Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
zornicaaa
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 11:03 pm

Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от zornicaaa »

Здравейте! За съжаление няма да успеем да се приберем в БГ, затова остава варианта да поканим тук някой от близките си, разбира се на техни разноски. Проблемът е, че сме на социал. Не мога да открия информация дали е добре да го упоменаваме? Не знам също и какъв документ трябва да изпратя за финансовото ни състояние тук, тъй като все още не сме подавали декларация за доходите. Моля, ако някой е бил в нашето положение или има полезна информация да сподели как е постъпил. Благодаря ви много предварително! За първи път минаваме през тази процедура и сме доста притеснени!!!
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от balbi »

Мисля, че трябва да посочиш доход и то от бяла работа.
Но, ако има такива които са били в сходна ситуация нека споделят.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от pumpy »

Не си длъжен да пращаш бележка за доход, но и те не са длъжни да им дадат виза, ако не е ясно кой и как ще ги издържа тук в Канада. Доходите от социал са доходи, но пак се връщаме на горния въпрос, стигат ли за и за гости отгоре ?
Всичко е доста относително....
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от optics »

zornicaaa написа:Здравейте! За съжаление няма да успеем да се приберем в БГ, затова остава варианта да поканим тук някой от близките си, разбира се на техни разноски. Проблемът е, че сме на социал. Не мога да открия информация дали е добре да го упоменаваме? Не знам също и какъв документ трябва да изпратя за финансовото ни състояние тук, тъй като все още не сме подавали декларация за доходите. Моля, ако някой е бил в нашето положение или има полезна информация да сподели как е постъпил. Благодаря ви много предварително! За първи път минаваме през тази процедура и сме доста притеснени!!!
Отговорът се съдържа във въпроса. След като е на техни разноски, значи те трябва да докажат че имат достатъчно средства за да изкарат екскурзията в Канада. Бележка от банката колко спестено имат би свършила работа.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от Linko »

Процедурата за издаване на виза касае единствено желаещият да посети Канада, но не и този който го кани. Поканата дори не е сред задължителните докумени, които се изискват от кандидат-посетителят. Този документ е споменат под условие "Vous pourriez aussi avoir besoin" заедно с медицинският преглед т.е. от някои се искат а от други не.
На практика поканата се изпраща от всички с цел да се подпомогне или улесни издаването на виза на кандидат-посетителят, включително и с поемане на финансов нагажимент относно престоят му в Канада. И канещите представят документи за доходи и налични финансови средства само ако в поканата изрично са написали, че госта ще бъде изцяло на тяхна издръжка по време на гостуването. В противен случай не са длъжни да представят каквито и да било доказателства за доходи, авоари тям подобни.
Изискването за наличие на финансови средства за издръжка по време на престоя е конкретно адресирано до желаещият да посети Канада:
Ces exigences visent toutes les personnes qui souhaitent entrer au Canada. Pour être admissible, vous devez:

- avoir un titre de voyage valide, tel un passeport. Veuillez consulter la liste des titres de voyage qui ne sont pas acceptés pour l’admission au Canada.
- être en bonne santé,
- ne pas être interdit de territoire,
- convaincre un agent d'immigration que vous quitterez le Canada à la fin de votre séjour,
- avoir assez d’argent pour votre séjour. Le montant nécessaire varie en fonction des circonstances de votre visite, de la durée de votre séjour et de l’endroit où vous habiterez (à l’hôtel ou chez des parents ou des amis).
То е пределно ясно, че ако в поканата напишете, че гостът ще е на ваша издръжка и представите документ, че сте на социал, то визата ще бъде отказана 100/100.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от pumpy »

Linko, това което бях написал по-горе и беше изтрито (покрай сухото гори и мокрото) е, че когато подаваш молба за виза трябва да опишеш, че имаш роднини в Канада. Следващия въпрос е ако нямаш покана защо нямаш. Вярвам че ако служителят си зададе този въпрос визата е вече отказана. Можеш да се обадиш и да говориш с тях след това и да подадеш на ново ( за да изчистиш недоразумението ), плаща се нова такса разбира се и аз лично съм го правил. Втория път, две седмици след първия отказ визата беше в паспорта.
Сега въпроса е как гледа служителя ако поканата идва от някой на социал и това е и въпроса на темата. Не е кой колко пари има в банка и каква бележка може да покаже в България - всички идваме оттам и знаем как се вадят всякакви бележки. Въпроса е как би реагирал служителя, който между другото също се е нагледал на бележки от България, Румъния, Молдова и кой знае още от къде и как ще прецени: дали идващия ще е в тежест на сстемата или не. Защото в крайна сметка него това го интересува - идващия да се омете оттук в срока, който са му дали на летището и да не струва нито стотинка на местния данъкоплатец.
Дали има субективна връзка между богат кандидат и социаладжия в Кебек не знам и не мога да гадая за съжаление. Ако има някой, който има "приятел" на социал и негови роднини са получавали визи ще е добре да се знае. Няма универсално правило и зависи и как се е събудил служителя в конкретната сутрин, но все пак е от помощ.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от Linko »

Разбира се че има хора, които са били на социал и са пращали покана на свои близки, които са получили визи. Просто не са декларирали, че са на социал. Защото никой и нищо не изискава да го направят това.

