и ги вдигнаха с няколко долара.
Медицинска сестра от колеж/сежеп - различните колежи имат различни изисквания: някои те приемат, след това ти оценяват френския/английския и ти назначават допълнителен курс по езика. Ако го минеш започваш да учиш същинската програма, ако те скъсат 2 пъти - чао. Други колежи не те приемат ако не минеш изпита им по френски. Освен изпит по френски има изпит по математика и английски. Обучението е от 8 да 17 часа пет дена в седмицата само ако вземаш по 5 курса на сесия и не приравняваш нищо от твоята предишна диплома, и по време на стажовете. Има тънкости при приравняване на учебни предмети.


Мед. сестра с университетска диплома(тъй наречения ВАС) - по трудно се влиза(изпита по френски/английски е по сложен), имат доста самостоятелна подготовка по кратки стажове и след завършване са предпочитани за работа в CLSC (работа от понеделник до петък от 8 до 16 часа) и на пъководни постове в болници.

Ако имаш диплома от колеж може да се доучи още 2 години в университет за ВАС и след това магистратура.
Ваксините се правят за 8-10 месеца, слагат по няколко на веднъж при условие че започваш от нулата. Необходими са за стажовете. За гпипните ваксини не е задължително а препоръчително.

Ако си завършила тук и си минала изпита пред ордера и работиш като сестра, можеш да работиш и в другите провинции, но трябва да минеш изпит по английски. В Алберта изискват седмици на ИЕЛТС акаддемично ниво. Проблема е че ако си завършила колеж/сежеп, някои болници могат да решат да не те вземат на работа. ѝмедицинска сестра с колеж/сежеп съществува само в Квебек. Ако си завършила колеж/сежеп/университет на английски не е нужно да минаваш изпит по английски за да получиш разрешение от ордера на друга провинция за работа.

Има още доста подробности за които ще пиша ако стане въпрос.
Последно промяна от el Tabernaco на Чет Окт 23, 2014 9:20 pm, променено общо 2 пъти.
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от emimilanova »

Доста изчерпателна информация :y:
Само да уточня - в колежите изпитите по английски и математика не са елиминаторни, а за определяне на нивото. Изпита по математиката е предимно таблицата за умножение и просто тройно правило. Изпита по френски в някои колежи е елиминаторен, в други не. Признаването на курсове от предишни дипломи също е различно в различните колежи.
А за приравняване на стаж не съм чувала ... :?:
el Tabernaco
Мнения: 65
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 9:22 pm

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от el Tabernaco »

Благодаря за забележката. Корижирах.
valentina76
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 3:19 am

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от valentina76 »

Стаж се признава като преминеш успешно изпита пред ордера всяка болница преценява колко години да ти признае може и всичките разбира се
Аватар
Victualia
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 5:18 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от Victualia »

El Tabernaco, благодаря за изчерпателния пост :clap:
DCS 25.10.2011
Визи 25.10.2013
Полет 25.08.2014

"Formal education will make you a living, self-education will make you a fortune...
Krasi1975
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Сеп 25, 2014 1:47 pm

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от Krasi1975 »

Здравейте!
И аз съм мед.сестра,с Бг диплома!Сега уча БАС.Ако мога да помогна,ще се радвам :)

Поздрави и хубав ден!
teta beta
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 3:57 pm

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от teta beta »

Благодаря за отговорите.
Като начало се интересувам от приемните изпити за колежите и по- точно нивото на френски. Може ли да споделите в кои колежи е по-лесно да се влезе с не много добър френски. Аз лично съм се спряла на Collège de Maisonneuve, Collège Édouard-Montpetit или Cégep du Vieux Montréal. Не мога да намеря информация за приемните изпити.
el Tabernaco
Мнения: 65
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 9:22 pm

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от el Tabernaco »

Повторение.
Последно промяна от el Tabernaco на Съб Окт 25, 2014 10:42 am, променено общо 1 път.
el Tabernaco
Мнения: 65
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 9:22 pm

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от el Tabernaco »

В този колеж - http://bdeb.qc.ca/" - приема е по документи. Необходима е дипломата за средно образование заедно с академична справка. За последната е добре да имаш доста часове по математика, биология и химия. След като си приета по документи ти предстои изпит по френски, математика и английски. Ако имаш под 70% или 75% на изпита по френски, ти назначават нулева сесия с усилено изучаване на френски без специални предмети. С което програмата от 3 годишна става на 3.5 годишна при условие че я караш на 5 курса на сесия. Изпита по английски е за да определят нивото ти на английски, за да знаят в кое ниво на английски да те запишат(две задължителни сесии с курс по английски). Ако не издържиш изпита по математика ти назначават курс по математика(в четвъртата сесия има изпит по математика, ако не го минеш с над 75% повтаряш сесията). За да приравняваш предмети е необходима дипломата ти от висшето образование(преведена). Най-често се приравняват: Физическо(3 сесии), философия(3 сесии), биология(4 сесии). Приравняването зависи от броя на часовете по всеки предмет от академичната справка, от успеха ти в колежа/сежепа, от времето когато искаш приравняването и от настроението на съветникати, който ще го прави. Зависи и от това което си учила преди, в смисъл дали предметите от предишната ти диплома съответстват на предметите които искаш да приравниш.

И ако мога да си позволя една препоръка. Ако имаш възможност да учиш на английски и в университет, направи го. След това можеш да работиш в Северна Америка без проблем. Заплатата в Алберта е от 35 до 43 долара на час максимума се постига за 9 години, добавки за нощна смяна 5 на час за почивни дни 2.5 на час, за вечерна смяна 2.5 на час. Не знам колко са добавките за бърза помощ и психиатрия. Натовареността на работа е по ниска. Смените са 12 часови - работиш седем дни от 2 седмици.Оввъртайм - двоен надник. Заплащането в другите провинции е сходно с изключение на Квебек. За сравнение в Квебек с диплома от колеж/сежеп: заплата 23-33 на час, максимума се достига за 12 години, добавки за нощен труд 16%, за работа през почивните дни - не съм сигурен(незначителна е), бърза помощ-16%, психиатрия-16%, овъртайм - заплата и половина. Дванадесет часов работен ден предлагат само някои англофонски болници. Натовареността е по голяма(повече пациенти на сестра). Данъците няма да коментирам. Ако имаш диплома от унивеситет, началната заплата е с 1-2 долара на час по-висока, но първите 10 увеличения са на всеки 6 месеца ако работиш 5 дни на седмица. Излиза че е най-добре да се работи в психиатрична бърза помощ през нощта.

Извод: добре е да учиш тук а да работиш другаде.
П.с. Един слух дочух от емигранти не българи: не всеки колеж/сежеп е склонен да приема емигранти. Знам за два които приемат: Collège de Bois-de-Boulogne и Cégep André-Laurendeau. Повтарям, това е слух.
alkaponbg
Мнения: 795
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 6:07 am
Местоположение: Montreal

Re: Има ли медицински сестри във форума

Мнение от alkaponbg »

Може ли малко информацийка от претърпяли мутацията: infirmière auxiliaire - infirmière (collège)
Ако не опиташ, винаги ще съжаляваш...
И сега съжалавам...че не го направих по-рано :)
Публикувай отговор