Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
ljoni
Мнения: 89
Регистриран на: Вто Юни 22, 2004 5:32 am
Местоположение: Montreal

Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от ljoni »

Здравейте. Тъй като не намерих инфо във форума се обръщам с въпрос към някой който се е сблъсквал с този проблем. Става дума за необходимите медицински (очни )прегледи при подмяна на вече изтекла книжка - имали БГ лекар в Монреал който може да издаде резултатите на български или начина е да си направим преглед при тукашен лекар и да си преведем резулататите
Благодаря
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от hadministratora »

Че българските книжки не се ли подновяват като личните карти - само със заявление до полицията и там снимки и пр.....
ljoni
Мнения: 89
Регистриран на: Вто Юни 22, 2004 5:32 am
Местоположение: Montreal

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от ljoni »

тъй като е изтекла искат и медицински
emimilanova
Мнения: 225
Регистриран на: Нед Апр 29, 2007 3:44 pm
Местоположение: Montreal

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от emimilanova »

Че защо му е на някой да си подновява БГ-шофьорска книжка от тук? :?:
Спокойно може да стане и като си ходиш някога до БГ, въпреки, че имаш право да караш в БГ 3 мес. с канадска шоф.книжка и не виждам смисъл изобщо да се подновява.
choky
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 7:06 pm

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от choky »

Имате ЛС:-)
Умея да мълча на седем езика
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от klisurov »

emimilanova написа:... имаш право да караш в БГ 3 мес. с канадска шоф.книжка ...
Какво ще кажеш да поразсъждаваме малко: Значи имам право да шофирам с канадска шофьорска книжка 3 месеца ... навярно от влизането си в БГ ... което се удостоверява с печата в паспорта ми ... канадски ... ама ако все още нямаш ... показваш печата в БГ паспорта ... ама значи не си чужденец ... значи ти трябва БГ шофьорска книжка ...

Сега отговори ли си на въпроса, за какво му е на някой БГ шофьорска книжка?

Когато си подменях шофьорска книжка, въпреки че не беше изтекла, пак ми искаха медицинско.
Местен лекар написа, че съм здрав и че нямам проблеми с очите и сърцето.
Превод от член на ордера на преводачите на Кебек свърши работа в БГ посолството в Отава.
Казаха ми, че в Торонто искали и червен печат.

Не знам как стои въпросът при изтекла книжка :(

PS Съгласно посочения по-долу закон,
се оказва, че не съм прав, че е необходим канадски или друг някакъв паспорт.
Моля, да бъда извинен за грешката си.
Последно промяна от klisurov на Вто Апр 05, 2011 8:13 am, променено общо 1 път.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от Ascao »

klisurov написа:Какво ще кажеш да поразсъждаваме малко: Значи имам право да шофирам с канадска шофьорска книжка 3 месеца ... навярно от влизането си в БГ ... което се удостоверява с печата в паспорта ми ... канадски ... ама ако все още нямаш ... показваш печата в БГ паспорта ... ама значи не си чужденец ... значи ти трябва БГ шофьорска книжка ...

Сега отговори ли си на въпроса, за какво му е на някой БГ шофьорска книжка?
Значи да продължим с разсъжденията. Идва турчин от "български произход" (който последните 20 години е живял в Турция) да гласува с българския си паспорт. Той да не би да кара в България с българска книжка? Значи български паспорт с турска книжка става, а с канадска не става? Нещо не ми се връзва...
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от klisurov »

Ascao написа:
klisurov написа:Какво ще кажеш да поразсъждаваме малко: Значи имам право да шофирам с канадска шофьорска книжка 3 месеца ... навярно от влизането си в БГ ... което се удостоверява с печата в паспорта ми ... канадски ... ама ако все още нямаш ... показваш печата в БГ паспорта ... ама значи не си чужденец ... значи ти трябва БГ шофьорска книжка ...

