„Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Странджата »

krimon написа:както казваха навремето - "Другари, дайте да дадете!" :rock:
Eдна малка,но съществена подробност,другарите казваха:,,Дайте, да дадеме!,,.И същите тези другари дадоха толкова за разрушаването на Българската църква,само за 50г,колкото и турците не са и взели за 500г!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

4o4i, много са ти хубави идейките.Аз бих добавила и още една. Ако може и един финансов отчет на сайта на църквата, та да видят енорияшите, аджеба какво влиза и какво излиза.
Много ги обичам тия отчети. Изпращат ни в къщи за щяло и нещяло - така де това тук е практика.Аз ги чета с удоволствие. :)
Вярвам и енорияшите също може да се заинтересуват, а и да развържат като следствие на това и кесиите си. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
4o4i
Мнения: 105
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 12:30 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от 4o4i »

Настоявам по-старите имигранти да разкажат как се развиха нещата когато отец Димитър пристигна.И защо започна да работи в строителството. Моят спомен е, че го поканихме, му Бяхме обещали църква(тук разбирай и сграда за църквата), да работи в нея, дом и едва ли не-никакви грижи, но не стана точно така... Хайде разкажете ...

Да публикуват финансовите отчети и списък на всички доставчици и клиенти(било то фирми или частни лица).Да публикуват най-вече отчета за приходите и разходите. Явно, само това ни интересува. Тогава като сравним и видим всички цифри ще можем да говорим.

Аз като съм счетоводител, да не би някой да очаква от мен да ремонтирам двигател на кола? Колкото и усилия да положа, колкото и всеотдайно да се ангажирам( може да ми дадете и 3 месеца, или година) едва ли ще проработи двигател на кола ремонтиран от мен. Ако щете ми платете не 6000$(някои беше посочил тази сума,като 4200$), а 60 000$ резултата ще е същия-като не е моя работа и не разбирам.

Ето и публикуваното на сайта на църквата.Едностранчиво и тенденциозно по мое мнение:


***********
Важно съобщение


Позицията на настоятелството за създалата се ситуация


Скъпи сънародници,

Братя и сестри по вяра ,



Настоятелството към Храм Св.Иван Рилски следи със загрижност и голямо безпокойство споровете и конфликтите в нашата църковна общност по повод предложението ни за смяна на Свещеника. Бихме искали да обясним позицията си, да изложим изискванията си към работата на Отец Димитър и да призовем към разумно, а не само емоционално решение по съществуващия проблем, тъй като ние, настоятелите, смятаме че проблемa стои отдавна и той е сериозен.



През изтеклите седем години, хиляди часове доброволен труд бяха инвестирани от множество настоятели към Църквата и доброволци; десетки хиляди долара бяха събрани под формата на дарения и членски внос за закупуване на сграда. Такава вече имаме, но това е само началото. Трудното е пред нас и то се изразява в материалното обезпечаване на Църквата по пътя на духовната мобилизация на общността, което може да стане само под егидата на Отеца на Църквата. Друг път няма и друг водач не може да има.



В какво е същността на нашите претенции към Отец Димитър? В никакъв случай те не са по воденето на службите, претенциите не са канонични. За какво е тогава нашият дългогодишeн спор с него, как се стигна до това крайно решение, защо точно сега се взема то и се предлага на вас, на общо събрание на членовете на църковната общност, да го одобрите или отхвърлите?



От наша страна изискването е едно - Отецът да се ангажира всеотдайно не само със службите в Храма, а с нашата общност като цяло, с нейното нарастване и укрепване, да влезе в ролята си на Духовен Водач, да присъствува постоянно в живота на комуната, да съдействува за привличането на нови членове на Църковната ни общност. Според нас, Свещеникът не трябва да идва само за службите, като чиновник на работно време и да се интересува само от заплащането си по часова ставка.



Настоятелството си е поставило ясни и конкретни цели: Да създава и развива българската православна общност в Монтреал, да защитава единството и интересите и; Да превърне църквата в център на българщината, в място на активен социален живот на нашата общност, като създаде библиотека, училище, условия за събирания и различни дейности като женски клуб, културни изяви, празнувания; Да подпомага индивидуално наши сънародници, изпаднали в беда, да оказва съдействие на новопристигналите. Плановете са приети и сме поставили начало на тези дейности. Всичко това изисква постоянна и всеотдайна работа и ангажираност не само на нас настоятелите, но и на Свещеника, като наш Духовен баща.



Става дума също и за нашите общи пари, колкото и да е прозаично това, тъй като Църквата ни е изцяло на самоиздръжка. Финансова помощ нямаме от никъде, нито от България, нито от Православния Диоцез на Северна Америка. Издържаме се от дарения и членски внос. Да се твърди, че не е работа на Отеца да съдействува за привличането на нови членове, чрез грижовността си към миряните и пълното си себеотдаване на Църквата и общността, че не го касаят контактите и мероприятията на църквата за набиране на дарения, в нашия случай е най-малкото безотговорно.



Ето защо, ние многократно сме настоявали пред Отеца да ограничи страничните си занимания, търсенето на странични доходи и да се посвети изцяло на Църквата. Така са виждали нещата и предишните настоятели, когато са съдействали на Отец Димитър да дойде в Канада, такива са били основните условия на неговото приемане и назначаване тук.

Защо сега се поставя така остро въпроса? Защото сега имаме наша Църква, наш Храм, не сме вече наематели, a да сме стопани е много по-отговорно… Не можем да си позволим Свещеник, който да гледа на работата си като на работа по час.

Ето някои факти:

· От над 270 членове на църковната общност през 2004 година в момента са останали 60. За да се издържа Църквата по груби сметки, са нужни около 200 -250 члена с минимален членски внос от 10 $ на всеки месец. Това е абсолютния минимум, без разходи за ремонти или украса, например. Допълнителни приходи имаме от наеми, които покриват нуждите за отопление и осветление на сградата. Всеки може да се запознае с финансовите ни баланси по време на годишните събрания на общността или при поискване от настоятелите.

· Работата извършена от свещеника, годишно:

1.Църковни служби: 52седмици х 3ч30мин. = 182 часа годишно.

Тoва е работата, за която той получава заплата (включително 2-те седмици платена отпуска, когато няма служби). Една литургия продължава 1 час,останалото време е за подготовка и срещи с присъстващите.

2. Заплата на Свещеника :

•До 2008г - 20 000$ + 1 332$(допълнителни възнаграждения) =21 332$
или – 117$ на час, или 1666.66$ на месец без допълнителните възнаграждения. През тези години му е заплащан и мобилния телефон в рамките на 600$ годишно.

Свещеника винаги е бил категоричен, че ако му се предоставят необходимите материални условия, той ще постигне значими резултати при набирането на членове за църквата. Такава възможност му е била предоставена и в рамките на 3 месеца, му бе изплатена сумата от 11 000$, която включва 1 666.66 $ заплата и допълнителното възнаграждение дарено от гн. Трънкаров – 6 000 $ За това има отчетни документи.

Свещеникът обеща да се включи по-активно и да отделя повече часове за привличане на българите в Храма.

•2009г. – 26 000$ + 1 855$(допълнителни възнаграждения) = 27 855$
или 153$ на час, или средно 2 321.25$ на месец.

Отново е отчетен факта,че Отец Димитър не се е вложил тъй както е обещал. И не само никакъв краен положителен резултат не е отчетен, но общото мнение е, че той с нищо не е променил админстративния си подход на изпълнение единствено на задълженията по литургия и поискани от миряните услуги.

Oпитахме се да създадем допълнителна мотивация за Отеца - да получава допълнително към заплатата си половината от членския внос и от приходите от треби ( венчавки, кръщенета, освещавания и т.н.), да има повече часове в Църквата, от там - още допълнително заплащане. Идеята ни беше заплатата на Отеца да расте заедно с нарастването на църковната ни общност и броя на службите.

•2010г. – 14 000$ + 922$ (допълнителни възнаграждения) = 15 405$ или 85$ на час.
Очаквахме, че броят на членовете на Църковната общност, службите и требите ще се увеличат през годината и това ще доведе до увеличаване на заплатата на Свещеника, което не стана. Но за да стане това, се искаше и неговото усилие и резултати, които не видяхме. Може би е по–лесно и по-доходно за него да си търси занимания настрани, или семейните му ангажименти му налагат това поведение. Каквито и да са причините те са резултат от неговите лични решения сега и през изминалите години...

Както казахме по-горе, oт над 270 членове на църковната общност през 2004 година в момента са останали 60. Спадът е година след година. (Това може да се види в регистрационните книги).

Ние също си задаваме въпроса, който са задавали основателите на нашия Храм и бившите настоятели, който е поставен и пред Владиката 2006г. – Как един Свещеник,който не може да убеди семейството си да посещава редовно Храма, ще ни убеждава и привлича нас,останалите българи?

Настоятелството към църквата, на свое събрание 06.02.11, гласува и единодушно реши да предложи освобождаване на Отец Димитър от задълженията му към Храма и на негово място да се избере друг. Свещенник, подкрепян от семейството си, който да се отдаде изцяло на общото дело – да пребъде нашият Български Храм в Монреал.


На събранието проведено на 6 февруари бе избрана комисия по освобождаването на отеца и предложение за избор на нов свещенник в състав – Стефан Русимов, Димитър Димитров, Емил Трънкаров и Тома Белички.

Комисията запозна Отец Димитър на срещна на 7 февруари с решението на настоятелството. На нея присъстваха Стефан Русимов, Димитър Димитров, Емил Трънкаров и Свещеника.

Срещата завърши с взаимно съгласие, Отец Димитър сам предложи да си подаде оставката и да остане да служи няколко месеца до намирането на негов заместник.

Решението да се действа по този начин и на двете страни, бе взето продиктувано от една единствена цел: да запазим достойно името на Отеца и да запазим мира в общината.



Ясно и катрегорично заявяваме, че с нищо не сме нарушили устава. Приели сме решение по чл.101 от устава да предложим освобождаването на Отец Димитър. Уведомили сме го на среща и той сам предложи да си подаде оставката,за да запази своето име. Ето затова, настоятелството запази мълчание, затова не организираxмe веднага и общо събрание.



Всички наши действия бяха продиктувани от желанието ни да спестим неудобството пред хората за отец Димитър, да не изнасяме публично неудовлетворението от неговата работа. Нашата цел никога не е била - и сега не е - да искаме лишаването му от свещенически сан или да препятсвуваме работата му като Свещеник другаде. Притиснати от безисходицата, ние виждаме това решение като единствено за постигане на трайни положителни резултати.

За голямо наше учудване само няколко дни след срещата, разбрахме че се организира петиция в поддръжка на Отец Димитър, че той е разгласил, по свой начин и със своя версия, развитието на събитията.



След създалата се ситуация ще свикаме след Великден, както ни посъветва и Владиката, Общо събрание, което да приеме или отхвърли нашето предложение. На всички, които искат да вземат отношение, незвисимо дали са “за” или “против” решението ни, казваме: записвайте се като членове на религиозната ни общност и на Църквата ни, не стойте отсрани, помагайте като членове на общността, а нe като странични хора. Елате, организирайте благотворителни мероприятия, помагайте с дела, гласувайте.



Ние настоятелите, категорично заявяваме - Работим и отделяме лично време и лични средства за Българския Храм в Монреал, само и единствено с благотворителна цел. Не получаваме нито заплати, нито каквито и да е други облаги.

И ако преди време за да запазим мир в Общността, преглътнахме думите на Отец Димитър след събранието на 25.04.2010, че реши ли, ще събере 50 човека и ще ни изхвърли от Църквата, сега след тези събития сме категорични - Ние считаме това изказване несъвместимо със същността на Свещеник и духовен баща на общността. Ето защо на фона на всички гореизложени факти ние нямаме никакво доверие към Отец Димитър и считаме че той трябва да бъде заменен с по-достоен Отец. Братя и сестри нека не забравяме уважението си към себе си и към всички нас. Ние не искаме нищо да става скрито покрито. Ние не искаме общността да бъде принесена в жертва на интересите на която и да е личност. Ние считаме че един достоен Отец трябва да служи единствено на Църквата и общността. Такива са и разбиранията на тримата кандидати за постта Отец на Църквата Свети Иван Рилски в Монтреал.(Следствие на създалата се публичност , вече имаме предложения от 3 ма Свещенници които са готови да дойдат и работят със семействата си в Монреал.)

Ние считаме, че общността има право на високи изисквания към Отеца и заслужава грижите и всеотдайността на същия.



Ще приветсваме всяко мнение и всяко решение на Общото събрание.

Ние, като настоятели, сме решили - не по лични причини, по симпатии и антипатии, а защото така мислим и виждаме интереса и благото на Българската Църква в Монтерал.




Настоятелството при храм Св Иван Рилски - Монреал
*********

Да публикуват финансовите отчети и списък на всички доставчици и клиенти(било то фирми или частни лица).Да публикуват най-вече отчета за приходите и разходите. Явно, само това ни интересува. Тогава като сравним и видим всички цифри ще можем да говорим.

