Шест години вече в Кебек, Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pumpy »

crusader написа:
pumpy написа:Личен лекар се намира за 30 дни без препоръки;
Сподели ако обичаш как става това. Трябва да си взема 30 дена отпуска ли, има ли някакъв план график за всеки един от тези 30 дни :)
С удоволствие:

1. Желателно е да говориш и разбираш френски и/или английски, по възможност и двата;
2. Обаждаш се в кварталното си CLSC, koeto днес се казва по различен начин, но телефона е същия;
3. Обясняваш за какво се обажаш и че искаш списъка с телефоните на лекарите, които приемат пациенти;
4. Обаждаш се на тези лекари и си записваш час за преглед - обикновенно след около 2-3 месеца;
5. Отиваш на този преглед и хоп, готово - имаш си лекар.
6. Веднъж годишно ходиш на преглед, за да си го "коткаш", ако и нищо да ти няма, и той да те пази като пациент;

Аз имах възможност да отида при втория и третия от списъка ми (дълъг около страница), но секретарката на втория ми се видя груба, затова избрах третия. На първия даже не си направих труда да оставя съобщение, защото никой не вдигна.

Сега ако искаш да си намериш лекар само когато си болен и то да стане от днес за вчера, да те облужи на български и да те приеме ВЕДНАГА, това няма да стане. И за това последното не е виновна системата....

Вероятно е огромно уважение към човешкия живот пациентите да висят с часове......
Да си го кажем направо , че не е уважение към човешкия живот а е страх от поемане на отговорност, която понякога дори струва човешки живот
Колкото и невероятно да ти звучи е точно така. Тези, които не са спешни, ерго мястото им не е там ще чакат колкото трябва за да се лекуват спешните....По никой стандарт висока температура и кашлица не са "спешно" състояние.
Категориите могат да се опишат така (не държа на изчерпателност, просто споделям):
Emergency - например: запушени дихателни пътища, липсващ крайник, състояние директно застрашаващо живота на пациента;
Urgency - нещо, което отложено повече от няколко дни до 2-3 седмици, би застрашило живота на пациента;
Disease control - лечение на заболяването, след като горните две състояния се преодолени;
Maintenance - последващ етап с оглед превенция на ново изостряне на състоянието;

Всичко свързано с темпретатура, кашлица, разстройство, болки в ставите, дихателни проблеми (извън спешното състояние) могат да се видят от домашния лекар или кварталната walk-in-clinic на другия ден или в понеделник сутрин.

Ти колко често си ходил в ER в състояние на "emergency". Koлко често си видял хора в това състояние да чакат с часове пак там ? Ти колко често поемаш отговорност за човешки живот, за да можеш да се изкажеш компетентно, кое е страх и кое не ?
Това последното е реален въпрос, към нереален субект от форум и очаквам отговор за да продължа да дискутирам....
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от crusader »

pumpy написа: Ти колко често си ходил в ER в състояние на "emergency".
Не сем ходил слава Богу. То и на луната не съм ходил ама знам доста за нея.

pumpy написа: Koлко често си видял хора в това състояние да чакат с часове пак там ?
Не много често защото самият аз не съм ходил често.
За сметка на това гледам и слушам новини и на двата езика :lol: Там информацията е обобщена и не ми е нужно да съм бил очевидец на събитието за да знам за него.
pumpy написа: Ти колко често поемаш отговорност за човешки живот, за да можеш да се изкажеш компетентно, кое е страх и кое не ?
Не е и нужно аз самият да съм поемал отговорност за да знам от досега си с хора, които би следвало да го поемат. Знам го и от приятели, познати, средства за масово осведомяване.
pumpy написа: Това последното е реален въпрос, към нереален субект от форум и очаквам отговор за да продължа да дискутирам....
Ха, сега и нереален съм бил. Колко пъти си ме виждал та знаеш че съм нереален :lol:
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от yahoo »

pumpy, не сме тръгнали да ревем срещу данъците и не очакваме нищо да е безплатно. Когато плащаш 5% данъци едва ли и ще очакваш нещата да са организирани безупречно, защото обикновено получаваш качеството за което плащаш. Обаче когато ти си вършиш перфектно работата и в един момент си бил възнаграден за това с доход който е таксуван с над 50% данък е нормално да изискваш по-добре да бъдат харчени удържаните пари. И това не е негативизъм, а по-голяма взискателност към получаваното качество когато за него започнеш да плащаш повече. Иначе никой нямаше да ходи в скъпи ресторанти, ако ще очаква и ще се примирява с евтино макдоналдско обслужване.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от ablood »

Тази тема се оплеска от съфорумници, преекспониращи бегли лични впечатлиния, че даже и дочуто от тук и там.

