бг ресторант в монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от IRA »

Ох, много езици са им в главите на тези деца.
На мен ми се иска моите да знаят английски, френски и български. За сега малкия едвам се справя с българския. Не ми се иска да говори френски с тукашния акцент, че не го харесвам. :) Не ми харесва и акцента на кебекарите на английски. :) Въобще сложна работа. ще побъркаме децата с тия амбиции. :rofl:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от ablood »

Преди няколко години в детската градина учителката ме попита какво значи "вода". Детето било жадно сутринта и не знаело как да си поиска. Умрях от срам.
От тогава вкъщи въведохме френски и български на равни дози, за да не растат децата като аутсайдери. Сега вече наваксаха и ги започваме на английски.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от IRA »

Аз на чужди езици неща да им говоря, че ще им повреда произношението и по всяка вероятност граматиката. :rofl:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от martatabs »

Сега, искам да охладя страстите на някой заклети народолюбци. Не претендирам да съм вещ относно пазарната икономика, но "предлагането е според търсенето". На мен би ми стигнало някой да ме обслужи на български, да чуя "...родна реч омайна сладка...". Някой ще кажат, ама на китайците...индийците...дрън-дрън-дрън. Целия свят се обслужва от китайци и индийци, и тези страни са се наложили на пазара, покрай това и тяхната кухня.....и така нататък. Много трудно може да се наложи нещо, което е непонятно на хората, на клиента, колкото и вкусно да е. Сами казахте по-горе, че БГ ресторантите в един период са предпочели да затворят. Защо???? Причината не са българите, много грешите ако търсите вина в тях, освен това е много грозно, да не кажа долно
Като толкова искате да ви е "народно", окачете си черджета по стените, турнетé една каруца у хола и готово, еле можете да пуснете една овца на двора (ако ви разрешат властите) да ви опасе тревЪта, поне да не харчите ток за косачката.
Казах, каквото имаше да казвам. Лек ден и нощ!
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от yahoo »

ablood написа:Има огромна разлика.
Българите в Канада в повечето случаи се борят да наваксат огромната разлика до нивото на местните. Те нямат времето и безгрижието на средния българин в България, или канадец в Канада. Летвата е все още високо за тях.
Това е вярно само за новопристигналите и скоро пристигналите. След 5 и повече години нещата се успокояват и повечето достигат и надминават "безгрижието" на средния българин в България. Аз познавам много повече от 20 човека които плащат данък по-голям от брутната заплата на калифорниеца, но така и не съм ги видял нито в ресторант нито в църква. Или пък ще кажеш че те нямат свободното време за това. Винаги има достатъчно многобройна група емигранти между двете крайности които могат да си го позволят - но се оказа че не искат.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от Bistra »

klisurov написа:
Bistra написа:... не я тормозя да говори на български в къщи с мен ...
Надявам се, никога да не дойде деня, в който ще спра да говоря с децата на български.

Както и да е ... всичко е въпрос на личен избор ... у нас се говори на български и руски,
ползваме и английски, и френски, но последните два, не и у дома ... въпрос на личен избор ....
Абе klisurov, ти си голям интерпретатор, ще знаеш!Къде пише, че говоря друго освен български, въпреки че и английският и френският са ми на такова ниво да нямам притеснения, че ще я объркам граматически.Тя започна да учи и испански от тая година в училище, и напредва доста добре.
За руски и дума не може да става да се говори в къщи.
Между другото, ако ми се обади руснак по телефона да ме агитира за нещо на руски, объркан от славянската ми фамилия - винаги му отговарям любезно, но на английски или
на френски според случая.Не живеем в Русия все пак, нали?!
pumpy написа:Малкия е раждам в Канада и все още се борим да ни отговаря на български и ще се преборим. За сега сме на 5-10% но ще стигнем до 95-100% колкото и да ми отнеме.
А, защо трябва да се "бориш" да ти отговаря на български? Аз не "боря" никого.Опитвам се да "запаля" децата си да говорят български и мисля, че съм го постигнала.Поне с хора от семейството ми, които видимо разбират само български - говорят на български.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
edin_potrebitel
Мнения: 103
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 6:48 pm
Местоположение: Montreal

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от edin_potrebitel »

ablood написа:Преди няколко години в детската градина учителката ме попита какво значи "вода". Детето било жадно сутринта и не знаело как да си поиска. Умрях от срам.
От тогава вкъщи въведохме френски и български на равни дози, за да не растат децата като аутсайдери. Сега вече наваксаха и ги започваме на английски.