Аз като съм счетоводител, да не би някой да очаква от мен да ремонтирам двигател на кола? Колкото и усилия да положа, колкото и всеотдайно да се ангажирам( може да ми дадете и 3 месеца, или година) едва ли ще проработи двигател на кола ремонтиран от мен. Ако щете ми платете не 6000$(някои беше посочил тази сума,като 4200$), а 60 000$ резултата ще е същия-като не е моя работа и не разбирам.
Аватар
angelheart
Мнения: 247
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:02 am
Местоположение: Montréal, Québec

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от angelheart »

Подобно на всеки, който се интересува от съдбата на блгарската църква, и аз ще взема участие в събранието след Великден. Дотогава нека не забравяме, че за вярващите от утре започва един период на въздържание, в който е желателно да се възпираме и от прояви на омраза и негативизъм. Останете с мир!
Най-големите разочарования в живота са победите. От тях няма полза.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от klisurov »

Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Diman
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 7:07 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Diman »

В отговор на публикуваната ,,Позицията на настоятелството за създалата се ситуация’’

Не намирам за удачно изкупителна жертва да бъде Отеца, до колкото разбирам хората го обичат и му вярват. Не съм съгласен, че не го касаят контактите и мероприятията на църквата за набиране на дарения. Отеца винаги е присъствал на мероприятията, откривал ги е с молитва и многократно е оставал да почисти с помощта на жена си. Жената на отеца дълги години продаваше свещи без каквото и да е заплащане. Дъщърите му, въпреки че и двете учат и работят, също ги виждаме често в църквата. Отеца е постулирал многократно (дори според някои прекалено) за финансова помощ от олтара след литургиите.


Напълно съм съгласен, че Отеца трябва да ограничи страничните си занимания, търсенето на странични доходи и да се посвети изцяло на Църквата. За това доста хора, а и аз самият предлагаме той да бъде назначен на пълно работно време и на прилична заплата, с която ще може да си храни семейството и да изучи дъщерите си.

Забелязвам, че заплатата на отеца е намалявала с годините, и въпръки това той отново е с нас, и намира сили след тежък работен ден, да опee наш близък или кръсти новородено.

Имам и въпрос относно, работните часове на отеца в неделя, твърди се, че са 3ч30мин. Църквата отваря в 9ч00 и затваря най-редовно към 3ч00 или по-късно, това прави поне 6ч00 всяка неделя. Не става ясно от разчета дали в тези 3ч30мин. влизат вечерите, в които ходи по домовете да опява или изповядва, часовете по подготовка на празненствата, присъствието му на такива чак докато последня човек си тръгне, за да заключи църквата.

Настоятелството твърди че с нищо не e нарушилo устава. Според Чл. 101 – Всяко неразбирателство от не църковен характер между енорийския свещеник или свещеници от една страна и Настоятелството от друга, засягащи въпроси от компетентността на Общото събрание, трябва да се отнесе за разрешаване от Общото събрание.
Мисля че членовете на църковната общост, за добро или зло, трябваше да имат възможност да научат за неразбирателствата и сами да решат.
Diman
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Яну 26, 2010 7:07 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Diman »

Църковното настоятелство ни уведоми че ще бъде свикано Извънредно общо събрание веднага след Великденските празници. На това събрание ще се гласува дали нашия духовен водач отец Димитър Шумов да продължи да изпълнява ролята на свещенослужител в нашата църква „Свети Иван Рилски”. Според Чл. 6 на устава на църквата – ''Всички членове на църковната община имат право да участват в разискванията на Общите събрания и да гласуват.'' С днешна дата тези членова не наброяват повече от 80. Трябва ли само 80 човека да решават от името на 5000, които сме в Монреал?

Според Чл. 19 –’’Новозаписаният член няма право на гласуване и избираемост преди изтичането на три месеца от датата на приемането му за член от Общото събрание. ’’

Членството в църковната община струва 10$ на месец. Много са хората които дават дори и повече от това но под формата на дареня и които, за съжаление няма да имат правото да гласуват. Според мен, никой няма да ви откаже да станете членове на църковната община от тази година. (Аз лично плащам членството си с чек за цялата година още през януари). Това ще ви подсигури право на глас на предстоящото общо събрание след Великден.
Тишка
Мнения: 20
Регистриран на: Нед Фев 27, 2011 9:13 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Тишка »

Мили сънародници,

Дали направихме разлика между това, което отеца каза след литургията в неделята на прошка и онова, което точно в този момент ни поднесе църковното настоятелство?

Вероятно сме я направили повечето от нас.

Е това вече е достатъчно за да станем членове, ако наистина искаме да имаме наш храм. Аз искам да ходя в общия храм, а не в храма на настоятелите!

Оказа се, че за съжаление с VOID чекове не става, но може с постдатирани, ако не можем да си позволим един за 120 долара за цяла година, то бихме могли с помесечни или на тримесечие или полугодишни - но има начин. Нека да станем многобройни, нека да си запазим храма за нас, а не да посещаваме храм чужда собственост в който нашият свещеник ще провежда литургии "ПОД НАЕМ", независимо на кой се плаща наема.