Пумпи, аз ясно се изразих, че ако поканата идва от човек на социал, който декларира, че поема грижата за издръжката на посетителя и удостоверява това с доходите си от социал, то виза няма да бъде издадена. То е разбираемо,че тези доходи са крайно недостатъчни за заявените намерения.
Но когато канещият недвусмислено заявява, че госта сам поема всичките си разходи като последният представя необходимите доказателства за това, то канещият няма задължение да обяснява каквото и да било. Още по-малкото пък да доказва нещо си.
Няма такова изрично изискване при всички положения канещият да декларира своите източници на доходи, авоарите си и др. подобни. Каквито внушения се правят тук.
Само това казвам.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
zornicaaa
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 11:03 pm

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от zornicaaa »

Благодаря много на всички, като получа отговор ще напиша какъв е. Стискайте палци и още веднъж Благодаря!
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от JennyAnyDots »

Да споделя как се реши при нас току-що подобна ситуация, в случай че на някого послужи информацията.

Ние и двамата сме студенти редовно обучение на стипендии и без други приходи. Майка ми идва лятото на гости на свои разноски. Преди десет дни си прати документите и вчера си е получила визата без грам проблем (кандидатства директно за виза за многократно влизане).

Пратих ѝ покана само от мен, в която пишеше, че ще отседне при нас, а всички други разноски поема сама. Освен поканата пратих и копие от ПР картата си. Нищо не съм заверявала никъде, мъжа ми не е приподписвал поканата, не съм пращала данъчна декларация или други документи.

За мен изводът е, че ако пътуващият убеди служителите на посолството, че си поема разноските сам, за тях няма голямо значение какво е финансовото състояние на канещия и няма нужда последният да споделя информация за доходи социал и др.
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от JennyAnyDots »

Понеже получих вече няколко въпроса по темата, публикувам текста на поканата; той е горе-долу същия като модела на сайта на имиграционните:

=================================================================================================
Embassy of Canada in Bucharest
1-3, Tuberozelor Street
011411, Bucharest, sector 1
Romania

March 2, 2011

RE: Letter of Invitation for .......... (име на посетителя)

Dear Sir/Madam:

This is to confirm that I am inviting my mother .............(име на посетителя)....................... to visit me and my family temporarily in Canada. Her visit is planned to take place duirng her summer holidays (August 2011) and its duration will not exceed one month. Please find the relevant details of the visit and mine and my mother's personal information below:

• Name of person being invited: .............
• Date of birth:............
• Residential address: ............
• Telephone: ...........
• Relationship:mother
• Purpose of trip: Tourism/family visit .(в упътването за попълване документите за виза пише изрично ако е посещение на семейство или причтели да се отметне като цел на пътуването "туризъм" и затова сме го сложили и тук)
• Period of stay: 1 month (from 1 August 2011 to 31 August 2011)
• Accommodation and living expenses: For the entire duration of her visit, my mother will be staying with me and my husband in our apartment at the address stated below and I will be responsible for her accommodation. She will assume herself the costs for her round trip to and from Canada, complete medical/travel insurance, food and daily expenses, and any other costs that may arise from her visit.
• Departure date: 31 August 2011

• Name of host: ....................
• Date of birth:...........................
• Residential address: ......................
• Telephone: ....................
• Occupation: full-time student, University of....................................
• Status in Canada: Permanent resident since ................. (please find attached a copy of my PR card).

Should you need any further details, please do not hesitate to contact me at my address and telephone numbers as provided above, or by e-mail at ............... I will be happy to assist you with any information you may need to facilitate the smooth and timely processing of my mother's visa application.

Sincerely yours,

.............

==================================================================================

Освен в поканата, във формуляра за информация за роднини към молбата за виза също пише, че съм студентка. Никъде другаде нищо друго, нито дума за доходите ми.
Както писах по-горе не съм заверявала нищо, ПР картата я пратих сканирана по мейла и майка я е разпечатала на място.

За целта на пътуването писахме "туризъм" което отговаря на инструкциите в упътването за попълване на документите; не мисля че е нужно да се обяснява нещо повече. Престоят се предвижда наистина да е месец, но в общи линии никой няма да гони човека колко точно ще стои според мен (в рамките на валидността на визата разбира се), плановете се променят все пак.

Никъде не сме писали специално, че ще ни посещава пак, просто кандидатства директно за многократна виза, процедурата е същата, разлищна е само таксата.

Може и късмет да е било, но това е при нас.

Наистина не сме на социал, но знам че хората се притесняват основно поради невъзможността за доказване на личен доход, което при нас е същото. За протокола - имам и познати които са канили успешно близки докато са били на социал в началото.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от pumpy »

Напротив, много ясно си си писала доходите : СТУДЕНТ. Никой не очаква един студент да има кой знае какви доходи, нали. Не се предполага да показваш или доказваш нещо, което нямаш.
Но много ясно има графа - occupation. Е напише там unemployed on welfare и тогава поканата ти изглежда по друг начин, нали ......
В крайна сметка всеки случай е различен.

И според мен не е определящ дохода, а риска идващият да легне на гърба на системата в Канада и да коства нещо на местния данъкоплатец. Това е риска, който преценяват имиграционните в посолствата, когато дават визи.
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Каниш гости от БГ, а си на социал, възможно ли е?

Мнение от JennyAnyDots »

pumpy написа:Напротив, много ясно си си писала доходите : СТУДЕНТ. Никой не очаква един студент да има кой знае какви доходи, нали.
Пумпи, все пак човек може да има доходи от рента, да работи парт тайм... Врамките на цялата студентска популация, хората, разчитащи като нас на стипендии са учудващо малко, поне от моите преки наблюдения.

Мисълта ми по-горе беше, че тях ги интересува точно това, което си писал ти - посетителят да не стане бреме, което не винаги е свързано с положението на канещия го в момента. Те искат нчкой да ги докаже тези пари и не държат кой ще бъде, ако доказателството е убедително.

Съгласна съм, че всеки случй е различен. Но от няколко различни случая човек вади общите тенденции и си прави изводите сам - да пробва или не.
Публикувай отговор