Че какво толкова има да чак пък да умираш от срам. Тя учителката ако не е чувала, че съществуват и други езици, освен френски, то тогава каква учителка е? Нали за това е там, да учи децата, аз моето дете не съм го пускал на градина предварително подготвено. Даже в една градина ми поискаха списък с най-често употребяваните думи на български, за да можело да разбират детето, докато научи френски. Май учителката трябва да умира от срам, не ти. В тази възраст никое дете не може да се чувства като аутсайдер, заради езика. Само родителите му....заради комплекси.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от Странджата »

Ами защото аблъда го тресе един синдром,как да го нарека по-образно....Паисиевия синдром да го наречем,да ме прощава Отец Паисий!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от IRA »

Ама тя учителката просто е попитала какво значи вода, не е задължително да знае какво значи, не разбирам защо тя трябва да умира от срам. Всъщност не разбирам защо въобще някой трябва да умира от срам.
edin_potrebitel, май не си разбрал, че ablood обича да драматизира по въпроса, никой не му е правил забележка. Децата на 3-4 години нямат никакви проблеми да си играят говорейки всеки на своя език, никой не е аутсайдер.
На мен лично не ми пречи, ако някой иска да си говори на чужди езици с децата, негова си работа.
А мен редовно ме питат дали вкъщи си говорим на английски, което ми е много странно.

Иначе, аз 2004 съм ходила веднъж в българския ресторант на плацата на Код де Неж и не ми хареса, не съм повтаряла.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от yahoo »

IRA написа:Иначе, аз 2004 съм ходила веднъж в българския ресторант на плацата на Код де Неж и не ми хареса, не съм повтаряла.
Този беше обречен от самото начало. Собственичката не се престараваше клиентите да останат поне доволни, дори напротив (доста често). Но другия за който говорех беше добре направен в стил механа, всичко беше ок, но така и не успя да свали цените поради отдалеченото си местоположение от повечето българи (съответно малкия оборот) и това доведе дори и малкото редовни клиенти да станат още по-малко редовни и така до затварянето му.

Пък и веднъж някой почнал да яде сувлаки едва ли ще си поръчва често шишчета. Сигурно има и много други реални причини, но при подобни други условия аз лично винаги предпочитам да подкрепям българските бизнеси.
edin_potrebitel написа:В тази възраст никое дете не може да се чувства като аутсайдер, заради езика. Само родителите му....заради комплекси.
Абсолютно вярно!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от ablood »

edin_potrebitel написа:Тя учителката ако не е чувала, че съществуват и други езици, освен френски, то тогава каква учителка е? Нали за това е там, да учи децата, аз моето дете не съм го пускал на градина предварително подготвено. Даже в една градина ми поискаха списък с най-често употребяваните думи на български, за да можело да разбират детето, докато научи френски. Май учителката трябва да умира от срам, не ти. В тази възраст никое дете не може да се чувства като аутсайдер, заради езика. Само родителите му....заради комплекси.
Явно не си успял да вложиш смисъл в написаното с червено.

Как да не може едно дете да се чувства аутсайдер, след като е единственото в градината, неспособно да общува на местния език (дори и по детски).

Хубаво е да можеш да напасваш средата, към изискванията си, вместо да се мъчиш да се адаптираш, но понякога това е просто нелепо.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от Marto »

IRA написа:Ама тя учителката просто е попитала какво значи вода
Aбе поне не му е дала водка :)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от klisurov »

Bistra написа:... Абе klisurov, ти си голям интерпретатор, ще знаеш! ...
Най-смирено моля, да бъда извинен!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
edin_potrebitel
Мнения: 103
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 6:48 pm
Местоположение: Montreal

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от edin_potrebitel »

ablood, това, че детето е поискало вода и учителката те е попитала какво е вода не значи, че се е почувствало аутсайдер. За мен означава само, че ти имаш предразсъдъци. Общуването чрез жестове и игра са доста по-застъпени на тази възраст от общуването с думи. И да му говориш на френски и да не му говориш на детето, то пак ще го научи, като тръгне на училище. Аз лично предпочитам да наблегна на българския, защото знам, че ще му е все по-трудно на детето да го развива и поддържа. Не страдам от комплекси и болни амбиции.

По темата за БГ бистрото в Кот де неж, то не премина ли в руски ръце преди време?
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: бг ресторант в монреал

Мнение от ablood »

edin_potrebitel написа:ablood, това, че детето е поискало вода и учителката те е попитала какво е вода не значи, че се е почувствало аутсайдер.
Аутсайдер се почувствах аз. Детето просто е останало жадно, до закуска.
edin_potrebitel написа:Аз лично предпочитам да наблегна на българския, защото...
Всички знаем каква е основната причина да общуваме с децата си на български и кой страда най-много от това. Оправданията с добри намерения ги пробутвай на самия себе си!
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Публикувай отговор