Сега отговори ли си на въпроса, за какво му е на някой БГ шофьорска книжка?
Значи да продължим с разсъжденията. Идва турчин от "български произход" (който последните 20 години е живял в Турция) да гласува с българския си паспорт. Той да не би да кара в България с българска книжка? Значи български паспорт с турска книжка става, а с канадска не става? Нещо не ми се връзва...
Той може и да си гласува с български паспорт, ама ако го спре полицай, показва турското тескере с турска шофьорска книжка. Ако имаш канадски паспорт, никой не ти пречи да се представиш за канадец и да си с канадска книжка. Но както вече отбелязахте, канадската книжка е в сила до 3 (не знам действително колко) месеца след влизане в БГ, което се удостоверява с печат в паспорта - в случая, канадски.

Според мен,
Ascao написа: ... български паспорт с турска книжка
НЕ става.

PS Съгласно посочения по-долу закон,
се оказва, че не съм прав, че е необходим канадски или друг някакъв паспорт.
Моля, да бъда извинен за грешката си.
Последно промяна от klisurov на Вто Апр 05, 2011 8:14 am, променено общо 2 пъти.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от Koko »

klisurov написа:
Той може и да си гласува с български паспорт, ама ако го спре полицай, показва турското тескере с турска шофьорска книжка. Ако имаш канадски паспорт, никой не ти пречи да се представиш за канадец и да си с канадска книжка. Но както вече отбелязахте, канадската книжка е в сила до 3 (не знам действително колко) месеца след влизане в БГ, което се удостоверява с печат в паспорта - в случая, канадски.
Доколкото си спомням, по българските закони ако имаш друго гражданство - канадско, турско и т.н. - пред българските власти трябва да се легитимираш с българските си документи, така че не съм много сигурен това - представяш се за канадец с канадски паспорт и канадска книжка - доколко е реално.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от klisurov »

Koko написа:
klisurov написа:
Той може и да си гласува с български паспорт, ама ако го спре полицай, показва турското тескере с турска шофьорска книжка. Ако имаш канадски паспорт, никой не ти пречи да се представиш за канадец и да си с канадска книжка. Но както вече отбелязахте, канадската книжка е в сила до 3 (не знам действително колко) месеца след влизане в БГ, което се удостоверява с печат в паспорта - в случая, канадски.
Доколкото си спомням, по българските закони ако имаш друго гражданство - канадско, турско и т.н. - пред българските власти трябва да се легитимираш с българските си документи, така че не съм много сигурен това - представяш се за канадец с канадски паспорт и канадска книжка - доколко е реално.
Преди години, на границата със Сърбия, на един му обясняваха, че с който паспорт е влязъл в България, с него трябва и да излезе. Останах в убеждението, че е българин, който има повече от един паспорт. Възможно е и да се съм объркал.
Но не виждам причина, като те спре полицай да се правиш на чужденец, стига да имаш съответните документи. Не вярвам да имат възможност да проверят, дали си българин, отказал се от БГ гражданството си. Както и да е.

Коко, ако си прав, то тогава излиза, че канадската шофьорска книжка не ти е от полза в БГ.

PS Съгласно посочения по-долу закон,
се оказва, че не съм прав, че е необходим канадски или друг някакъв паспорт.
Моля, да бъда извинен за грешката си.
Последно промяна от klisurov на Вто Апр 05, 2011 8:14 am, променено общо 2 пъти.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от haimana »

За любителите на разсъждения:

Как стои въпроса, ако си български гражданин отишъл временно в чужбина(Канада), изкарал книжка(канадска) без да има българска.
Може ли да се кара 3 месеца с канадската книжка в БГ в тоя случай? Въпросът ми е чисто теоритичен
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от klisurov »

haimana написа:За любителите на разсъждения:

