Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от loginn »

Здравейте
Пристигнахме в Монтреал в началото на декември (т.е. вече сме направили два месеца).
Първия месец мина в избиране на квартира и след като се установихме дойде ред да запишем малчугана на училище.
Отиваме след нова година в най-близкото училище. Там ни информират че при тях вече няма приемен клас. Казват: "Ще трябва да ви пренасочим към едно друго училище което е сравнително далеч от тук, но не се бойте, ще го вземат и ще го връщат с училищен бус. Ще ви се обадят оттам до няколко дни".
Обадиха ни се и ни поканиха с да отидем с ученика да ни обяснят за какво иде реч. Отиваме в училището в уговорения час (то е на километър и половина от нас) и там ни заявяват: "Вземаме го обаче няма да има автобус за него, ще си го водите и вземате вие, ха честито!" Питам защо така. Според техния правилник трябвало да сме на 1600 + метра за има осигурен транспорт, а ние сме само на 1500 м. Не ми хареса нещо и се замислих. На връщане минах през другото училище и ги питам дали няма и други възможности. Жената от секретариата ми казва: "А, как така! Ей сега ще се обадя и ще оправим нещата!"
Обади се, говориха 10 минути и ми казва: "Ами за съжаление се оказва че те нямат абтобус, само два микробуса и за кой по-напред. Сори, няма начин! Те са единственото квартално училище с клас д'акьой. Оправяйте се някакси."
Понеже сме без кола, реших да изчакам да се позатопли времето и тогава да го водим на училище. Обаче ми се обадиха вчера от училището и ме питат: "Какво става с нашия ученик? Защо не го водите?"
Зачудих се как така е техен като не е прекарал и един уччебен час там. Обяснявам че нямаме кола и след като не осигуряват транспорт за нас става трудно да го влачим три километра в студа. Питам не може ли да бъде прехвърлен към училище в съседен квартал и да го вземат с автобус. Можело да изберем друго училище, но тогава се губело правото да се ползва училищен транспорт. (Сякаш сега го имаме това право :fubar: )
Казах им че ще помисля и ще им се обадя. Ама не можело повече да се бавим, трябвало незабавно да тръгне на училище. И ми говорят с някакъв наставнически тон.
Въпросът ми е, до колко време може да се отлага записването на ученик на новопристигнали емигранти? Рових из сайта на съответния комисион сколер, никъде не видях подобна информация. Затова се обръщам към тези които са се сблъсквали с подобна ситуация.
Не че ми харесва да го бавя, знам че е добре за него да започне по-скоро, но не искам да рискувам здравето му. Тази зима нистина е сравнително мека, сутрин в 7 е доста студено все пак. Другата възможност е да го водя с градски транспорт който за съжаление не спира точно пред училището а и струва пари. В крайна и това ще направя, но нека първо чуя вашите мнения.
Благодаря предварително на отзовалите се!
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от hoyden »

И аз имам въпрос.
Защо самоинициативно сте тръгнали да търсите из училищата?
На летището не ви ли обясниха, че трябва да отидете в Комисион Сколер и от там да се задейства процедурата?
Там ще си говорите с агент и като му обясните ситуацията, може да се намери компромисен вариант.
Но за мен, това което правите в момента, е несериозно.
Това, че не искате да пускате децата на училище, въобще няма да го коментирам :^)

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от zigi »

loginn написа:..........Зачудих се как така е техен като не е прекарал и един уччебен час там.......... Ама не можело повече да се бавим, трябвало незабавно да тръгне на училище. И ми говорят с някакъв наставнически тон....
И кое е странното? Не знаеш ли, че образованието до определена възраст тук е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. А това за студа е меко казано несериозно.
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от UnHoly »

hoyden написа:И аз имам въпрос.
Защо самоинициативно сте тръгнали да търсите из училищата?
loginn написа: Пристигнахме в Монтреал в началото на декември (т.е. вече сме направили два месеца).
Защото те хората са направили цели два месеца тук! Знаят си вече всичко и са много оправни, нали така? Това, което се предполага да придобият чрез темата си би трябвало да се изразява в "препоръки" от порядъка на:
"Ами така де, много сте прави, тия от училището какво ви будалкат само! Дръжте си детето у вас, догодина така или иначе може да има приемен клас по-наблизо!"
"Вдигнете им един хубав скандал, и докато не ви изпратят автобуса пред вратата не мирясвайте!"
и пр.
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от Ninushevi »

В моменти като този ,не мога да разбера някои от хората, които пишат в този форум!
Човекът надълго и нашироко е обяснил проблема си и търси някакъв практичен съвет,а вие вместо да споделите опита си в тази насока в 2-3 реда, изпадате в безсмислени полемики.Предполагам ,че никой след като е стъпил в Канада ,не е бил наясно с месните порядки в голяма степен.За пореден път споделям тезата ,че този форум е за помощ и съвет ,а не за безсмислена критика.
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от IRA »

