Презареден инверторен климатик

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от haimana »

Kpetrov написа:
JoroF написа:В продьлжение на 10 години сьм правил така хладилните инсталации и рекламациите при мен бяха рядкост .ама за бизнеса кофти .
Кпетроф ти като пишеш ,барем мислиш ли ? 100% че и отгоре КПД ти вечен двигател направи ,ма кои ти даде толко власт.
Нема такова нещо .
То се вижда точно при такива словоизлияния кой е ентусиаста. На всичко отгоре 10 години си се занимавал с тея неща вижда се че разбираш и как работят, но!
Това което ни интересува е енергийната ефективност на цялата система. Сега да не почнеш да вадиш колко е кпд-то на мотора на компресора. И аз продължавам да твърдя, че е над 100% дори над 200%, ами 300% какво ще кажеш! Е не при минималната температура за която е сертифициран разбира се ;)
Тангра просто не го интересува и зададе прост въпрос, ами ти дето уж го работиш това! Ето ти малък жокер, слънцето дори и зимата на тези ширини дава по 200W на квадратен метър. Колкото и да ми пикаеш на топлообменника с твойте 36 градуса (това дори не е мярка за количество енергия) няма да ми помогнеш кой знае колко с три препикавания на ден. Виж по-добре да ми духаш на топлообменника цял ден, когато е облачно, че пиканото много ще мирише.
Да по-много сложен начин го обясни, че климатика взима топлина отвън и я вкарва вътре, но не даде отношението на 2 прости числа за да видим колко е ефективността реално.

Тангра не е перпетуум мобиле защото не произвеждаме нещо от нищото, а пренасяме вече съществуваща топлина както подробно обясни Жоро. Дори при отрицатени температури навън във въздуха има много "топлина" проблема е по-скоро, че при тези температури топлообменника се обледенява, особенно при влажността, която имаме тук.
Петров, що така с рогата напред?
Енергийната ефективност на цялата система е под 100%. И ми се струва, че проблема идва от понятието което всеки влага в "енергийна система".
Пример(цифрите са случайни и само за пример, нямат общо с реалността):
За да прехвърлиш 2 КВт топлинна енергия с термопомпата(климатик) ще ти е нужно да изразходваш 1 КВт енергия(обикновено електрическа, за задвижване на компресора). Така в системата ще влязат 3 КВт, а ще получим за ползване само 2 КВт(топлото дето е влязло в къщи).
Подозирам, че Петров гледа на системата от ъгъла:"ще похарча 1 КВт, а ще получа 2 КВт, тоест повече от 100% ефективност". Да, ама това не е системата, а собствената сметка.
Това за духане и т.н. ще го пропусна в коментара.
За 200Вт на кв. м.: може би има хляб в тая идея, ама за опита опитай да излезеш гол през зимата и да си повтаряш като мантра "200 Вт на кв.м.". По същия начин ще се чувства и външното тяло на климатика.
Проблема на ниските температури не е само в обледяването. Проблем се явяваи и агента който се използва в климатика. Ако не ще да се изпарява (стои си течен) при -30С то климатика няма как теоритично да помпи енергия под този праг(разбира се трябва да се отчита и налягането на газа и евентуалното му намаляване от изпарителя с помпа за да продължи да се изпарява, ама ...)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от optics »

Недоразуменията по тия въпроси идват както хайманата е казал по друг начин, от
омесването на терминология от физиката и от ежедневието.

Коефициентът на полезно дейтвие от физиката е винаги под 100%. Тоест топлината която вкарваме от външния свят в климатика плюс работата на тока за да я вкара вътре в къщата не могат да са по-малко от енергията отдадена вътре в къщата.

Коефициентът който дават по рекламните брошури действително е по-голям от 100% но той не отчита топлината взета от външния свят тъй като от гледна точка на редовия потребител тя не се брои (не е платил за нея).

Аналогично ако сложа много голям слънчев панел в двора и с него си захранвам радиаторите в къщи, ще излезе че въпросния коефициент е безкрайност тъй като нищо не вкарвам (не съм платил за Слънцето) а пък излизат някакви киловати и топлят :-)
Безплатна енергия - да. Но не е перпетуум мобиле.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от umeiko »

Ако КПД-то бъде сметнато от некой търговски агент, може и до 1000% да го докара.
Ако обаче бъде сметнат от некой физик, сигурно ще излезе към 4-5%, колкото и реално е.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от optics »

umeiko написа:Ако КПД-то бъде сметнато от некой търговски агент, може и до 1000% да го докара.
Ако обаче бъде сметнат от некой физик, сигурно ще излезе към 4-5%, колкото и реално е.
на кое е 4-5 % ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от ablood »

Ето един приличен климатик, който всеки сръчко може да си инсталира сам.
Има и видео как точно се инсталира.
http://www.breathingspace.co.uk/diy-air ... onditioner
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от todor73 »

Благодаря Аблод и аз намерих подобно, сега търся нещо по наблизко или ибей.са.

http://www.youtube.com/watch?v=VcxdsLkPZnE"

Тука има много,

http://www.ebay.ca/sch/i.html?_trksid=p ... &_from=R40"

бях останал с мисълта че всички презаредени са като този от ютуб линка ми, но явно не.

Може и вакум помпа да взема, това лято ми трябваше и за колата, и да си го инсталирам сам, но още сондирам пазара.

