Безработица

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Безработица

Мнение от kapitan »

Здравейте! ЧНГ на всички!
Искам да попитам,какви са условията да изляза на обезщетения за безработица,какви документи се подават,къде става подаването им и най-вече ме интересува колко време минава докато преведат първото плащане?
Мерси!
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Безработица

Мнение от hoyden »

Трябва да те съкратят или уволнят от работа, при което ти дават един попълнен формуляр T4 . Трябва да имаш изработени минимум 900 часа.
Документите за попълване можеш да ги намериш тук:
http://www.servicecanada.gc.ca/fra/ae/d ... ande.shtml

Като си изпратиш онлайн документите, отиваш в най-близкия до вас Сервис Канада и даваш Т4 на рецепцията.
Мисля, че плащането започваше след 3-тата или 4-тата седмица .

После на всеки 2 седмици трябва да подаваш една онлайн декларация, за да удостоверяваш, че все още си безработен, но активно търсиш работа.

Няма нищо специално, важното е да отговаряш на условията, посочени в линка, който съм дала.

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Безработица

Мнение от nikolovata »

При уволнение нямаш право на шомаж.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Nick(olov)
Мнения: 128
Регистриран на: Нед Сеп 26, 2010 3:23 pm
Местоположение: Montreal

Re: Безработица

Мнение от Nick(olov) »

Мисля, че и при уволнение има право. Даже съм почти сигурен. Незнам само за дисциплинарното как е , но примерно за несправяне с длъжноста има право ;)
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Безработица

Мнение от nikolovata »

Ето условията от сайта на servicescanada - http://www.servicecanada.gc.ca/fra/ae/g ... .shtml#Qui"

Est-ce que j'ai droit aux prestations régulières de l'assurance-emploi?Vous pourriez avoir droit aux prestations régulières de l'assurance-emploi si :
vous avez versé des cotisations au Compte d'assurance-emploi;
vous avez perdu votre emploi sans en être responsable;
vous n'avez pas travaillé et vous n'avez pas reçu de salaire pendant au moins sept jours consécutifs au cours des 52 dernières semaines;
vous avez travaillé pendant le nombre requis d'heures d'emploi assurable au cours des 52 dernières semaines ou depuis votre dernière période de prestations, la période la plus courte étant retenue;
vous êtes prêt et disposé à travailler et capable de le faire en tout temps;
vous cherchez activement du travail (vous devez prendre en note le nom de tous les employeurs avec qui vous avez communiqué et le moment auquel vous l'avez fait).

Vous pourriez ne pas avoir droit aux prestations régulières de l'assurance-emploi si :
vous quittez volontairement votre emploi sans justification;
vous êtes congédié pour inconduite;
vous êtes sans emploi parce que vous participez directement à un conflit de travail (grève, lock-out ou autre type de conflit).
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Darkblade
Мнения: 194
Регистриран на: Съб Авг 19, 2006 9:24 am
Местоположение: Монреал

Re: Безработица

Мнение от Darkblade »

Ми то си пише черно на бяло, ако не си уволнен за нарушение, демек дисциплинарно и си си изработил часовете, можеш да си излезеш на шомаж без грижи. Ако началника се е събудил от грешната страна на леглото и решава, че не му харесваш вече и те изхвърля, няма такъв филм, че не можеш да излезеш на шомаж.
I am here because you broke something!
Darkblade
Мнения: 194
Регистриран на: Съб Авг 19, 2006 9:24 am
Местоположение: Монреал

Re: Безработица

Мнение от Darkblade »

Само не напускай по взаимно съгласие, че тогава вече няма шомаж. Номера е, колкото и да ти е писнало да бачкаш, да убедиш началника да те освободи по изгоден за теб начин - не бива ти да напускаш и не бива да е дисциплинарно, че като решиш, че пак ти се е доработило, да не се окаже, че никой не те иска. На мен като ми се доработи, сядам и чакам да ми мине, ама и аз още търся как да споделя на началника, че ми се почива няколко месеца...
I am here because you broke something!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Безработица

Мнение от Bistra »

Darkblade написа:Само не напускай по взаимно съгласие, че тогава вече няма шомаж. Номера е, колкото и да ти е писнало да бачкаш, да убедиш началника да те освободи по изгоден за теб начин - не бива ти да напускаш и не бива да е дисциплинарно, че като решиш, че пак ти се е доработило, да не се окаже, че никой не те иска. На мен като ми се доработи, сядам и чакам да ми мине, ама и аз още търся как да споделя на началника, че ми се почива няколко месеца...
Много "умни" съвети му даваш.
Сега остава да му обясниш как да убеди началника, че не е саботьор, а просто няма за него работа, за да бъде съкратен. :D
Аз лично виждам само 2 изхода от въпросната ситуация, ако не ти се работи,де:
а) напускаш сам
б) уволняват те
Е, какъв шомаж ще вземе след това? :D
Упс, недочетох, че и ти го мислиш още. :rofl:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Безработица

Мнение от Bistra »

Между другото не е невъзможно да те съкратят, а ти всъщност да искаш сам да напуснеш. На мен точно това ми се случи във втората компания. Исках да напусна, обаче не бях сигурна, че ще успея да се задържа на новото място, където вече ме бяха наели и убедих стария си бос да ме съкрати.Така щях да имам по-голяма сигурност, само че не ми се наложи да си ползувам шомажа, защото останах на работа. :)
За това се иска обаче висш пилотаж, т.е. трябва да си доста очарователен и боса ти да е свестен. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Безработица

Мнение от hoyden »

Bistra написа:Между другото не е невъзможно да те съкратят, а ти всъщност да искаш сам да напуснеш. На мен точно това ми се случи във втората компания. Исках да напусна, обаче не бях сигурна, че ще успея да се задържа на новото място, където вече ме бяха наели и убедих стария си бос да ме съкрати.Така щях да имам по-голяма сигурност, само че не ми се наложи да си ползувам шомажа, защото останах на работа. :)
За това се иска обаче висш пилотаж, т.е. трябва да си доста очарователен и боса ти да е свестен. ;)
Тук съм абсолютно съгласна.
Ако шефът е бил доволен от теб и е читав, можеш спокойно да договориш с него да те поуволни :lol:
Аз тъкмо бях навила моята шефка да ме съкрати и сградата, в която работех, взе че изгоря ;( и минах на шомаж безпроблемно.
Друг пример. Наш приятел напуска работа и си подава докс за шомаж. Естествено, агента му отказва. Момъкът доказа, че напуска, защото не върши тази работа, за която е бил назначен първоначално, а му се възлага друга, която не е по специалността му. Разправяха се бая време, но си изкара шомажа.
Но такива случаи са единични и специфични.
В повечето случаи важи общото правило.

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Публикувай отговор