Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
edinotvsichki
Мнения: 157
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 10:52 pm

Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от edinotvsichki »

Оказва се - не!
Да споделя тука една случка, та да ми олекне, дето се казва :)
'Щото, май, едва ли ще променя нещо, ама поне хората от форума да си знаят.
Та....
Имам нужда от ClickSequre код за да мога да си "файлвам" бюрократичните глупости по интернет, вместо да отсъствам от работа (и да плащам по-малки данъци, дето отиват пак за същата бюрокрация) и да ходя in-person.
Надлежно, ми дават номер да се обадя (няма как през web-site или емайл) - само обаждане: 1 866 423 3234

Оказва се,че това е Revenue Quebec.
Избирам си English (защото важни работи предпочитам да ги дискутирам на 2-я си език, след майчиния)
Чакам 40 мин. Започнах да чакам в 11:05 преди обяд. Тогава, към 11:45, реших, че онези са излезли в обедна почивка 1 час по-рано. Междувременно се наслушах на "Your call is important to us" и "An agent will be with you shortly" и "Just wait a moment longer". :tmi:
Да, чух и това , че телефонният сървис е до 16:00...
Не изчаках и затворих.
После, към 15:20 пак звъня....Пак English....
След 15 мин се отказах. Затворих, позвъних, ама избрах French.
Освен дежурните съобщения, колко важно е моето обаждане, получих и "застраховка", че average wait time е 5 мин.
Да не повярваш - след по-малко от 5 мин, жив човек ми отговори!!!!!!!! :!:
Разбрахме се (вкл. проверката им за "сигурност", като име, дата на раждане и др.) за около 1.5 минути!
Работата я свършихме... ама на френски...
Или аз съм заблуден, или държавните институции в Квебек НЕ Е*АВАТ английския...
Та,така.. за 1.5 мин разговор, си похарчих 55 мин на мобилния....
Е, bilingual ли е шибана*та държвана администрация в Квебек?
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от IRA »

Ами в повечето случаи не са, по добре е на френски да говориш с тях,че английския не винаги им е разбираем. :lol:
В интерес на истината няма изискване да говорят двата езика. В Квебек се води само френския език официален. На федерално ниво трябва да говорят и двата езика.
Аз винаги контактувам по важни въпроси на английски, но понякога ми се случва отсреща да ми отговарят на френски въпреки, че аз им говоря на английски.
В училището на сина ми разговоритте са само на френски, отказват да говорят на английски.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от Bistra »

Айде, пак го захапахме Кебек! ;)
Аз пък да споделя:
Ходихме на гости по Нова година на приятели в Щатите.
На връщане съответно, минавайки границата те питат разни работи, дали имаш да декларираш нещо, какво и т.н.
На отиване е ясно: Хамериканците друг език освен английски не говорят.(точка)
Ама, на връщане....Не щеш ли съзряхме един надпис, дето пишеше, че могат да те обслужат и на френски.Да, ама пресичахме границата в Онтарио. На нас обаче си ни е хубаво да си говорим на френски и си поискахме него-език.
Бонжур-Бонжур, паспортите...Дотук добре!....И в следващият момент след 10-тина минути от гишето се подава една ръка (зловещо) с телефонна слушалка и ни казват:"За вас е!!!"
"Леле, майко, сега я оплескахме работата , ще ни арестуват и бутнат в дрънголника!!!" :D
Нищо подобно! Просто от другата страна на линията беше Мосюто, който задаваше въпросите на френски, защото нашият зад гишето явно не можеше.
А-де-де откъде да знаем?! Можеше и на английски да се разберем. Ама, като пише биленг сервизззз! :P
А, ний си обичаме френския...Нали знаете, френски език, френска целувка,френски номера и т.н. ;)
Така, че спокойно! Без нерви! Грипаво време е и агента, който отговаря за английското обслужване може и да си е тръгнал по-рано заради главоболие или кашлица. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от optics »

Една българска имигрантка в Кебек я питали:
-- Знаете ли френски ?
А тя отговорила:
-- Не го знам, но го мога !

:lol: :lol: :lol:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
edinotvsichki
Мнения: 157
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 10:52 pm

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от edinotvsichki »

IRA написа: В интерес на истината няма изискване да говорят двата езика. В Квебек се води само френския език официален. На федерално ниво трябва да говорят и двата езика.
Сигурно ли е това? Аз мислех, че и провинциалните бюрократи са длъжни да знаят и двата езика.
Защото, хайде ние сме имигранти, трябва да ги говорим и двата, ама местните англофони, нали и те плащат данъци? И като няма сървиз на английски те може да кажат, че не са разбрали и затова са пропуснали да декларират някой и друг милион.
8)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от IRA »

Да сигурно е -Bill 101 . Френския е единствения официален език в Квебек. Въпреки това обикновено има обслужване на английски.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от JennyAnyDots »

Да споделя интересен опит съвсем аналогичен на първия пост, но с обратен резултат: специално в Aide Financière aux études вече два поредни пъти ми се случва да чакам по същия начин на телефона, ама на френски, и да ми отговарят в пъти по-бързо, като се сетя да звънна на английската опция.

Дали пък не е до конкретното учреждение...?
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от kapitan »

натоварени са.нямат служители.за това си чакал толкова.добре е да се обаждаш рано сутрина около 8ч30 и след 15ч.не ми се влиза в тази дискусия за двуезичието на Квебек.спорен е въпроса.Такъв ти бил късмета!
Ей и аз дадох един изчерпателен отговор... :D поне беше кратък :lol:
edinotvsichki
Мнения: 157
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 10:52 pm

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от edinotvsichki »

kapitan написа:натоварени са.нямат служители.за това си чакал толкова.добре е да се обаждаш рано сутрина около 8ч30 и след 15ч.не ми се влиза в тази дискусия за двуезичието на Квебек.спорен е въпроса.Такъв ти бил късмета!
Ей и аз дадох един изчерпателен отговор... :D поне беше кратък :lol:
Абе..натоварени. Как пък френската линия не беше натоварена? (би следвало тя да е тази, натоварената)
И още, което най-много ме вбесява като си имам работа с държавната бюрокрация : не ми е пръв случай, и в други държавни институции като съм звънил е нещо нормално да чакаш 15-20 (30) мин. Ама защото са държавни. Не е същото при частните: Videotron, за 10 год с тях, 5-6 пъти съм звънял - 1-5 мин чакане. И още нещо: 4 год работих като PC tech support: ами на нас лимита ни за отговаряне на позвъняването на клиента беше ..... 15 сек! Имаше много критерии за customer service и ако в някой от тях паднеш под лимита на договора - нашата фирма плащаше на другата (чиито support осигурявахме) неустойки. И супервайзорите яко ни натискаха да си изпълним SLA - то (service level agrrment). И един от тези SLA критерии беше: 90% от входящите обаждания да са приети до 15-та секунда.
niki477
Мнения: 99
Регистриран на: Нед Дек 23, 2007 7:36 pm

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от niki477 »

Ако работиш за провинциалното правителство знанието на английски не е задължително, но е един плюс. Изпитите, които минаваш за даден пост не включват английски език, докато за федералното правителство първо минаваш език, а след това специалните тестове. Аз работя за провинциалното правителство, по-точно Министерство на правосъдието, знанието на английски е плюс, но в никакъв случай не е задължително.Имам колеги, които не могат и дума да обелят на английски.Тъжно, но факт.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от pumpy »

edinotvsichki написа:Оказва се - не!
Е, bilingual ли е шибана*та държвана администрация в Квебек?
И това си има хватка. Винаги се обаждам аз от името на жена ми, избирам френски, свързвам се за 4-5 минути с агент и много мило го пробутвам на съпругата с уговорката, че тя не говори френски. Агента, горкия няма избор и се поти следващите 5-10 минути да я обслужи на английски и готово. Иначе чакането на английската линия наистина е безумие....
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от mortigur »

Ще ви стане ли по добре ако ви кажа че имам познат канадец, който е забелязал същото. Френските отговарят по бързо.
Taxation is theft.
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от Chomsky »

IRA написа: В училището на сина ми разговоритте са само на френски, отказват да говорят на английски.
Здрасти,
ами когато разговаряш с учителката по английски и тя ли дори не се чуства удобно да говори на друг език освен френски (питам от любопитство, но съвсем сериозно)
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от IRA »

Синът ми все още не учи английски, та не знам.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
thehellgirl
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Юли 01, 2007 11:36 am
Местоположение: Монреал

Re: Bilingual ли е държавната администрация в Квебек

Мнение от thehellgirl »

Естествено че НЕ - в Квебек единственият официален език е френския, Канадската администрация (федерална) от друга страна би трябвало да е ...
Живей така, сякаш на земята е рай!

25.02.2009 Varna - Paris - Montreal
Публикувай отговор