Безплатно обучение в Монтреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
J&V
Мнения: 140
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 3:23 pm
Местоположение: Québec City

Re: Безплатно обучение в Монтреал

Мнение от J&V »

KamPomme написа:
dea написа:Специалността е много перспективна. Поздравления за избора и смело напред. :y:
А да и за преспективността .... такова животно тука няма. За да си преспективен трябва да имаш както ги наричат тук - КОНТАКТИ или по нашему - ВРЪЗКИ.
Ако ги нямате ще видите как със преспективната специалност ще опъвате във манифактурите .... както междувпрочем голяма част от преспективно завършилите тук!

Абсолютно подкрепям. Лично познавам двама души в тази "перспективна" област, единият учи за бакалавър в униврситета "administration des affaires", а другия - след два сежеп-а, върти чистач/стерилизация на непостоянен договор от две години в една болница. Ако се осланяме на статистиките за перспективни и неперспективни специалности, аз трябваше вече да съм минала 100 000 годишен доход. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Дори да няма кандидати за дадено място, само един местен стига, за да те измести. Та, може да е супер перспектива, ама местните са си местни, винаги имат връзките и контактите. Дето казваше една моя приятелка, която споделя участта на имигранта - "В България и стените ти помагат". Представете си просто, че за местните тука е така - и стените помагат. А пък био-медикъл-а си е сектор, който има толкова добри условия, че не знам как имигранти се дореждат до него, има ги .... но едвам се срещат. Мен ако питате, ученето тук си е 1.просто временен източник на доходи и 2. начин да си намалите данъците, в случай, че другия печели прекалено много и е плафоноран с REER-а. А съществуват мазохисти, които не умеят да се наслаждават на свободното си време. Много хора приемат имиграцията като абсолютно ново начало и решават, че част от това ново начало е ученето в нова специалност. Тук, една сервитъорка може да изкарва повече от служител в държавнния сектор - това пак си е смяна в домейна без да залиташ в излишно търкане на соловете по сежепите, които се хранят именно от "песрпективни" формасиони. А и нещо, което е 'безплатно' или почти, надали е обект на топ интерес от страна на когото и да било. Успех!
DCS-Виена-23.05.2011г.
Акюзе-17.01.2012г.
Писмо изч. на интервю-15.06.2012г
CSQ-10.04.2013
Док.до Н.Скотия-07.05.2013г.
Баркодове-11.07.2013г.
Покана за медицински-04.09.2013г.
Визи - 02.10.2013г.

"Les courageux avancent, les peureux reculent!"
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Безплатно обучение в Монтреал

Мнение от emili_vn »

KamPomme написа: А т.нар. "СТИПЕНДИЯ" се връща в по-гоплямата си част и цялата ако докато сте чакали евалуацията сте работили.
Не е толкова розово колкото изглежда ... ама карай.
Искам да уведомя KamPomme (който/която явно няма достатъчно информация по въпроса), както и всички, на които им предстои да учат как стои въпроса с т. нар. "Programme de prêts et bourses". Преведено на български, името на програмата означава: заем и стипендия. В сумата, която ви определят за финансиране, се съдържат и двете... и най-интересното в случая е, че частта и на заема и на стипендията са фиксирани. По друг начин казано - определят ви сума за месеца, която ще получавате регулярно и добавки в месеците, в които ще плащате такси и учебници. Сумата на заема е винаги една съща всеки месец и зависи от това дали учите в университет (в кой цъкъл), в колеж или в средно професионално. Ако не сте работили, получавате максимума за учебната година, в която сума се съдържа частта на заема (това, което ще започнете да връщате веднага или 6 месеца след като завършите). Ако сте работили, имате 40% самоучастие за годината, в която сте пристигнали и 50% след това. Т.е. ако ви определят сума от 15000$ годишно и сте получили, да кажем, 5 000$ трудов доход, вашето самоучастие е 2500$. В този случай, ще получите 12 500$ под формата на заем и стипендия (като частта на заема си е същата, както и ако не сте работили; т.е. самоучастието или полочения доход намалява частта на стипендията, но нямате да връщате по-голям заем). Ако съпругът/съпругата работи и не учи на пълно време, за изчисление на размера на прет е бурса се взема в предвид неговия/нейния доход от предходната година, както и вашия от текущата година.

Пример: Ако кандидатствате за учебната година септември 2016- август 2016, се взема в предвид дохода на половинката ви за 2015-та и вашия за 2016-та. Има и добавки под формта на стипендия (безвъзмездно плащане) за деца под 12 г. или за такива, които са навършили 18 г. , но учат на пълно време в колеж или университет и живеят с вас.

