„Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Имам един въпрос този Господин дето е писал статията къде е: в Монреал или в България, примерно? Щото да не се окаже - чешеме си перото от разстояние, нещо толкова типично за нашите журналисти ( да ме извинява някой с тая професия, ама нямам хич добро мнение.)
Аз също смятам, че Светият Синод като иска приходи трябва да се бръкне за заплата, с която може да се издържа достойно семейство в Монреал.
Колкото до другото: Айде ся, що пък попът трябва да е грозен и да не се усмихва? Това няма нито да засили, нито да намали неговата вяра в Бога.
Това, че някой симпатизира на Отеца не виждам как ще го обогати финансово. Вижте, ако няма поп - няма и църква. А, имотът е доста добър! Само един поглед е нужен за специалист да го прецени.Тук е масова практика да се бутат църкви и на тяхно място да се строят кондоминиyми. Не съм чула вярата в Бога да е отклонила някого от пътя му към финансов просперитет.
Така, че къде са в момента финансовите интереси? На страната на попа или на другата?
Аде -де кой ще ни каже?
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
genadi
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 6:47 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от genadi »

[quote="Bistra"]Имам един въпрос този Господин дето е писал статията къде е: в Монреал или в България, примерно?
Извинете Бистра , Господина е от Монреал, А адреса е на един български вестник там- Форум се казва (веснтика)
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Pointzero »

Censored!
Последно промяна от Pointzero на Сря Юни 01, 2011 8:48 pm, променено общо 1 път.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
morpheus
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 7:58 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от morpheus »

Кой (кои) ще дойде (дойдат) на негово място?
Тези, които ще могат да съберат пари за първа вноска и ще могат спокойно да оставят още около 150000 $ спестени. С две думи- хора, които работят на две- три места и "имат доволно време и пари", които да отделят за Църквата. :lol: И не на последно място- хора, които да крещят. Когато тези хора си отидат (сегашното настоятелство)- отиват си донорите. Хора с бизнес и стратегическо мислене. Нека си помислим добре всички. На думи и зад клавиатурата всеки е готов. А на дело? Нека тези, които крещаха най- много да се представят и да се кандидатират за ново настоятелство. Дали имат куража? А капацитет? Да не почнат извинения след това? Да не изчезнат спестените пари? До тук всички настоятелства са доказали, че могат да се борят и да отстояват българските интереси и Църквата е доказателство за това. Кое е по- добре- църква без свещеник или свещеник без църква? Искате ли пак Цъква под наем? Банката чака всеки месец...
Да влезеш в спор с глупак, е глупост най-голяма. Тогава няма как, глупаци стават двама.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от yahoo »

И кое му е толкова лошото на "църква под наем"? Аз още не виждам съществена разлика между двете, само където за да е собствена ще води все по често до всякакви конфликти. Време за работа в настоятелството нямам, но винаги съм подкрепял и ще подкрепям финансово начинанието.
morpheus
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 7:58 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от morpheus »

yahoo написа:И кое му е толкова лошото на "църква под наем"? Аз още не виждам съществена разлика между двете, само където за да е собствена ще води все по често до всякакви конфликти. Време за работа в настоятелството нямам, но винаги съм подкрепял и ще подкрепям финансово начинанието.
Да отделяш от времето си е не само необходимо, но и задължително условие да бъдеш настоятел. Разликата между "собствено" и "под наем" е, това че когато си "под наем" не завещаваш нищо на поколенията след теб, а Култура се гради с приемственост. А щом не се чувстваме като у дома си, явно и домакинът не създава подходяща атмосфера. Може би и той е под наем (наемник). Не мисля, че настоятелствата са домакинът, защото те всяка година са различни. Кой е постоянният човек в Божия дом? Кой е духовният водач, който вече осем години не може събере хората си? Наличието на тези форуми само доказва това.
Да влезеш в спор с глупак, е глупост най-голяма. Тогава няма как, глупаци стават двама.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Koko »

Като страничен наблюдател, питам защо нещата наистина стигнаха до там - или попа, или настоятелството?
Вариант при който да останат и попа и настоятелите май вече няма, но наистина какво следва по-нататък?
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Собствено на кого, драги ми morpheus?Моето собствено ще го завещая аз на децата си. Общото собствено е собственост на бългаската държава. Ами, да вземе и тя да се погрижи, мама му стара, като толкова се е загрижила за културата на българите в чужбина!Свещеникът е просто един служител - не супермен.И аз не виждам нищо лошо в църква под наем. То беше ясно от самото начало, че църквата като такава няма да може да се самоиздържа.Колкото до другото: Успехите моите и на моето семейство в чужбина са си изцяло и само наша заслуга.Та ако искаме ще помагаме, ако не искаме-няма! Въпрос на избор, нали така?!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от c200 »

Bistra написа:Общото собствено е собственост на бългаската държава. Ами, да вземе и тя да се погрижи, мама му стара, като толкова се е загрижила за културата на българите в чужбина!Свещеникът е просто един служител - не супермен.
Уточнение - имотите на Българската Православна Църква не са собственост на българската държава и свещениците не са държавни служители.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
genadi
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 6:47 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от genadi »

Здравейте!
Изпарщам ви едно интересно интервю по българска телевизия от вашия митрополит Йосиф, където казва – Свещеника не прави Църквата. Потърсете в google следното заглавие:
МИТРОПОЛИТ ЙОСИФ-СВЕЩЕНИКЪТ НЕ ПРАВИ ЦЪРКВАТА.flv
genadi
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 6:47 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от genadi »

Здравейте отново!
Тази сутрин пропуснах да ви изпратя още нещо, по Нова телевизия. Струва си да се види. Ето ви адресите:
http://play.novatv.bg/play/244159/"
http://play.novatv.bg/play/244179/"
morpheus
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Мар 07, 2011 7:58 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от morpheus »