Да си призная и аз допринесох за това с изхвърлянето, че на запад някой едвам заработват за застраховката и наема. :angel:
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Пумпи, ако може да ме светнеш за една ситуация. Като ходя по спешност вьв кварталната клиника с детето, доктора му гледа гьрлото и ушите, слуша гьрдите. Ако е отит или вьзпаление на гьрлото, те пита дали детето има алергия кьм антибиотик. АКо е вирус, ти казва че ште мине от само себе си. Ок.

Ако стигне до извода, че наистина е отит или види инфекция, предписва антибиотик и ти казва, че ако температурата на детето не спадне до три дена, да ходим пак до спешното. При този пьрвичен лекарски акт, изобшто не се правят изледвания за алергии или други болести които биха могли да провокират температурата.

Били ме светнал коя е причината този пьрвичен лекарски акт да не може да бьде извьршен от квалифицирана медицинска сестра или аптекар, което между другото оттдавна е практита на много други места, включително и Канада?
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от John Smith »

Ти как очакваш да протече прегледа? Лекарят вади джобния скенер и кръвна лаборатория и прави пълни изследвания? Като вижда налепи по гърлото или зачервено ухо без други странични симптоми, за него е ясно каква е причината. Особено, ако преди вас са минали n-броя деца със същите симптоми, какъвто често е случая. Затова ти дава антибиотик и ти казва какво да правиш след 3 дни, ако няма подобрение на състоянието. Аз не виждам нищо странно или ненормално. Защо аптекар или сестра не може да направи същото не знам, но предполагам причината е същата, поради която шофьор на такси няма право да кара самолет.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Linko написа:Искам само да напомня на участниците в дискусията, че целта не е да убедим опонента колко е тъп, сляп, че е болен мозък и т.н. само защото не вижда нещата по същият начин като нас.


На мен лично нито дупките по пътищата, нито здравеопазването, нито просяците и миячите на стъкла по кръстовищата, нито архитектурата на града, данъците и т.н. ми пречат да се чувствам добре. Но виж когато жена ми е намръщена и сърдита и ме отминава като пътен знак в къщи, то целият свят ми изглежда черен и нищо не може да ме накара да се почувствам добре. :)
Та всеки луд с номера си. ;)
Линко, пьрвата фраза ти е описване на типично балкански синдром.

И на мен най зле ми влияе на настроението когато жената се намрьшти. И аз се чувствам добре сьс се дупките и т.н., но просто реших да си споделя впечатленията (негативните де) до сегашното ми пребиваване тук.

Положителните ми впечатления сьм ги изказвал често, но до сега не сьм ги структурирал в една тема. Може това да е темата за седмата ми годишнина.

Да сме живи и здрави до тогава.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

John Smith написа:Ти как очакваш да протече прегледа? Лекарят вади джобния скенер и кръвна лаборатория и прави пълни изследвания? Като вижда налепи по гърлото или зачервено ухо без други странични симптоми, за него е ясно каква е причината. Особено, ако преди вас са минали n-броя деца със същите симптоми, какъвто често е случая. Затова ти дава антибиотик и ти казва какво да правиш след 3 дни, ако няма подобрение на състоянието. Аз не виждам нищо странно или ненормално. Защо аптекар или сестра не може да направи същото не знам, но предполагам причината е същата, поради която шофьор на такси няма право да кара самолет.

И аз не виждам нищо странно и ненормално. АКо на частните компании самолетите започчнат да им висят по летищтата поради липса на пилоти, нямат да чакат десет години без да подобрят ситуацията. Аз малко след като дойдох в Кебек, разбрах, че либералното правителство спечелило изборите с основното обещание да подобрят здравната система. В момента е 2011 е според правителството нещата са се подобрили доста, но не е това мнението на журналисти и населението като цяло.


Според мен, този пьрвичен лекарски преглед не се прави от квалифицирани мединицинки сестри или аптекари тука в Кебек, само заради корпоративната политина на Ординьт на докторите. Което е много жалко имайки предвид сьстоянието в спешните отделения.

В Онтарио има десетки лекари имигранти които са взели всичките изпити, но нямат достьп до стаж или резиденца и нямат как да практикуват. Само 200 места на година им били отпускани срешту 1200 за местните. Казват че Корпорацията на лекарите лобирали с много пари за да не се увеличат местата предназначени за лекарите имигранти резиденти. Дали е така, не знам. Друга причина не виждам. Странно. Имали голяма нужда от лекари (това е официалната версия), но пьк не отпускат достатьчно места за да могат тези които са си приравнили успешно изпитите да практитуват. Наистина имат най малкото странен подход за разрешаването на проблема.
Последно промяна от Omega3 на Съб Яну 08, 2011 5:00 pm, променено общо 2 пъти.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Linko »

yahoo написа:Обаче когато ти си вършиш перфектно работата...
Тази оценка си я даваш ти, товите колеги, началници или кой?
Я си представи сега, че те оценява някой, който е опрял до услугите ти ама хал-хабер понятие си няма за детайлите на твоята работа. Но на него също му вземат над 50% от заработеното във вид на данъци и също му е много криво от това.
Мислиш ли, че ще получиш същата оценка - "перфектно" за своята работа от този човек?

