БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
konstanta
Мнения: 213
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 10:31 am

БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от konstanta »

Бих изкал да започна тази тема , която смятам , че засяга всички православни българи. Нека споделим , какво мислим за състоянието на нашата църква , като място ,където се събират не само вярващите християни ,но и като място на среща между сънародници. Достатъчно ли силно ни обединява църковната обител , или е още един повод за разделение? Какво трябва да се направи , за да бъде това място още по-силно обединяващо звено в нашият не лек живот , далеч от Родината. Достатъчно силна ли е личността на духовното лице , което трябва да е фигурата , която да бъде не само духовен баща за всички нас , но и пример на поведение? Нека се замислим , защо храма се посещава повече на поредната "дискотечна" вечер , отколкото на неделната литургия,а и това ли е подходящото място за подобни инициативи.Слабата посещаемост на неделните литургии , лично за мен е меко казано ,малко притеснително......
Дали самата литургия е на нужното духовно ниво , дали певческият хор ,съпровождащ службата е достатъчно адекватен...?
Нека се замислим, с какво всеки от нас , нашата българска църква може да стане място , предпочитано от повече българи . Надявам се всеки да сподели своето мнение и виждане , за да допринесем всички ние за развитието на духовната общност ,а и на всички българи.
Въпросите и мислите могат да продължат дълго , но се надявам вие да продължите тази тема..........
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от grozdan »

На мен ми допада обстановката в църквата, как говори попа и как пее хора. Досега в нашата църква съм ходил само на неделни литургии и един Великден, не съм бил на "дискотека". Причината да не ходя често там е местоположението. Трябва да пътувам 40 минути, за да стигна. За сведение има сръбска църква в Уестмаунт, което е място далеч по-удобно за повече хора. Щом те могат що и ние не да не можем?
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Bistra »

На мен църквата ми харесва. Богослуженията също, както и песнопенията на хора. Мястото е отдалечено оттам където живея, но дистанцията е леснопреодолима с кола. Единственият проблем е, че не съм религиозна.
На дискотеки също не ходя. Не смятам, че църквата е подходящо място за такива мероприятия.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от balbi »

Bistra написа:Единственият проблем е, че не съм религиозна.
Това е един от проблемите, който обединява доста от нас. Може би покололението, което съставлява по-голяма част от БГ имигрантите сме свикнали да се оправяме сами, а не да питаме и да молим някой за помощ. Лично аз съм сложил в спам листата си мейловете от църквата - никак не ми допадат съобщенията, които получавам и една от причините е точно, че и аз не съм религиозен.
Иначе нищо й няма на църквата - църква като църква. И верно е меко казано далечко дори за социални, а не религиозни събития...
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Marto »

Ролята на църквата не е да обединява или по-точно да разделя, в случая, хората по национална принадлежност. Един православен свещеник ще проповядва едни и същи от доктринална гледна точка неща независимо дали говори на български, английски, френски или клингонски. Ако сте толкова загрижени за духовния си мир и спасението си или за качество на литургията, хора или тамяна, ей ги тридесетина православни църкви в Монтреал и околията. Иначе ходенето на "българска" църква става малко като ходенето по български чалготеки.
Vodolei
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Юли 08, 2005 10:01 am
Местоположение: Montreal

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Vodolei »

И на мен църквата ми харесва, службите на отец Димитър, също и хора. Единственото което не ми харесва е местоположението, но това едва ли може да се промени.
Навсякъде в индустриалния свят дискотеките са по-пълни от църквите и не вярвам че тук във форума можем да променим нещо по въпроса.
Аватар
спиро
Мнения: 985
Регистриран на: Вто Сеп 17, 2013 2:13 pm

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от спиро »

в училище най- силният ми предмет беше Вероучение. с изоставащите ученици обикновено е така. :sweat: :sweat:
егото е нетърпеливо, защото знае, че времето му е ограничено. комунизмът е търпелив, защото знае, че е вечен.
венсеремос, другари!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Bistra »

Мисля, че лъжеш, спиро.
Вероучението в училищата не е на мода от 44 год. насам.
Това ще рече, че преваляш 80-те лазарника.
Освен, ако не са го въвели наново, ама това би означавало, че учителят ти е бил лош. Би трябвало да си смирен, а аз съм със съвсем други впечатления.
Та да обобщим. Вярата в нещо или някой висшестоящ над нас кара хората лумпенизирано да гледат към небесата и да се надяват някой друг да реши проблемите им вместо тях самите. Та затова и предпочитам атеизма. Няма по-голяма вяра от тази в собствените ти възможности. Да ме прощават духовните хора, ама това му е хубавото на съвременният свят, че ти дава право на избор.
В този контекст, ако ограничим количеството на истински вярващите и търсещи упование до един минимум, църквата започва да се превръща в средище на клюкари и ниски страсти, което е твърде далеч от първоначалният и замисъл.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от optics »

Bistra написа:църквата започва да се превръща в средище на клюкари и ниски страсти, което е твърде далеч от първоначалният и замисъл.
Какъв е първоначалният замисъл ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Павел »

