Дайте шанс на децата си!

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Дайте шанс на децата си!

Мнение от vio »

Ясно е, че в началото като пристигнете имате куп неща за подреждане, но не забравяйте децата. Темата е провокирана от изказвания в други тема за необходимостта за новопристигналите от кола, мобилен телефон и т.н. неща, а май забравяме основното – децата! С риск да подразня редовно четящите, отново ще повторя за образованието в Канада и най-вече в Монреал (от лични впечатления): обществените училища където най-вероятно ще попадне вашето дете поне в началото са под всякаква критика!!! Всеки може да спори колкото иска, но това е факт, който виждаме с очите си още първите години тук.

За да не загубите време, нерви и най-вече да не „затриете” детето си, мислете за училищата от далече.

И сега ще хвърля бомбата ;)

Частните френски училища college Stanislas и college Marie de France са по джоба дори на нови имигранти!!! Факт! Който иска да спори да заповяда!

Ясно е, че детето не може да започне в някое от гореспоменатите училища още с кацането в Монреал. Задължително ще трябва да кара подготвителен клас, ако не идва от френска гимназия разбира се. Това означава, че първата година нямате голям избор. НО, записването за следващата година е в края на септември, а изпитите ( ако детето е на 6+) са в октомври за secondaire и в март следващата година за primaire. Това означава, че нямате много време за губене(нито детето ви). Взимате учебниците за съответния клас и ги четете. Изпитите са по математика и френски и не са трудни. Факт е, че има българчета, които ги минават и са приети без проблем.

Сега това, което най-много ви интересува – ТАКСИТЕ: пригответе си около 4000 долара за цялата година. Това е. Плащат се на 3 пъти в началото на всеки триместър. Нека не започваме да се заяждаме колко непосилно високи са тези такси за новодошли! Щом имате два пъти повече пари да дадете за една кола, за обзавеждане на нов дом, нямате оправдание да не помислите за бъдещето на детето си! Ако трябва ще ядете хляб и сол, ще живеете в дървени блокове, ще ползвате градски транспорт (какъв резил за някои!:), но дайте шанс на децата си! Те не са имали избор дали да имигрират с вас, те не са така подготвени за това, което ги чака тук, както вие. Шокът за тях е много по-голям.

Колко от вас са завършили университет в България? Дори да не работите по специалността която сте завършили, все пак вашите родители са направили необходимото, за да ви дадат възможност за по-добро бъдеще. Какво им е струвало те си знаят. Нямате оправдание тук да оставите децата си в тъпата образователна система и да се оправдавате, че сте нови, че нямате толкова пари за такси – глупости! Таксата за една учебна година е точно колкото детските надбавки, които ще получите от държавата за една година. Харчете ги за бъдещето на детето си, а не за лични удобства. Дали вашите родители не са се лишавали от много неща, за да ви изучат? Защо вие не се лишите на първо време от някои удобства за да дадете по-добър старт на децата си?!

Не разбирам нови имигранти, които след 2-3 години тук се нагърбват с ипотеки и изплащат дървени бараки с оправданието „да оставим нещо на децата”, а се оправдават, че нямат пари, за да дадат единственото стойностно нещо на децата си – добро образование!

Какво от това, че в България сме имали къщи, вили, коли. Нещо от това успяхте ли да донесете тук? Единственото което имате е главата и ръцете си. Същото е и за децата ви. Утре не се знае кой вятър ще задуха и дали децата ви няма да стегнат куфарите за друга държава/континент. Затова мислете още преди да сте кацнали. Годините минават бързо, но за децата ви това ще са безвъзвратно загубении години, ако не мислите още преди да сте пристигнали къде и какво ще учат те.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от ablood »

След опознаване на 3 общински училища мога да твърдя, че от държавно до държавно има изумителна разлика. Както и между частно и частно.

Евтино частно училище с нисък/никакъв праг на селекция е само колкото някои снобари да се кзфукат, че пращат детето в частно.

