бг ресторант в монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от pumpy »

ablood написа:
edin_potrebitel написа:ablood, това, че детето е поискало вода и учителката те е попитала какво е вода не значи, че се е почувствало аутсайдер.
Аутсайдер се почувствах аз. Детето просто е останало жадно, до закуска.
edin_potrebitel написа:Аз лично предпочитам да наблегна на българския, защото...
Всички знаем каква е основната причина да общуваме с децата си на български и кой страда най-много от това. Оправданията с добри намерения ги пробутвай на самия себе си!
Някои хора на този свят говорят достатъчно добре и френски и английски за да могат да се изразяват на него и да комуникират с децата си. Проблема не там и ти не можеш да го осъзнаеш. Няма начин да се изразиш на чужд език, така както можеш да го направиш на родния си.
Аз лично работя с хора по цял ден и нямам проблем да го правя и не ми се уморяват ръцете от "много говорене" в края на деня. Въпреки това децата ми имат български произход и българския език им е роден и ще го говорят, ако ще и да стоят жадни до закуска. И това не е причина аз да се чуствам аутсайдер. Никой не е умрял от жажда в крайна сметка. Ако е било толкова жадно горкото е можело да си покаже какво точно иска.
Майка ми е с френска филология. Цял живот това е правила -учила хората на френски. Аз уча този език от 7 годишен и те НИКОГА не ми е казала нищо на френски, извън времето, в което си правехме домашните и учехме за уроците ми. Не защото не е можела да се изразява на френски, а защото просто не може да го правим и двамата на ниво, на което да нямаме проблем в комуникацията....
Ако твоите деца страдат от общуването на българкси толкова по-жалко за теб и за тях. Хората пари дават да учат чужди езици, ние съзнателно да ги ограничаваме от нещо, което им идва даром и им е родно ? що за безумно поведение.....

BTW какво стана с кебекарските ти порядки и съседските дървета ? Успя ли и на съседа да му изближеш задника ?
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от c200 »

Мама Кенга съм.
Бистра, откраднала си репликите на Кримон за гениалните деца в частните училища и отбраната среда. Това обикновено тя го казва.
За майтап да ви кажа приятелките на щерката ми ( една мексиканка) се оправя добре на български - разбира какво й говоря и повтаря, а една друга местна девойка знае песента "Луната спи" на Нети. Сега наред е едно полу-българче, което не говори български. Играе често с дъщеря ми и за да я впечатли я кара да го учи на български.
Учителката в детската градина знаеше около 5-6 важни изречения на български. Всичко това са забавни случки, но истината е, че в момента дъщеря ми е леко по-добра на френски, отколкото на български и доста слаба по английски. Но и да добавя, че досега всяка година тя е била на ваканция в Бг, ние се занимаваме с нея на български, имаме всички пособия за първи и втори клас, посещава виртуално българско училище всяка седмица ( с бълг. учителка от БГ) и естествено, в къщи говорим на Бг. Всички филми, които гледа, са с дублаж на Бг. Колекцията й съдържа към 100 филма. Вкарва ни лафове от преди 20 - 30 години и е много смешно. Например - Я пори въздуха!


Аблод, що не се гръмнеш - всяка учителка( дори и най-смотаната) като й кажеш вода 2-3 пъти и като направиш знак - дори и да не знае думата ще ти даде вода. В детските градини първо това поне са научени да наблюдават - дали някой е жаден, гладен или го боли нещо. И вода предлагат дори да не ти се пие. Освен ако е някоя много спешъл детска градина.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от Koko »

c200 написа:Мама Кенга съм.
.....
Защо вместо да ползваш чужд профил не вземеш да си направиш нов? Или пък ми припомни какво се случи със старият ти профил и мога да го активирам отново?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от klisurov »

Каня ви да прехвърлите "езиковия" спор ТУК
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от c200 »

Koko написа:
c200 написа:Мама Кенга съм.
.....
Защо вместо да ползваш чужд профил не вземеш да си направиш нов? Или пък ми припомни какво се случи със старият ти профил и мога да го активирам отново?


Ами не си спомням какво се е случило с профила, пък и толкова рядко се включвам, че няма смисъл. Ако кажеш няма повече да пиша от профила на ц200. И без това се дразни... :rofl:
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от Bistra »

c200 написа:Бистра, откраднала си репликите на Кримон за гениалните деца в частните училища и отбраната среда.
Не бе напротив, не е гений! Не говори добре български в Канада. :D
По другите дисциплини няма грешка. ;)
А, за това, че средата и контролът в частните училища са по-добри - две мнения няма, независимо дали го казвам аз или някой друг! Изключение правят едно, две от другите училища.
Визирам écoles secondaires, защото тогава е моментът, когато с децата трябва да се внимава повече.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от klisurov »

c200 написа:... Бистра, откраднала си репликите на Кримон за гениалните деца в частните училища и отбраната среда.
Това не бе ли патент на " Julian_04 :rofl: :rofl: :rofl: " ? ;)
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от ablood »

pumpy написа:...децата ми имат български произход и българския език им е роден и ще го говорят, ако ще и да стоят жадни до закуска. И това не е причина аз да се чуствам аутсайдер. Никой не е умрял от жажда в крайна сметка....
Ето това е разликата между нас. Приоритети. Българският език ти е по-важен от комфорта на децата.
"Да не умрат" не е крайната ми цел.

