Християни ли сте

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.

Християнин ли сте

Смятам себе си за Православен християнин и вярвам в Бог така, както е изложено в Никео-Цариградския символ на вярата.
10
22%
Наричам себе си християнин по традиция, използвам думата по-скоро като термин описващ етно-национален идентитет.
27
60%
Не съм християнин.
8
18%
 
Общо гласове: 45
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Християни ли сте

Мнение от Chomsky »

От много време се питам този въпрос, често обсъждаме храма и храмовото настоятелство и нямаше как да не се изкуша да пусна една такава анкета. Моля отговорете честно и ако съм пропуснал нещо кажете.
Християни ли сте?
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Християни ли сте

Мнение от ablood »

Едва ли много от съвременните млади българи вярват, че светът е създаден за 6 дена от беловлас, брадат старец с ореол над главата.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Християни ли сте

Мнение от Bistra »

Не виждам какво цели да докаже тази анкета, но ...
1. По кръщелно свидетелство съм християнка
2. По вяра и убеждения, обаче съм заклет атеист. Не вярвам нито в Бог, нито в Сатаната(под никаква форма).
Това обаче не ми пречи да вярвам, че има добри и лоши хора. Това няма нищо общо с религията обаче.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Християни ли сте

Мнение от optics »

Bistra написа:Не виждам какво цели да докаже тази анкета, но ...
1. По кръщелно свидетелство съм християнка
2. По вяра и убеждения, обаче съм заклет атеист. Не вярвам нито в Бог, нито в Сатаната(под никаква форма).
Това обаче не ми пречи да вярвам, че има добри и лоши хора. Това няма нищо общо с религията обаче.

Тогава гласуваш с НЕ ! :handshake:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Християни ли сте

Мнение от IFF »

ablood написа:Едва ли много от съвременните млади българи вярват, че светът е създаден за 6 дена от беловлас, брадат старец с ореол над главата.
Аз това " беловлас, брадат старец" в Библията не съм го срещал, посочи източника моля!
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Християни ли сте

Мнение от speedy »

А какво е идентитет?
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: Християни ли сте

Мнение от Chomsky »

optics написа:
Bistra написа:Не виждам какво цели да докаже тази анкета, но ...
1. По кръщелно свидетелство съм християнка
2. По вяра и убеждения, обаче съм заклет атеист. Не вярвам нито в Бог, нито в Сатаната(под никаква форма).
Това обаче не ми пречи да вярвам, че има добри и лоши хора. Това няма нищо общо с религията обаче.

Тогава гласуваш с НЕ ! :handshake:
:y:
speedy написа:А какво е идентитет?
това е част от трудно доловимото ми чуство за хумор :-) идентичност на ... "македонски"
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: Християни ли сте

Мнение от ivanko13 »

ablood написа:Едва ли много от съвременните млади българи вярват, че светът е създаден за 6 дена от беловлас, брадат старец с ореол над главата.
А има ли нещо в което да вярват младите и начетени българи? Око да види, ръка да пипне... Другото не ни интересува...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Християни ли сте

Мнение от optics »

ivanko13 написа:
ablood написа:Едва ли много от съвременните млади българи вярват, че светът е създаден за 6 дена от беловлас, брадат старец с ореол над главата.
А има ли нещо в което да вярват младите и начетени българи? Око да види, ръка да пипне... Другото не ни интересува...

Младите и начетени, предполагам, че вярват в логиката, фактите и експеримента.
А младите и неначетени - в далаверата, късмета и грубата сила.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Християни ли сте

Мнение от Bistra »

ivanko13 написа:А има ли нещо в което да вярват младите и начетени българи? Око да види, ръка да пипне... Другото не ни интересува...
Казват, че който е щастлив няма нужда от религия. А е щастлив този, който обича и е обичан.
Та в този ред на мисли...Не мога да разпилявам любовта си за нещо имагинерно, което не може да бъде докоснато.
Освен това не ми харесва идеята разни внушения и норми да се набъркват в съзнанието ми с цел да го контролират.
Избрах втората възможност, защото съм християнка само на хартия, но не и по убеждения.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
vania1
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Окт 16, 2006 8:03 am
Местоположение: Montreal

Re: Християни ли сте

Мнение от vania1 »

Да, християнка съм и вярваща, което не значи че съм достойна за рая за съжаление.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Християни ли сте

Мнение от optics »

Чомски,
ако искаш да разбереш колко са истинските хриястияни и колко "само кат' се наложи" задай някакъв въпрос който изисква знаене на матРЕала. Примерно - знаете ли как се е казвала майката на Св. Августин. Това е само бегъл пример, може да измислиш и по-добър. Колко дни е бил умрял Лазар преди чудотворно да го съживят.... и прочие неща които "само кат се наложи" хората не ги знаят.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
5kov
Мнения: 122
Регистриран на: Вто Юни 08, 2010 8:55 am

Re: Християни ли сте

Мнение от 5kov »

Към автора на анкетата: Дано да не прозвучи като заяждане (не това желая),но до 10 век християнството е единно.След Великата схизма през 1054г. християнството се разделя на Римокатолицизъм и Източно православие. А през 16 век е началото на Протестантството,което се отделя от Римокатолицизма.Та трите основни течения в християнството са Източно православие,Римокатолицизъм и Протестантство.Католиците са малко над 1 милиард души,протестантите са около 1 милиард(има различни данни-малко под или малко над 1 милиард),а православните християни са около 250 милиона души.Така,че католиците и протестантите също са християни.А анкетата изключва почти 90% от християните.
Последно промяна от 5kov на Чет Ное 08, 2012 10:55 am, променено общо 1 път.
„Вроденият порок на капитализма е неравното разпределение на благата. Вродената добродетел на социализма е равното разпределение на лишенията.” Уинстън Чърчил
Аватар
edelwais
Мнения: 968
Регистриран на: Чет Дек 04, 2003 2:31 pm
Местоположение: Edinburgh, Scotland

Re: Християни ли сте

Мнение от edelwais »

дано да не прозвучи като заяждане,
но и аз имам същият проблем като някой по-горе - отговорът "не съм християнин" може да се тълкува "друга религия".
а аз определям себе си някъде в континиума агностик - атеист.
Пътувахме много, но изобщо ... едва ли.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Християни ли сте

Мнение от optics »

А това си е негова работа как ще го тълкува :-)
Въобще измислянето на правилни въпроси не е лесна работа.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор