Шест години вече в Кебек, Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Най накрая се появи някой който да изпрати недоволните в Бьлгария. Все пак се изписаха 4 страници преди появата му. Мисля че този факт трябва да се запише по форумните архиви.

Дяконе, Канада е дьржавата на демократичният дебат, което има като основна идея да се подобрят дадени ситуации. Ние тук надали ще променим нещо, но факт е че в момента има сериозен социален дебат относно здравната система тук. Обеден сьм, че нещата ще се подобрят за в бьдеще, защото Канада за това е Канада, а не е Бьлгария.

Ти ако искаш да си пазиш Бьлгария като резервен вариант, ако случайно един ден си недоволен от един или друг спект на животьт тук, нямам нищо напротив. За мен този вариант е изключен, освен ако не е вьпрос на живот и смьрт.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Linko »

crusader написа:Дяконе, тя твоята стана "къде го чукаш, къде се пука" и "въпросът за краставицата".
Хората са недоволни от определени аспекти на живота в Канада / Кебек ти ги пращаш да си ходят в Бг.
Ами нестните, които са недоволни от същите тези аспекти къде ще пратиш ? На Марс ли ?
По отношение на местните, crusader, не може да се приложи характеристиката "пази. Боже, сляпо да прогледа". В това число включвам и тези с български произход, които са родени тук или са живели поне 20-на години в тази държава.
Дякона, според мен, е по-скоро ядосан от претенциите на вчера пристигналите и оставили цървулите зад вратата нашенци. Не казвам, че е прав в яда си. Всеки има право на мнение и на каквито си иска претенции спрямо когото си иска. Стига да ги предявява в законовите рамки и според етичните правила и норми. Та и той е в правото си да има претенции към сънародниците си с неоснователни и прекалено големи според него претенции. :)

А и някак си не ми се струва много възпитано някой, който вчера си прибрал в къщата си по негова молба, да започне да претендира за чистотата, подредбата, стопанисването и т.н. Без да е имал никакъв принос нито в построяването й, нито в мебелирането, нито в поддръжката.
Ама аз съм от по-старото поколение и моят морал на днешната младеж да му се струва смешен. Толкова по жалко за нея.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Linko написа:Като казах "каприз" нямах предвид твоят конкретен случай, Omega3. Твоето е личен избор на място за установяване. И този избор си е имал своите основания и приоритети при избора. Сред тях е ясно, че не е бил наличието и броят на лечебни заведения в района.
Но не е нормално сега да изкарваш на преден план проблем, който не е бил предвиден при установяването или е преценен като маловажен. И още повече да обобщаваш и даваш оценка на цялата здравна система в Квебек на база на частният ти случай.
Така е. Като избрах кьде да живея се заинтересувах за магазини, училища, да е кю де сак и да е близко до магистрала, но нито един пьт не се запитах как седят нещата с достьпа на местно ниво на медицинските услуги. И сега да трябва да избера, пак тук бих избрал.
Може би така се получи, че направих от това голям проблем, но истината е че репортажите по телевизията ме подтикнаха в тази посока. Да чукна на дьрво, от осем месежа не ми се е налагало да ходя до клиника. Явно ситуацията е различна в различните области, нещо което ме радва по скоро.
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от crusader »

Линко, трудно ми е да съглася с тезата ти, че имигрантите нямат право на претенции относно това, какво получават като услуги и качество срещу платените от тях данъци. Вярно е , че те нямат голям принос в изграждането на тази система, но нямат и принос към натрупаните дългове, които също плащат.
Самата същност на системата е такава, че всеки влязъл в нея поема всички пасиви и активи и има абсолютно същите права и задължения като по-старите членове. В този смисъл няма разлика между недоволен местен и имигрант. А недоволни местни от различни аспекти като здравеопазване, разхищение и кражба на обществени средства и прочие съм виждал доста. Не знам само как биха реагирали ако някой им предложи като алтернатива да се преселят в друга държава / провинция.

Ами представи си, че всички се въздържат да изразяват недоволство въпреки, че ме им харесват определени неща, как тогава може да се очаква каквото и да било подобрение ?
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Linko »

Недоволни винаги ще има, независимо за каква система за услуги на населението говорим. Ако ще да е дори за осигуряване безплатна върховна наслада. Просто такава си е човеяката природа - ненаситна, винаги незадоволена и особено взискателна към другите.
Всичко това може би помага за развитието и възхода на човешката цивилизация, но пречи на човешките взаимоотношения.
И недоволството винаги идва мигновено и е много по-силно от задоволството. В един единствен миг то (недоволството) може да разруши с години изграждано задоволство. :)
Та настоящата тема е полезна до толкова, до колкото някой може да почерпи опит и да си намали неприятните емоции свързани със системата на здравеопазването тук. Да си мислим, че ще постигнем единодушие по темата, независимо в какъв аспект, е наивно и абсурдно.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от crusader »

Това, че здравеопазването в Кебек има сериозни проблеми е признато макар и с половин уста и на най-високо провинциално ниво на управление. Няма как да не им вярваме, понеже на това ниво имат наистина обобщена картина на ситуацията, да не говорим, че хич не им изнася да си го признаят :o
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Линко, надявам се че запьтилите се насам, ще направят разликата между достьпьт до здравните услуги (това което ние дискутираме тук) и тяхното качество.

В едно от писанията давах пример на Пумпи за едно дете на което му отркиват тумор в мозька. Е, три часа след диагностиката е оперирано по време на 20 часа от един от най реномираните екипи в Канада. В момента няма почти никакви секели.

В Канада болните от рак имат един от най големи шансове да оцелеят в света.

Качеството на мединцинските услуги поне аз не сьм ги слагал под вьпрос и вярвам, че са едни от най добрите в света.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

crusader написа:Това, че здравеопазването в Кебек има сериозни проблеми е признато макар и с половин уста и на най-високо провинциално ниво на управление. Няма как да не им вярваме, понеже на това ниво имат наистина обобщена картина на ситуацията, да не говорим, че хич не им изнася да си го признаят :o
Ми те реват като побеснели по телевизора. Министьра Болдюк си го говори без да го крие. Даже и Жан Шаре го чух наскоро да казва, че проблемите в здравната система, най вече достьпьт до услугите е най големият чалендж за неговото правителство. Сьмнявам се, че правителството се е впечатлило само от моите лични преживявания. За да се дискутира на правителствено ниво значи проблема е дебел. Ти за защо мислиш, че от 2012 започваме да плащаме по 200$ на човек за здравната система?

Явно проблемьт ги надминава а и за похлупак само говорят за тия бейбибумьрс, които все повече остаряват и ще се добавят и те кьм настоящите проблеми.
Последно промяна от Omega3 на Съб Яну 08, 2011 11:12 pm, променено общо 1 път.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Linko »

crusader написа:Това, че здравеопазването в Кебек има сериозни проблеми е признато макар и с половин уста и на най-високо провинциално ниво на управление. Няма как да не им вярваме, понеже на това ниво имат наистина обобщена картина на ситуацията, да не говорим, че хич не им изнася да си го признаят :o
Проблеми в здравеопазването има и ще ги има винаги. Признания от политици на власт можем да чуем само ако са притиснати до стената от неоспорими факти, иначе говорят това което гали ухото на избирателя и лъжат та се късат.
Това са общоизвестни неща и по тях спор не може да има. Изключенията от тези "правила" са винаги аплодирани, но са били винаги случайни и спорадични.
Тук обаче говорим какво може да направи обикновеният човек - потребител на дадените услуги, за да си спести част от проблемите свързани със здравеопазването в конкретната провинция. Отделният човек генералните проблеми на здравеопазването на може да реши.
Може, като дойде време за гласуване, да направи своя избор според това - кой каква визия има за развитие на здравеопазването. И пак няма гаранция, че ще стане така, както е обещано.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Едно е нещо е сигурно, че тези които имат професии свьрзани сьс здравеопазването нямат да им липсват работните места. Хубаво е това да се знае от тези които се чудят какво да учат и каква кариера да предприемат.
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от crusader »