Толкова помия се изля тук, че наистина незнам как можем да се гледаме в очите след всичко това. Едно време ни учеха, че религията е опиум за народа и поповете за човекомразци и наши погубители, ама май доживяхме да слушаме същото сега, онова, което отхвърлихме преди толкова години. Срамота е хора. Събудете се.

Не е необходимо всички да сме еднакво вярващи в православната религия, но да вярваме в човешкото имаме нужда всички - инак и тук сред относително по-спокойния живот от други места на планетата ще се чувставаме загубени и без корен.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от balbi »

Изобщо не ме интересува какво се случва, защото нито съм вярващ, нито пък искам да имам нещо общо с църквата, но ме изненада от къде изведнъж се навъдиха толкова вярващи..."енорияши"...
Късмет с каузите и на двете страни. Както всичко българско и тук трябва да има разделение! До скоро се търсиха пари за една българска църква, сега май ще се купува втора!
de
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Авг 20, 2003 10:16 am
Местоположение: Cote Saint-Luc

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от de »

Добър ден,

След 22 страници разисквания ако някой все още му се чете ето и моето мнение.
Църквата е организация със нестопанска цел, така че информация от създаването до днес може да намерите директно тук: http://www.cra-arc.gc.ca/ebci/haip/srch ... 3021RR0001и да видите как се е развивала финансово през годините.

Все пак ако някой е дал повод и желание на хората да участват в закупуването на храм това е защото да отидеш в храма на отец Димитър е било с радост, както и да освети домовете ни и участва в духовния ни живот, ако проблемът беше персонален нямаше да го има толкова години бъдете сигурни.

Набирането на средства във всички местни организации се прави със организиране на благотворителни събития, насърчаване на дарителите с данъчни облекчени, т.н. Настоятелството може с помоща на желаещите да организара такъв комитет който да се занимава с тази чисто организационна и социална дейност. А попа, който и да той нека се занимава църковните дела.

Църкавата е място което да обединява хората преди всичко.

Поздрави и успех на всички в делата с които се справят най-добре.
Тишка
Мнения: 20
Регистриран на: Нед Фев 27, 2011 9:13 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Тишка »

Balbi след като не те интересува църквата и не искаш да имаш нещо общо защо се включваш?

Благодаря De - ето това е информация
english
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 28, 2010 9:05 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от english »

църквата е бизнес ... попа е тръгнал с рогата срещу мениджърите на църквата ... ами попа ще си ходи ...

от над 200 4ленове, останали 60, ами защо му намалявала заплатата ... ами от къде да вземат настоятелите ....

той трябва да е благодарен че са му дали шанс да дойде в Канада, да си осигури бъдеще на децата. Ако е недоволен - да напусне бе, просто !

хората от настоятелството не са искали да го злепоставят, но той не се е оставил и ги е наклеветил ... съмнявам се в 100% му вяра в нещо ... и за него това е бизнес

Както ше бъде бизнес и за следващия поп.

Но църквата е бизнес и без пари не става.

Аз мисля че попът или настоятелите трябва да си ходят, но е малко вероятно настоятелите да бъдат заменени, така че попът е пътник.

60 4овека пла6тат членски внос казаха ... ако се изнамерят много да защитават попа, църквата пак ще фалира и "миряните" (каквото и да значи това) пак ще са губещи.

защо да се рискува ? нов поп, ново начало, а този да си намери по-платена работа.

айде със здраве !
english
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 28, 2010 9:05 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от english »

balbi написа: До скоро се търсиха пари за една българска църква, сега май ще се купува втора!

Или ще се загуби тази, поради финансови причини :?:
english
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 28, 2010 9:05 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от english »

4o4i написа:... Ако щете ми платете не 6000$(някои беше посочил тази сума,като 4200$), а 60 000$ резултата ще е същия-като не е моя работа и не разбирам.
ами да де - в този случай не е ли нормално след като не можеш да свършиш работата да напуснеш ? или се опъваш като магаре на лед да стоиш. От 240 станали 60 4леновете ... до 10 ли да го 4акат ?

или да върнеш 6000$ от доблест поне след като не си свършил това, за което са ти били дадени ?

ама не - те поповете и владиките само еднопосочно движат средствата ...
Тишка
Мнения: 20
Регистриран на: Нед Фев 27, 2011 9:13 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Тишка »

А ти English защо пишеш на Български? Както е тръгнало вземи да станеш католик.

Не бъди злобен - злобата не е градивна и пречи на спокойния сън.

Е хайде сполай!
Заключено