Частно или държавно училище в Монреал?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
klenov list
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2014 6:22 am
Местоположение: Стара Загора

Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от klenov list »

Здравейте,
Бихте ли споделили опита си по отношение на училищната система.Възможно ли е без да са учили френски език,децата да кандидатстват за частно училище?Бихте ли препоръчали добри училища за деца на 5 и 10г.
Благодаря !
Документи Виена-01.11.2011
Интервю, сертификати - 13.11.2013
Документи Нова Скотия - 10.08.2014
Отворено досие-17.02.15
Баркодове - 19.06.2015
Покана за мед.-19.10.15/ напр.26.10.15
Покана за визи-18.11.15
ВИЗИ-09.12.15
Полет:София-Мюнхен-Монреал-31.03.16
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от ablood »

Темата е изключително сложна, многократно дъвкана и разводнена със субективни подвеждания. Хората имат навика да защитават яросно решенията, които са взели, дори да не са убедени, че са правилни. Човещинка.

1. Частното училище не гарантира да е по-добро от държавно.

2. Има множество критерии за "по-добро" училище. Не трябва да се взима под внимание успеваемостта на учениците при съществуващата селекция на пазара.

3. Повечето амбициозни родители смятат, че колкото повече плащат, толкова повече шансове дават на детето си. Това автоматично компрометира смисъла от по-добро обучение в по-скъпите училища.

4. Държавните училища също не са съвсем безплатни, но някои частни училища излизат изненадващо солено от разнообразни суми, изисквани през учебната година за излизания, спортове, облекло, транспорт...
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от Independent »

klenov list написа:Здравейте,
Бихте ли споделили опита си по отношение на училищната система.Възможно ли е без да са учили френски език,децата да кандидатстват за частно училище?Бихте ли препоръчали добри училища за деца на 5 и 10г.
Благодаря !
Никой не може да ви спре, ако решите да кандидатствате някъде. Обаче без познания по език ще е много трудно да се минат входните нива, съответно шансовете детето да започне в частно училище са много малки.
Относно препоръки за училища, много зависи от района, в който живеете. Държавните училища приемат всички деца, които са им в района, плюс деца от списъка на чакащите, ако имат свободни места. Частните училища, независимо дали са субсидирани или не, приемат по свое усмотрение, но много от тях не предлагат транспорт или предлагат транспорт само в рамките на техния район. Затова трябва да прецените с какво време ще разполагате евентуално да водите и взимате децата, да стигате до работа и т.н.

Ако решите все пак да кандидатствате в частни училища, в момента текат отворени врати и записвания за 2015/2016 - идете, разгледайте, разпитайте. Ако децата не започнат от догодина, винаги може да си подадете документи и за 2015/2017, когато познанията им по език ще са по-големи и с по-големи шансове.

Успех!
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от IRA »

За малкото дете на 5 години не би трябвало да е по проблем самия прием , нямат изпит на тая възраст, но ще ми е трудно след това, няма да има кой да му помага с френския в клас и ако е с нисък успех ще го махнат . Лошото е че след 1 клас няма много свободни места, то дори за първи няма много, най лесно е за матернел. За голямото има изпит, без познания по френски няма да може да го вземе, за него ще е по добре да кандидатства след 6 клас, за гимназията.
За мен шокиращото тук е масовото ходене на допълнителни уроци или ученето вкъщи с родителите си, то едва ли не вечер трябва да го обучаваш. Говоря за 1 -2 -3 клас . За мен едно добро училище би било такова в което детето научава всичко в клас, няма нужда от доучване вкъщи, за жалост за сега не съм засичала такова училище, поне говорейки с приятелите и познатите ми. Също така всичко зависи от учителя и нямат добре разработена система, препускат по материала и не правят достатъчно упражнения, преди да са затвърдили елементарните неща скачат на по сложните, тотален хаос. Обучението по математика е отвратително. Сина ми ходи по математика към Кумон, японска система на обучение по математика и английски, аз лично много я харесвам. Детето може само да учи. Не минаваш на следващото ново докато не си назубрил по долното, не случайно японците са напред, учат с мисъл, а не в хаос. Имам приятели ,които са много доволни и от курсовете по френски и математика и в китайското училище в Сен Лоран. Също всичко било много добре систематизирано. Това обаче са допълнителни курсове.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от Bistra »

