Добри училища в Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от vio »

За някои може информацията ми да не е нова, но аз пак ще повторя, защото образованието на децата е приоритет в нашето семейство:

Горещо препоръчвам училищата по френската система Станислас и Мари де Франс. Програмата им отговаря на изискванията на Френското Министерство на Образованието, плюс задължителните за Квебек предмети - английски от пре-матернел, религия(етика) и спортове на лед. От личен опит с нашите деца мога да потвърдя че яко се учи още от 5 годишни. Естествено държат на ръкописното писане, а не с печатни букви както е в кебекарските училища, и още куп други не маловажни детайли. Училището е до 12 клас и след това директно се кандидатства за университет - няма нужда от колеж. И тук е мястото да вметна една немаловажна подробност: децата получават френска диплома за средно образование. С други думи - могат спокойно да се запишат да учат в университет във Франция, Швейцария, Белгия. А като имат българско гражданство (като държава от ЕС) имат право и на стипендии. С други думи възможностите пред децата ви са много повече. А таксите не са непосилни -училищата са частни, но субсидирани от правителството на Квебек. Най-скъпо е в пре-матернел - 6000 на година, като се плаща на три вноски през годината. После таксите варират между 2900 и 3500 на година. Спирам до тук, но ако някой се интересува повече да ми звънне на 514-344-9821, че не влизам често във форума.
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от Chomsky »

От досегашните си впечатления съм наълно съгласен, но остава въпросът за това да дадеш 12 000 или 18 000 само за таска обучение за две или три деца за да ги научат да пишат ръкописно. Това ме кара да попитам, много ли е по-трудно да се запише детето там след като завърши основното си образование в друго училище?
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Дайте някои идеи за добри училища и най- вече в кои квартали на Монреал да ги търся. Пристигаме някъде през септември с 4 деца. Най- голямото е на близо 14 г. (много добра ученичка, в момента очакваме класиране в някоя от езиковите гимназии в София, но тъй или иначе заминаваме за Канада), второто е на 6 и половина, третото на 5, а последното на 3 и половина. Първоначално се бях ориентирала към Iles-des-Soeurs, но сега не съм убедена съвсем.
1. Не съм наясно, дали въпросният остров е в района на Комисион сколер на Монреал;
2. Не зная дали това е най- добрия вариант за новопристигнали;
3. Дали има избор на добри училища там;
4. Закъсняваме ли за записване за училище (специално за каката)?

Преди време четох доста добри неща за този остров. С френския език сме добре (с езикови гимназии, практикували сме езика също така), щеше ми се кварталът да е средна ръка, прилично ниво. Най- много ме интересуват училищата, така че, моля, давайте съвети! Къде бихте търсили квартира, ако сте с повечко деца и новопристигащи? Много благодаря на всеки, който ще отдели време, за да ми помогне!
Аватар
Mark_2013
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Май 22, 2013 11:02 am

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от Mark_2013 »

justine написа:Къде бихте търсили квартира, ако сте с повечко деца и новопристигащи? Много благодаря на всеки, който ще отдели време, за да ми помогне!
Аз квартирата бих я търсил според финансовите си възможности.

Преглеждате класациите на училищата и търсите квартира на приемлива цена в района на училището.

http://quebec.compareschoolrankings.org ... =secondary
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Много благодаря, Марк! Заемам се с разглеждане на класацията.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от balbi »

Mark_2013 написа: Аз квартирата бих я търсил според финансовите си възможности.
:y:
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Ами, все си мисля, че с детските за 4 деца можем да си плащаме някаква квартира, пък и имаме още доходи от България уж.
Аватар
Mark_2013
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Май 22, 2013 11:02 am

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от Mark_2013 »

justine написа:Ами, все си мисля, че с детските за 4 деца можем да си плащаме някаква квартира, пък и имаме още доходи от България уж.
Виж за това не се бях сетил, ама да, с детските ще се намери някакава квартира ... стига да сте научили децата да не ядат много и да не изискват много разходи :lol:
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Каква говориш Mark_2013, че ядат ядат, ама колко да ядат- по малко хляб и сол с чесново лукче или малко кромидец ;-) В празнични дни може и шарена сол. На рожден ден фасул или леща и по- щастливи от тях не мож намери. Въобще с детските аз дори в спестовна книжка смятам да пастря... :lol:
А, сега сериозно- много ми е драго да се посмея, но все пак поставила съм конкретни въпроси и те се отнасят до конкретна информация. Търся съвети от добронамерени хора с деца, които да ми помогнат в избора на квартал според възможностите за записване на децата в добри училища. Благодаря ти, много за изпратената класация - много е интересна, но според нея съществуват пощенски кодове в Монреал, на които изобщо не отговаря никакво училище от включените в класацията. Това би следвало да означава, че в този район няма добри училища. Иначе, не го разбирам. Та такива ми ти работи. Стремя се към информация. Средствата не са големият ни проблем, понеже имаме някакви доходи, които дано да продължат да постъпват. Такава ми е професията. От друга страна изобщо не искам да изглежда, че имаме някакви особени претенции. Определено не търсим нищо луксозно. Единственото ми желание е да не забия децата още от самото начало на място без перспективи за добро образование и в условия на цивилизационен шок в най- лош смисъл. Не ми се мисли как ще се преборя с детските вопли от сорта "в София си беше по- добре". Затова, моля, който може да помага. :)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от IRA »

