Добри училища в Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

IRA, благодаря! Отново ми даваш полезна информация. Значи след като се ориентираме при пристигането, добре е да се огледам за добри гимназии (в зависимост от района на местоживеене) или частни училища. Възлагах големи надежди на Ecole Intermationale, но ако сме изпуснали влака с голямата ми дъщеря, ще инвестираме за образование. Ако е непосилно от финансова гледна точка, ще наблягаме на семейния "университет". В крайна сметка, то ще си покаже.
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Капитане, това няма да е до училището. Просто детето е много свястно. Да ви е живо и здраво и дай, Боже, всекиму!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от Bistra »

капитан Немо написа:Bistra , радвам се , че нито един от изброените твои примери не ни се е случил до сега ( да чукна на дърво ) Като свърши училище в 3 ч. преди си вземаше училищния автобус а след това си палеше колата и в къщи да учи. И ми казва .че не познава негов приятел или съученик , който пуши или пие и не е в частно училище.Не съм против частните , просто искам да кажа ,че не е критерий за бъдещето на едно дете. А добри преподаватели има навсякъде дори и на село в Лавал
Абе, да ти е живо и здраво детето! Аз само припомням рисковете на средата ( дето гроздан ме иронизира, правейки се на утрепан, всъщност заради моята ирония)...
Ей, го на, миналата седмица дойде в нашето бюро една Мадам да си търси чедото. Синковеца и казал, че започнал при нас стаж ( от някакъв колеж), а никой не го беше ни чул, ни видял. :|
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от nini »

Justine, ако дъщеря ви ще бъде в приемен клас нямате много-много избор на училище, тъй като такива класове има само в определени училища и ще я запишат автоматично от училищната комисия в най-близкото да вас. Другият вариант е да няма вече места в най-близкото и съответно да я изпратят там, където все още има място. Това е за приемният клас само. По-нататък не знам как стоят нещата за Монреал, мога обаче с подробности да кажа за Южния бряг.
Успех!
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Много благодаря, nini!
Предполагам, че ще бъде в приемен клас, но за колко време, това ще стане ясно в движение. Обстоятелството, че учи френски от първолак не е критерий. Това, което разбирам с помощта на този форум потвърждава предварителните ми нагласи да търся все пак малко по- приличен квартал за живеене. Много се надявам и на частните училища по програмите Станислас и Мари де Франс.
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от nini »

Сега видях и предишните Ви постове. Това, което ви казах за голямото дете важи и за другите 2, на 6,5 г. и на 5г. И те ще бъдат записани в приемен клас.
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

За детето на 6 г. съм сигурна, но за детето на 5 г. не съм, защото по всичко личи, че предучилищната не е задължителна в Канада, което автоматично за мен означава, че могат да ни кажат: "Няма места". Дали това е точно така- не зная.
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от nini »

Не е така, защото по закон всеки има право на обучение и образование и за това тук са длъжни да му намерят място, ако го запишете. В Монреал има матернел аccueil, на Южния бряг-не.
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Звучи много добре, но нали матернел-ът не е задължителен? От там следва, че правителството може и да не поеме ангажимент да настани новопристигнало дете в приемен матернел, ако няма места. Ако знаете нещо повече, пишете, моля! Аз ще направя подробни проучвания, включително с търсене на законодателни текстове, които уреждат въпроса. За сега ми трябват само становищата на хора, които реално живеят в Монреал.
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от nini »

В 10 годишната ми практика тук в училище не съм чула за случай, когато да не искат да вземат в училище дете, което родителите са записали. Не се притеснявайте и не си създавайте излишни главоболия. Всичко ще си дойде на мястото. Пазете си нервите! Успех в адаптацията!
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Много благодаря! Това звучи много обнадежаващо.
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от hoyden »

Образованието в Канада е право, а не привилегия!
Justine, не знам какво си се нашашкала, но да ти кажа в прав текст, че първата година, даже и в най-баровския квартал да се настаните, от Комисион сколер определят къде ще учат децата ви. А първата година задължително ще минат през клас д"акьой в това училище, където има такива паралелки, а не в това, което е най-близо до квартирата ви. Така, че упражнението, да се напъвате с непосилни наеми, само и само децата да са в "елитни" училища, е напълно безсмислено. Класове д"акьой има в емигрантските квартали - тези класове са направени за деца като твоите и моето, на които френския език не е матерен.
След година, като се посъвземете от емиграцията и като се ориентирате в обстановката, ще можете да смените и квартала и училището, според изискванията си. Ама докато рибата е още в морето и вие вече слагате тигана.....извинявай, ама е смешно.
Още едно важно нещо - с колкото и пари да идвате - бързо ще ги похарчите, ще трябва да изградите дом само за няколко месеца и за това си трябват средства, много средства. С детските, дори и за 4 деца, едва ли ще успеете да се изхраните - пример: навремето, пресни имигранти, с 50$ пълнехме хладилника до пръсване за седмица, сега за тричленно семейство и 200$ са малко в магазина.
За 6 човека ви трябва квартира 5 1/2 - в сносен квартал, може и да успееш да намериш нещо за 1000$ без включени консумативи......
Без да имам желание да поучавам, а само с идеята да помогна, ви съветвам да се ориентирате към нещата с приоритет, а училищата ги оставете за след година.
Надявам се да съм била полезна и правилно разбрана.
Успех и късмет!

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от seeker »

Потвърждавам написаното от hoyden, но бих допълнил, че няма нищо лошо ако успеете веднага да си намерите квартира на добро място. Така ще се спестите преместване след година, а преместването е скъпо, трудоемко и е стрес в по-голяма или по-малка степен. Ако си го спестите първата година само ще спечелите. Разбира се намирането на добро място също е трудоемка задача.
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

hoyden, seeker, много благодаря за информацията. Внесохте нотка на здрав разум в нещата. Всеки иска да се справи перфектно с жизнените си планове, толкова повече, когато се отнася за още 5 човека, но трябва да се поставят граници. Затова много благодаря. Ще видим как точно ще се справим. В крайна сметка, ще питаме неволята ;-)
За сега се ориентираме към Westmount, Outremont, Rosemont, Le Plateau-Mont-Royal и околностите им - изглежда, че там има много училища и достъпът до тях не е особено труден.
galice
Мнения: 45
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 4:41 pm

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от galice »

Здравейте,

Моля да препоръчате добри държавни начални училища в Монреал.

Благодаря предварително!
Виена - 21.10.2011
Отворено досие - 30.11.2012
Интервю : 12.11.2013- Успешно
Публикувай отговор