И по-леко с гадостите!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
petar krastev
Напуснал форума
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 7:46 pm
Местоположение: point aux trembles

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от petar krastev »

klisurov написа:
c200 написа:... Бистра, откраднала си репликите на Кримон за гениалните деца в частните училища и отбраната среда.
Това не бе ли патент на " Julian_04 :rofl: :rofl: :rofl: " ? ;)
Веднага ми заприлича на чертожничката.Ся остава да почне да говори и за обширната къща в Сен Катрин и ще си прережа вените веднага.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от klisurov »

petar krastev написа:
klisurov написа:
c200 написа:... Бистра, откраднала си репликите на Кримон за гениалните деца в частните училища и отбраната среда.
Това не бе ли патент на " Julian_04 :rofl: :rofl: :rofl: " ? ;)
Веднага ми заприлича на чертожничката.Ся остава да почне да говори и за обширната къща в Сен Катрин и ще си прережа вените веднага.
И тя да е, какво значение има ... с мен не веднъж се е "спречквала", но аз лоши спомени от нея нямам ... :beers: :beers: :beers:
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от pumpy »

ablood написа:
pumpy написа:...децата ми имат български произход и българския език им е роден и ще го говорят, ако ще и да стоят жадни до закуска. И това не е причина аз да се чуствам аутсайдер. Никой не е умрял от жажда в крайна сметка....
Ето това е разликата между нас. Приоритети. Българският език ти е по-важен от комфорта на децата.
"Да не умрат" не е крайната ми цел.

И по-леко с гадостите!
Съжалявам и се извинявам, моля. Пръстите ми бяха малко по-бързи от разумното, но виждам някой го е изтрил и му благодаря :)
Относно приоритетите си прав - не се бях замислял, но видимо там е разликата - приоритети. Да явно моите не са да им е лесно на децата. Човек в крайна сметка не си избира родителите. Аз също не съм си избирал моите и днес съм това, което съм благодарение на тях :bow:
Днес си говорих с майка ми за един от братята ми и колко спокоен баща бил той. Е да де, но брат ми е много по-различен от мен, има съвсем друг живот и съвсем други цели от мен. Работи на смени, от 9 до 5, няма отговорност, няма грижи. Свършва работа, взима си пейчека и пей сърце. Хората са различни и имат различни цели в живота. На моите деца това им бил късмета, но твоите явно е друг. В крайна сметка няма верен и грешен път - всеки сам си избира....
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от ablood »

pumpy написа:Относно приоритетите си прав - не се бях замислял, но видимо там е разликата - приоритети. Да явно моите не са да им е лесно на децата. Човек в крайна сметка не си избира родителите.
Ти си избрал да ти е лесно на теб. Всекиму е по-удобно да говори у дома на родния си език. Има моменти в които трябва да се напънеш, а не да се оправдаваш, че си му бил давал някакво езиково богатство.

И на мен ми изискваше усилие и концентрация да разговарям със собственото си дете, в собствения си дом на чужд език, но това беше полезно за него. След 2 години напредна, адаптира се и сега вече спокойно мога пак да му говоря на български.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от Странджата »

Че Бистра е Бети,това би станало ясно и на децата на Блъди,колкото и трудно да четат на български!А Блъди,за водата и моето дете дойде на 3г в Канада,тръгна на градина без бъкел френски(това е популярен израз сред българите,използва се когато си нямаш представа от нещо,бъкел-дървен съд за вода,използван от жетварите,жетвари-събирачи на пшеница образно казано,от пшеница се прави хляб..),та бяхме написали на учителката няколко ключови думи на български,включая и вода,без ни най-малка капка срам!Та Блъди..бъбреци,бъбрециии,както се казваше в един виц!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от pumpy »

ablood написа:Ти си избрал да ти е лесно на теб. Всекиму е по-удобно да говори у дома на родния си език. Има моменти в които трябва да се напънеш, а не да се оправдаваш, че си му бил давал някакво езиково богатство.

И на мен ми изискваше усилие и концентрация да разговарям със собственото си дете, в собствения си дом на чужд език, но това беше полезно за него. След 2 години напредна, адаптира се и сега вече спокойно мога пак да му говоря на български.
Е и за това не се бях сетил. Да говоря на френски/английски не е напъване за мен. Правя го по цял ден от 8 до 5. Минават ми по десетина пациента на ден през ръцете. Да говоря с 4 и 10 годинишните си деца е къде къде по-лесно и най-малкото е напрежение.
Много по-голямо напрежение е да го карам да ми говори на български. Да трябва да го прекъсвам от време на време и да му помагам да си припомни поредната дума, да му променям словореда, за да значи нещо смислено на български. Да трябва да му повтарям по 10 пъти някоя простичка дума на български с 5 съгласни на едно място и да очаквам да я повтори и той както трябва - това не е лесно за никого. Това е ежедневно упражнение за мозък и на двамата, което в крайна сметка е и целта. Да не говорим, че за малкия е и упражнение на дъвкателната мускулатура.
Един ден в българския магазин в Денвър една двойка зад нас на опашката се учудиха колко добре говорел големият български - техния отказвал и само мънкал под носа си. Е ако има родители като теб, нищо чудно да отказва, но и не разбирам на какво точно се чудеха тези двамата зад нас. Ако те не са направили необходимото усилие по правилното време, днес детето им ще мънка на родния си език, но пък ще говори чуждия като още 360 милиона американци - голямо постижение няма що....
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от Странджата »

Абе Иво,да си психиатър не си,стоматолог си!
Публикувай отговор