Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
smurfieta
Мнения: 60
Регистриран на: Вто Апр 06, 2004 5:24 am
Местоположение: Brossard

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от smurfieta »

Да,Оптикс,прочетох,но доколкото разбрах,всичко е ОК за приятелите ти от Мтл,а само за децата им излизат някакви месеци.На моя син му излиза като на roumensp,че е с непрекъснати здравноосигурителни права.
Не мога да разбера след като някой е подал например декларация през година 200у ,в която е посочил дата на напускане 200х година,от кога всъщност му прекъсват задълженията към Здр. каса.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от balbi »

smurfieta написа: Не мога да разбера след като някой е подал например декларация през година 200у ,в която е посочил дата на напускане 200х година,от кога всъщност му прекъсват задълженията към Здр. каса.
Не се опитвай Смърфиета.
Аз си оправих някакви години за плащане през 2009-а.
Сега преди няколко дни като отворих да правя справката по ЕГН ми излиза, че за уж изчистените периоди дължа...
А относно Непрекъснатите права - мисля, че ако си имал/имаш личен лекар в БГ и не си се отписал изрично от него излиза по този начин в сайта. Нооо може и да не е за всички така...
Изхакана работа е това електронната система в БГ...напред сме с технологиите обаче тея правителствените "сайтове" са ухапана работа!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от optics »

Нито пък аз. Няма логика.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от IFF »

Значи, като си правите завещанието, е добре да приложите следното писмо:
Мило дете, ако четеш това писмо, това означава че съм си отишъл от този свят преди да навършиш 18 години.
Трябва да те предупредя, че макар да не си родено в България, и никога да не си живяло там за постоянно, в момента
в който навършиш 18 ставаш автоматично длъжник на системата им за здравно осигуряване. Ако не можеш да четеш български,
ето тук ти оставям телефоните на твоите братовчеди в България, обади им се и ги помоли за помощ, те, за ралика от теб са
вещи в борбата с бюрокрацията и ще ти помогнат да се откопчиш от капана, заложен ти по времето на феодалното управление на
един мафиот. Приеми писмото ми сериозно, защото ако случайно минаваш през България на път за Европа, местните власти могат
да те задържат на границата и да те принудят да плащаш за нещо, което никога не си ползвало.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от roumensp »

IFF написа:Значи, като си правите завещанието, е добре да приложите следното писмо:
Мило дете, ако четеш това писмо, това означава че съм си отишъл от този свят преди да навършиш 18 години.
Трябва да те предупредя, че макар да не си родено в България, и никога да не си живяло там за постоянно, в момента
в който навършиш 18 ставаш автоматично длъжник на системата им за здравно осигуряване. Ако не можеш да четеш български,
ето тук ти оставям телефоните на твоите братовчеди в България, обади им се и ги помоли за помощ, те, за ралика от теб са
вещи в борбата с бюрокрацията и ще ти помогнат да се откопчиш от капана, заложен ти по времето на феодалното управление на
един мафиот. Приеми писмото ми сериозно, защото ако случайно минаваш през България на път за Европа, местните власти могат
да те задържат на границата и да те принудят да плащаш за нещо, което никога не си ползвало.
Това е добро. :y: Ти ли го измисли или е copyright на някой друг ?
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от IFF »

Аз, бе. Дай ми да разпъвам лукуми на мене. :D
anitsa
Мнения: 218
Регистриран на: Съб Авг 09, 2003 9:22 pm
Местоположение: Montreal

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от anitsa »

В Закона за здравното осигуряване пише:
Чл. 33. (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., в сила от 01.01.2000 г., предишна текст на чл. 33 - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса са:
1. всички български граждани, които не са граждани и на друга държава;
2. българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България;

тъкмо се израдвах, прочитайки алинея 1, че не ни закача този закон и прочетох втората :( , значи трябва да подаваме декларациите че ни няма наблизо :)
До колкото разбирам декларациите, които сме подали тази година изчистват старите задължения, за което сме много "щастливи", но пък от 1 януари 2013 пак сме в играта, умиране има отърване няма :) нова година - нови декларации "и така до края на света" :) нали така се пееше в онази песен.

Формулярите които изпратих в началото на ноември по пощата са обработени преди 2 дена, проблема е при детето, което е над 18, въпреки че сме посочили една и съща дата на напускане и на тримата, датите са ни съвсем различни, така че детето вече дължи пари защото са си избрали датата 23 юли 2012 за прекъсване, а за предишните месеци дължи вноски. Май трябва да им пратя още един формуляр за него и изрично да им подчертая датата с червено.

Само се чудя "на юнашко доверие" ли ни приемат посочените дати или правят справка някъде?
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от optics »

Че защо да не е радостно (2) ? Нали не живееш постоянно на територията на Република България ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
e_cat
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 11:14 am
Местоположение: Montréal

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от e_cat »

ВАЖНО: За тези, които живеят извън България:

Статията на Кр. Гаджоков (по-долу) обяснява ситуацията. Ако не сте се освободили от здравноосиг. "права", като нас, преди да заминем - побързайте да го направите!
На страницата на НАП, вляво отворете "Важно за българите в чужбина!"

