С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от dea »

Подготвяйки заминаване до България, се замислих дали мога да вляза на връщане в Канада с български паспорт. Имам отскоро и канадско гражданство, но не съм си извадила канадски паспорт. Имам само валиден български паспорт. Ще мога ли да представя него на влизане в Канада?
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от Marto »

Влизането в Канада ти е най-малкия кахър. Проблемът е, че няма въобще да те пуснат в самолета за Канада.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от pumpy »

:)
Марто е напълно прав. Сертфиката за гражданство не важи за влизане/излизане от страната.
Извади си паспорт - става и за 8 часа ако е спешно. Лек път
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от dea »

Благодаря за помощта, Марто и Пумпи! Още утре отивам за снимка и т.н. Щеше да стане голям гаф. :emo: В старанието си да подготвя добре пътуването, щях да изпусна най-важното.
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
пухинка
Мнения: 255
Регистриран на: Сря Дек 19, 2007 3:52 pm
Местоположение: Montreal

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от пухинка »

имам един въпрос, относно пътуването до БГ.
Когато имаш двойно гражданство ( и канадско и българско), задължен ли си да си представяш българският паспорт (съответно, ако ти го поискат българските власти)!? Т.е. трябва ли да носиш и бг паспорта? Моето мнение, е че не трябва, но....
Питам, защото съм чувала какво ли не - нашите в БГ се заяждали, особенно за децата (голяма част от тях нямат бг пасорт) .

Благодаря ви
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от miteto »

пухинка написа:имам един въпрос, относно пътуването до БГ.
Когато имаш двойно гражданство ( и канадско и българско), задължен ли си да си представяш българският паспорт (съответно, ако ти го поискат българските власти)!? Т.е. трябва ли да носиш и бг паспорта? Моето мнение, е че не трябва, но....
Питам, защото съм чувала какво ли не - нашите в БГ се заяждали, особенно за децата (голяма част от тях нямат бг пасорт) .

Благодаря ви
Според българските закони, ако си български гражданин трябва да се легитимираш с БГ документи на влизане. Децата ако имат само канадско гражданство, БГ властите не могат да се заяждат дори на теория. Аз съм минавал само с канадски паспорт и граничара не се заяде, пита дали имам БГ документи и каза че трябва да ги представям и после ме пуснаха. Българските държавни служители (по мои субективни наблюдения) са си подобрили отношението много последните 10 години. Това не значи, че има 100% гаранция, че точно с вас няма да се заядат.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от pumpy »

В България закона е врата в полето. Аз лично съм зилизал само с канадски паспорт, защото си подновявах българския и като бонус си бях оставил личната карта на майка ми. Обясних това на граничния служител на летище София и той ме пусна да си замина без проблем.
На малкия паспорта му изтече миналата година и аз нямам намерение да го подновявам, освен ако не сме по друг повод в град с консулска служба. Ако и когато се прибере до България ще го мисля :)
eva-vet-eva
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Ное 01, 2004 4:19 pm
Местоположение: Пловдив,от 29.03.05-Монреал

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от eva-vet-eva »

Здравейте! И ние също 2012 си излязохме от БГ с канадските документи, хич не ни е дошло на акъла да си подновим БГ картите. Митничарят каза, че можело евентуално да имаме проблеми и било желателно да имаме редовни БГ докс. Дребните са"чистокръвни" :rofl: канадци, никой нищо не каза за тях( но престоя в БГ беше под 90 дни).
Лек път.
ivannklv
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Апр 25, 2009 4:10 pm

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от ivannklv »

Пътувал съм от БГ за Кипър и на летището си показах БГ паспорта (макар, че можеше и само личната карта) - все пак и те са страна от Европейския съюз.Митничарят се заяде и ми поиска и канадския паспорт без да съм споменавал,че имам двойно гражданство-явно имат информация в компютрите.Каза, че трябва да показвам и двата, и на влизане, и на излизане.Не мога да кажа дали е така или не,не съм се интересувал след това - факт е, че се заяде.Имах късмет, че го носех с мен.С други думи- зависи на какъв митничар ще попаднете.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от optics »

ivannklv написа:Пътувал съм от БГ за Кипър и на летището си показах БГ паспорта (макар, че можеше и само личната карта) - все пак и те са страна от Европейския съюз.Митничарят се заяде и ми поиска и канадския паспорт без да съм споменавал,че имам двойно гражданство-явно имат информация в компютрите.Каза, че трябва да показвам и двата, и на влизане, и на излизане.Не мога да кажа дали е така или не,не съм се интересувал след това - факт е, че се заяде.Имах късмет, че го носех с мен.С други думи- зависи на какъв митничар ще попаднете.
Мисля, че този е бил идиот. Това са абсолютно независими документи. Не е като да си показваш редовния паспорт плюс изтеклия заради все още валидна виза в него.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от kiro »

miteto написа: Децата ако имат само канадско гражданство, БГ властите не могат да се заяждат дори на теория.
Могат, защото децата, ако са родени от родители българи са граждани по произход, без значение, че нямат документи - акт за раждане и паспорт. Това че нямат документи не ги лишава от гражданство.

Иначе изходящият паспортен контрол е глупост която я има май само в бившите соц страни
Bulgayrian
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от Bistra »

optics написа: Мисля, че този е бил идиот.
Ъ, сефте! То там нормални останаха ли, въобще?
Аз българското го нямам за гражданство, макар че го имам по рождение. Още някоя и друга година, докато са живи родителите ни ще го поддържаме. После времето съвсем естествено ще му сложи кръст.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
dimana
Мнения: 158
Регистриран на: Пон Юни 04, 2007 7:22 pm

Re: С какъв документ пътува човек с двойно гражданство?

Мнение от dimana »

Не е възможно да се върнете в Канада от България с български паспорт и сертификат за канадско гражданство. Ще ви изпратят до най-близкото канадско посолство за да си извадите "Emergency travel document". Това струва време и пари. Без канадски паспорт няма да ви чекират багажа директно за канадско летище.

http://www.ppt.gc.ca/pptc/documents.aspx?lang=eng"

Иначе само с българска лична карта можете да пътувате до страна от ЕС с всички видове транспорт.
Ще бъда благодарна,ако някой е пътувал през Истанбул с Airtransat и има желание да сподели за визовите формалности в двете посоки.
За децата до 18 г. въпросът стои доста по-сложно. Ще си позволя да посоча линк от друг форум, където потребителка от САЩ е публикувала отговор от Гранична полиция.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=765850.495"
Публикувай отговор