Как стои въпроса, ако си български гражданин отишъл временно в чужбина(Канада), изкарал книжка(канадска) без да има българска.
Може ли да се кара 3 месеца с канадската книжка в БГ в тоя случай? Въпросът ми е чисто теоретичен
[b][color=#0000BF]ТУК[/color][/b] написа:Чл. 162. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр.
51 от 2007 г.) Българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на
територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство, когато
то не е издадено от държава - членка на Европейския съюз, или от друга държава -
страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от
Конфедерация Швейцария в срок до 3 месеца от датата на влизането им в страната.
Значи, Канада не е държава - членка на Европейския съюз, нито е от Конфедерация Швейцария. Следователно като български гражданин можете шофирате в България с канадска шофьорска книжка до три месеца от датата на влизане в България. Остава при влизане в България да помолите да ви сложат печат в паспорта (обикновено аз влизам с лична карта) и да носите този паспорт със себе си, когато шофирате, за да удостоверите от колко време сте в България.

Оказва се, че не съм прав, че е необходим канадски или друг някакъв паспорт.
Моля, да бъда извинен за грешката си.
Последно промяна от klisurov на Вто Апр 05, 2011 8:14 am, променено общо 1 път.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
choky
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 7:06 pm

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от choky »

Да, може.
Спираха ме няколко пъти в Бг, показвах канадската книжка (имам и българска, т.е. някога съм имала...но не знам изобщо къде е самия документ). Никой не ми е искал паспорт - за да доказвам с какво гражданство съм. Само единия път ме питаха дали имам и българска книжка, казах, да..но не я знам къде е. И с това приключи въпроса.
Зависи и от ченгето, което те спира де:-)
Умея да мълча на седем езика
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от balbi »

emimilanova написа:Че защо му е на някой да си подновява БГ-шофьорска книжка от тук? :?:
Спокойно може да стане и като си ходиш някога до БГ, въпреки, че имаш право да караш в БГ 3 мес. с канадска шоф.книжка и не виждам смисъл изобщо да се подновява.

В БГ с канадска книжка може да се кара 1 година, а не 3 месеца. Потвърдено и от ченгетата, които ме спираха. Освен да са променили някъде закона след 2009-а. Аз го бях проверил и си го носих разпечатано, защото Канада и още две страни бяха изключение. И те ми се напъваха за 3те месеца. Аз си държах на мойта си година. Държаха ме 45 минути, потвърдиха им от КАТ, че аз съм прав с моята година и ме пуснаха по живо по здраво да си ходя!
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Подмяна на изтекла БГ шофьорска книжка

Мнение от klisurov »

balbi написа:
emimilanova написа:Че защо му е на някой да си подновява БГ-шофьорска книжка от тук? :?:
Спокойно може да стане и като си ходиш някога до БГ, въпреки, че имаш право да караш в БГ 3 мес. с канадска шоф.книжка и не виждам смисъл изобщо да се подновява.
В БГ с канадска книжка може да се кара 1 година, а не 3 месеца. Потвърдено и от ченгетата, които ме спираха. Освен да са променили някъде закона след 2009-а. Аз го бях проверил и си го носих разпечатано, защото Канада и още две страни бяха изключение. И те ми се напъваха за 3те месеца. Аз си държах на мойта си година. Държаха ме 45 минути, потвърдиха им от КАТ, че аз съм прав с моята година и ме пуснаха по живо по здраво да си ходя!
Явно си се правил на чужденец:
[b][color=#0000BF]ТУК[/color][/b] написа: Чл. 162. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.)
(2) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Чужденци, дългосрочно пребиваващи в
Република България, могат да управляват моторни превозни средства на територията на
страната със свидетелство, което не е издадено от държава - членка на Европейския
съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо
пространство, или от Конфедерация Швейцария до една година от датата на влизането
им в страната.
В предния си пост съм дал цитат за българи.
И двата цитата са от ЗДП публикуван на сайта на КАТ.
За българи е три месеца, за дългосрочно пребиваващи чужденци е една година.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Публикувай отговор