Не разделяйте училищата на частни и държавни!

Не разделяйте училищата на добри и лоши в зависимост от декларираната успеваемост! Може училището да е с калпава програма, но висока предварителна селекция.

Трябва да се види базата, да се види как напредват посредствените ученици, къде ги извеждат, колко струват допълнителните мероприятия...

Редактирано от модератора!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от pumpy »

ablood написа: Евтино частно училище с нисък/никакъв праг на селекция е само колкото някои снобари да се кзфукат, че пращат детето в частно.
Ablood is my man :rock: :rock: :rock:
Stanislas е евтино, частно училище с нисък праг на селекция за да може снобарите да се фукат......
Моето дете беше в частно училище до 5 клас, включително, тогава когато не можех да си го позволя. Не съм ходил до Куба или на ваканция почти, не съм изплащал бунгало, но инвестирах там където трябва. Точно така, както са го правили родителите ми и поколения преди тях и в най-бедните години, и годините н преследване и изгнание един народ винаги е осигурявал образование на децата си, има защо.....
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Joya »

Абсолютно подкрепям аблъд, детето ми е 1 клас, изкара предучилищна в държавно училище и сме много доволни, макар да не сме с ниски изисквания, определено.
Не мисля че частното училище поне за основното образование е наложително. И какво значи мислете за децата си, ние конкретно сме тук, заради децата си, за по-добър живот за тях, с оглед ситуацията в България, аз там си живях много добре имах си помощ за децата, тук започвам от ново.
Темата е супер подтискаща за хората които ще пристигат, или са от скоро тук. Те се чудят как да завържат двата края, да учат ли, да работят ли, баш частно училище им е на ума. И още нещо, училището не прави детето, детето или има желание да учи, или няма, или има помощ от родителя, или няма. И най-лошото училище може да изкара брилянтно подготвено дете, стига то да го желае!
За средно образование определено ще се замисля за училище с по-високо ниво, от секондера в квартала ми да речем, но не е задължително да е частно, може да е интернационално.

Какво значи забравяме децата си. Може би ще скочи някой, да децата са най-важното в живота ни, ама къде оставаме самите ние? Един нещастен родител не прави щастливи деца!
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Bistra »

Vio,прости ми, ама като вчера прочетох, че от малко тормозиш детето си с "образователни програми", ме досърбяха неимоверно пръстите. Вчера се въздържах, обаче сега няма да те пропусна. Не е нужно! Съвсем отговорно го заявявам. Тук образователните програми са съобразени с възрастта и това им е ценното, че оставят децата да са деца, когато трябва да са такива. Имат време да се изучат. Неизучен никой не е останал стига да е имал желание за това.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от c200 »

Е, не е чак толкоз голяма драмата, има и разумни варианти. Например:

Primaire (прогимназията) - в кварталното училище. Приятелчета, игри, между другото и научават по нещо.
Secondaire (гимназия) - за предпочитане някъде, където се учи повечко английски - може в публично у-ще с интернационална програма или в частно такова.
Нататък - колеж, университет, на какъв език и т.н. си е по избора на детето (ако може тъй да наречем дингил на 20+ примерно )

И разбира се горещо препоръчвам на децата по-малко учене и повече игри, а на възрастните по-малко работа и повече забавления :)

П.С. И друг път съм го споменавал, почти всички българи са завършили ОУ "Хр. Ботев" или "Ив. Вазов", и все пак се оправят с живота. Даже и в Канада. Даже и на 2 езика.
Последно промяна от c200 на Пет Дек 06, 2013 1:11 pm, променено общо 2 пъти.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от ablood »

Бистре,

Срам за теб, че поставяш щастието на децата си над родителските си амбиции.