Ама вие зимата навън не излизате ли? За здравете на детето е добре да излиза. Като почне училище имат занимание на двора т.е тъй или иначе ще излиза и при -20.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от loginn »

Не помня да са ми обяснявали за комисион сколер на летището. Между другото съм опитвал многократно да се обадя на съответния комисион сколер за да си уговорим час на посещение. Без успех засега, получавам автоматичен отговор да чакам и никой не вдига в продължение на половин час, накрая затварям. Не сме тръгнали из училищата, просто отидохме в най-близкото. Никъде не съм писал че не искам да го пускам на училище. Нито пък съм искал да чакам за догодина. Попитах какъв е максималният позволен период на изчакване за новопристигнали понеже засега не съм открил тази информация. Пристигнахме през зимата и ми се иска адаптивния период да мине възможно по-леко. Не съм питал какви скандали мога да вдигам и съм наясно че няма да се появи друго училище с клас д'акьой. Доста голямо изкривяване се получава на това което съм казал, незнам защо.
Тук институциите не бързат и се чака доста за всичко, нали? Та би трябвало и те да са готови да чакат, или не е така?
За задължителното образование не знаех ;) . Това че питам за краен срок е случайно съвпадение. Мерси за полезното инфо :handshake: !
Да си поговорим за студа. Ами до преди два дни детето беше болно. Трябваше въпреки това сутрин в 7 да го водя на училище, така ли?
Нека кажа нещата по друг начин. Искам да отложа изпращането на училище докато се затопли времето, поне тази зима. Някой знае ли какъв е крайният срок без това да доведе до административни санкции?

П.С
Не, не излизаме навън, но съветът е добър, ще започнем да излизаме по-малко :lol: .
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от IRA »

Ами щом е болно защо не им казахте, че е болно. Тук бележка от доктор не се изисква, просто се обаждаш в училището и казваш детето е болно и няма да идва. Или пак се обаждаш и казваш заминаваме за 2 седмици във ваканция и няма да идва. Март началото е училищната ваканция, до тогава преспокойно може или да е болно или нещо друго, просто трябва само да ги уведомите.
щом го търсят явно вече се води записано при тях. Ако сте подали документи към едно училище те могат да ги прехвърлят към друго и да се води там записан.
П.С. Между другото матернела не е задължителен.
Ако детето не ходи на учлище пише това :
En cas d'absences répétées et non motivées d'un élève, le directeur de l'école ou la personne qu'il désigne intervient auprès de l'élève et de ses parents en vue d'en venir à une entente avec eux et avec les personnes qui fournissent les services sociaux scolaires concernant les mesures les plus appropriées pour remédier à la situation.

Si l'intervention ne permet pas de corriger la situation, le directeur de l'école le signale à la Direction de la protection de la jeunesse après en avoir avisé par écrit les parents de l'élève.
Иначе четете закона :

Loi sur l'instruction publique

http://www2.publicationsduquebec.gouv.q ... I13_3.html"
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от nini »

Аз няма да коментирам кой какво е казал по-горе, ще ви кажа само, че според новата политика в нашата комисион сколер (Мари-Викторен) ако детето отсаства повече от 20 дни в годината БЕЗ ПРИЧИНА, може да не бъде записанов кварталното училище, училищната комисия не се ангажира да му намери училище и родителите трябва да осигурят транспорта до новото му училище.
Няма срок, в който детето да трагне на училище, но след като е записано вече в даденото училище, на него му се водят отсаствия.
Много правилно са ви се обадили да ви питат защо не ходи на уяилище. Да не ви плаша, но може и на DPJ-то (Direction de protection de la jeunesse) да се обадят.
Моят съвет е да им кажете точно защо не ходи на училище. И да знаете, тук се научете да казвате какво искате и какво мислите! Това не е България...
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от loginn »

