Мнение относно избора на университет-Бак. по Биохимия

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
hellstorm
Мнения: 81
Регистриран на: Вто Яну 29, 2008 2:49 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение относно избора на университет-Бак. по Биохимия

Мнение от hellstorm »

Ще се радвам да чуя мнения ако има някой който учи или е учил биохимия в Монреал. Проблема е следния приет съм и в двата университета еднаква специалност UdeM - Биохимия и молекулярна медицина, UQAM - Биохимия. Дилемата е избора в кой от двата?!? Ще се опитам да систематизирам наблюденията които имам над двата.
UQAM - Посетих 2 пъти на отворените врати този университет. Организацията беше в пъти по добра от UdeM. Пояснявам: освен стандартните киоски имаше на всеки 30 минути посещение с гид на департамента по Биохимия включващ обиколка на всички лаборатории и всичко като цяло, среща с БигБоса и заместника му и накрая с един от учените работещ там. Информация за % започващи работа след дипломирането и т.н След това имаше програма"Студент за един ден в която участвах" включваща половин ден посещение на лекции от 9 до13ч. с гид ( студент последна година ) след което по избор обиколка....Запознах се с преподавателя-готин тип само двамата пушихме и както винаги съм казвал никотина сближава, та той ми каза че : 1) всички преподаватели разрешават диктофони ( 1-2 изключения има ) 2) той а и много други преподаватели качват в онлайн сметката на студентите си лекции, допълнителна литература и 2-3 варианта на изпита за да имат представа какъв е (от предни години варианти)... В последствие по телефона звъняха и студентки последна година да питат имам ли нужда от допълнителна информация относно специалността и от администрацията да ме поканят на среща където ще има обяснения как протича първия триместър, избор на курсове и среща с работодатели да обяснят преспективите и търсенето на специалисти. Оборудването им е на ниво.
UdeM - Също така и там бях на отворените врати. Леко разочарован от нивото им.. единствения плюс беше, че са по-представителни(натруфени). Нямаше изобщо предвидени обиколки из лабораториите така че нямам поглед на оборудването.На киоска по биохимия имаше две момиченца явно по хубост избирани и информация почти никаква (аргумента "моя е по-голям" на въпроса какво ги прави по-добри и защо трябва да избера техния университет не ми се видя убедителен).Липса на почти всякаква спонтанна комуникация от тяхна страна - след подаване на документите за адмисион декември съм получил две писма 1) Код за достъп и парола. 2) Покана за TFI. Едно от предимствата му е че е на 15 минути пеша от квартирата.
Затова ако някой е учил биохимия в един от двата ако може да сподели.
Je respecte ton avis, mais c'est pas le mien donc c'est pas le bon.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Мнение относно избора на университет-Бак. по Биохимия

Мнение от c200 »

Малко аналогия с България от човек който е учил и в двата монреалски университета:
УКАМ (НБУ в България и Конкордия в Монреал са от същата група) - сравнително нов университет, модерно образование , техника и т.н, дипломите не са толкоз известни обаче.
УдеМ (аналогични са СУ в България и МакГил в Монреал) - традиции, приемственост и по-голяма тежест на дипломата. Малко по-консервативни са, особено по отношение на улеснения за студентите :)
И двете си имат +/- и според мен е все едно какво ще изберете, човек може да се възползва от предимствата и да заобиколи недостатъците във всяка система, стига да има малко здрав разум и поглед върху нещата. Може би за фундаментална наука като биохимията консервативният подход на UdeM е по-оправдан, техниката така или иначе се сменя твърде бързо в наши дни.

P.S. Това "Едно от предимствата му е че е на 15 минути пеша от квартирата" според мен определя избора, няма ко да му мислиш :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Мнение относно избора на университет-Бак. по Биохимия

Мнение от JennyAnyDots »

Не съм учила в тях но съпругът ми е доволен от УДМ (засега :) ) - не е точно твоята специалност, но в програмата му влизат биохимия и клетъчна биология.

Още пет цента, може да помогнат:

Можеш да пуснеш въпроса си с ключови думички на френски в Гугъл и да видиш какви мотиви движат местните в избора им. Аз си поиграх малко, не намерих дискусия за бионимия (може ти да успееш) но попаднах на следния съвет:
- провери конкретната програма и виж къде какви курсове влизат в нея, обикновено има не малки разлики, виж чия програма ще те заинтересува повече

От мен лично още едно средство за набиране на косвена информация: Провери рейтинга на преподавателите в съответния факултет тук:
за юкам и тук за удм

Естествено рейтингите трябва да се четат критично и конструктивно, но като цяло по мои наблюдения отговарят на истината.
Публикувай отговор