Linko написа: Проблеми в здравеопазването има и ще ги има винаги. Признания от политици на власт можем да чуем само ако са притиснати до стената от неоспорими факти, иначе говорят това което гали ухото на избирателя и лъжат та се късат.
Именно такъв е случаят. Признават си, че има сериозни проблеми в здравеопазването притиснати до стената от неопровержими факти. И точно поради това няма как да не им вярваме в този случай.
Не са имигранти да нямат право на недоволство ( според теб ) и не се базират на частни случаи а на обобщена картина.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Linko »

John Smith написа:Другото нещо, което ми прави впечатление и съм го споменавал преди е, че Монреал е като град в застой. Какъвто му беше вида преди години, такъв е и сега. С изключение на влезлите няколко търговски вериги, които преди ги нямаше (и продължава да няма голяма част популярни по Америка такива), почти нищо ново няма. Няма много нови сгради наоколо, няма много нови или реновирани молове, пътищата се разпадат, значително по-мръсно е от преди. За същия период от време Торонто се промени неузнаваемо с бум на строителството и изграждането на инфраструктура. Който е минавал по Gardiner Expressway преди години, сега няма да познае вида на града. Същото се отнася и за сателитните градове на GTA, особено Мисасага. При това и бизнес районите нарастнаха, особено северно от 407 и западно от 403. Като отида до Монреал, все едно се връщам едно 10-ина години назад във времето.
Moже и в застой да е градът, но в моя "микрорайон" (40-ката и Папино) нещата са по-различни. За тези 3,5 г. откакто сме тук, в един район от 1 кв.км се построиха 6 жил.блока на по 7 етажа (половината ги заварихме в строеж), един Метро-Мазда, един ТAZ (Roulodôme et Skatepark) и още един 5-етажен жилищен блок с дъговидна форма.
Ето ги:
Изображение
Изображение
Изображение

А последният блок дори изобщо го няма на Google Maps. Той изникна ето на това място:
Изображение

Не бих могъл да кажа, че всичко това означава застой в областта на строителството. Даже напротив, твърде много е за моите предпочитания и вкус.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от John Smith »

Аз тези промени въобще не ги броя, това са тук и там по нещо дребно, което се губи на фона на един многомилионен град. За такива промени говорех:

1999
Изображение

2010
Изображение

В този период North York по Yonge над 401 и Mississauga около 10/403 направо смениха цялостния облик. Нищо общо с това, което е било. Цели безнес райони, като в Woodbridge към края на 427 около 7 или Burlington по 403 около Burloak, въобще не съществуваха. За жилищни райони с къщи, молове, училища и т.н. въобще дума не става, застроиха се десетки квадратни километри в северната част на Oakville, Milton вече си е добре обособен град, западна и сверена Mississauga, западен и северен Brampton, Richmond Hill и Markham, Vaugnah над 7, Ajax и Pickering над 401 и т.н.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Linko »

Радвам се, че не съм там и никога не бих отишъл.
Прекалено застроено е според моите виждания.
Но иначе разбрах разликата. Темповете и величината на промените са несравними в двата града.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Скоро минах в центьра на Монтреал и се вьртях като гламав, то затворени улици, то ми ти строежи. Става вьпрос около Плас дез Ар. Явно се строи нещо , но какво ли точно не знам. Имало и една болница ,ШУМ, коята е в план да бьде построена някьде през 2019. Междудругото, болницата по пьрвоначален план би трябвало да е била готова през 2008, втори план за 2014, а сега за последно 2019 на почти двойна цена от пьрвоначалната в плана от 1999.

На мен ми се струва, че Монреал е по уютен и човешки град сравнен с Торонто.


Не бих се учудил ако небостьргачите в Торонто се удвоят, ако тука в Кебек пак започнат да си играят на референдуми. Колегите ми разправят, че през 1995, малко преди вторият рефердум, две трети от фирмата в която работя е била изнесена в Торонто, Китчьньр и Уиндзор.
Публикувай отговор