„Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

Bistra написа:
krimon написа: Айде да си ги мерим, Бистра - аз съм тук от 2002, горе-долу откакто българската църква в Монреал съществува. Активното дарителство едва ли е най-добрия начин да докажеш съпричастността си - аз лично съм я доказала достатъчно!

Единственият начин да се оправят нещата е да се погодят отец Димитър и настоятелството.
Няма никакво значение разбира се откога си тук, ама така си се разпенила за нов свещеник.Ще рече някой, че сегашния не ти е сложил добре плочките в банята та му имаш толкова зъб. :rofl:
Не съм забелязала най-таченото качество сред свещениците да е организaционното.Трябва ли пак да напомняме кой трябва да се занимава с организацията?Работата на Отеца е да ни учи на смиреност , благочестие и да сме по-добри един с друг, а като те гледам тебе как скачаш към някой изразил противно мнение май, май трябва да го обвиним,че не си е свършил добре работата. :rofl:
И какви финансови интереси може да има около една църква? Нали за нищо друго не можело да се използува освен за църква? :rofl:
Сега пък изведнъж ще оправяме нещата между Отеца и настоятелството.Нали беше или - или?
Ето това имам предвид като ти говоря за яснота. ;)
Бистре, ти в настоятелството ще влезеш ли ? Ще се занимаваш ли с организиране на културно-просветни дейности с цел финансиране на църквата, за да не се занимава отец Димитър с това ?
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
valia_manov
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Дек 11, 2010 12:00 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от valia_manov »

Бистре, ти в настоятелството ще влезеш ли ? Ще се занимаваш ли с организиране на културно-просветни дейности с цел финансиране на църквата, за да не се занимава отец Димитър с това ?[/quote]


Май започва осъзнаване. Останаха ли желаещи да стават настоятели. Я колко си е по гот да гледаме отстрани и да "плюваме".
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Bие двете да не сте дружки?Така си пригласяте в комплект. ;)
Защото, ако сте много се изясняват нещата.Аз работя и с честен труд изкарвам парите си, моите приятели също.Голяма част от тях отиват за дарения. Като гледам обаче накъде отиват нещата се чудя дали да не преосмисля политиката си?!
Имах предвид нови настоятели "мисионери"(без финансов интерес), защо ли пък не някои от по-новите имигранти, а не от тези, които сами се натискат-неслучайно.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

Ми ние също искаме да си изкарваме парите с честен труд и да не си даваме зор около организирането на културно-масовата дейност на бг общност.
Много лесно да дадеш 100 долара годишно и да излезеш "мисионер" дарител, който честно е подкрепил каузата. Даже и вярващ можеш да се изкараш.

Що така както си работиш през седмицата, не отидеш само в неделя - половин ден, да попродаваш свещи, да почистиш свещниците или да помогнеш
на попа да опъне иконостаса ? Що така, мисионерски, не използваш вечерите си да звъниш на българите в Монреал да ги убеждаваш да участват в някой
коледен базар или в църковния хор и танцовия състав ?

Или може честно да си даваш лептата, да си работиш честно и честно да се възмущаваш от "финансовите интереси на настоятелите"!

Ма такива като теб е пълно ... затуй настоятели стават от години едни и същи хора.

п.п. дружки сме, разбира се, как да не сме - само дето не знам точно кой стои зад този новопоявил се ник, докато мен ме знаят старите съфорумниците.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Gergi
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 7:10 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Gergi »

optics написа: Както ще видиш, никой няма да ти обърне внимание, по същата причина по която не обръщат и на мен. А тя е, че истинските вярващи и истинските атеисти (на гръцки - БЕЗБОЖНИК) са много малко.

Всички други са някъде по средата - казват че "сигурно има нещо" и, че трябва да се вика поп като се открива офис, кръщава дете и още няколко случая. :lol:
Както сам забелязваш, нито владиката е важен за тях, нито църквата, нито дори Основателят й.
Имаше толкова смешни изказвания, че се замислих да си ги кача в сбирката с бисери.
@optics, излкючително си прав, затова се опитвам да внеса разяснение.

Затова и ще повторя, хора разберете, че мисията не свещеника не е да организира обществена дейност. Това е мисията на всички нас. Всеки си има някакъв дар даден от Бога. Свещеникът има дар да служи Литургия, друг има дар да пее, трети да се занимава с финансии, четвърти да организира турнир по табла и т.н. Затова сме ЕДНА ЦЪРКВА, едно Тяло Христово. В което всеки огран си знае мястото и работата.
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от IFF »

Gergi написа:
optics написа: Както ще видиш, никой няма да ти обърне внимание, по същата причина по която не обръщат и на мен. А тя е, че истинските вярващи и истинските атеисти (на гръцки - БЕЗБОЖНИК) са много малко.

Всички други са някъде по средата - казват че "сигурно има нещо" и, че трябва да се вика поп като се открива офис, кръщава дете и още няколко случая. :lol:
Както сам забелязваш, нито владиката е важен за тях, нито църквата, нито дори Основателят й.
Имаше толкова смешни изказвания, че се замислих да си ги кача в сбирката с бисери.
@optics, излкючително си прав, затова се опитвам да внеса разяснение.

Затова и ще повторя, хора разберете, че мисията не свещеника не е да организира обществена дейност. Това е мисията на всички нас. Всеки си има някакъв дар даден от Бога. Свещеникът има дар да служи Литургия, друг има дар да пее, трети да се занимава с финансии, четвърти да организира турнир по табла и т.н. Затова сме ЕДНА ЦЪРКВА, едно Тяло Христово. В което всеки огран си знае мястото и работата.
А може би трябва да си преосмислим мнението относно мисията на свещеника, щото католическите и протестантските църкви са пълни! Точно защото свещениците им са активни, и може би защото говорят на разбираем език.
Аватар
Gergi
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 7:10 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Gergi »

IFF написа: А може би трябва да си преосмислим мнението относно мисията на свещеника, щото католическите и протестантските църкви са пълни! Точно защото свещениците им са активни, и може би защото говорят на разбираем език.
@IFF, в предния си постинг съм написала според ПРАВОСЛАВНАТА ЦЪРКВА каква е мисията Й, моля Ви прочетете я! Няма да се повтарям. Това е мисията, която завещава сам Иисус Христос, ако ще променяме нещо - вече няма да има общо с християнството или поне с това християнство, което Христос е завещал.

Ако не сте бил в българската православна църква в Монреал, идете някой път и сам ще се уверите, че свещеникът служи на СЪВРЕМЕНЕН български език!

Никой не забранява съществуването и на клубове по интереси в църквата, но ще потретя: това не е МИСИЯТА на свещеника!!! Това е НАШАТА мисия! Като първо мисията на всеки християнин е да свидетелства за Бога, а после на второ място идват другите неща като организиране на партита например. Което е пожелателно, но не и задължително. Защото не това ще доведе хората при Христос! В църквата-ДА, но не и при Христос. Това, което води хората в Църквата (Църква с главна буква е Църквата като общност, като "заедница" имаща за глава Христос, но това не е само сградата) е друг въпрос и е върпос на лични убеждения, защото достъп до сърцето на всеки от нас има само и единствено Бог!

p.s. сигурен ли сте, че католическите църкви са пълни, поне в Монреал? Защото аз имам обратни наблюдения. Тук има едно масово отдръпване от католическата църква, затова и много католически сгради опустяват и се продават на много ниски цени. Така, че това дали една църква е пълна или не, зависи от много неща и не е фактор в случая. Както обясних в предния си постинг, за да развиваш някакъв АКТИВИЗЪМ, не е необходимо да има църква, свещеник, не е необходим и Христос. С това нещо се справя перфектно всяко едно сдружение. Затова и в много от църквите в България и по света с енорийските центрове се занимават сдружения, в които може да членуват свещеници, а може и да не членуват.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

Gergi написа:Както обясних в предния си постинг, за да развиваш някакъв АКТИВИЗЪМ, не е необходимо да има църква, свещеник, не е необходим и Христос. С това нещо се справя перфектно всяко едно сдружение. Затова и в много от църквите в България и по света с енорийските центрове се занимават сдружения, в които може да членуват свещеници, а може и да не членуват.
така е, Герги, ама ако разчита бг църква само на вярата на българските имигранти, вярата в Христос, положението ще остане в най-добрия случай на същото ниво и никой мисионер-свещеник няма да направи българите по-вярващи отколкото не са ... Затова практичното решение е да се съберат всички сили на бедната и ограничена бг общност в Монреал - Културно-спомагателно дружество, Зорница, Паисий Хилендарски, вестници, училище, библиотека, хорове, танцови състави и прочие ... Ако всичко това се концентрира около сградата на църквата, финансовите ползи ще са големи и сплотяването на по-голяма група от бг имигранти ще е факт.

Ама ако си мислите, че православието е по-популярно от католицизма или протестанството, или че да вярваш в Христос най-добре да е на бг език ... каузата бг църква е обречена.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Gergi
Мнения: 15
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 7:10 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Gergi »

krimon написа:
Gergi написа:Както обясних в предния си постинг, за да развиваш някакъв АКТИВИЗЪМ, не е необходимо да има църква, свещеник, не е необходим и Христос. С това нещо се справя перфектно всяко едно сдружение. Затова и в много от църквите в България и по света с енорийските центрове се занимават сдружения, в които може да членуват свещеници, а може и да не членуват.
така е, Герги, ама ако разчита бг църква само на вярата на българските имигранти, вярата в Христос, положението ще остане в най-добрия случай на същото ниво и никой мисионер-свещеник няма да направи българите по-вярващи отколкото не са ... Затова практичното решение е да се съберат всички сили на бедната и ограничена бг общност в Монреал - Културно-спомагателно дружество, Зорница, Паисий Хилендарски, вестници, училище, библиотека, хорове, танцови състави и прочие ... Ако всичко това се концентрира около сградата на църквата, финансовите ползи ще са големи и сплотяването на по-голяма група от бг имигранти ще е факт.

Ама ако си мислите, че православието е по-популярно от католицизма или протестанството, или че да вярваш в Христос най-добре да е на бг език ... каузата бг църква е обречена.
@krimon, съгласна съм с Вас. Както казва дякон Кураев - "православната църква се издържа от атеистите" (цитирам по спомени). Ето ЛИНК към статията му. Прочетете я ако не сте все още, ценна е.

А за езикът, ми направи много добро впечатление в едната гръцка църква тук, че евангелието и апостола се четат освен на гръцки и на английски.
VersusBg
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Фев 25, 2011 9:08 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от VersusBg »

Здравейте,
Следя темата ви от далечна София, тъй като получихме молба, от един от вас, да пуснем анкета относно вашия проблем. Постарах се да се запозная подробно със ситуацията, дано да съм успяла. Това е анкетата на нашия сайт http://versus.bg/?ff=186

Вярата, даренията и членския внос са три коренно различни неща. В крайна сметка когато поемаш финансово начинание, то трябва да предвидиш и начин за финансирането му, а ако не си предвидил - търси нови начини (например, такива, каквито са предложили някои от вас). Вярата си е вяра, животът е бизнес и трябва да си гъвкав, за да успееш. Вие сте чудесен източник на нови идеи, дано да има кой да ви послуша.

Искрено се надявам, всички заедно да се преборите и да не оставяте несправедливостта да просъществува, защото виждам, че имате нужда от отец Димитър (а той е добър човек, до колкото успях да го опозная от вашите думи и интервюто с него, което прочетох)!

Поздрави, Ева
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от myhata II »

Вместо да се нахвърляте един към друг просто се съберете и изслушайте и 2те страни и тогава си вземете лично решение
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

С вяра в сърцата, доброто ще възтържествува! :)
А, шум трябва да се вдига, защото някои хора разчитат на мълчанието, безучастността и незаинтересоваността на българина за да си въртят далаверите. :n:
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
NavinBG
Мнения: 64
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 6:28 pm
Местоположение: Монреал

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от NavinBG »

За "мълчанието на агнетата"
Има ли някой, който да не обича аганцата-тези,толкова красиви,
невинни,беззащитни животинки?...
Bistra,много добре разбирам, за какво говориш!Този проблем
съществува абсолютно във всички клонове на християнството.
Вълци грабители винаги е имало.Те винаги са разчитали на "овчеду-
шието"на стадото,на наивните овце и не до там бдителни пастири.
Но, това е повече в духовен смисъл.Много отдавна Апостол Павел
е предупреждавал за това:
29.Аз знам, че след моето заминаване ще
навлязат между вас свирепи вълци,които
няма да жалят стадото.-Деяния на апост.20 гл.
YOUPPI
Мнения: 1390
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 6:38 pm
Местоположение: Centre Bell

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от YOUPPI »

Следя дискусията с интерес и си вадя определени изводи. Знаете, че най-важните хора в едно населено място са попа, даскала и кмета. Нямам идея колко българи сме в Монреал, но "кмет" нямаме. Имам впредвид личност, която да е в състояние да ни обедини и да се ползва с доказан авторитет сред нас. Даскал също нямаме ... Кой остана, попа. Хората са казали:
"Вържи попа, да е мирно селото."
Явно някой има някаква цел, за да се иска отстраняването на попа. И тя определено няма нищо общо с идеята за обединяване на българската общност тук.
не съм дилетант - все пак две години съм се занимавал с тия глупости при това в реална бойна обстановка... ...факт е основното място на поражение - носа на самолета в областта на пилотската кабина леко над пода на кабината Eфр. Гийк
Аватар
NavinBG
Мнения: 64
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 6:28 pm
Местоположение: Монреал

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от NavinBG »

За далаверите
Бизнесмени (или далавераджии-от тур.),се оказва,че е имало още между първите Христови ученици.
Желая, да ви обърна вниманието на един от най-предприемчивите:
4.Но един от Неговите ученици,Юда Искариотски,
който щеше да Го предаде, каза:
5."Защо не се продаде това миро за триста динара,
които да се раздадат на бедните?"
6.А това каза не защото бе загрижен за бедните,
а защото бе крадец и като държеше касата,
вземаше това,което пускаха в нея.
От евангелето на Йоан 12 гл.
Заключено