Училище в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
jordanp80
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 2:44 pm

Училище в Канада

Мнение от jordanp80 »

Здравейте,

Много ще се радваме ако някои може да ни даде информация за това как стои въпросът с училището в Canada. Имаме дете на 7 години, което докато заминем ще бъде в 2-ри клас по нашата учебна система. В какво училище ще можем да го запишем - и ако пристигнем по средата на учебната година, ще трябва ли да чака 1 година?! Изобщо как приемат децата на чужденци, които все пак не говорят добре френски, да не говорим за писането и четенето.... :?: Ако има семейства заминали с деца на тази възраст, нека дадат някакви съвети!

Благодаря ви много!
jordanp80 написа:Zdraveite,

Mnogo shte se radvame ako nqkoi moje da ni dade informaciq za tova kak stoi vaprosyt s uchilishteto v Canada. Imame dete na 7 godini, koeto dokato zaminem shte byde v 2-ri klas po nashata uchebna sistema. V kakvo uchilishte shte mojem da go zapishem - i ako pristignem po sredata na uchebnata godina, shte trqbva li da chaka 1 godina?! Izobshto kak priemat decata na chujdenci, koito vse pak ne govorqt dobre frenski, da ne govorim za pisaneto i cheteneto.... :?: Ako ima semeistva zaminali s deca na tazi vazrast, neka dadat nqkakvi syveti!

Blagodarq vi mnogo!
От модератора - следващият постинг на латиница ще бъде изтрит директно.
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: uchilishte v canada

Мнение от hoyden »

Привет,
Първо - пишете на кирилица, защото темата най-вероятно ще бъде изтрита.
Второ - не се притеснявайте за детето- няма да пропуска година или да остане неизучено. Още на летището имиграционните ще ви дадат адреса на Комисион сколер. Отивате там и детето ви ще бъде записано в училище и ще започне да ходи в клас д'акьой, където едновременно се изучава френски и се учи по програмата за съответния клас. Така, че спокойно, няма тепърва да се открива топлата вода :)

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
jordanp80
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Фев 21, 2011 2:44 pm

Re: Училище в Канада

Мнение от jordanp80 »

Здравейте,
Благодаря Ви много за информацията!!!
Много се притеснявам за това как ще се приспособи детето в новата среда. Това ми е по-голяма грижа дори от намирането на работа, но добре е, че ще ни насочат къде да го запишем. А какво точно представлява Комисион сколер?

Изобщо не съобразих че не трябва да се пише на латиница... вече ще знам.
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Училище в Канада

Мнение от nikolovata »

Децата обикновено се приспособавят доста по-лесно и бързо от родителите...
Комисион сколер е ,,учили6на комисия'' по местоживеене.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Училище в Канада

Мнение от cocose »

Мръсните Тайни на Провинция Квебек:
- Детето ти ще бъде принудено да учи френски и само френски......нещо което много силно ще стесни способността му да работи в цяла Северна Америка
- Начина за принуда е простото тройно правило: Само деца, чийто родители са англичани имат право да записват децата си в английско училище (разбирай смесено английско и френско)
- Частните английски училища са скъпи........
Ама вие защо искате да одите в Квебек!!!!!!!!!!!!!!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Училище в Канада

Мнение от pumpy »

cocose написа:Мръсните Тайни на Провинция Квебек:
- Детето ти ще бъде принудено да учи френски и само френски......нещо което много силно ще стесни способността му да работи в цяла Северна Америка
- Начина за принуда е простото тройно правило: Само деца, чийто родители са англичани имат право да записват децата си в английско училище (разбирай смесено английско и френско)
- Частните английски училища са скъпи........
Ама вие защо искате да одите в Квебек!!!!!!!!!!!!!!
Ако обаче детето ти не е супер ограничено и тъпо, нищо няма да му пречи да научи английски език, освен разбира се "световната конспирация" в този случай на кебекарското правителство.
Първо, английския език е много по-лесен от френския такъв. Научи френски и английския сам ще си дойде. Говоря от личен пример: след 2 години френска гимназия, на много по-голяма възраст, в девети клас изкарах подгответо на английската като частен ученик, докато редовно си ходех във френската гимназия през деня- беше супер лесно. Разбира се това ми даде основа по английски, не задълбочени знания, но база достатъчна да се оправям още с идването си в Канада и днес да уча на английски и да живея на английски.
Второ, средата е супер англофонска - пусни си телевизора по 2 часа на ден на английски канал и един 7-8 годишен ученик ще говори английски след няколко месеца. Моят син дойде на 3.5 години и след 6 месеца ходене на детска градина само на френски (7-8 деца в семейна среда на една мароканка) го "хванах", че си играе с играчките в стаята на английски - единствения му контакт с този език беше телевизора.
Трето, можеш да го запишеш един ден на курс по английски и да подобри наученото от средата около себе си.

Ако местните не говорят английски, то не е защото са тъпи и не могат да го научат, а защото за тъпи и защитават някакви си националистически позиции, които аз не разбирам изцяло. Като цяло ги е страх да не изчезнат и това го разбирам.

В крайна сметка, който иска намира начин, който не иска - оправдания....
Последно промяна от pumpy на Сря Мар 09, 2011 12:22 pm, променено общо 1 път.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Училище в Канада

Мнение от pumpy »

jordanp80 написа:Здравейте,
Благодаря Ви много за информацията!!!
Много се притеснявам за това как ще се приспособи детето в новата среда. Това ми е по-голяма грижа дори от намирането на работа, но добре е, че ще ни насочат къде да го запишем. А какво точно представлява Комисион сколер?

Изобщо не съобразих че не трябва да се пише на латиница... вече ще знам.
Знаеш ли, забрави за детето и се концентрирай върху работата за теб, защото това може да го травмира много повече от училището, в което ще ходи. Всеки да си върши работата: родителите се грижат за общото благо на семейството, децата ходят на училище.
Не се концентрирай върху занимания, които ще те разсеят от намирането на работа, за да не се обърне един ден, че живеете под моста, за да имаш време да си водиш детето на училище и да му помагаш да се "адаптира" - това не е най-добрата адаптация. Лично мнение - агресивно, но средата тук е агресивна и тези, които искат успяват, останалите хленчат постоянно. Изключвам тези, които по стечение на обстоятелствата не могат да се справят....
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Училище в Канада

Мнение от IFF »

Мисля че тука му е мястото да попитам: Какви са вариантите за дете, което ходи на училище да изучава вечерно английски? Някакви курсове, нещо към училището!?!
пухинка
Мнения: 255
Регистриран на: Сря Дек 19, 2007 3:52 pm
Местоположение: Montreal

Re: Училище в Канада

Мнение от пухинка »

не се притеснявайте за детето си, във всяко училище има класове за деца, който незнаят френски, казват се classe d'accueil
Плюс това в училищата се изучава и английски език, но за съжаление само по 1-2 учебни часа в седмицата, което се е недостатъчно

ХОРАТА СА ГО ИЗМИСЛИЛИ ;)
novotel
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 9:14 am
Местоположение: Montreal

Re: Училище в Канада

Мнение от novotel »

Аз пък не познавам местен франкофон под 25, който да не говори и двата езика. Не съм правил анкета кога, как и с колко часа седмично в училище са го научили, но фактът си е факт.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Училище в Канада

Мнение от pumpy »

novotel написа:Аз пък не познавам местен франкофон под 25, който да не говори и двата езика. Не съм правил анкета кога, как и с колко часа седмично в училище са го научили, но фактът си е факт.
Значи не познаваш много местни. В моя клас в колежа от 36 местни момичета само едно разбираше английски, но не го говореше. Две идваха от западния остров и английския им беше роден. Останалите 33 нито разбираха, нито говореха. Момичетата си бяха чисти кебекарки, нямаше никоя от Монреал, с изключение на двете англофонки.
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Училище в Канада

Мнение от nikolovata »

IFF написа:Мисля че тука му е мястото да попитам: Какви са вариантите за дете, което ходи на училище да изучава вечерно английски? Някакви курсове, нещо към училището!?!
Зависи от възрастта на детето, обикновено курсовете за малки деца са съботно/неделни. Има 4астни, за тези например съм 4увала добри отзиви http://www.kazelfa.com/" , YMCA съ6то имат ''école internationale''. По време на ''semaine de relâche'' или през лятната ваканция съ6то има курсове по език. Незнам дали centre communautaires не се занимават и с това.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Училище в Канада

Мнение от IRA »

YMCA имат курсове за деца по английски, но започват от 9 годишна възраст. В събота, три часа. Нивото ( 12 седмици) е 300 и няколко долара.
п.с. С nikolovata сме писали едновременно.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
petar krastev
Напуснал форума
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 7:46 pm
Местоположение: point aux trembles

Re: Училище в Канада

Мнение от petar krastev »

Абе аз съм чувал,че има училища където в по-горните класове половин година учат на френски,другата половина на английски bain lingvistique му викали.
а иначе дали ще иска да приказва на английски зависи от него самото.Имам колега франкофон с перфектен английски,понеже е играл футбол с англофони,друг след гимназията се е забил за около година в Алберта и така го е научил,просто е отишъл да научи езика и е работил каквото намери,трети си има гадже американка и го говори много добре,примери много.Ако знаеш френски,после английския е много лесен,особено пък за имигранти от БГ поради по-лесното произношение.
Е има и такива от месните които казват- I speak this shit,but I don't like it.Ама такива какво да ги праийш.
mikre
Мнения: 38
Регистриран на: Вто Ное 07, 2006 9:06 am
Местоположение: Montreal

Re: Училище в Канада

Мнение от mikre »

Само едно уточнение, ако позволите :) В училищата, които са с английски комисион сколер, френският почти не е застъпен.
В английските частни училища в начален курс- също, с изключение на „Монтесори".
В училищата на Комисион сколер де Монреал се изучава английски по принцип от 5-ти клас нататък по няколко часа седмично. В Маргарит Буржоа също. Макар че има и такива, където се започва от 2-ри клас, но това е решено на местна почва (сиреч от дирекцията) по една или друга причина и , за жалост, информацията се получава на място, когато иде човек да си запише детето.
В английски комисион сколер имат право да се запишат не само децата на англичани, а всички деца, чиито родители могат да представят доказателство( дипломи, академични справки или нещо от рода), че са минали по-голямата част от обучението си изцяло на английски ( говоримо и писмено).
Единствените училища,в които се изучават успоредно френски и английски( говоримо и писмено), са така наречените Имерсион франсез, но не се срещат често. Знам, че има едно в Сен- Лоран, другото не си спомням къде беше. За територията на Монреал не са много :(
Децата на имигрантите по традиция се изпращат в клас д'акьой, за да научат френски и да се адаптират към различията. Обикновено децата в клас д'акьой се чувстват добре и бързо преодоляват стреса от промяната.
Ако все пак човек има резерви към изучаването на френски, по-добре да се ориентира към друга провинция, защото наистина владеенето и на френски (освен английски) в Квебек носи дивидент при намирането на работа.
Публикувай отговор