„Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Pointzero
Мнения: 520
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 9:19 pm
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Pointzero »

Censored!
Последно промяна от Pointzero на Сря Юни 01, 2011 8:52 pm, променено общо 1 път.
Когато печелиш, не знаеш какво губиш & vice-versa!
Experience не можеш да си купиш, но винаги си го ПЛАЩАШ!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Pointzero написа:
Bistra написа: Само да те попитам още нещо църквата, която цитираш колко дни в седмицата е била отворена?
Не съм забелязала католическата църква, която е наблизо до нас да е отворена всеки ден.
3 дни в седмицата.
Salaires bruts(Equipe pastorale) - 32 228
Avantages sociaux - 8 010
total: 40 238!

И това за (подчертавам) Equipe pastorale!!!!
Мерси за отговора! Ти току що ми каза, че тая заплата е била за 3 дневен труд на седмица.Не за цяла седмица повтарям 3 дена!
Да смятаме ли сега колко $ на час прави? Equipe pastorale не значи непременно, че са двама свещеници.
Друг въпрос.Като имате изискване към Отеца да спи в църквата има ли пригоден апартамент за тая цел или да хвърля матрака направо на пода???
Ще му се плаща ли over time, ако бъде безпокоен през нощта или понеже е божи човек той трябва да е смирен и да мизерствува???
А за другото не казвай, че не е вярно!Аз лично съм виждала как Отчето почиства свещниците, може и да премита не знам.За това в България се грижеха едни симпатични бабки.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

bgmontreal написа:Bistra отговаря вместо ninja, ninja си трие постингите....
Моля не ме обърквайте с разни японски бойци дето си трият постингите!!!!
Аз подкрепям Отец Димитър и не му искам никакво обяснение!
Настоятелите са тия, които трябва да обясняват!
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
ozzy
Мнения: 109
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 5:07 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от ozzy »

bgmontreal написа:Bistra отговаря вместо ninja, ninja си трие постингите, изчезват други постинги, Бил пише с два (минимум) ника (pointzero?) регистрирани преди 2 дни, от google групата на църквата ни пращат писма в подкрепата на настоятелството (за справка едното писмо удобно подписано САМО с Мая е защото въпросната Мая е ... съпруга/спътница на ... преседателя на настоятелството :o :o )

Неочакваното искане за "НАЛОЖИТЕЛНА" смяна на отец Димитър ТОЧНО на малка задушница, ПРЕДИ Великден, взето ПРОТИВ волята на ОГРОМНА част от миряните, ПРОТИВ писмото и последната дума на Владиката е меко казано съмнително, особено като решението е взето секретно - в сайта няма нищо, писма няма (не се изпращат), протокол няма, достъпа до googlegroup e спрян.
Като прибавим и примитивните методи на пускане на писма от близки и познати на настоятелството без те да се лигитимират като такива + жалките опити да се пише от няколко ника за да има уж много хора в подкрепа на освобождаването на отеца, вече съвсем ме озадъчават.
Чашата прелива когато се иска от отец Димитър да разясни защо сестра му е еди-каква си, като той няма сестра (ако в действителност има, надявам се да разберете какво имам предвид), а няма никой от настоятелството да напише един адрес към миряните или каквото и да е друго обяснение.
Озадачително е и ограничението да гласуват само членове платили вноската за ... 2010 които са общо 56.

ми те и за това са взеха ...

срамно е от страна на настоятелството ...пълно е с адреси ,идва ми да отида и да си искам дарените пари ...БАХХХ ТИ подигравката
....а и " настоятелите " имат бизнеси ...чудя се ,....спирам да пиша по темата ,в неделя съм там ......
4o4i
Мнения: 105
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 12:30 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от 4o4i »

хайде,... най-после сложиха списъка на членовете и устава на църквата на site:

http://www.stivanrilsky.org/"

Отидете на "Важно" и ги консултирайте.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от balbi »

Хмм за пореден път се убеждавам, че църковните институции са по-бандитски от най-бандитските :)
Свещенници, дарения, настоятели....занимавка да има...
Аватар
Chomsky
Мнения: 272
Регистриран на: Пон Сеп 08, 2008 1:35 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Chomsky »

krimon написа:На такива като теб нямам какво да обяснявам - вие сте правоъгълни в най-добрият случай, в повечето случаи - квадратни ...

но в случай, че си многоъгълна, ще добавя, че за мен и за хора като мен, бг имигранти в Канада, бг църквата е кауза свързана със запазването на традициите и препредаването им на поколенията, които ще растат в имиграция ... Ако ми беше до вярата, нямаше да има значение в коя православна, протестантска или католическа църква ще отида да се моля. И йеховистите даже вършат същата работа.
Нужно ли е да сте толкова цинична и нетърпяща възражение в това мнение? Нима не може да уважавате тези които имат различни убеждения? Сякаш едва ли не обвинявате християните, че не мислят като вас. Аз съм сигурен, че в момента някъде има някой мюсулманин, който е готов да ви подложи на страдания защото не сте като него или пък мормон, който тайно някъде в Юта ви обръща в неговия нетолерантен мироглед. Сигурен съм, че още има и някой комунист, който смята, че всеки който отиде на църква трябва да бъде вкаран в концлагер.... мисля не сте такъв човек. Защо тогаз?
леко, не се нервирайте, че ще остареете бързо.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

Chomsky написа:
krimon написа:На такива като теб нямам какво да обяснявам - вие сте правоъгълни в най-добрият случай, в повечето случаи - квадратни ...

но в случай, че си многоъгълна, ще добавя, че за мен и за хора като мен, бг имигранти в Канада, бг църквата е кауза свързана със запазването на традициите и препредаването им на поколенията, които ще растат в имиграция ... Ако ми беше до вярата, нямаше да има значение в коя православна, протестантска или католическа църква ще отида да се моля. И йеховистите даже вършат същата работа.
Нужно ли е да сте толкова цинична и нетърпяща възражение в това мнение? Нима не може да уважавате тези които имат различни убеждения? Сякаш едва ли не обвинявате християните, че не мислят като вас. Аз съм сигурен, че в момента някъде има някой мюсулманин, който е готов да ви подложи на страдания защото не сте като него или пък мормон, който тайно някъде в Юта ви обръща в неговия нетолерантен мироглед. Сигурен съм, че още има и някой комунист, който смята, че всеки който отиде на църква трябва да бъде вкаран в концлагер.... мисля не сте такъв човек. Защо тогаз?
я първо си изясни какво точно искаш да кажеш и после пробвай пак :* Вярата в Христос е едно нещо и може да се изповядва по какъвто си искаш начин, съвсем друго нещо е да има българска църква, и съвсем няма нищо общо всичко това с мюсюлманството, мормоните и или комунистите. Явно последните цитирани доста са ви промили мозъците, че да не можете да прочетете ясно какво съм написала.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
maria29
Мнения: 676
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2003 6:46 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от maria29 »

Ето какво полу4их ...

Скъпи сънародници,
Дами и господа,
Църковното настоятелство на свое заседание реши да бъде свикано Извънредно общо събрание веднага след Великденските празници.
Негово Високопреосвещенство митрополит Йосиф ни помоли в писмо и лично по телефона да отложим събранието за след Великия Пост и Великден, да успокоим духа си, да търсим просветление и да не се подаваме на емоциите.Такава е волята на Митрополит Йосиф.
Предстоят ни важни решения, които заедно трябва да вземем. След празниците ще ви информираме за точната датата на събранието.
В навечерието на Сирни Заговезни молим за прошка всички онези, които сме засегнали , макар и неволно. Желаем на всички мир, спокоиствие ,много здраве и духовно просветление през настъпващия Велик пост.

Църквата ще бъде отворена на Задушница 26.02 , събота от 09.00часа сутринта.

Българска Православна Църква
Св. Иван Рилски - Монреал,Канада

-------------------------------------------------------------

Погледнах 4е на сайта на църквата са публикували списък на 4леновете. Ами 4-ма от Настоятелството не са платили за 2010 4ленски внос и...нямат право да гласуват според устава.
"If you don't know jewelry, know the jeweller." (Warren E. Buffett)
Аватар
DIMELBE
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 3:53 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от DIMELBE »

maria29 написа:Ето какво полу4их ...

Скъпи сънародници,
Дами и господа,
Църковното настоятелство на свое заседание реши да бъде свикано Извънредно общо събрание веднага след Великденските празници.
Негово Високопреосвещенство митрополит Йосиф ни помоли в писмо и лично по телефона да отложим събранието за след Великия Пост и Великден, да успокоим духа си, да търсим просветление и да не се подаваме на емоциите.Такава е волята на Митрополит Йосиф.
Предстоят ни важни решения, които заедно трябва да вземем. След празниците ще ви информираме за точната датата на събранието.
В навечерието на Сирни Заговезни молим за прошка всички онези, които сме засегнали , макар и неволно. Желаем на всички мир, спокоиствие ,много здраве и духовно просветление през настъпващия Велик пост.

Църквата ще бъде отворена на Задушница 26.02 , събота от 09.00часа сутринта.

Българска Православна Църква
Св. Иван Рилски - Монреал,Канада

-------------------------------------------------------------

Погледнах 4е на сайта на църквата са публикували списък на 4леновете. Ами 4-ма от Настоятелството не са платили за 2010 4ленски внос и...нямат право да гласуват според устава.
Това добре, ами до тогава?!

Ще седим и чакаме на църковните настоятели да им се избистрят мислите, да им се опростят греховете и да станат по-праведни?!
Как мислите!?
Не е ли редно, всички ние, които харесваме отеца, доволни сме от проповедите му, човешкото му отношение към нас, да се опитаме да направим нещо, вместо да очакваме следващият "сбор" с въпроси и отговори, надвиквания и потайности?!

Ако мислите, че вместо да пишем безсмислици, е редно просто да направим нещо, то нека именно тук, в този прекрасен форум, организираме създаването на подписка, против смяната на отец Димитър, или нещо друго!!!

Вместо да търсим как да прецакаме съфорумника с по-остроумен коментар по темата, нека всички ние, които искаме лицето на църквата да си остане отец Димитър, а не някакви си там църковни настоятели, които не сме и виждали, да се обединим и наистина да се опитаме да го запазим сред нас!

Нека хората с опит, в подобни инициативи дадат идея как да стане това?! Аз мога да направя подписка сред моите приятели, останалите сред своите и накрая да съберем списъците с подписи или да се гласува онлайн - изобщо как точно да стане, нека заедно решим?!

Да намерим реален начин, заедно да покажем несъгласието си, вместо да очакваме нещо да ни падне от небето?! :rtfm:
"Може да си разочарован ако не успееш, но си обречен ако не опиташ"!!!
tini
Мнения: 144
Регистриран на: Съб Юни 05, 2004 4:38 pm
Местоположение: Montreal,Canada

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от tini »

Напълно съм съгласна с DIMELBE ! Нека решим и да го направим - подписка или нещо подобно в защита на отец Димитър!
Изпратени DSC - 15.01.2007 г.
Интервю - 28.08-успешно
Монреал-10.05.2008 г.
Ann
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 6:16 am
Местоположение: в безтегловност
Обратна връзка:

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Ann »

Подписката вече факт, само се разходете дo "Marché Sofia" и се автографирайте и Вие.
Ако искаш да промениш света, започни първо от самия себе си!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Такава подписка вече има, атя е именно това:
bgmontreal написа:Здравейте български приятели и познати,

Както знаете от известно време имаме своя църква, но още преди да се купи църквата, със съдействието на всички ни, безрезервна морална и финансова помощ от милеещите за български духовен дом в нашата нова родина, ние имахме щастието да присъстваме на литургиите на отец Димитър.

Но да се върнем на закупуването на църквата. Тази инициатива беше посрещната с много ентусиазъм и надежда от повечето от нас тук в Квебек. Нашата църква трябва да стане нашето място за срещи, празници и мероприятия организирани от дружества, организации и формации обединяващи нашия етнос и култура. До момента като че ли не се получава. Да се надяваме, че все повече ще се замислим над тази възможност и концентрирайки всичките си усилия ще успеем да я превърнем в нашия общ дом.

За съжаление не беше лесно на църковните настоятелства, а особено трудно в момента е на настоящето настоятелство – шепа хора, които посвещават всичкото си свободно време за да осигурят сигурно и нормално функциониране на новозакупената сграда със всичките произтичащи от това отговорности. Усилията на всички тези хора са изключително големи и изискват всеотдаване, почти непосилно в нашето така забързано ежедневие. Крайно време е да се замислим и опитаме да помогнем кой с каквото може – нека не се оправдаваме, че не сме практикуващи православни християни.

Ето така стоят нещата с нашата, единствената Българска църква в Монтреал.

Обръщам се към вас след една новина, която порази много от нас и която беше вярвам за всички ни неочаквана - „Наложителната” смяна на свещеник Димитър!?

Когато в България започнаха промените Българската църква се радели и с това разделяне отблъсна много от верните си енориаши. Основните православни ценности не могат да бъдат делени – те се знаят и ние с тях сме оцелели във вековете. Не бива и сега да ги делим. Сега, когато ние сме далеч от близките си, от приятелите си от детинство, често от най-всеотдайните си близки - нашите родители или техните мощи и паметници повече от всякога имаме нужда от силата, която ни дава вярата в нашето, българското, чийто символ е българската православна църква, предсталявана години вече от отец Димитър. Нека само си помисим колко новородени български деца бяха кръстени от него. Колко домове освети, та да живеем щастливи в съграденото от труда ни. Колко близки изпратихме с него, колко служби бяха отслужени по велики празници и най-различни други поводи. Спомнете си, колкото и рядко да сте присъствали на службите, как си тръгвате след края на службата в мир със себе си и околните, колко философия за хубавото между нас и в нас отнасяме по домовете си, та понеделника и цялата седмица да са ни по-леки.

Не е лесно да си свещенник на Българска църква в Монреал – понякога църквата е доста празна. Така е, но дори и в такива моменти службата си върви по правилата, и дори и тогава малкото хора, които са там имат право на притчата за заровено дълбоко в нас добро. Да за съжаление ненормираното работно време ни изиграва лоши шеги – не успяваме да бъдем там всяка неделя или на всеки празник – някои от нас са в камиони някъде на този континент, други са на смяна през нощта и в неделната сутрин си наваксват недоспиването, а други разнасят храна или пък сервират в ресторант. Е има и такива, които работят от понеделник до петък само, но и тях неможем вини – просто сме толкова малко все още, че не успяваме да бъдем многобройни всяка седмица. И все пак сме там и всеки път чакаме края на службата с нетърпение за да намерим и себе си в притчата.

От какво произтича необходимостта за смяна на отец Димитър незнам и не искам да знам, най-малкото защото не звучи сериозно. Знам само, че с една смяна на свещенник няма да се събират повече хора в неделя, нито пък ще се изплаща новозакупената сграда. Нека да оставим зад гърба си противоречията и да се опитаме да намерим общ език, че едва ли има подходящ момент ние тук да се разделяме по този болезнен начин, на повече от 7000 км от родината си.

Нека не свързваме свещенника, който и да е той с дейността на настоятелството – то е изборно и трябва да намери начин да отразява по-широко своята дейност и когато се налага да ни иска помощ в името на запазване на онова, на което се радваме вече години.

В момента текат няколко подписки против неправомерното отстраняване на отец Димитър. За съжаление поради големите разстояния не е възможно да концентрираме всички, които поддържат запазването на функциите на отец Димитър в една подписка.

Моята молба е тези от вас, които са против това деяние от страна на църковното настоятелство да ми върнат писмото с изписани имена. Тези, които вече са се подписали, моля само да ме уведомят за да не се получава дублиране. След получаване на имената ще направя общ списък на всички, който ще представя след неделната литургия в църквата.

Разчитам на разбирането на всички ви – срамно е да се прочуваме с подобни инциденти в и без друго толкова младата ни църква.

С уважение,
Татяна Цанова
Монреал, 15 февруари 2011

tel. 514-739-0527
taniatzanova@hotmail.com
Просто трябва да си напишете имената отдолу и да го върнете на е-меила на въпросната Госпожа Татяна Цанова
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
DIMELBE
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 3:53 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от DIMELBE »

Ann написа:Подписката вече факт, само се разходете дo "Marché Sofia" и се автографирайте и Вие.
Аз говорех за нещо по-мащабно, с участието на повече хора, бизнеси и прочие, а не да е нужно да ходиш до магазин Балкан, който за някои хора е на 40-50 км и ще възспре доста желаещи.
Аз ще се разходя и автографирам, а дали всички желаещи ще имат тази възможност е друг въпрос, дано!

Другата идея си изпращане на мейл до госпожа Татяна Цанова е похвална, но малко несериозна, това няма да е истинска и доказателствена подписка, как ще докаже след това, че списъкът, който е направила е от реални хора, трябва едва ли не да разпечата всички мейли?!. Но и там ще си напиша името, веднага.

Накрая да не стане така, че от много столове ,та на земята.
Именно поради това апелирах за нещо единно, мащабно. Ако някой може да създаде линк за електронна подписка, с име, град, мейл за потвърждение, тогава може би и стойността й ще по-голяма или просто да се направят подписки на повече места, във всички краища на Монреал...Просто идея.
Ако не стане, то ще действаме с това, което вече съществува като подписки, с надеждата да имат желания резултат! :y:
"Може да си разочарован ако не успееш, но си обречен ако не опиташ"!!!
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Bistra »

Ами ако искаш обади и се.Има и телефон за връзка.Тя се занимава доколкото знам с организацията на подписката и с радост ще ти даде нужната информация.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Заключено