Защо трябва да губят толкова време в игри, след като могат да го използват за усъвършенстване на супер-важната българска писменост, да унищожават ставите си с балет, да поставят рекорди за млад цигулар и подобни важни за семейството начинания.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Bistra »

Баща ми и до ден днешен си спомня с омерзение: "Другите деца са навън и играят, а аз съм наказан да свиря в къщи на цигулка, щото не съм си научил добре упражнението" :(
Може би и затова мен не са ме товарили като дете с такива глупости. Е, взимах уроци по рисуване, ама беше по мое желание. И до ден днешен обичам и не само обичам, но и рисувам, докато той не иска да чуе за цигулка дори и на kонцерт.
На мен честно казано ми се струваше на 5 години, че е рано да тръгват на училище, а на 4 си е пълно издевателство, простeте - лично мнение.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от dea »

Стига си подвеждала хората с тоя Станислас. Около училището неговите възпитаници пушат цигари и марихуана. Учениците са с ниска култура, без обноски, лигави, разглезени. Лично аз не бих искала детето ми да расте в такава среда. Системата на обучение е по френски модел. Специално обучението по математика е по-лошо от кебекарското. Съветът ми към родителите е: проверявайте лично и не се предоверявайте. Занимавайте се с децата у дома, развийте в тях интерес към четенето, любознателност, покажете им модел на учене и разбира се: любов. Училището, било о най-елитното, не може да замести липсата на родителска подкрепа.
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от pumpy »

Stanislas наистина е "кофти" училище, само дето аз познавам няколко успели от там. Няма да дефинирам какво значи "успял" човек обаче....
А иначе има училища, където 42 % от учениците продължават в колеж и такива, където процента е 95%. Аз предпочитам моите деца да учат във втория тип училище, ако и някой някъде да пуши марихуана и цигари. По добре, отколкото метамфетамин и крокодил или какюъвто там нов боклук измислят...
Нека да си игрзят децата, нека да са щатсливи , докато тати носи и мама меси, пък после в живота ще се оправят сами, само дето няма да са подготвени, но това е друга тема.
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от vio »

pumpy написа:
ablood написа: Stanislas е евтино, частно училище с нисък праг на селекция за да може снобарите да се фукат....
Как така се изказваш за нещо което никога не си пробвал и не познаваш?! От тук следва че не трябва да се вярва на мненията ти. Ти си всезнайко и никой друг не знае по-добре от теб. Аз дадох пример от ЛИЧЕН опит с моите деца! Който има очи да гледа и да мисли, а за останалите може и да прогледнат, но по трудния начин - на гърба на децата си!
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от vio »

Bistra написа:Vio,прости ми, ама като вчера прочетох, че от малко тормозиш детето си с "образователни програми", ме досърбяха неимоверно пръстите. Вчера се въздържах, обаче сега няма да те пропусна. Не е нужно! Съвсем отговорно го заявявам. Тук образователните програми са съобразени с възрастта и това им е ценното, че оставят децата да са деца, когато трябва да са такива. Имат време да се изучат. Неизучен никой не е останал стига да е имал желание за това.
Интересно е да дадеш дефиниция за "тормоз на детето"? Това че записвам децата си в програми, които отговарят на интелектуалното им равнище, а не ги оставям по цял ден да копаят дупки в калта на двора и да си мислят, че имат щастливо детство затова, че се прибират доволни като прасета в къщи и също толкова мръсни, не е определение за "тормоз на детето". Без да изпадам в подробности, но не мисля, че точно ти и твоите деца сте пример за подражание. За неизученото тотално грешиш. Тук масата са неизучени. Просто така е устроена системата. Ако още не си го разбрала, май вече за теб е късно, а като ти гледам разсъжденията, май и за децата ти е късно. Без коментар!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от ablood »

vio написа:
pumpy написа:
ablood написа: Stanislas е евтино, частно училище с нисък праг на селекция за да може снобарите да се фукат....
Как така се изказваш за нещо което никога не си пробвал и не познаваш?! От тук следва че не трябва да се вярва на мненията ти. Ти си всезнайко и никой друг не знае по-добре от теб. Аз дадох пример от ЛИЧЕН опит с моите деца! Който има очи да гледа и да мисли, а за останалите може и да прогледнат, но по трудния начин - на гърба на децата си!
WOW!
Що за груба манипулация на цитати!?!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от vio »

dea написа:Стига си подвеждала хората с тоя Станислас. Около училището неговите възпитаници пушат цигари и марихуана. Учениците са с ниска култура, без обноски, лигави, разглезени. Лично аз не бих искала детето ми да расте в такава среда. Системата на обучение е по френски модел. Специално обучението по математика е по-лошо от кебекарското. Съветът ми към родителите е: проверявайте лично и не се предоверявайте. Занимавайте се с децата у дома, развийте в тях интерес към четенето, любознателност, покажете им модел на учене и разбира се: любов. Училището, било о най-елитното, не може да замести липсата на родителска подкрепа.
Много информирани се извъдихте всички! Как така се изказвате за училище, в което вашите деца НЕ ходят. А не приемате мнението на някой, чиите деца са там от няколко години! Повтарям - това псевдо всезнание по всички теми, просто кара хората да прескачат коментарите ви. Станислас сигурно е много лошо училище, щом се конкурира с най-доброто училище в Монреал - колеж Бреб'оф (също частно за който се интересува!)

И да Станислас е много лошо училище за тези, които ги мързи да учат и гледат да я карат по-леко колкото да вземат някаква дипломка за завършено образование. И дори да е най-лошото училище това Станислас, пак бих си записал децата там по две причини:

1. коефицентът R на училището е равен на този в колеж Бреб'оф (а какво значи това, ще разберат само тези, които искат децата им да учат и в университет, а не да си останат с едно колежче само)
2. децата познават доста добре Европа, шансовете им да учат във Франция , Белгия или Швейцария са многократно по-големи, защото излизат с европейска диплома за средно образование (освен кебекарската такава, разбира се)
3. За последните няколко години децата завършили "тоя загубен" Станислас влизат на 100% в университети. И въобще няма да коментирам за други училища, които се борят с повтарящите класа ученици, с незавършили дори средно образование и т.н. контингент....
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Bistra »

vio написа: Интересно е да дадеш дефиниция за "тормоз на детето"? Това че записвам децата си в програми, които отговарят на интелектуалното им равнище, а не ги оставям по цял ден да копаят дупки в калта на двора и да си мислят, че имат щастливо детство затова, че се прибират доволни като прасета в къщи и също толкова мръсни, не е определение за "тормоз на детето". Без да изпадам в подробности, но не мисля, че точно ти и твоите деца сте пример за подражание. За неизученото тотално грешиш. Тук масата са неизучени. Просто така е устроена системата. Ако още не си го разбрала, май вече за теб е късно, а като ти гледам разсъжденията, май и за децата ти е късно. Без коментар!
Леле, майко, какво предизвиках!
Ама, не, не са моите деца разбира се, пример за подражание, как ли можах, да се осмеля да си го помисля?!
Te например не говорят добре български.(минус, минус, минус, ама на мен не ми пука. :D ) Прибираха се щастливи от игра и бога ми, и аз бях щастлива от това, без да им държа сметка за няколко петънца по дрехите. Записвала съм ги на всичко, на което са ходели с душа, но учеха в кварталното училище. В резултат, на което дъщерята я приеха без проблем в частна гимназия. Остава и още една година. B момента успехът и подготвеността и са такива , че биха я приели, в който колеж сърце и поиска, а и портфейлите на мама и тати. Но да я оставим настрана. Тя е висока топка. (сети се без подсказка на кой прилича ;) )
Синът беше малко по-труден (както са повечето мъже), но с нашата подкрепа тази година и той издържа изпитите в същото училище и живот и здраве ще имаме още 5 години ученик там. Той също завършва тази година кварталното училище.Та викаш късно е? :^)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор