Застраховка за кола?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Застраховка за кола?

Мнение от teomat.com »

Имам едностранна застраховка за колата (покрива само щетите на другите) за около 250$ на година.
В застраховката съм записана само аз. Когато купихме колата, застрахователят ми каза, че не е нужно да пиша съпруга ми, защото застраховката важала и за него.
Има някои неща обаче, които не са ми много ясни, (никъде нищо не е описано за тях в полицата):
1. Това застраховка на колата ли е или е персонално за шофьора при положение, че в полицата се посочват буквално "имена на застрахования" и "характеристики на посочената кола".
2. Ако е персонална застраховка, ще плати ли застрахователя щетите, ако аз карам чужда кола и ударя някой друг.
3. Ако застраховката е само за колата и някой, който няма никаква застраховка удари с моята кола друга кола, ще плати ли щетите моя застраховател?
4. Има ли някакъв закон, който регламентира застраховките на коли?
5. Има ли някакви предимства да запиша и съпруга ми в моята застраховка?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Застраховка за кола?

Мнение от pumpy »

1. застраховкта е за шофьора описан в полицата. от тук аз бих записал половинката си, освен ако самата компания отказва да го направи и ми прати писмо, че не е необходимо.
2. моята застраховка ме покрива когато карам и чужди коли, но не винаги е така. провери със компанията
3. моята застраховка покрива и други шофьори на моята кола стига аз да съм им позволил да я карат, но пак зависи от компанията, не винаги е било така през годините с различните компании. поняко ми се е налагало да добавям баща си, когато са ни на гости, за да може да е покрит от застраховката ми, когато кара колата ми
4. знам ли
5. може би ако един ден иска да си купи застраховка на негово име, знам ли поради каква причина, може да каже и да покаже, че е бил зстрахован последните "ен" брой години. той и сега може да го каже, но не може да го покаже ако името му не е на полицата :)

това са мои расъждения, може да се грешни част от тях поне и не нося отговорност за това. Обади се на застрахователната си компания и разбери всички конкретно и от първоизточника.
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Застраховка за кола?

Мнение от John Smith »

Съдейки по годишната сума, явно става дума за Квебек, където условията за застраховане са различни. Няма нужда да се дават отговори от други провинции или щати, защото има разлики. Примерно, ако аз в Онтарио добавя друг шофьор в моята полица, премиите скачат нагоре. Ако другият шофьор е с малък стаж - значително нагоре. Ако пък има в домакинство една кола и двама души с лиценз, те трябва задължително да са споменати в полицата, в противен случай застрахователната компания може да я анулира. Законът, който регламентира автомобилното застраховане, е локален за провинцията, не един за цяла Канада.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Застраховка за кола?

Мнение от teomat.com »

Според това, което намерих, става ясно, че в Квебек задължителната застраховка "responsabilité civile" се прави от собственика, така че независимо кой кара колата, застрахователят е длъжен да плати щетите на отсрещната страна.

L'obligation de détenir un contrat d'assurance automobile?

Au Québec, le contrat d'assurance automobile se divise en deux volets principaux, communément appelés les chapitres A et B. Le chapitre A du contrat concerne l'assurance responsabilité civile alors que le chapitre B traite de l'assurance pour les dommages subis par le véhicule assuré. Seul le chapitre A, c'est-à-dire le contrat d'assurance responsabilité automobile est obligatoire. Vous n'êtes pas obligé de souscrire une assurance pour les dommages causés à votre automobile.

En effet la loi impose à tout propriétaire d'un véhicule circulant au Québec de détenir un contrat d'assurance responsabilité automobile. Quelques personnes seulement sont dispensées de cette obligation. Cette assurance garantit le propriétaire du véhicule, ainsi que toute autre personne le conduisant, contre les conséquences monétaires pouvant leur incomber en raison des dommages causés à quelqu'un d'autre par le véhicule assuré. Le montant obligatoire minimum de l'assurance de responsabilité est de $50,000.

http://www.avocat.qc.ca/public/iiminigassur.htm"
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Застраховка за кола?

Мнение от ablood »

Странно защо тогава аз съм изрично вписан в застраховката на жена ми и обратното?
Ако е излишно защо си правят труда?
А ако жена ми не е вписана, а има 10 катастрофи по нейна вина?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Застраховка за кола?

Мнение от pumpy »

teomat.com написа:Cette assurance garantit le propriétaire du véhicule, ainsi que toute autre personne le conduisant, contre les conséquences monétaires pouvant leur incomber en raison des dommages causés à quelqu'un d'autre par le véhicule assuré.
Сега ако си сигурен, че имаш ТОЧНО ТАКАВА застраховка можеш спокойно да не вписваш мъжа си в полицата...Ако обаче имаш застраховка, която покрива теб в конкретната кола, то тогава може би трябва да впишеш мъжа си. Аз в Монреал имах застраховка, която покриваше мен, независимо дали карам моята или чужда кола.
Ерго застраховки всякакви, мотиви да не платят при събитие още ПОВЕЧЕ....
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Застраховка за кола?

Мнение от teomat.com »

За мъжа ми не е проблем да го запиша като шофьор в моята застраховка, тя няма да се качи много, но ако трябва да добавям детето, което също кара колата, застраховката скача значииииително.

А този закон или аз не го разбирам или е написан по български завъртяно.

Loi sur l'assurance automobile

http://www2.publicationsduquebec.gouv.q ... 5/A25.html"
SECTION II
LE CONTRAT D'ASSURANCE DE RESPONSABILITÉ

Garantie du propriétaire, conducteur.

85. Le contrat d'assurance de responsabilité doit garantir le propriétaire de l'automobile et toute personne qui conduit l'automobile, à l'exception de celui qui l'a obtenue par vol, contre les conséquences pécuniaires de la responsabilité civile pouvant leur incomber en raison du préjudice matériel causé lors d'un accident au Canada et aux États-Unis.

Garantie du propriétaire.
Le contrat d'assurance de responsabilité doit garantir aussi le propriétaire assuré contre les conséquences pécuniaires de sa responsabilité lorsqu'il conduit l'automobile d'un tiers.
Първо казват, че полицата трябва да гарантира на собственика и на всички, които карат застрахованата кола плащанията при щета на друга кола, а в следващия абзац, че полицата важи и когато собственикът кара друга кола. Но по същия този закон и другата кола трябва да е застрахована и член 85 да важи и за нея. Тогава защо са добавили този абзац?

И по-надолу:
CHAPITRE II
RESPONSABILITÉ CIVILE

Propriétaire.
108. Le propriétaire de l'automobile est responsable du préjudice matériel causé par cette automobile.

Conducteur.
109. Le conducteur d'une automobile est solidairement responsable avec le propriétaire, à moins qu'il ne prouve que l'accident a été causé par la faute de la victime, d'un tiers ou par cas de force majeure autre que celui résultant de son état de santé ou du fait d'un passager.
Член 108 е ясен, но 109 не влиза ли в противоречие с член 85, който казва "Le contrat d'assurance de responsabilité doit garantir le propriétaire de l'automobile et toute personne qui conduit l'automobile ...contre les conséquences pécuniaires de la responsabilité civile pouvant leur incomber en raison du préjudice matériel causé lors d'un accident".
И въпросът е ще плати ли застрахователя според член 85 или ще иска половината пари от шофьора според член 109.
Член 85 ли важи или 109, ако услужа на приятел с колата си, който няма кола и следователно няма застраховка?
edin_potrebitel
Мнения: 103
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 6:48 pm
Местоположение: Montreal

Re: Застраховка за кола?

Мнение от edin_potrebitel »

teomat.com написа:Имам едностранна застраховка за колата (покрива само щетите на другите) за около 250$ на година.
В застраховката съм записана само аз. Когато купихме колата, застрахователят ми каза, че не е нужно да пиша съпруга ми, защото застраховката важала и за него.
Има някои неща обаче, които не са ми много ясни, (никъде нищо не е описано за тях в полицата):
1. Това застраховка на колата ли е или е персонално за шофьора при положение, че в полицата се посочват буквално "имена на застрахования" и "характеристики на посочената кола".
2. Ако е персонална застраховка, ще плати ли застрахователя щетите, ако аз карам чужда кола и ударя някой друг.
3. Ако застраховката е само за колата и някой, който няма никаква застраховка удари с моята кола друга кола, ще плати ли щетите моя застраховател?
4. Има ли някакъв закон, който регламентира застраховките на коли?
5. Има ли някакви предимства да запиша и съпруга ми в моята застраховка?
Ако става дума за Квебек, ето как стои въпроса :

По закон всяка кола, която се движи на пътя трябва да има застраховка гражданска отговорност. Застраховката се прави на колата, не на шофьора. Детайли за това кой кара колата, за какво точно се използва тя и т.н. се вписват допълнително. Ако полиция ви спре за проверка, те няма да питат дали вие имате застраховка, а дали колата е застрахована.

Има конвенция между застрахователите и всеки плаща за щетите на застрахованата от него кола. В случай на щета не по ваша вина и ако този, който ви удари няма застраховка, то това не е ваш проблем. Застрахователя ще ви плати и ще съди другото лице за претърпените загуби.

Ако съпруга или детето не са вписани в полицата при евентуален аксидент застрахователя ще ги впише. За момчета под 25 години е относително скъпо, поради статистически данни, доказващи, че младите мъже имат повече катастрофи. Цената пада след 25 години, като между 25 и 30 години за женени мъже е по-евтино от несемейни такива.

Ако имате едностранна застраховка това не ви покрива ако карате чужда кола. Покрити сте само ако имате двустранна. При наемане на кола за такива случаи се предлага застраховка от фирмата, която я отдава под наем.


Ето този сайт е доста полезен

http://www.infoassurance.ca/fr/automobile/police.aspx"
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Застраховка за кола?

Мнение от teomat.com »

edin_potrebitel написа:
Ето този сайт е доста полезен

http://www.infoassurance.ca/fr/automobile/police.aspx"
Много, много благодаря за обяснението и още повече за сайта :)
Публикувай отговор