Добри училища в Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
капитан Немо
Мнения: 232
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 6:53 am

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от капитан Немо »

Много ми е любопитно , какво означава " добро и елитно училище" .
Кой вариант е по-добър - 70-80 % успех в частно или 95-97% успех в кварталното.
Мисля ,че нещата опират до това , колко са високи амбициите на детето а не тези на родителите.
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от seeker »

капитан Немо написа:Кой вариант е по-добър - 70-80 % успех в частно или 95-97% успех в кварталното.
Да не забравяме и средата. Някои хора твърдят, че битието определя съзнанието.
Моята представа за добро училище е в него да се прави нещо полезно за образованието и възпитанието на детето. Второто е малко съмнително, защото си е най-вече моя и на семейството грижа. Та, колкото повече полезни неща се правят в училището, толкова то е по-добро. Опитът ми показва, че в кварталните училища почти нищо не се прави. Отделно компанията може да бъде много неподходяща. :bully: :beers: :yeah: :mooning: :crazy: :spam: :finger: Да не продължавам с изброяването. :lol:
капитан Немо
Мнения: 232
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 6:53 am

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от капитан Немо »

Донякъде съм съгласен, но едва ли някой вярва , че в частното училище децата са по-добри като хора от другите , има по-малко лоши навици и т,н.Естествено , че средата е важна . От опит пък аз знам , че програмите и в едните и другите е почти еднаква , синът ми е бил и в квартално и в интернационалното в Лавал (сега завърши 5 секондер). Та според него разлика между двете почти няма ( в програмата) . И в едното и в другото има добри и слаби страни. В итернационалното процентно има повече амбициозни деца , които знаят за какво учат. Няма глупави и умни деца - има мързеливи и такива които се трудят повече от другите. Ако родителите не са си свършили работата с навиците и възпитанието не чакай училището да го направи .Училището дава базата , след това всичко си зависи от детето и от неговите стремежи и трудолюбие.Това , което се преподава в клас е за знания около и над средното ниво , върховете се гонят след това на бюрото в къщи ( 35-40 ч. на седмица) И в моят случай , по-отношение на преподавателите има постоянно текучество в двете посоки.Та както казваха навремето в България - за отличниците няма слаби учители и лоши училища.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от Bistra »

Не съм съгласна с "еднаквите програми". Програмите въобще не са еднакви между публик училищата и частните. Между интернационалните и публик, може би, тъй като първите де-факто не са частни училища.
Средата не коментирам! Естествено, че има значение. В училището на дъщеря ми почти ( да не кажа въобще) няма черни. И въобще не е вярно, че не ги възпитават. Възпитават ги и още как, всеки ден от 9 до 6 ( за да нямат време да мислят за глупости, че на тази възраст са им пълни с вакуум главите). После гоним върховете и в къщи. Едното не пречи на другото. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от grozdan »

Bistra написа: Средата не коментирам! Естествено, че има значение. В училището на дъщеря ми почти ( да не кажа въобще) няма черни.
Е как не коментираш средата като точно това правиш? И как липсата на черни е критерий? Ако става за въпрос и в Абитиби вероятно няма черни ;)
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от Bistra »

grozdan написа:
Bistra написа: Средата не коментирам! Естествено, че има значение. В училището на дъщеря ми почти ( да не кажа въобще) няма черни.
Е как не коментираш средата като точно това правиш? И как липсата на черни е критерий? Ако става за въпрос и в Абитиби вероятно няма черни ;)
Е, как пък да не е критерий?! Да не искаш детето ти да учи сред джамайки потомци на наркодилъри? :o
Не се прави на утрепан! Аз не живея в Абитиби, много добре знаеш, а само на 20 км от Centre Ville Montreal.
На времето баща ми имаше пералня на Bellechasse. E, няма да ти казвам какво точно, я правеха "ученици" от съседното училище, когато останеше без надзор. :|
Представям си само как са се чувствували "амбициозните" деца в такава среда...Kовачница направо за бъдещи премиери. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от grozdan »

Bistra написа: Е, как пък да не е критерий?! Да не искаш детето ти да учи сред джамайки потомци на наркодилъри? :o
Не се прави на утрепан! Аз не живея в Абитиби, много добре знаеш, а само на 20 км от Centre Ville Montreal.
На времето баща ми имаше пералня на Bellechasse. E, няма да ти казвам какво точно, я правеха "ученици" от съседното училище, когато останеше без надзор. :|
Представям си само как са се чувствували "амбициозните" деца в такава среда...Kовачница направо за бъдещи премиери. ;)
Единственото, което казвам е, че цвета на хората, респективно учениците не е важен. И сред белите има отрепки, не случайно съществува израза "white trash".
Всеки ден ги гледам в съседния блок - и черни, и бели, когато нямаш акъл в главата си е все толкова. И други примери мога да дам, ама ще станем като Искрено и Лично ;)

Относно амбициозните деца ми се ще да вярвам, че вероятно имат поне толкова амбициозни родители, които са проверили кое, какво и как.