Bistra написа:Собствено на кого, драги ми morpheus?Моето собствено ще го завещая аз на децата си. Общото собствено е собственост на бългаската държава. Ами, да вземе и тя да се погрижи, мама му стара, като толкова се е загрижила за културата на българите в чужбина!Свещеникът е просто един служител - не супермен.И аз не виждам нищо лошо в църква под наем. То беше ясно от самото начало, че църквата като такава няма да може да се самоиздържа.Колкото до другото: Успехите моите и на моето семейство в чужбина са си изцяло и само наша заслуга.Та ако искаме ще помагаме, ако не искаме-няма! Въпрос на избор, нали така?!
Много се радвам на отговора Ви, драга Бистра. Ето затова говорих в предния си пост. Сега нещата вече са ясни. Вие и тези като Вас, които искате настоятелството да си тръгне, явно имате интерес към сградата, земята и парите на Църквата. Това става все по- прозрачно с постовете Ви. Съвсем нормално е да не милеете за нещо, за което не сте се борила. Искам да внеса малко яснота, защото виждам, че не само не знаете, но и не искате да разберете фактическото положение:
1. България (държавата или БПЦ) отпуска ежемесечно възнаграждение на всеки свещеник зад граница в размер на 400 евро.
2. Църквата "Св. Иван Рилски" в Монтреал е собственост само и единствено на българската общност в града. Не е нито на РБългария, нито на БПЦ. Затова има съвсем различен устав от този на църквите в България.
3. Свещеникът може да не е супермен, но се прави на такъв. В събота ходи на треби по домовете. В неделя служи литургия и ходи за риба. От понеделник до петък е строител. Ако беше истински духовен водач сега нямаше да има нужда от тази тема във форума. Имал е достатъчно време да се изяви като лидер, но явно не е дошъл в Канада само да бъде свещеник.
4. Откъде е било ясно, че църквата няма да може да се самоиздържа, след като вече първата вноска е факт, а има спестени още около 150 К $? Или за тези пари се мълчи, за да може следващото настоятелство да ги профука?
5. Имате свобода на избора, но ще Ви се търси отговорност за лековатото пропускане на шанса на идните поколения българи в Канада да имат свой храм и свое място за срещи. Не само от идните поколения, а най- вече от Бога. Дори и да не вярвате в Него.
Да влезеш в спор с глупак, е глупост най-голяма. Тогава няма как, глупаци стават двама.
parvanov
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Мар 09, 2011 7:50 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от parvanov »

Много ми е смешно като чета всички положителни изказваниа за отец Димитър.Не може да не се забележи общото в тях- това са хора които не са стъпвали в църква, който нямат никаква идея от каде идва това настоятелстжо и какво изобщо прави то.Много смешно!!!
Аз лино живея в Канада от повече от 15 години и не мога да се похваля, че някога съм получил заплата 115 или 185 долара на час каквато получава попа и на всичкото отгоре все не му стига. Не бих казал ,че не гледам с голямо съжаление хористите на църквата, които работият абсолутно същото време , но за 5 долара на на присъствие и още повече съжалажам настоиателите, хора заети, със собствени бизнеси и компании, които работят безплатно и на всичкто отгоре осигуряват заплата на отеца. Това е да си свещеник в Монтреал !!!
Последно промяна от parvanov на Сря Май 11, 2011 1:22 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Нямам никакъв интерес нито към църквата, нито към имота. Настоятел няма да стана, така че няма и да профуквам парите. Имам си по-важни занимания в живота. От цялата тази тема не ми хареса просто отношението, към един единствен човек, който дефакто се явява изкупителна жертва за всички грешки - свои и чужди.Това са ми единствените мотиви за участие.
А иначе сте прав:
- Не вярвам в Бога.
- Не участвувам в групови начинания.
- Ако, помагам то е защото на даден етап съм имала възможност, без това да се превръща в абонамент, разбира се (Времето на ленинските съботници отдавна отшумя) и е продиктувано от съвсем други причини.
P.S.Значи все пак се оказа, че няма проблем с парите. Сега да си дойдем на думата какъв е проблема:
-Панически ужас попа да не забогатее с труда си?
-Да не би да му се случи да живее нормално, ходейки за риба?
-Пречка пред нечии финансови интереси? Например за похарчването на 150К или са вече похарчени? :lol: Кое е вярно, последно? Щото темата е за финансова подкрепа на църквата. :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

parvanov написа:Много ми е смешно като чета всички положителни изказваниа за отец Димитър.Не може да не се забележи общото в тях- това са хора които не са стъпвали в църква, който нямат никаква идея от каде идва това настоятелстжо и какво изобщо прави то.Много смешно!!!
Аз лино живея в Канада от повече от 15 години и не мога да се похваля, че някога съм получил заплата 115 или 185 долара на час каквато получава попа и на всичкото отгоре все не му стига. Не бих казал ,че не гледам с голямо съжаление хористите на църквата, които работият абсолутно същото време , но за 5 долара на на присъствие и още повече съжалажам настоиателите, хора заети, със собствени бизнеси и компании, които работят безплатно и на всичкто отгоре осигуряват заплата на отеца. Това е да си свщев Монтреал !!!
M-Да ако имаш бизнес , компания, не си вярващ и се вреш там да си настоятел - значи имаш друг интерес. Защо някой от моето семейство не е настоятел? Ами защото нямам навика да крада от сънародници, ето това е. Били сме в църквата "Господин от 15 години не живеещ в Канада" и то не един път. :D Случва се понякога и на безбожниците да я посещават. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Заключено