Помислете си само колко шарлатани печелят луди пари от наивници, само защото използват притеснението на хората и нагласата им да чуят каквото очакват и да им се покаже голяма загриженост и "адекватни" мерки.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от myhata II »

Ето сега Линко ,най пресен пример от Онтарио-Канада,
Българин работи яко като робче в една компания, на 40 години миналата седмица го съкратиха и оставиха една баба канадака на 60 г,а тя по цял ден лежи и чете кликарските сайтове и си тръгва винаги по рано от другите ,а кажи сега как ти се струва тая работа ,кой решава кой колко е кадърен и колко добре си върши работата ?
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Linko »

Mухич, сори майна, ама на твоите истории отдавна съм престанал да обръщам внимание.
Отде да знам дали сега не си пийваш уискито на верандата на къщата си на Флорида и да си измисляш всичко това.
А и няма как богаташ с голямо наследство от жена си, рентиер с бензиностанции и хотели в България, който само седи и се грее по цял дена на 5-те си маслени радиатора в къщи, да е пряк свидетел на това какво става с работниците в една или друга компания. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от myhata II »

+ Парно бе Линко,ама сега не разбрахме какво общо има начина ми на живот с този на съкратения българин,това значи ли че като имам аз еди какво си и ти трябва да го имаш или 3 ти и 5ти и мненията да са ни еднакви ? ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

myhata II написа:Ето сега Линко ,най пресен пример от Онтарио-Канада,
Българин работи яко като робче в една компания, на 40 години миналата седмица го съкратиха и оставиха една баба канадака на 60 г,а тя по цял ден лежи и чете кликарските сайтове и си тръгва винаги по рано от другите ,а кажи сега как ти се струва тая работа ,кой решава кой колко е кадърен и колко добре си върши работата ?
Муха, в Канада жените над 80 години ги квалифицират като баба. Тая работа с бьлгарина миришe на синдикат.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pumpy »

Omega3 написа:Пумпи, ако може да ме светнеш за една ситуация. Като ходя по спешност вьв кварталната клиника с детето, доктора му гледа гьрлото и ушите, слуша гьрдите. Ако е отит или вьзпаление на гьрлото, те пита дали детето има алергия кьм антибиотик. АКо е вирус, ти казва че ште мине от само себе си. Ок.

Били ме светнал коя е причината този пьрвичен лекарски акт да не може да бьде извьршен от квалифицирана медицинска сестра или аптекар, което между другото оттдавна е практита на много други места, включително и Канада?
Защото ако медицинската сестра е толкова квалифицирана, че да поставя диагнози и да лекува, то тя няма да учи 2 години, а четири, например иняма да има заем от 150к, а от 40, например и няма да е доволна да получава 35 долара на час, а ще иска 75, например....(всички цифри са примерни). Тогава сигурно за тази квалифицирана медицинска сестра ще се чака по същия начин, както за при лекаря.
Ако едно заболяване е дизгностицирано грешно и се лекува с грешен препарат, то последствията може да са много лоши. Пак прост пример от моята област:
Херпетичен гингивостоматит се лекува с антивирусни препарати и в никакъв случай със стероидни противовъзпалителни;
Херпетична афтоза се лекува с стероидни противовъзпоалителни.
Диагностициранеот на двете не е трудно за опитен зъболекар, но може да се сбърка при недоглеждане. Не ми се коментира последствието от прилагане на стероиди при вирус. Не се умира, но е рядко болезнено и неприятно за пациента. Трябва ли да давам още примери.

Няма 50% процента данъци, просто няма такава цифта. Който може да ми покаже с ЦИФРИ, конкретни цифри, че е изкарал през годината 100к и държавата му е взела обратно 50к под формата на данъци, местни училищни такси, ще го приема за вярно. До тогава ще вярвам, от собствен опит, че държавата дава не малко и накрая на годината сметката не е 50% по-малко от приходите ни. Трябва да направя и уточнениет, че в моето емейство сме двама родители с две деца. Не знам как е за сам човек, но все едно това не е мнозинството от домакинствата в Кебек.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от ablood »

Мдааааа. И в нашето четиричленно семейство, като включим щедрите детски данъците едва ли надвишават 10%.

Смешно е да се оплакваш от "данък имот"! В него ти влиза тръбопровод/канализация, вода на корем, училищни такси и други неща, които всички семейства, живеещи в къщи ползват доста усилено. Тъпо е да го броиш като данък!

Кофти става обаче, когато сам човек, с големи доходи живее в голям имот. Не получава детски, не ползва училище и много вода, семейните доходи се делят на /1 и така данъците скачат неимоверно.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Публикувай отговор