С това ще приключа лиричното отклонение, за да не развалям полезната тема. :)
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
капитан Немо
Мнения: 232
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 6:53 am

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от капитан Немо »

Просто ми е любопитно на каква възраст главата на едно дете е пълна с вакуум и в какво се изразява възпитанието в училище. Мисля , че детето отива там да го научат на знания а не да го възпитават. Това си е приоритет на семейството.
А интернационалното и например Станислас нямат кой знае какви различни програми ( математика, френски....)На доста наши приятели децата учат там.
А това за черните ....????????
В къщи върховете ги гонят децата не родителите
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от Bistra »

Станислас не е ли пример? Говорим за секондер. Естествено, че възпитанието е приоритет на семейството, обаче...пример.Вие във вашето семейство се възпитавате добре, обаче родителите на ученик Х и ученик Y, които се явяват съученици на вашето дете вчера са слезли от банановата палма, респективно излезли от колибите.Каква е ролята на учителите тогава? Да си изпеят урока и излязат? За толкова всъщност само им плащат в едно обществено училище. Тогава вашето дете тръгва по улицата с X и Y, които го научават как:
1) Да си набави пари
2) От къде да си купи крак
Съмнява ме, че чакаш дъщеря си/сина си в 3 часа пред училището за да я заведеш и започнеш да възпитаваш у вас.
А какво имам против чернокожите. Ми нищо. С изключение на това, че се развиват доста по-бързо физически от нормалните деца и по обясними за мен причини младите им симпатизират. Виж само почти целият шоу бизнес в Америка от какви се доминира.
А аз смятам, че тинейджърската възраст е именно този важен етап от живота на детето, когато трябва да бъде добре направлявано. Това е ролята на преподавателите и възпитателите в частните училища, където им се добре заплаща и няма текучество на персонал. Ако ти и жена ти работите, мога да ти кажа, че наследникът ти след завършване на редовните часове е оставен буквално на произвола на съдбата. Еле, пък и ако живеете в лош имигрантски квартал. :worried:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от IRA »

Bistra, в частните училища заплатите и бенефитите за учителите са по малко от колкото в публичните. Ти явно не познаваш учители.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Да върнем темата на прагматични основи. Всички вие сте там, всеки със своя опит. Аз съм все още тук в София и съм на крачка от едно житейско приключение, което независимо, че е приключение си е съдбоносно. Особено за четирите ми деца. Най- вече за най- голямата ми дъщеря, която утре (вероятно) ще бъде класирана в едно от "елитните" езикови гимназии на София, а вдруги ден, също тъй вероятно - в Американския колеж. Да, но аз стягам куфари за Монреал, убеден франкофон съм и вярвам, че за децата ми в Монреал ще е по- добре. Просто не искам да губя време в грешни ходове. И особено не ми се ще да водя война с амбициозната ми тийнейджърка, която ще ме набоде на бойното си знаме, ако я сритам в някоя образователна кочина (това поради липса на опит е съвсем фигуративно казано).
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от IRA »

Ами тук изпитите за гимназията са октомври т.е началото на 6 клас. Взимам предвид оценките в 5 клас. До края на учебната година се знае горе долу къде ще учи детето. Първи клас са на 6 години т.е кандидастват когато са някъде на 12. На сайта на интернационалното май мернах да пише ,че не приемат след 3-та година в гимназията т.е на 15 години. А и там по принцип наплива е голям и май най големи шансове има за матернел и след това за първата година в гимназията. За останалите години май си провеждат изпитите, ама след това те информират, че нямат свободни места. Като цяло от разговори с приятели ( моите деца за сега са много малки и далеч от гимназия) най голям шанс има , затова всички дават зор, детете да е прието в добра гимназия пъравата година, след това да има свободно място е малко вероятно т.е шансовете са малки.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Аз също като Немо поддържам, че възпитанието, респ. образованието зависи много от семейната среда. Това е така, защото го виждам по дъщеря ми, която учи в квартално училище. Амбицията да научиш нещо повече на този свят от минимумът, който ти се преподава е магия между образовани родители, мотивирани учители и интелигентни деца. Ако липсва някой от компонентите- кофти, но не е фатално. Вярно е обаче, че не съм се сблъсквала с реалността на мултикултуралната общност на Монреал. За сега софийската ми стига. Много е зле. Именно това е причината да питам за добри училища. Минимализирам риска. Що се отнася до частните училища, ще следя дискусията, но за начало бих се доверила на стандартния "приемен клас" в добро квартално училище.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от IRA »

Е то за основното не е чак такава драма. Средата в гимназията е по важна.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
капитан Немо
Мнения: 232
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 6:53 am

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от капитан Немо »

Bistra , радвам се , че нито един от изброените твои примери не ни се е случил до сега ( да чукна на дърво ) Като свърши училище в 3 ч. преди си вземаше училищния автобус а след това си палеше колата и в къщи да учи. И ми казва .че не познава негов приятел или съученик , който пуши или пие и не е в частно училище.Не съм против частните , просто искам да кажа ,че не е критерий за бъдещето на едно дете. А добри преподаватели има навсякъде дори и на село в Лавал
Публикувай отговор