И т. н....всичко можете да прочетете тук: http://www.mesrs.gouv.qc.ca/aide-financiere-aux-etudes/"

Информацията за всичко тук е в нета, стига да има кой да я прочете. Един съвет към всички: ако нещо ви интересува, винаги можете да го намерите в интернет пространството. И не слушайте какво ви говорят, информирайте се сами. Иначе рискувате да получите съвети от хора, които не са запознати, но си мислят, че знаят всичко или просто не разбират нещо и го тълкуват по свой си начин.
Последно промяна от emili_vn на Чет Авг 18, 2016 11:10 pm, променено общо 1 път.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Безплатно обучение в Монтреал

Мнение от emili_vn »

KamPomme написа:А да и за преспективността .... такова животно тука няма. За да си преспективен трябва да имаш както ги наричат тук - КОНТАКТИ или по нашему - ВРЪЗКИ.
Ако ги нямате ще видите как със преспективната специалност ще опъвате във манифактурите .... както междувпрочем голяма част от преспективно завършилите тук!
И сега въпроса е как се създават връзки и контакти? Отговора е: определено няма как да стане, ако само ядем и пием с братя по манталитет по къщи, паркове и градинки. Трябва да се омешаме и с "другите", за да разширим мрежата на контактите, а оттам и на възможностите за реализация. Иначе, на 13 кинта в завода, имаме подсигурено червено килимче и гърч.
У наше село му викаме ВРЪЗКИ, което обаче изобщо не е еквивалент на тукашните контакти. Нашите връзки ни реализират по следния начин: аз познавам Пешо, много мой човек е и ти трябва да го вземеш на работа, щото с теб сме дружки, Пешо ми е другарче и трябва да му помогнем, а и май ще свърши работа.
Тук му казват КОНТАКТИ, но това, че познаваш някого и си ял и пил с него на една маса, съвсем не означава, че той ще ти помогне. Тук под контакти се има в предвид, че твоя контакт ще ти предложи работа евентуално, защото е чул, че някъде има свободна позиция. А в най-добрия случай, конткта ти ще те препоръча и ще те вземат. И на това не му викат връзки (по нашенски), защото твоя конткакт няма да те препоръча (дори да ти е приятел), ако не е убеден в твоите знания и умения и че няма да го изложиш като започнеш работа. В това е огромната разлика между нашенския вариант и тукашния (тоя с връзките де). Ето ви и пример: Аз имам няколко препоръки от бг и 2 от тук: кебекар и французойка (да отбележа, че никога не съм сядала с тях на маса - просто съм се доказала в техните очи и те са решили да помогнат за моята реализация (интересно как това се покрива от нашето понятие ВРЪЗКИ) - единия даскал в колеж и университет, другия - в университет. Започнах да работя това, което искам (и работя благодарение на препоръките ми от тях двамата), защото съм направила добро впечатление и не съм се затворила в контактите си амо със сънародници.
J&V написа:Абсолютно подкрепям. Лично познавам двама души в тази "перспективна" област, единият учи за бакалавър в униврситета "administration des affaires", а другия - след два сежеп-а, върти чистач/стерилизация на непостоянен договор от две години в една болница. Ако се осланяме на статистиките за перспективни и неперспективни специалности, аз трябваше вече да съм минала 100 000 годишен доход. :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Дори да няма кандидати за дадено място, само един местен стига, за да те измести. Та, може да е супер перспектива, ама местните са си местни, винаги имат връзките и контактите. Дето казваше една моя приятелка, която споделя участта на имигранта - "В България и стените ти помагат". Представете си просто, че за местните тука е така - и стените помагат.
На мен пък стените никога не са ми помагали - нито тук, нито в бг. Разберете едно - ако сами не си помогнете, няма кой да ви помогне, па камо ли някакви "стени"-приятели и т.н. Избийте си го от главата. На мен ми помогна местен и съм супервайзор на хора от всякакви нации (местните не ги кефи, ама да бяха учили, работили и положили усилия да са на моето място).

Много ви моля, въздържайте се от подобни коментари и не разочаровайте хората, които тепърва започват борбата, само защото вие не сте успели и сте се примирили. Не се сърдете на местните, а по-скоро на себе си. Ако искате да промените нещата, бъдете позитивни и не търсете причините за всеки неуспех в другите, или в системата, или в държавате, или в манталитета. По-скоро се запитайте какво можете да направите, за да промените настоящето. А вярвайте ми, в Канада (а още повече в Квебек) възможности колкото щеш - само че се изисква да положите усилия. Естествено освен желание (да искаш), трябва и да си в състояние да действаш и да го направиш (да можеш).

Успех на всички!