Ето помпа за 100$

http://www.cafr.ebay.ca/itm/New-3CFM-El ... 460848e753"

ето и маркучи, манометри за 50 $

http://www.ebay.com/itm/Manifold-Gauge- ... 460862772c"
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от yahoo »

haimana написа:Енергийната ефективност на цялата система е под 100%.
Това е ясно за всички, но не дава практическа информация колко по-ефективна е системата сравнена с традиционните електрически отоплителни уреди. Затова и са въвели различни други мерни единици като COP, SEER, HSPF ... иначе кой ще инвестира в система струваща в пъти по-скъпо от съществуващите ако не може да се види някакво предимство. Когато реших да сменям моето електрическо отопление + климатик с термопомпа икономическата ефективност и другите екстри бяха определящите иначе нямаше как да ме излъжат да инвестирам над 10 бона които ще се изплащат над 10 години за да подменя нещо което вече имам. Числата бяха HSPF=9.5max, SEER=17.7max, COP=5max. COP на електрическия радиатор е 1. Това просто означава максимална (икономическа) ефективност 5 пъти спрямо сегашното положение (обаче поради други фактори средното през сезона е около 2-3). Така за всеки е по-ясно сравнението на новата система със съществуващото положение и сравнението между ефективноста на различните нови решения. Едва ли някой е имал впредвид че това е равно на 500% ефективност на цялата енергийна система.
Аватар
коце
Мнения: 84
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 10:08 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от коце »

Аз съм с централна термопомпа. Миналата година ми я инсталира Денислав и съм много доволен, както от машинката така и от работата, защото трябваше да се приспособи на мястото на старата и това се оказа доста сложно. Спрямо същия период на миналата година консумацията на електоенергия е със средно 50 дол. на фактура по-малко т.е. около 25$ месечно само заради по-добрия сезонен фактор на новата. Що се отнася до общата икономия на енергия само за два месеца без термопомпа фактурата ми скочи с двеста долара а среднодневната ми консумация от 50 КВ*Ч до 87 КВ*Ч дневно при това имахме сравнително топла есен. Като направих сметката пестя около 100$ месечно през от отомври до април т.е.700$ годишно. За климатика нямам алтернативна база са сравнение така че там нищо не икономиисвам.
Инвестицията се изплаща за шест години ако не се налагат ремонти.
Що се отнася обаче до стенните термопомпи то те са с още по добър сезонен фактор и не изискват огромен мощен венилатор както в моя случай. При тях икономията е по-голяма.
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Kpetrov »

Разбира се, че като включим и околната среда в уравнението кпд то ще е винаги по-малко от 100%.
Нас в случая ни интересува само затворена система, колко ел. енергия вкарваме и колко получаваме вътре в къщата.
Не страдам от угризения, че охлаждам околната среда.
Никой производител не е възкликнал, че е открил перпетуум мобиле. Всички знаят, че допълнителната енергия идва от слънцето.
Хаймана, с рогата напред тръгнаха други, (чети отначало) като предложиха да ми пикаят на топлообменника. Аз просто им предложих да му духат, като по-енергоемко.
В първото ми мнение казах, че пренасяме толина, а не я създаваме. Демек не съм споменал, че сме създали енергия посредством процес със сто и повече процентов к.п.д.
Това че някои са станали накриво и търсят повод да се заяждат не е мой проблем.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от optics »

Все пак, пикането ми се струва по-ефективно от духането ;) . (за единица време).



Яху и Коце, тия години дето ги смятате за изплащане на инвестициите, включват ли ремонти (примерно смяна на компресор) или статистически се знае че нищо голямо няма да се сдуга за тия години ??
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от umeiko »

optics написа:
umeiko написа:Ако КПД-то бъде сметнато от некой търговски агент, може и до 1000% да го докара.
Ако обаче бъде сметнат от некой физик, сигурно ще излезе към 4-5%, колкото и реално е.
на кое е 4-5 % ?
На КПД-то :)
Като сметнеш колко енергия израходваш и колко полезна енергия ползваш, и воаля, се получава формулата.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от yahoo »

optics написа:Яху и Коце, тия години дето ги смятате за изплащане на инвестициите, включват ли ремонти (примерно смяна на компресор) или статистически се знае че нищо голямо няма да се сдуга за тия години ??
Гаранцията е пълна от производителя за 10г. а живота на термопомпата е между 15 и 20г. в повечето случаи. Сметката ми за ток за година беше малко над $3000, сега падна на около $2000, т.е. за 10г докато е още в гаранция ще се изплати, после колкото още изкара ще е "чиста печалба" :D
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от ablood »

Аз преди 5 години взех една 18-ка местна марка (кой знае къде е сглобяван) за тотал $2100.
Вече си е избил парите (или почти) от отопление + бочус че охлажда през лятото.
Топли по-голямата част от къщата с 1,8 KW
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от todor73 »

Благодаря много за мненията на йахо и аблода... значи ще се минава в 21 век
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Презареден инверторен климатик

Мнение от Kpetrov »

Да повдигнем темата:
Преди месец взех Senville sena 9000. 1200$
Чудно топли на -15 външна температура целия надземен етаж. Дават ги до -30, но аз на - 20 го спирам.
Взимам още един 12-ка за басемънта 1000$ промоция.

Както и започна темата:
Доколкото знам всички системи идват обикновено презаредени (целия фреон е във външното тяло). Съединяваш тръбите изпомпваш въздуха, още няколко трика и хватки и освобождаваш хладилния агент.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Публикувай отговор