подновяване на договор за наем - увеличение на цената

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

подновяване на договор за наем - увеличение на цената

Мнение от grozdan »

Значи получихме предложение за увеличение на наема с около 1.5% повече от сегашния. Парите не са много, тука говориме за принцип. На формата за продължение принципно има 3 опции: (1) съгласен съм с увеличението и оставам, (2) не съм съгласен и се махам и (3) не съм съгласен, но оставам. Тя тактично е пропуснала да сложи (3) в листа, но аз ще си намеря формата и ще й я връча. Целта ми е да си спестя увеличението.

Въпроси:
как се определя това увеличение?
каква е процедурата ако избера т.3 от горните?
ако приема увеличението и се махна преди то да влезе в сила какво става?
ако приема увеличението и се махна след като влезе в сила какво става (нарушен едногодишен договор)?
друго?

Мерси!
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: подновяване на договор за наем - увеличение на цената

Мнение от Bistra »

grozdan написа:Значи получихме предложение за увеличение на наема с около 1.5% повече от сегашния. Парите не са много, тука говориме за принцип. На формата за продължение принципно има 3 опции: (1) съгласен съм с увеличението и оставам, (2) не съм съгласен и се махам и (3) не съм съгласен, но оставам. Тя тактично е пропуснала да сложи (3) в листа, но аз ще си намеря формата и ще й я връча. Целта ми е да си спестя увеличението.

Въпроси:
как се определя това увеличение?
На база на някакъв процент определен от Régie du logement + нейните разходи за евентуални ремонти. Можеш винаги да им се обадиш и питаш. Те не отказват консултация
каква е процедурата ако избера т.3 от горните?
Точка 1 и 2 са ясни. Точка 3 - Оспорваш и отивате на съд. Лошото е, че делата не се гледат от днес за утре, а може да се проточи 1 година. Дотогава не знам. Вероятно и плащаш стария наем поради несъгласие от твоя страна. Ако обаче тя спечели ще трябва да и се издължиш със задна дата, т.е. с лихви.
ако приема увеличението и се махна преди то да влезе в сила какво става?
Трябва да и дадеш 3 месечно писмено предизвестие. Иначе е нарушен договор.
ако приема увеличението и се махна след като влезе в сила какво става (нарушен едногодишен договор)?
друго?
Ще те гони по съдебен път. Ако не искаш да те хване, трябва да хващаш шумата - един вид шумкарин. ;) Ако си призован да се явиш и не го сториш, съда отсъжда в нейна полза. Ако работиш може да ти запорира заплатата и да си вземе дължимото + съдебните разноски. Да не говорим, че тотално я изпускаш за референт пред бъдещи наемодатели, щото ще те топи като неблагонадежден.
Мерси!
Моят съвет е. Отиди до Режито и се информирай! За наематели дават безплатни консултации. Те ще ти обяснят най-точно какво може и какво не може.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: подновяване на договор за наем - увеличение на цената

Мнение от grozdan »

Bistra написа: Моят съвет е. Отиди до Режито и се информирай! За наематели дават безплатни консултации. Те ще ти обяснят най-точно какво може и какво не може.
Мерси, така и ще направя.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: подновяване на договор за наем - увеличение на цената

Мнение от nikolovata »

grozdan написа:Значи получихме предложение за увеличение на наема с около 1.5% повече от сегашния. Парите не са много, тука говориме за принцип. На формата за продължение принципно има 3 опции: (1) съгласен съм с увеличението и оставам, (2) не съм съгласен и се махам и (3) не съм съгласен, но оставам. Тя тактично е пропуснала да сложи (3) в листа, но аз ще си намеря формата и ще й я връча. Целта ми е да си спестя увеличението.

Въпроси:
как се определя това увеличение? Така: http://www.rdl.gouv.qc.ca/fr/calcul/calcul2014.asp"

каква е процедурата ако избера т.3 от горните? Отговаряш в смисъла на т. 3 не по-късно от месец от получаване на известието за увеличаване на наема. Преди крайния срок и преди да направиш окончателния си избор, можеш да поискаш от наемодателя да ти обясни на какво се дължи увеличението, можеш да поискаш и допълителна информация. Врътката е, че ако наистина има основание за подобно увеличение и реши да се обърне към Режито за крайно решение, може да поиска: или фиксиране на нема спрямо предложеното увеличение (7-8$ примерно), или фиксиране на наема спрямо признатите от Режито разходи (а те не са малко) Може да се получи, че си отказал увеличение от 7-8$, а получаваш 15$ според реалните разходи за 2013 на наемотодателя. Докато мине делото плащаш стария си наем, после се издължаваш ретроактивно. Лихви няма. Принципно не дължиш 80$ административни разходи, освен ако наемодателя не се е срещнал с теб, за да ти обоснове увеличението, или да се спазарите с др. думи.
ако приема увеличението и се махна преди то да влезе в сила какво става? Това е възможно най-грешното решение, което може да вземеш. Става лошо, рядко някой се покрива успешно. Договорът ти се подновява автоматично и си отговорен за наема за следващите 12 месеца или поне докато жилището се наеме отново+разходи за реклама, издирване от агенция + 80$ разходи за отваряне на досие...решение на Режито и 10 години кофти досие.
ако приема увеличението и се махна след като влезе в сила какво става (нарушен едногодишен договор)? Подобно...
друго?

Мерси!
Бистра е права в отговорите си, ще си позволя леко да нюансирам някои моменти.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: подновяване на договор за наем - увеличение на цената

Мнение от nikolovata »

Това с три-месечното предизвестие не е вярно от законна гледна точка (освен ако не е изрично упоменто във вътрешния правилник) и макар, че е често срещана практика при някои наемотодатели, преди да получите изричното им писмено съгласие да напуснете преди края на договора не е много здравословна практика .

Договорът може да се развали (т.е да не се поднови от 1-ви юли) с предизвестие от не по-малко от 3 и не по-много от 6 месеца преди краят му. Това за 12-месечен договор, биен сюр.

Code civil du Québec
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: подновяване на договор за наем - увеличение на цената

Мнение от grozdan »

Благодаря и на двете ви!
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Публикувай отговор