nini написа:Аз няма да коментирам кой какво е казал по-горе, ще ви кажа само, че според новата политика в нашата комисион сколер (Мари-Викторен) ако детето отсаства повече от 20 дни в годината БЕЗ ПРИЧИНА, може да не бъде записанов кварталното училище, училищната комисия не се ангажира да му намери училище и родителите трябва да осигурят транспорта до новото му училище.
Няма срок, в който детето да трагне на училище, но след като е записано вече в даденото училище, на него му се водят отсаствия.
Много правилно са ви се обадили да ви питат защо не ходи на уяилище. Да не ви плаша, но може и на DPJ-то (Direction de protection de la jeunesse) да се обадят.
Моят съвет е да им кажете точно защо не ходи на училище. И да знаете, тук се научете да казвате какво искате и какво мислите! Това не е България...
Ето от това се интересувах.
Аз не съм го записвал в това училище. Просто отидохме веднъж за да се запознаем с условията. Това означава ли автоматично записване? В последствие след като размислих им оставих съобщение че не съм готов да потвърдя че ще започне там. Обясних им че ще проуча за други възможности и като имам становище ще се свържа с тях. Ответната реакция беше телефонно обаждане след 2-3 дни и въпроса какво става с техния ученик и защо не идва на училище. Попитах ги дали са прослушали съобщението ми. Казаха че са го чули, но трябвало да идва на училище незабавно. Тогава ги попитах дали нямаме право да го запишем в друг квартал и да се ползва транспорт. Казаха че имаме, но без право на транспорт. Отговорих им че все още нямаме готовност да го пратим при тях. Разговора завърши с нова подкана да решаваме бързо. Между другото, наскоро четох в един вестник че училищата в Монреал били много закъсали за ученици.
А за транспорта, имаме ли какво да губим? И без това нямаме право на него.

Благодаря за този отговор! Утре ще им се обадя за да им обясня отново че не съм дал съгласието си да започне веднага в това училище. Явно им е трудно да го разберат.
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от hoyden »

Съвета ми е да не умувате много какво или дали ще стане това, което мислите, а още утре да отидете на този адрес:
Commission scolaire de Montréal

3737, rue Sherbrooke Est
Montréal (Québec) H1X 3B3
Téléphone : 514 596-6000

Adresse courriel : info@csdm.qc.ca

Няма нужда от рандеву, на входа ще ви дадат номерче и ще ви насочат. От там нататък, агентите ще ви обяснят всичко, стъпка по стъпка. Идете по-раничко сутринта, не е нужно да водите дечицата. Вземете паспортите на децата и документа, който са ви дали имиграционните на летището.

Това е сайта на Комисион сколер, ако ви се чете: http://www.csdm.qc.ca/PrescolairePrimai ... ption.aspx

Успех!

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
dea
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Фев 08, 2008 12:21 pm
Местоположение: Montreal

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от dea »

Ако искате конкретен съвет за избор на училище, уточнете за кой квартал става дума.
‘You can’t control what happens in life, but you can control the way you respond’
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от loginn »

dea написа:Ако искате конкретен съвет за избор на училище, уточнете за кой квартал става дума.
Verdun
Към Commission scolaire Marguerite-Bourgeoys сме. Commission scolaire de Montréal
не покрива нашия квартал. Ако бяхме към нея най-вероятно нямаше да се налага да отварям тази тема.
kaka_dora_Luk4o
Мнения: 343
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 6:02 am
Местоположение: Plovdiv-Montreal

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от kaka_dora_Luk4o »

Към Commission scolaire Marguerite-Bourgeoys сме. Commission scolaire de Montréal
не покрива нашия квартал. Ако бяхме към нея най-вероятно нямаше да се налага да отварям тази тема.[/quote]

Стана ми интересно това пък защо го реши :wasntme: Правилата на всички сommission scolaire са почти еднакви. Ето доказателство:
Намерих това, става въпрос за CSDM
Élèves de classe d’accueil et élèves en difficulté d’adaptation ou
d’apprentissage, de 8 et 9 ans (âge au 30 septembre), qui demeurent à
plus de 1,6 km de l’école.
Предполагам детето ви е 8-9 годишно, ако беше по -малко му искат само 1 км.

Относно студа - колкото по бързо свикне детето, толкова по-добре. В училище ги изкарват навън всеки ден, даже и при -30. Тук са на принципа ДА ГИ КАЛЯТ, ЗА ДА НЕ БОЛЕДУВАТ. Аз лично съм доволна от това. А и случихте мека зима.

За неходенето на училище, докато не попремине зимата много се смях. Не ми го побира главата как така си го решихте :):):)
Пращайте го по-бързо, за да няма по - големи последствия за детето. Сега тъкмо свършва 2 срок, така че му остава 1 срок до края на годината да влезе в час.
Изображение
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Краен срок за записване на ученик (новопристигнали)?

Мнение от loginn »

На 7 години е. Не са еднакви правилата. Не съм го решил аз, а CSMB. CSDM осигурява транспорт за случаи като нашия, но CSMB не се интересува от възрастта и според нея право на транспорт има: L’élève inscrit au primaire demeurant à plus de 1,6 km de l’école déterminée par la commission scolaire a droit au transport scolaire ou exceptionnellement utilise le transport public. Няма уточнение за възрастта.
А иначе, предполагай каквото искаш и се смей според колкото ти побира главата, сега ти се е паднало ;) .
Публикувай отговор