Осстрова на сесртите не ви го препоръчвам, училището не е чак толкпва прекрасно и е пренаселено,могат да прратят децата във Вердан. Сега ще строят ново,ама докато го простроят ще мине време. Към монреалския комисион сколер е. Добро се води Saint Leon в Westmount. Дори смятам,че там ще си намерите по добър наем от осторва ,а ще сте и близост до разнообразен градски транспорт. На острова има два рейса на кръст и като стане нещо на магистралата си го закъсал от всякъде. Случвало ми се е да чакат посред зима рейс 2часа, на отрицателни температури. Отрамон сущо е добър квартал като избор. За жалост за голямото дете изпускате кандидастването, та за него няма кой знае какъв избор.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от nikolovata »

А някой да е попадал на списък/класация на англофонските колежи или тези с двуезични програми (секондери) в Кебек (провинция)? Нещо не ми спори гугълстването...
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
Mark_2013
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Май 22, 2013 11:02 am

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от Mark_2013 »

justine написа:... Единственото ми желание е да не забия децата още от самото начало на място без перспективи за добро образование и в условия на цивилизационен шок в най- лош смисъл. Не ми се мисли как ще се преборя с детските вопли от сорта "в София си беше по- добре". Затова, моля, който може да помага. :)
Toва е супер, но мненията на хората понякога се оказват различни от собствените впечатления.

Децата ще изпитат шок, освен ако не го потушите с ежедневни забавления, което изисква време, пари или двете. Мен ако питате по-добре да са подготвени от София че в Монреал не е като в София.

Ако училището ви е най-важно, търсете квартира в района. Имайте впредвид че разстоянието до работата е много време и ресурсоемко ($) ако е голямо.

Абе - сложна задача, дори невъзможна е всичко да се планира от БГ и да не се промени после.
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

И аз май узрявам за такова мислене. Не може човек да предвиди всичко. Това не е като да планираш двуседмична почивка в Гърция или Истанбул (като знам каква енергия хвърлям за подобни неща...). Обаче моите хора са свикнали всичко да проучвам предварително и в детайли и после само като някой екскурзовод да ги развеждам насам- натам :) Иначе със съпруга ми това сме и решили- правим списък на забавленията за деца в Монреал, за да "омагьосаме" дечурлигата, а после ще му мислим. При всички случаи, училищата са много важни, но за това май се налага да се въоръжа с търпение. :wasntme:
justine
Мнения: 111
Регистриран на: Сря Яну 30, 2008 9:44 am
Местоположение: Sofia

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от justine »

Много благодаря, IRA!
Де да знам дали точно изпускаме кандидатстването. Голямата ми дъщеря учи френски от първи клас, но е жестоко сдървена с говоренето. Оня ден имахме приятели белгийци на гости- дума не смее да обели (иначе разбира). При това положение, по- добре да й проверим нивото и ако се наложи да започне в подготвителен клас. Ще изпусне една година, но все си мисля, че в крайна сметка няма да е фатално, даже ще е добре. Пишете, ако съзирате някакви кой знае какви опасности, моля! Ще бъде жалко да прецакам развитието на детето (много добра ученичка е в БГ). Изобщо тя е най- голямата ми грижа. Иначе погледнато, хич не ми е толкова зор, кой на колко години ще завърши, понеже тези работи, при нормален интелект и нормално здраве нямат особено значение. Който иска да учи- животът е пред него.
Още веднъж благодаря за съветите. Незабавно ще ги съобразя! Поздрави! :)
silvestur
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 4:50 am

Re: Добри училища в Монреал

Мнение от silvestur »

Твърди се, че най-добрите начални училища на острова са в Ville de Mont-Royal. По принцип наемите там са високи, но ако доброто училище ви е приоритет си струва.
Публикувай отговор