Тук се проверява статус:
https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.htm ... tatus.home"

УСПЕХ!

http://nap.bg/" http://www.gadjokov.com/2012/12/13/p585/"

P.S. Съжалявам, ако се повтаря - нямам време да чета др. мнения ;)
AUDACES FORTUNA JUVAT!
Аватар
e_cat
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 11:14 am
Местоположение: Montréal

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от e_cat »

AUDACES FORTUNA JUVAT!
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от IFF »

При мен се получи малко абсурдна ситуация, напуснал съм България преди почти 15 години. Приеха закона за задължителното здравно осигуряване 2005 г., а 2006 за освобождаване от него, ако си бил повече от половината време навън. Подадох си като добросъвестен гражданин молбата за освобождаване през 2007 мисля, водя се освободен поради напускане на страната,но.......вися като длъжник за месеците преди да приемат закона 2006 г. Е, нема такава държава.И хиляда мола да дигнат, и оня с шифрованото име да им пусне снимките в оная смешна тема, ми е все тая. Писна ми от тия мошеници.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от optics »

Българските граждани, които живеят в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, пропуснали да подадат предварително заявлението за освобождаване от заплащането на задължителни здравноосигурителни вноски за периода след 01.01.2005 г., могат да направят това до 31 декември 2012 г., като подадат декларация (по § 19п от ПРЗ на ЗЗО) и заявление (по чл.40а от ЗЗО).:
A какво да правят тия дето НЕ СА пропуснали, и въпреки това им висят задължения (започващи години след подаването/заминаването) ???
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от apple »

optics написа:
Българските граждани, които живеят в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, пропуснали да подадат предварително заявлението за освобождаване от заплащането на задължителни здравноосигурителни вноски за периода след 01.01.2005 г., могат да направят това до 31 декември 2012 г., като подадат декларация (по § 19п от ПРЗ на ЗЗО) и заявление (по чл.40а от ЗЗО).:
A какво да правят тия дето НЕ СА пропуснали, и въпреки това им висят задължения (започващи години след подаването/заминаването) ???
Аз съм един от тези. Въпреки, че си пуснах коректно декларацията преди да замина са я взели предвид едва след 5 месеца :o. Незнайно защо??? Сега хем съм била тук, хем имам декларация подадена в срок и преди да излетя, пък хем съм им и длъжник. Честно казано не съм единствен такъв казус и не знам как дистанционно може да се оправи това. Като се върна ще се разправям, поне си пазя документите, ама тия и лихви ще ми начисляват, бас ловя. Най-интересното е, че въпросните месеци оттук като проверявах и все ми излизаше, че съм с непрекъснати здравноосигулителни права, което много ме озадачаваше. Чудех се кой е тоя благодетел дето ми плаща :lol: или колко месеца им трябват да отразят промяната в статуса. После спрях да проверявам, а сега като погледнах и изумях... Добре, че е по 16/17 на месец и ако се наложи все ще ги платя, ама защо да е така... Риторично си питам... :?:
newcomer
Мнения: 1598
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2012 9:48 am

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от newcomer »

e_cat написа:ВАЖНО: За тези, които живеят извън България:

Статията на Кр. Гаджоков (по-долу) обяснява ситуацията. Ако не сте се освободили от здравноосиг. "права", като нас, преди да заминем - побързайте да го направите!
На страницата на НАП, вляво отворете "Важно за българите в чужбина!"

Тук се проверява статус:
https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.htm ... tatus.home"

УСПЕХ!

http://nap.bg/" http://www.gadjokov.com/2012/12/13/p585/"

P.S. Съжалявам, ако се повтаря - нямам време да чета др. мнения ;)
Малко личен опит.Напуснах България 2001 г.Завърнах се края на 2009 г.Взех справка от МВР която отразяваше датите на напускане и връщане.Подадох декларация да бъда освободен от здравни вноски като приложих справката от МВР.
Резултат освободиха ме за периода 2001-2007,от 2007 до 2009 не ме освободиха независимо,че не съм живял в България и го докйазвам със справката от МВР,защото законът за освобождаване от здравни вноски важал само за неплатени такива до края на 2007.
Та ако някой има висящи задължения до 2005 г с тая декларация която ще подаде няма да му ги премахнат,ще бъдат премахнати само задължения след 2005 г до настоящия момент.
За да бъде освободен от задължения преди 2005 г. ще трябва да се вземе справка от МВР дали е отсъствал от държавата и да подаде друга декларация по предния закон.Това е видно и от линка който е дал по горе колегата,а аз ви го описвам като таочен практически случай.
Черната Бистра от Биг Форум БГканада и A-блъд от Лавал.
Рядка порода голи охлюви обитавща зелената тревна маса на северния и южния бряг.

От кога охлювите дават наклон на ястребите струва ли си да се лети?
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Нов капан за българите в чужбина: как да го избегнем?

Мнение от IFF »

Някъде из нета бях чел че има 7 годишна давност, трябва май да се подаде обаче молба за да ги изчистят.
Публикувай отговор