А ако искате да успеете да се реализирате, можете да го направите и без контакти, стига да изкарате местна диплома. Една приятелка (украинка), инженер по образование, започна от нулата да учи за счетоводител, сдоби се с местна диплома, след това поработи една година в счетоводна къща за никакви пари (12$/час), почна да търси друга работа и сега е счетоводител в компания на 20$/час. Но понякога трябва да тръгнеш отдолу, да направиш стаж, да се сдобиеш с препоръки (или т. нар. контакти) и да прогресираш след това (без значение, че сме толкова квалифицирани).
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Безплатно обучение в Монтреал

Мнение от umeiko »

Пич, ама много много си наивен :) :) :)
Първо, не е ВРЪЗКИ, а Networking. Второ, това си е жива шуро-баднжанащина от най лошият му вариант.
Били препоръчвали само познати хора които на всичко отгоре са и специалистти??? :clap: :clap: :clap:
Ама наистина си паднал от Марс на Луната (сиреч Канада :) )
И накраят един съвет на чиляк минал по пътя: Чрез познати работа се намира много лесно, проблема е че веднъж почнеш ли по този път, само по него ще можеш да вървиш. Другият вариант е да си седнеш на задника, да работиш и учиш здравата, да натрупаш опит, след което да отидеш на по топло и по на юг.
По неофициална статистика, над 1 милион канадци работят в щатите....както искаш така го разбирай.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Безплатно обучение в Монтреал

Мнение от roumensp »

umeiko написа:Пич, ама много много си наивен :) :) :)
Първо, не е ВРЪЗКИ, а Networking. Второ, това си е жива шуро-баднжанащина от най лошият му вариант.
Били препоръчвали само познати хора които на всичко отгоре са и специалистти??? :clap: :clap: :clap:
Ама наистина си паднал от Марс на Луната (сиреч Канада :) )
И накраят един съвет на чиляк минал по пътя: Чрез познати работа се намира много лесно, проблема е че веднъж почнеш ли по този път, само по него ще можеш да вървиш. Другият вариант е да си седнеш на задника, да работиш и учиш здравата, да натрупаш опит, след което да отидеш на по топло и по на юг.
По неофициална статистика, над 1 милион канадци работят в щатите....както искаш така го разбирай.
Как можеш да викаш "пич" на някой, в чийто пост виждаш думата "направила" ? :D
BTW, аз винаги съм си намирал работа, когато съм търсил за броени седмици, и в Щатите и в Канада и в България без networking a.k.a. "шуро-баджанащина" a.k.a. "контакти". Другото са приказки на некадърници, на които международното положение и глобалното затопляне са им виновни, а не те самите. Под "работа" имам впредвид такава по специалността, друга и не съм работил през живота си. Някой ще каже "щото си ИТ" ... е, жена ми не е, но и за нея важи същото, сама си намери първата работа по специалността. За българите във Ванкувър, които познавам (вкл. и някои от тоя форум) мога да кажа същото .... Там на изток може и да трябва шуро-баджанащина, ама на West Coast няма такъв филм, освен ако не си некадърен, както вече казах. :D

А това дето инженер се е записал да учи счетоводство е най-голямата глупост, която чувам, мога само да си представям що за инженер е била. :D Но не се учудвам, и при жена ми работеше една украинка, завършила за строителен инженер в Украйна и беше толкова некадърна (отделно че не работеше по специалността си), че не'ам думи ... в момента е козметичка. :D Българските инженери, които аз познавам са се реализирали тук като са учили единствено в България (изключвам ученето за изпити за лицензиране).
Последно промяна от roumensp на Съб Авг 20, 2016 3:03 am, променено общо 1 път.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Безплатно обучение в Монтреал

Мнение от Marto »

В моята сфера ядеш само това, което убиеш, т.е. трябва да създадеш клиентела. Голяма част от това е да изградиш мрежа, нетуърк дето се вика, от хора, които да ти препращат бизнес. Но колкото и да си готин, колкото и да ги ухажваш, ако не свършиш хубава работа на тях или клиентите им, тези "връзки" няма как да ти помогнат. В края на крайщата опира до това, дали имаш нещо стойностно за предлагане. Румен, жена му и познатите му във Ванкувър явно имат. "Френската" Канада може и да е крива за това онова, но мисля, че до голяма степен проблемът е точно какъвто го е описала emili_vn.

Иначе и пиенето на наполенЬ, и яденето си имат своето място и една почерпка може да има стократна, че и по-голяма възвръщаемост. :beer:
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Безплатно обучение в Монтреал

Мнение от roumensp »

Marto написа:В моята сфера ядеш само това, което убиеш, т.е. трябва да създадеш клиентела. Голяма част от това е да изградиш мрежа, нетуърк дето се вика, от хора, които да ти препращат бизнес. Но колкото и да си готин, колкото и да ги ухажваш, ако не свършиш хубава работа на тях или клиентите им, тези "връзки" няма как да ти помогнат. В края на крайщата опира до това, дали имаш нещо стойностно за предлагане. Румен, жена му и познатите му във Ванкувър явно имат. "Френската" Канада може и да е крива за това онова, но мисля, че до голяма степен проблемът е точно какъвто го е описала emili_vn.

Иначе и пиенето на наполенЬ, и яденето си имат своето място и една почерпка може да има стократна, че и по-голяма възвръщаемост. :beer:
Като идваш пак насам ще черпиш по един наполенЪ с кубински пури (може и да не е джакузи) и ако тръгна да се развеждам някой ден или гръмна някой ще те имам впредвид ... евентуално. :D
Публикувай отговор