Младите българи са атеисти, нещо съвсем нормално; новопристигналите имат доста по-неотложни проблеми и спасяването на църквата им е последна грижа. По-старите емигранти са си пооправили положението и с повечето пари които правят, обикновено се чудят на кой по-хубав ресторант или курорт да отидат, така че църквата пак не им е на дневен ред, освен не са от тези, дето обичат да е фукат пред останалите българи с материално положение, нещо което навремето видях в бг църква Свети Георги в мексиканския Холивут. Като млад емигрант ме завлекоха там, та се нагледах на пиянски изцепки и даже побоища. След неделната служба всички се качват на втория етаж, където се продава алкохол, от който се издържа църквата. Публиката се състои от мошеници и отрепки, повечето лежали по затворите, които се чудят как да измамят някой невопристигнал и неориентиран емигрант. Кракът ми не стъпи повече там.

Та къде викате е бг църква в Монреал? :D
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Bistra »

optics написа: Какъв е първоначалният замисъл ?
Да прави хората по-добри. Иначе Павел е дал много точно определение...Помагала съм им и ще продължавам да го правя, доколкото възможностите ми позволяват, но от разстояние.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от optics »

Bistra написа:
optics написа: Какъв е първоначалният замисъл ?
Да прави хората по-добри.
Не мисля.
Първоначалният замисъл е по-скоро - да дава отговор на въпросите на които иначе няма отговор.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Bistra »

optics написа:Не мисля.
Първоначалният замисъл е по-скоро - да дава отговор на въпросите на които иначе няма отговор.
Това го мога и аз. Такива отговори ще ти дам, че ще се кикотиш после цяла седмица. :party: :D
Не,... по-горе бях съвсем сериозна. Християнството по своята същност не е войнстваща религия. Би трябвало да вади доброто от човека на показ и да защитава изконни ценности като семейството, например. :)
Имаше там разни интересни мероприятия. Правят сладки с дечицата, картички или мартеници. Това добре...
Ама пиянките дето се събират редовно на седянка и клюкаринка ич не ги приемам. :n:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от Pointzero »

konstanta написа:Бих изкал да започна тази тема , която смятам , че засяга всички православни българи. Нека споделим , какво мислим за състоянието на нашата църква , като място ,където се събират не само вярващите християни ,но и като място на среща между сънародници. Достатъчно ли силно ни обединява църковната обител , или е още един повод за разделение? Какво трябва да се направи , за да бъде това място още по-силно обединяващо звено в нашият не лек живот , далеч от Родината. Достатъчно силна ли е личността на духовното лице , което трябва да е фигурата , която да бъде не само духовен баща за всички нас , но и пример на поведение? Нека се замислим , защо храма се посещава повече на поредната "дискотечна" вечер , отколкото на неделната литургия,а и това ли е подходящото място за подобни инициативи.Слабата посещаемост на неделните литургии , лично за мен е меко казано ,малко притеснително......
Дали самата литургия е на нужното духовно ниво , дали певческият хор ,съпровождащ службата е достатъчно адекватен...?
Нека се замислим, с какво всеки от нас , нашата българска църква може да стане място , предпочитано от повече българи . Надявам се всеки да сподели своето мнение и виждане , за да допринесем всички ние за развитието на духовната общност ,а и на всички българи.
Въпросите и мислите могат да продължат дълго , но се надявам вие да продължите тази тема..........
Първоначалното "писание" на OP ("ориджинал постер" - виж по-горе) засяга някои интересни въпроси, които не се дискутират подобаващо (според мен).
1. "Достатъчно ли силно ни обединява църковната обител , или е още един повод за разделение?" - помним нажежените дискусии преди (колко беше? - 2-3 год?)
2. "Какво трябва да се направи , за да бъде това място още по-силно обединяващо звено в нашият не лек живот , далеч от Родината." ???
3. "Достатъчно силна ли е личността на духовното лице , което трябва да е фигурата , която да бъде не само духовен баща за всички нас , но и пример на поведение?"
Ето по тези въпроси е редно да върви дискусията...
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА - Монреал

Мнение от optics »

Pointzero написа: 1. "Достатъчно ли силно ни обединява църковната обител , или е още един повод за разделение?" - помним нажежените дискусии преди (колко беше? - 2-3 год?)
2. "Какво трябва да се направи , за да бъде това място още по-силно обединяващо звено в нашият не лек живот , далеч от Родината." ???
3. "Достатъчно силна ли е личността на духовното лице , което трябва да е фигурата , която да бъде не само духовен баща за всички нас , но и пример на поведение?"
Ето по тези въпроси е редно да върви дискусията...
Добре, по тези въпроси:

1. Нито обединява силно нито разединява силно, мисля е очевидно.
2. Две неща:
а) да не събира пари.
б) да представлява интерес (тук попа трябва да си зададе въпроса - кое е интересно за младите емигранти, кое за старите и кое за средните)
3) Пример за поведение е силно казано - никой не го знае какво му е поведението. Дали е достатъчно силна - по-добре не си го задавайте тоя въпрос след като нямате друг поп.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор