„Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от IFF »

Ann написа:Дано да е добър денят Ви, мили хора,.... защото на мен лично ми се развали настроението от нещата, които прочетох по горе.
Кому са нужни тези "уволнения", "смени" и какво ли още не....защо шепата хора, направили толкова много, за да я има Българската църква в Монреал, не могат да седнат на една маса и да се разберат като възрастни и зрели хора?! Защо интересите Ви започнаха да се разминават? Защо се нахвърлят само върху отец Димитър, та да не би той да е отговорен за бройката присъстващи на литургиите? Защо не се замислят людете т.нар. "църковно настоятелство"- как да накарат хората (младите хора...) дошли да запалят по свещичка, да останат ОО-О-ОЩЕ МАЛКО..., а не да бързат да излязат и да се забият в някой МcDonald's...тъй като са с малки деца....вдигат шум и нарушават нужната тишина и покорство по време на литургия... Толкова ли е трудно и толкова ли средства са нужни, за да се спретне едно ДЕТСКО КЪТЧЕ в единия край на не малкото помещение в "су-сола"??? Само кажете??? Няма ли да ПООСТАНЕТЕ.... да си поиграят децата, докато Вие си поприказвате малко, с отдавна невиждан познат??? Вярвам, че много от нас, от вас (четящи) сте продали, подарили или изхвърлили доста от играчките на децата си....нали? Всеки би ги донесъл в НАШАТА ЦЪРКВА, където ще си играят НАШИТЕ ДЕЦА, нали?!

ЦЪРКОВНИ НАСТОЯТЕЛИ - ето Ви идея--> ДЕТСКИ КЪТ

ЦЪРКОВНИ НАСТОЯТЕЛИ- Вие имате нужда от млади хора, от свежи идеи и необременени мозъци!

Оставете отец Димитър на мира!

Нека всеки да има задължения, но да не искаме цялата отговорност да пада само върху един!
Не знам как е с вас, но на мен ми е ужасно скучно в църквата. Не могат ли да направят една реформа и да говорят на български език? Аз нищо не им разбирам.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от krimon »

предполагам, че като почнеш да разбираш езика, вярата ще ти стане по-голяма :rock:

Явно отец Димитър трябва да почне службите на френски или английски език, за да са по-малко скучни за миряните |-)

Между другото реформата с българския език в църквата е направена още по времето на Св. Климент Охридски.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от myhata II »

И защо искат да гонят отеца ?
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от balbi »

АМИН!!! :D :D :D
Аватар
arriver_ca
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Ное 26, 2005 11:58 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от arriver_ca »

"Този от вас, който е безгрешен нека хвърли първият камък." (Йоан 8:7)

Да носиш огъня на Вярата и да оцеляваш в една система подчинена на добавената стойност и където правилото „интереса клати феса“ е в основата на отношенията между институциите и човеците (или поне 99 % от тях), е смело и не всекиму лесно постижимо предизвикателство. Тези, които успяват да го направят, бихте ли обвинили по-слабите вером и духом, че не са силни като вас, не е ли заложено в религията ни да си помагаме?

Българската Православна Църква в Монреал е сравнително млада, няма традиции и тъй като опита на другите подобни извън България е труден за прилагане в монреалски условия, тя бавно и лъкатушно търси своя път към сърцата на българите установили се тук. Отеца на тази църква е един от нас, да той отговаря на същите изисквания, за да имигрира и е подвластен като физическо лице на същите правила и закони, които нека да си признаем, често са трудни за преглъщане. Но той, отеца има двояка мисия тук, в Монреал: не само да оцелее и да се реализира като човек и да осигури прехраната на семейството си, а и да поддържа чуждия, т.е. нашия огън на вярата, да го разпалва,когато почне едва да мъждука и да го запали котато съвсем сме се обезверили... Ами ако отеца има нужда, като човек от същата подкрепа и поддръжка каквато и ние? Ако той като човек има същите проблеми, с които и ние не можем лесно да се справим и в обезверението си правим жестоки, груби грешки. Всички сме намерали в църквата добра дума и утеха от духовното лице... Защо да не можем да върнем доброто, от което сме се ползвали на физическото лице, на човека, който затваряйки вратите на църквата зад гърба си, става едн от нас – дърво без корен с надежда плодовете на неговия труд да облагородят наследниците му?

Първата ми среща с отеца беше по телефона, обадих му се, за да поискам среща (след няколко години в Канада се научаваш да искаш аудиенция за всичко)за да чете на 40-дневния ми син. Каза ми : „Нямаш нужда от среща, ела в неделя, след литургия, ще му почетем на детето.“ На въпроса колко ще ми струва отвърна:“нищо, ако искаш, може да направиш дарение, колкото ти сърце дава – на Църквата..!“ Отидох, притеснена и треперлива с виновното съзнание, че досега не съм стъпвала в храма... Отеца съвсем топло, по човешки ме посрещна и докато четеше чувство на благодарност и спокойна увереност облада душата ми, заради това,че има кой да пренесе традицията ни в Монреал...

В последствие, впечатлението ми за работата на отеца като духовник доста се промени. Дразнеше ме непрекъснатото му напомняне след литургия за подпомагане покупката на храма и наивните му обяснения относно процедурата на транзакцията и подробностите по преговорите. Смятах и продължавам да го правя,че неговата роля като духовник и пример за нас миряните е много повече от средствата, които ще се съберат СЛЕД едно такова призоваване или покана да се почерпим или да празнуваме в сутерена на сградата. Негодувах, дразнех се, но никога не му го казах, споделях го само с някои от членовете на настоятелството, в което се бях записала доброволно.

Да, стига с отклоненията въпроса е в това: кой може с чиста съвест да осъди ближния си. Кой е достатъчно наивен, та да мисли, че той НИКОГА не е грешил и НИКОГА няма ДА СГРЕШИ. Защото, нека сме наясно, Отец Димитър, като духовно лице отговаря според каноните на Българската Православна Църква пред своя йерархически по-високо поставен Митрополит на БПЦ за северна Америка. Ако ние, като миряни искаме отговорност, можем да се обърнем само към човека Димитър Шумов.

Искрено се надявам, че настоящото настоятелство на БПЦ в Монреал няма да си позволи да взема каквито и да било решения за отраняването или заместването на Отец Димитър БЕЗ дискусии, обсъждане и гласуване на общо събрание. Нека бъдат изложени фактите, нека хората, които участваха активно при закупуването на сградата не бадат пренебрегнати и нека ТЕ заявят
волята си да простят греха или да обърнат гръб на събрат в нужда! Нека помислим, кого всъщност искаме да изгоним от храма : Димитър Шумов или самите себе си?

Скоро е Прошка – много дълбок и с висока енергийна стойност Християнски празник. Нека докажем, че разбирайки и носейки християнските добродетели можем да дадем ДНЕС истински смисъл и плътност на съдържанието на този светъл ден.

„Лесно е да се намират чуждите грешки, казваше един от вуйчовците ми поучително - не греши само онзи, който не прави нищо!“

Аз се нуждая от някой като Христос, Който накара Фарисеите да се замислят за своята жестокост, казвайки: "Този от вас, който е безгрешен нека хвърли първият камък." (Йоан 8:7)
След това той каза на жената уловена в прелюбодейство: "Нито аз те обвинявам. Иди си и не съгрешавай повече." (Йоан 8:11)
Нито аз те обвинявам. Великата вест на християнската религия е милост – опрощението на грехове.
П.П. Пиша тези редове и не излиза от главата ми причата за блудния син. Проверявам в календара и се оказва, че това е днес... Чудя се да си замълча ли или да споделя необходимостта от въплъщение на преданията в СЕГА ДНЕС в този момент...
BIENVENU
ozzy
Мнения: 109
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 5:07 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от ozzy »

....ТА

Ето хотата които трябва да отговорят на въпросите: - настоятелство в състав:

Гергана Гатина
Юлияна Петрова
Димитър Димитров
Емил Трънкаров
Кунка Вълкова
Моника Валева
Росица Лефтерова
Стефан Русимов и
Тома Белички


..моето питане ..КОЙ и КАК избира тез " НАСТОЯТЕЛИ "

..моето ПРЕДЛОЖЕНИЕ ,е да се СМЕНЯТ ..ТЕЗ така наречени " НАСТОЯТЕЛИ "

по пътя на логитата ,щом даден работник ...демек попа ,не се справя с задълженията си ,виновен е менижджърите ..демек настоятелите ,ама над тез така наречени настоятели ...няма никои ,защото сами се избират и преизбират като в един БРАЗИЛСКИ сериал ....

..и пак колкото и сме на 10 000 км от родината си ....пак сме си същите .....и какво ни промени КАНАДА ?????...промени ...социалното положение....за съжаление

АЗ съм за ОСТАВАНЕТО на свещеник Димитър в църквата
valia_manov
Мнения: 14
Регистриран на: Съб Дек 11, 2010 12:00 am

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от valia_manov »

Здравейте!
Днес присъствах в църквата и се уплаших.От къде е тази агресия у нас българите.Всичко ми напомни на митингите едно време ,нали от там избягахме.Или май ни липсват. Ами никой не остави тези хора (настоятелите) да се изкажат.Нищо не можах да разбера,но грубостта на българите към трима или четирима човека ме срази.Дори да са виновни за нещо,не разбрах, но ми стана странно,защо поп Димитър не стана и не усмири тълпата. Само един път стана да каже ,че това е църква,след като вече всички се бяха навикали. Уж се бием в гърдите че сме дошли в едно обшество на толерантност и уважение. Знам само ,че свестните хора са тихи и не крещят. Това си е мое мнение,извинете но отдавна не бях виждала такава злоба и ненавист.И като ме питаха ти от кои си си тръгнах.Не искам да съм нито на мястото на увикваните настоятели, нито крещяща в тълпата. Нито искамда ходя в такава църква.
Валерия Манов
gt_2006
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Мар 27, 2006 2:34 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от gt_2006 »

Има нещо неясно с тази "наложителна" смяна! Според каноните на БПЦ свещеникът е председател на църковното настоятелство,кой му е отнел това право? Има нещо сбъркано май с това настоятелство!!...
Чл. 141. (1) Председател на църковното настоятелство по право е енорийският свещеник. (2) При църква с повече от един енорийски свещеник председателят на църковното настоятелство се назначава със заповед от епархийския митрополит. (3) При отсъствие на председателя епархийският митрополит издава заповед за заместването му от свещеник, който завежда и енорията му.
http://bg-patriarshia.bg/index.php?file=statute.xml" ------ За вярата, надеждата и безхаберието
Разговор с отец Димитър, гр. Монреал... Кой е Димитър Шумов?
Роден е на 16 март 1966 г. в гр. Тополовград, в семейство на потомствени свещеници. .. Бащата, който е свещеник, се моли на Бог за живота на чедото си, обещавайки, че оживее ли, го дава да служи на Господ. Но невръстният юноша, завършвайки 8 клас, се записва в Техникум по лесничейство без да каже на родителите си. „Баща ми, като разбра, опъна ми ушите, събра ми торбата и ме заведе в Черепиш, и каза „Аз съм обещал пред Господ. Това е твоя път.” – спомня си отец Димитър днес. Завършва 5-годишно обучение там, а след казармата продължава в Духовната академия в София „Нравствено богословие” (Академията след промените през 1989-та става Богословски факултет към Софийския университет).

На 30 октомври 1991 г. Димитър Шумов е ръкоположен за дякон, а на 6 ноември – за свещеник. Първата му енория е с. Мрамор, Софийско. Когато през 1992 г. започва разкола в Българската Православна Църква (БПЦ), той е преместен в църквата „Св. Дух” в кв. Надежда, в София. През ’93-та отец Ангел Янъков го моли да му помага за построяването на църква в кв. Люлин, за което се премества да служи в кв. Модерно предградие до ’98-ма, когато завършва строителството на новия храм „Св. Климент Охридски”. Тогава обаче му се отваря възможност за работа в църквата „Покров Богородичен” (на Руски паметник). Там служи до идването си тук със семейството му през 2003 г.

Bulmont: - Как стана това?
Отец Димитър: - Идването ми тук ли? Странно. Никога не съм мислил да ходя в чужбина. В тая църква („Покров Богородичен”) се чувствах прекрасно, атмосферата беше много здрава. Една от най-посещаваните, от най-предпочитаните църкви в София. И изобщо не съм мислил за чужбина, най-малко пък за Канада, Монреал – далечни понятия.
Един ден, през 2000 г., се връщаме със семейството ми от море и аз отивам до кварталната бакалия, за да напазарувам, и бакалина ме пита „Абе, ти още ли си поп?”, „Защо”, питам аз на свой ред, а той „Така по къси гащи не приличаш”. (смее се) Човекът беше свикнал да ме вижда винаги с костюм след работа. „Един, - казва – търси свещеник за Монреал.”, „Ооо, това ми звучи далече. Не искам.” – отговорих му, но той настоя да чуя човека какво ще каже, да не бързам да отказвам. Човекът обаче си беше тръгнал за Канада преди аз да се върна от морето. По-късно обаче се чухме по телефона. Този човек е Николай Тошев, но той не е вече тук, мисля, че е в Мароко. По това време е бил председател на българското дружество в Монреал.. Bulmont: - Какво работи отецът през седмицата? Как издържа семейството си тук?
Отец Димитър: - Строителство. Работя сам и за себе си. Цялата седмица правя ремонти на къщи, а в неделя съм в църквата. Клиентите ми са българи. Хем работя, хем проповядвам. (усмихва се)

Bulmont: - Бъдещите Ви желания, мечти?
Отец Димитър: - Да имаме наше място, защото мисля, че имам сили да обединя хората, но трябва да бъда изцяло отдаден на църквата. Това най-много ме боли и ме наранява, че аз дадох обет пред Бог, преди да дойда тук, да свърша някаква работа, а не мога да си изпълня обета. И това много ме измъчва. http://www.bulmont.com/a_012_church.html"
english
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 28, 2010 9:05 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от english »

valia_manov написа:...Днес присъствах в църквата и се уплаших.От къде е тази агресия у нас българите....Валерия Манов

или си много млада или не си се срещала с Българи досега, затова си учудена :)

агресия, завист, алчност ... и други подобни качества си ги имаме в изобилие :rofl:
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от IFF »

krimon написа:предполагам, че като почнеш да разбираш езика, вярата ще ти стане по-голяма :rock:

Явно отец Димитър трябва да почне службите на френски или английски език, за да са по-малко скучни за миряните |-)

Между другото реформата с българския език в църквата е направена още по времето на Св. Климент Охридски.
Не знам, аз почти нищо не разбирам, може би е от начина на говорене, едно такова като църковно пеене, знаете за какво говоря.
vasil_penchev
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Фев 19, 2011 11:07 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от vasil_penchev »

english написа:
valia_manov написа:...Днес присъствах в църквата и се уплаших.От къде е тази агресия у нас българите....Валерия Манов

или си много млада или не си се срещала с Българи досега, затова си учудена :)

агресия, завист, алчност ... и други подобни качества си ги имаме в изобилие :rofl:

за мое огромно съжаление.................

това май е отличителна черта на БЪЛГАРИТЕ навсякъде по света.

Ако не се пре...м един друг няма да сме ние - затова и никога няма да успеем - няма единство и единомислие - всеки мисли как да направи мръсно на човека до него. ето тогава идва в помощ вярата и нейните добродетели. Долколкото разбирам Отец Димитър е читав човек и се стреми да учи на тези добродетели, затова съм твърдо против да се смени този човек, макар и да не съм в Монреал.

.....но "неведоми са пътищата Господни......."
може някой ден и аз да стана част от жителите на Монреал или околностите му?!
Ann
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Май 23, 2007 6:16 am
Местоположение: в безтегловност
Обратна връзка:

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от Ann »

IFF написа:
Ann написа:Дано да е добър денят Ви, мили хора,.... защото на мен лично ми се развали настроението от нещата, които прочетох по горе.
Кому са нужни тези "уволнения", "смени" и какво ли още не....защо шепата хора, направили толкова много, за да я има Българската църква в Монреал, не могат да седнат на една маса и да се разберат като възрастни и зрели хора?! Защо интересите Ви започнаха да се разминават? Защо се нахвърлят само върху отец Димитър, та да не би той да е отговорен за бройката присъстващи на литургиите? Защо не се замислят людете т.нар. "църковно настоятелство"- как да накарат хората (младите хора...) дошли да запалят по свещичка, да останат ОО-О-ОЩЕ МАЛКО..., а не да бързат да излязат и да се забият в някой МcDonald's...тъй като са с малки деца....вдигат шум и нарушават нужната тишина и покорство по време на литургия... Толкова ли е трудно и толкова ли средства са нужни, за да се спретне едно ДЕТСКО КЪТЧЕ в единия край на не малкото помещение в "су-сола"??? Само кажете??? Няма ли да ПООСТАНЕТЕ.... да си поиграят децата, докато Вие си поприказвате малко, с отдавна невиждан познат??? Вярвам, че много от нас, от вас (четящи) сте продали, подарили или изхвърлили доста от играчките на децата си....нали? Всеки би ги донесъл в НАШАТА ЦЪРКВА, където ще си играят НАШИТЕ ДЕЦА, нали?!

ЦЪРКОВНИ НАСТОЯТЕЛИ - ето Ви идея--> ДЕТСКИ КЪТ

ЦЪРКОВНИ НАСТОЯТЕЛИ- Вие имате нужда от млади хора, от свежи идеи и необременени мозъци!

Оставете отец Димитър на мира!

Нека всеки да има задължения, но да не искаме цялата отговорност да пада само върху един!
Не знам как е с вас, но на мен ми е ужасно скучно в църквата. Не могат ли да направят една реформа и да говорят на български език? Аз нищо не им разбирам.

IFF,ако не разбираш нищо в храма....лошо няма, не си учил/-а за поп... Навярно те влекът забавленията? Еее-е-ее те са на долният етаж. Обикновенно не е много весело, но ако имаш идея- предложи я и с помоща на всички може да стане нещо хубаво.


Хора-а-ааа, Българи, нека се вземем в ръце и направим нещо хубаво! Стига разпри и скандали!
Ако искаш да промениш света, започни първо от самия себе си!
Аватар
thesaint
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Юни 10, 2009 12:55 pm

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от thesaint »

vasil_penchev написа:
english написа:
valia_manov написа:...Днес присъствах в църквата и се уплаших.От къде е тази агресия у нас българите....Валерия Манов

или си много млада или не си се срещала с Българи досега, затова си учудена :)

агресия, завист, алчност ... и други подобни качества си ги имаме в изобилие :rofl:

за мое огромно съжаление.................

това май е отличителна черта на БЪЛГАРИТЕ навсякъде по света.

Ако не се пре...м един друг няма да сме ние - затова и никога няма да успеем....!
Драги сънародници,
До кога ще се обиждаме, че сме гадни, лоши и тн. българите - НЕ, НЕ Е ТАКА!
Стига с тези изтрити фрази, как сами си подливаме вода и др., които се внушават от доста време.
Истината е, че делото е добро и пак да повторя приказката, че Господ помага, но в кошара не вкарва.
Да, когато има борба има и кръв за съжаление.
Проблема е, че няма толерантност, няма я християнската Вяра и Любов.
Вижда се сламката в окото на ближния, а никой преди това не изважда гредата от собственото си око.
Ние българите сме добри и изобщо хората. Имаме пример от св. Иван Рилски, който се е застъпвал пред Господ за нас, както го наричат застъпник, закрилник на българите.
Вие как мислите той ли е прав или тези, които говорят против българите?
Ако е така(българите са лоши), значи те са по-големи светци от него, ако ли не спрете веднъж за винаги с тези нападки.
Всичко това, го пиша първо да имаме малко по-голямо самочувствие като общност, защото то ще ни помогне да се обединим и второ чрез обединението да запазим съкровището оставено ни от Господ - Вярата и Църквата.
Аз съм за оставането на свещеник Димитър и ще се боря за това, защото вярвам, че така е правилно.
Нека се обединим за доброто дело, доведете повече българи, които наистина вярват и искат да подкрепят това начинание на 27.02.2011 г. от 13:00ч.
Не се чуха никакви конкретни и ясни обвинения срещу свещеника и искам да попитам : До кога някакви си писани правила/закончета/уставчета от човека, ще бъдат над това, което Господ ни е дал?
Не може да направим това, защото така пише в устава, не може иначе, защото няма да е легитимно според устава......... а се виждаше, че всички хора се бяха събрали и защитавах свещеника и искаха той да остане.
Хубавото от всичко това, е че се сплотихме, но остава и да се преборим. Борбата е различна като вид, форма и действие, но тя съществува и до ден днешен, защото доброто е различно от лошото и който е безучастен или не иска да участва, той не е нито към едното нито към другото.
А Вие къде сте?
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от bgmontreal »

Последната ми дума е: да няма никакво събрание, а настоятелството да обяви официално разглеждането на въпроса за след Великден.
Престъпиха последната дума на владиката! Насрочиха се събрание за 27.февруари в 10ч. - вместо литургията (за какво ли ни е литургия, а?). НА МАЛКА ЗАДУШНИЦА :o
Поне успяхме да отложим събранието за след литургията.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
ozzy
Мнения: 109
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 5:07 am
Местоположение: Montreal

Re: „Наложителната” смяна на свещеник Димитър

Мнение от ozzy »

.....питането ми е ,КОЙ и КАК избира тез " НАСТОЯТЕЛИ " и те ли са така наречената БГ общност в Монтреал ?

...примерно ,аз не съм съгласен с трима от тях...дойдоха в КАНАДА и хоп почнаха да разбират от църковни дела
Заключено