ТАБЛЕТ - какъв...???

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от konstanta »

Здравейте ,
реших и аз да си купя таблет (барабар Петко с мъжете :) ;) ) , но толкова много инфо , че вече съвсем се обърках. Моля технически компетентните , посъветвайте , кой е "добрият" избор. Навярно първият въпрос на който трябва да отговоря е " За какво ще се ползва"
Отговора : интернет , снимки и филми ( да има USB ) , работа с текстови файлове , Windows 8 , . Желателно е да може да се включва към телевизор ( за ползването на голямият екран -при нужда) , размер на таблета - около 10 " Като цяло да го ползвам вместо лаптоп , когато пътувам .
И вторият въпрос - цената . Ами да не е повече от 500 $
Приемам всякакви мнения и съвети
Благодаря на всички предварително !!! :y:
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от optics »

Първо - няма абсолютен спец по таблети. Ще чуеш всеки от неговата камбанария (понякога ниска ;-)).
Ние из къщи имаме 4 Samsung таблета, всичките различни модели. Играл съм си с ipad, играл съм със Surface и съм играл с някакъв HP (най-малко).
Личното ми мнение:
За пътуване е върха - компактен, батерията държи дълго, има джипиес - може да ти казва пътя, а може и просто да ти записва пътя - и двете функции изключително полезни.
За дълго писане - мъка. Освен ако нямаш външна клавиатура, но и тогава не съм много сигурен защото е дребна. Носенето на клавиатурата пък компрометира идеята за лекота и компактност.
При последното пътуване имахме и таблети и лаптоп с що годе приличен размер клавиатура, та разликата в удобството при по-дълго писане е колкото от земята до небето. Под дълго писане разбирам колкото съм написал дотук в това мнение.
Даже и въпроса за какво ще се ползва, който е изключително на място при компютри и лаптопи, при таблетите е леко неуместен, тъй като общо взето е ясно априори за какво може да се ползва един таблет: браузване, кратки лафове в социалните мрежи, писане, говор и видео в месинджъри - skype, hangouts, viber, etc. Четене на емайли (и кратки отговори), речник, игри, навигация, правене на що-годе добри снимки и качването им в нета веднага или много по-лесно отколкото ако бяха щракнати с фотоапарат.
За обработка на снимки действително има много хубави приложения, но аз все още не ги вземам на сериозно и не ги имам за достатъчни.
С цялата тая раздувка не претендирам че съм казал нещо ново за питащия, но може да е полезно и за други хора. За конкретен модел не се наемам да препоръчвам само ще повторя - не се влюбвайте в една марка че тя е всьо и вся и не я препоръчвайте повсеместно. Времената се менят бързо а с тях и най-доброто.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от myhata II »

konstanta написа:Здравейте ,
реших и аз да си купя таблет (барабар Петко с мъжете :) ;) ) , но толкова много инфо , че вече съвсем се обърках. Моля технически компетентните , посъветвайте , кой е "добрият" избор. Навярно първият въпрос на който трябва да отговоря е " За какво ще се ползва"
Отговора : интернет , снимки и филми ( да има USB ) , работа с текстови файлове , Windows 8 , . Желателно е да може да се включва към телевизор ( за ползването на голямият екран -при нужда) , размер на таблета - около 10 " Като цяло да го ползвам вместо лаптоп , когато пътувам .
И вторият въпрос - цената . Ами да не е повече от 500 $
Приемам всякакви мнения и съвети
Благодаря на всички предварително !!! :y:
Много искаш от таблет !!! :* :rofl:
Купи си лаптоп за тези изисквания ! :wave2:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от IRA »

Аз има нещо ей такова с клавиатура - " , която може да се маха и да се ползва само като таблет. Клавиатурата е наистина малка и на компютара определено е по удобно, но става и е по лесно отколкот да натискаш бутони по екрана. Имам и мишка към него, та е съвсем като мини компютър. Защото е с Windows 8 вървят стандарните програми . Имам и iPad, но това определено е по по удобно. iPad - звука и задната камера са му малко по добри.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от konstanta »

MUHA , имам два лаптопа.....Въпроса ми е за ТАБЛЕТ. Ако можеш ,кажи си мнението , ако не, то мълчи.
Само да добавя , бих желал все пак таблета да има звук , камера за снимане също.
Каква е разликата с IPad ? Благодаря !
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от konstanta »

Благодаря на OPTIKS за изчерпателният отговор и отделеното време. Не разбрах кой модел отговаря на моите изисквания , а няма да е лошо да има и jps. Моля за уточнение и твоята препоръка като модел и фирма.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от ablood »

Ей тоя Galaxy tab 3 за 285+тах ще ти свърши чудесна работа и няма да те е много яд когато (не ако) го строшиш, или загубиш:

http://www.bestcost.ca/article.asp?lang ... &categ=318

Изображение

Едит: аз съм пазарувал десетина пъти от тези пичове (румънци) и до сега 0 проблем.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от optics »

Не съм предложил нищо конкретно, защото не съм се интересувал от конкретните таблети които се предлагат в момента. По въпроса за джипиеса и камерата - най-лесно ще разбереш в магазина (фючършоп примерно). Общо взето новите модели имат и хубав джипиес и хубава камера.
Разликата между айпада и андроид таблетите се заключава в един конкретен факт (с безброй примери към него). Фактът е следният: iOS е много по-затворена система в сравнение с Андроид. Предимствата са, че е по устойчива на прецакване при грешки на потребителя, няма как да инсталираш "съмнителен" софтуер тъй като всички приложения се теглят от едно единствено място и са контролирани, тоест проверени от Apple. Недостатъците са, че много неща са твърдо решени, не можеш да ги променяш (и Apple феновете дето никога не са барвали Андроид свикват с тия неща като нещо нормално - примерно иконите не може да ги местиш и поставяш по екрана както си пожелаеш, може да смениш тая с оная но винаги се "свиват" една до друга така че да няма "дупки" между тях. Това е само един пример - може да се приведат стотици. При андроид - обратно - лафа е - всичко е възможно - ако се запиташ - абе може ли еди как си -- все ще се намери приложение което да прави това което ти трябва. Недостатък е че по-често нещо не върви, нещо не е толкова стабилно, нещо не е толкова защитено и в частност - може да инсталираш и програми от непроверени източници - примерно някой приятел ти казва - аауууааа - страхотен ап - изтегли си го от еди къде си - безплатен, прай чудеса... а после се окаже че тоя ап ти разпратил емайлите от адресбука на някъде (най-малкото).
Като цяло разликите не са фрапиращи. Фрапиращи изглеждат само когато фен на едното или другото ги представя, но за да ги проумееш трябва да имаш опит поне с едната операционна система iOS или Android. Така от четене на сухо - нищо не може да се усети.

Иди в магазина и пробвай. Веднага ще ти се набият на очи някои разлики - например Айпада е по-квадратен а андроидите са по-продълговати - особено Nexus. Въпрос на вкус. Друго което веднага се набива е - колко близо до ръба стига самия екран. Отделно - в някои модели докато си ползваш браузъра, на екрана има нарисувани бутони които заемат част от полезната площ (а дефакто не ти трябват) - при други модели има начин да се максимизира екрана и мястото заето от бутоните да се ползва от браузъра... и дори при същия модел (Nexus) който гледах в други приложения, например Youtube можеше да се максимизира цялата площ да се ползва, а в браузъра не можеше.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от optics »

Блъда,
149 точки ми се струва малко, но човек се изнежва, та знам ли.
:)
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
def34
Мнения: 435
Регистриран на: Пет Ное 16, 2007 9:28 am
Местоположение: Toronto

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от def34 »

Не знам защо държиш на таблет с Windows, такива има, но или са много скъпи-пример Microsoft Surface Pro 3=$1300 или са хибриди-клавиатура +таблет, пример Asus Transformer Book T100TA- http://ww ... urn false; като са доста по тежки от нормалните таблети без клавиатура.Ако смяташ да ползващ таблет за офисна работа-писане на много текст, използване на текстообработващи програми и т.н по добре се откажи.Таблетите са направени за мултимедийно забавление и затова писането на виртуалната клавиатура не е много удобно.
Ако държиш на стабилна операционна система с малко бъгове, но силно ограничена откъм къстимизация / не можеш примерно да си сложиш уиджет за времето на началния екран/, то тогава избери Ipad.Таблетът е лесен за употреба,стабилен, подходящ за начинаещи и хора които имат вече други продукти на Епъл.
Ако искаш таблет който да ти предлага система която можеш да променяш и нагласяш според твоите нужди, то тогава избери таблес с Андроид.Примерно http://www.futureshop.ca/en-CA/product/ ... 629294en02
edin_potrebitel
Мнения: 103
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 6:48 pm
Местоположение: Montreal

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от edin_potrebitel »

Konstanta, таблета го ползвам за всичко, което е изброено от теб, с изключение на Windows 8, но това по никакъв начин не пречи, марката е LENOVO, цената беше 220$ в Костко, на сайта имhttp://www.lenovo.com/ca/en/ е към 250$ в момента.
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от Chomsky »

никакъв
тези устройства са пълни боклуци.
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от optics »

Chomsky написа:никакъв
тези устройства са пълни боклуци.
Силно не съм съгласен.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от ablood »

Чомски,

Ясно е, че ако изключим мобилността лаптопът има само предимства пред таблета. Само, че в някои случаи мобилността хич не е за подценяване.

Моите двама големи (момче 10 и момиче 7 години) ходят до тоалетната, леглото, масата и къде ли не с таблета (всъщност момчето е със 5,7" телефон).

Аз в повечето случаи (вкл. сега) се включвам във форума от телефона си. Сега го пускам в джоба и продължавам да бачкам.

Таблетът с лекота влиза в средна раница, докато лаптопът я запълва, тежи и почти не оставя място за друго.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
dzverum
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Май 17, 2013 9:16 am
Местоположение: Sydney, NSW

Re: ТАБЛЕТ - какъв...???

Мнение от dzverum »

Мисля, че Чомски визира китайската марка Lenovo, не таблетите като цяло, но той да каже. Lenovo с изключение на ThinkPad лаптопите отдавна не стават за нищо, но всеки има различни разбирания за таблет. На текущия пазар в момента избора е между Ipad Air, Sony Z2 и Acer Iconia модела с WIN 8 и клавиатурата. За автора най-вероятно е подходящ Acer-a, но съм си играл доста с него и не съм доволен от самото качество на изработка, иначе има напълно истински уиндоус с всичките му плюсове и минуси ; ].
F*ck Google, ask me!
Публикувай отговор