На мен и двете ми деца в момента са в частно училище, но началното го изкараха в държавно. Никога не съм ги записвала на частни уроци по каквото и да е било (изключая музиката и спортовете). При двама интелигентни родители в къщи, мисля, е ненужно.
С дъщерята не съм учила никога. Винаги се е справяла съвсем сама. Синът понякога се нуждае от помощ, но не е в никакъв случай натоварващо.
Без френски смятам, ще им е трудно да се справят в частно училище и не знам въобще как ще ги приемат, тъй като се държат, както някой по-горе спомена изпити. Всеки сам си решава и знае, обаче. Успех, по който и път да поемете! :y:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от yahoo »

IRA написа:За малкото дете на 5 години не би трябвало да е по проблем самия прием , нямат изпит на тая възраст
Зависи от училището. Където има повече желаещи от наличните места си запазват правото да правят подобие на изпит и за най-малките. Например в Академия Купър детето на съседа не го приеха в предучилищната група защото било нарисувало жълта ябълка, а не зелена както му били казали и да заповяда пак следващата година. Това е версията на родителите му, но според мен са го отрязали защото са китайци и тези изпити прикриват дискриминацията която си я има там. Веднага след това в Мари Клер са го приели само след кратък разговор с детето.
klenov list
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2014 6:22 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от klenov list »

Благодаря за дадените съветите и препоръки!Намирам ги за доста прагматични ,стойностни и житейско обосновани!Определено зад тези мнения стоят опитни и разумни хора,с които, с радост бих дискутирал различни теми.Ще се вслушам в съветите Ви!Отново Благодаря!
:handshake:
Документи Виена-01.11.2011
Интервю, сертификати - 13.11.2013
Документи Нова Скотия - 10.08.2014
Отворено досие-17.02.15
Баркодове - 19.06.2015
Покана за мед.-19.10.15/ напр.26.10.15
Покана за визи-18.11.15
ВИЗИ-09.12.15
Полет:София-Мюнхен-Монреал-31.03.16
kaigi
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Авг 09, 2014 4:45 am

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от kaigi »

Ние също имахме желание да ги запишем в частно без да са учили френски, но се отказахме. Първо частните училища нямат клас за незнаещи френски деца, което ще е допълнителен проблем за детето, особено по-голямото. Другото е че повечето частни училища имат изпит за големите, а за 5 год. вероятно ще има проблем с местата. Ако мислите за следващата година наистина трябва да подадете документи още сега. Ние сме в същото положение и тази година и двете ни деца / 4 год. и 7 год./ са в държавни. Ние имаме желание да ги преместим в Мари дьо Франс следващата или по-следващата година, но там е малко трудно.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от Joya »

А бих искала да попитам какви са предимствата на частното училище, за толкова малки деца ?
Детето ми е 2 клас в държавно училище, започна матернел без дума да знае на френски, върви много добре, почти на 100% се подготвя в училище, рядко учим заедно, освен да проверя нещо, или да го подпиша. Децата и семействата от които произлизат са на добро ниво, поне видимо, и покрай комуникацията ни по рождени дни и гостувания.
За момента няма абсолютно никаква нужда от частни уроци или школи.
Просто ми е интересно каква е разликата между добър квартален пример и частен такъв?
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от dea »

Има ли данъчни облекчения за родителите ако децата ходят в частно училище?
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от Bistra »

dea написа:Има ли данъчни облекчения за родителите ако децата ходят в частно училище?
Не.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от vio »

Joya написа:А бих искала да попитам какви са предимствата на частното училище, за толкова малки деца ?
Детето ми е 2 клас в държавно училище, започна матернел без дума да знае на френски, върви много добре, почти на 100% се подготвя в училище, рядко учим заедно, освен да проверя нещо, или да го подпиша. Децата и семействата от които произлизат са на добро ниво, поне видимо, и покрай комуникацията ни по рождени дни и гостувания.
За момента няма абсолютно никаква нужда от частни уроци или школи.
Просто ми е интересно каква е разликата между добър квартален пример и частен такъв?
Предимството е, че в частното училище имат интерес родителите да са доволни от това, което получават, т.е. добро образование на детето. Защото все пак си плащат. В държавните училища (не навсякъде разбира се) мотивацията на учителите е доста по-слаба да се занимават с децата и да се "напъват" да ги формират. Разбира се пак зависи от учителя и дали работата му е призвание, или просто си вади хляба с нея. Нашите деца са в частно училище още от 4 годишни и сме много доволни. Препоръчвам на всеки родител, дори с цената на лишения да даде възможност на детето си за нещо, което не всеки има. Средата е много важна. Не просто бели и образовани родители, но семейства със съзнание колко е важно доброто образование. В нашето училище имаше и деца на супер богати семейства, които обаче бяха записани от престиж, а не поради осъзната необходимост от инвестиция в знание. Е, родителите на децата бяха помолени да преместят децата си, тъй като не спазват правилата на поведение в училището. Това че татко има пари, не значи, че можеш да се държиш като животно в училище. Ей такива дребни нещица правят разликата между частното и държавното училище. Но и във всичко останало е така - качеството е в детаилите. :)

Сама казваш, че рядко учите заедно с детето - ами при нас се налага постоянно да учим заедно. Това е едно от изискванията в училището. Просто материалът, който дават е доста повече и се дава по-ускорено отколкото в държавно училище. И не бързайте да скочите, че много натоварват децата, защото ние следим и учебните програми в БГ и правим сравнения. В нашето частно училище материалът е точно толкова колкото и в едно БГ училище. Умишлено няма да спомена името на училището, защото вече много пъти писах за него и не искам да изглежда, че му правя реклама. Просто сме доволни и споделяме.

Как например детето ще се подготви само за диктовката, без да му диктуваш и да провериш доколко добре е научило думичките? Как ще научи само стихотворени без да го каже няколко пъти пред теб с добър ритъм и интонация? А диктовки и стихотворения има за учене всяка седмица и то още от първи клас. Щом твоето дете е във втори клас какво точно учи само и за какво ти му помагаш? Задължително проверявам домашните по английски, френски и математика и ако открия грешки веднага сядам и карам детето да се упшражнява върху въпросната дума, граматично или математическо правило т.н.

Знам че това не е подходящата тема, но ми се иска и други родители на деца в пример да споделят как точно се подготвят децата в къщи за училище. Това, че детето е първо по успех и няма проблеми в училище е нещото, което най-много ме плаши, защото ми говори, че нивото в класа е ниско и го дърпа назад. Нашият стремеж не е децата ни да са отличници по всичко, но да са в първите 5-10%. За кота R и другите детайли в секондер, колеж, университет тепърва може би ще се отвори тема. Но всичко много зависи от основата, която е поставена точно в примера.
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от vio »

dea написа:Има ли данъчни облекчения за родителите ако децата ходят в частно училище?
ДА!

За началното училище - част от таксата, която плащате се приспада от данъците под формата на service de garde. И това е дори ако детето не е записано на service de garde след училище. Просто има един процент от таксата ( не знам точно колко), който може да се декларира под такава форма, че да ти го приспаднат от данъците. За всяко училище разбира се е различно. Много зависи администрацията как ще "разбие" таксата във фактурата която ви дават и съответно колко от тези разбивки могат да се декларират като разход пред данъчните. При нас е около 1/3 от таксата.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от Bistra »

vio написа:
dea написа:Има ли данъчни облекчения за родителите ако децата ходят в частно училище?
ДА!

За началното училище - част от таксата, която плащате се приспада от данъците под формата на service de garde. И това е дори ако детето не е записано на service de garde след училище. Просто има един процент от таксата ( не знам точно колко), който може да се декларира под такава форма, че да ти го приспаднат от данъците. За всяко училище разбира се е различно. Много зависи администрацията как ще "разбие" таксата във фактурата която ви дават и съответно колко от тези разбивки могат да се декларират като разход пред данъчните. При нас е около 1/3 от таксата.
Не!
Таксата за service de garde се приспада и в държавното училище. :P
Данъчно облекчение е, когато ти признават цялата такса за разход, както това се случва за извънкласните прояви (уроци по музика, спорт и т.н.), а такова нещо няма за родителите на децата посещаващи частни училища. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Частно или държавно училище в Монреал?

Мнение от IRA »

На мен тук програмата в първите класове ми се струва по натоварена от тази в първите класове в България. Сравнявам учебници и учебен материал, който трябва да покрият. Не знам защо толкова ги напъват тук и така претупват нещата.
В някои частни училища част от таксата може да се декларира като дарение и може да се приспадне от данаците, поне това съм чувала, но няма личен опит.
service de garde се приспада винаги от данаците.

Аз честно казано да това да плащам за частно училище и след това да трябва да го обучавам сам вкъщи въобще не му виждам смисъла.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор