Шест години вече в Кебек, Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pumpy »

Личен лекар се намира за 30 дни без препоръки;
Аз дупките не помня да са ми правили впечатление;
Данъците са много относително нещо и моите никога не са били повече от 5-7% ;
Живял съм в КДН 2 години и половина, не са ме разбивали, нито съм се чуствал засташен от това;

Образованието е почти безплатно;
Здравеопазването също;
Детските са детски, което компенсира до голяма степен данъците и затова последните са символични (виж по-горе);
Човек практикува един разкошен език - френския;
Застраховката за кола е фракция от това, което струва на запад;
При определени ситуации си покрит здравно за години, когато живееш извън Кебек (това не се случва в Албърта, например);

Човек вижда това, което може и иска да види. Останалите виждат само негативното. Онзи ден бях при директора на програмата ми и след като си проведохе разговора, тя ми каза " Иво днес не ми се оплака от нищо, добре ли си ????"
А аз си мислех, че съм се променил много и почти не се оплаквам вече - представете си как изглежда от страни.....
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Rall »

Омега съгласен съм с теб, проблема обаче е, че навсякъде вече всичко се срива и отива на майната си. За съжаление се налага да избираме най - малко гадното място. Иначе незнам кво кара Пумпи сигурно hummer та не забелязва дупките. Относно прекрасния френски език в местно изпълнение мога само здраво да се изкикотя. Не казвам че това ми е проблем се ми е тая кой как говори просто е далеч от прекрасен. За работата на полицията еднакви боклуци с тия в БГ само дето тука рушветите ти ги взимат под формата на данъци. От отношението на кебекарите не мога да се оплача, никаква дори следа от неприязън или каквото и да било в работата и извън нея. Бе като цяло сродни души - ядене, пиене е тия три неща ги занимават. Само да не ти се наложи да ти свършат неква работа... ич ги нема горките. Предполагам че като додрапаш до една добре платена работа и влезеш в средната класа тогава най вече почва да се усеща как ти влиза, данъци, моргиджи, и т.н Аз засега съм много далеч от там и тия неща не ме притесняват, гледам да си правя кефа и толкоз. Чакам си паспорта па ще ида да видя и тоя прословут див запад Другата Канада дето викат тука некой. За сега само на екскурзийки съм бил покрай Торонто ама не съм очарован, кебек ми аресва повече. Еми ето го и моето мнение по въпроса.

П.П България е една прекрасна страна в която се надявам да не ми се наложи да живея повече никога. И наче ваканцийка може 2-3 седмици да заредим с шкембе и бира :D
Dead Eyes See No Future
Аватар
myhata II
Мнения: 15703
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от myhata II »

Не е хубаво да се говори така за родината си !!!
Ето в чест на вас ще постна това стихотворение .....


РОДНА СТРЯХА

Бяла, спретната къщурка,
две липи отпред.
Тука майчина милувка
сетих най-напред.

Тука, под липите стари
не веднъж играх;
тука с весели другари
скачах и се смях...

Къщичке на дните злати,
кът свиден и мил!
И за царските палати
не бих те сменил!





© Ран Босилек
=============================
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от KASTA7372 »

Отдавна сте напуснали България- забравили сте как е там.....................а там има промяна- още по-зле е...............!
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от ablood »

John Smith написа:...беднотията в Квебек, лошите пътища, тесните улици, просяците по центъра на Монреал, живота на социал като цел, рестриктивните условия за емигранти и т.н.
Това беше доста грозно. Доста улици наистина са грапави, но няма идеално щастие.
Затова пък няколкото скитника в Даунтаун са си направо крале в сравнение с ордите аутсайдери в други многомилионни градове.
А това, че социалът е бил самоцел на обкръжението ти е причина да смениш приятелите си, не провинцията.
Виждам, че търсиш оправдание за решението си, ама много се изхвърляш.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от hoyden »

Четох, четох, та реших и аз да се включа със скромните 2 години.
За данъците гледам много да не мисля, иначе само си развалям настроението. За пътищата - е, намира се и някоя добре асфалтирана улица ;) Още не са ни обирали ( слава Богу ), ама си имаме и застраховка, за всеки случай.
С всичко това, някак си се примирявам или просто си затварям очите. Обаче наскоро имах близки срещи с лекари. Или с голяма фантазия, мога да ги нарека лекари. Такова малоумие и безхаберие не очаквах в една "бяла" държава. Ужасена съм!
Първа среща с лекар мамолог, за обичаен годишен преглед. Поопипа ме човека и вика: "Аааа, имаш бучка, я ходи в съседната клиника за 3Д ехограф, да ми потвърдят диагнозата" После, аре чао...
Отидох в лъскавата клиника, платих си 300$, по случайност срещам една клиентка, която се оказа някаква шефка в клиниката, та ме приеха веднага. Иначе се чака и има ред...за след седмица.
Та новия доктор, като ме видя разревана в кабинета си, направи си прегледа обстойно....и накрая вика: Момиче, нищо ти няма, ама кажи на тоя дето ти сложи диагнозата, да си скъса дипломата.
Поука: Добре, че работя и имам иншурънс, който ми покри сметката в клиниката.

Втора среща с лекар. Този път за дъщеря ми. 7 годишна, в крепко здраве. Ама преди празниците, на вратлето и се появи едно розово петно и взе да се почесва. Като малка и аз го бях придобила - розов лишей. Нищо страшно или заразно, просто досадно. На всичкото отгоре и знам с какво се лекува, но тук не познавам местния заместител и затова отиваме на лекар.
УЖАС!!! Доктора извика 5-6 специализанта, които гледаха и мъдриха, снимаха с телефоните си...и така около 15 мин. Най-накрая, очевидно нищо не измислили, щото не измъдриха гъбично или е или вид екзема, изписаха лекарство с двойно действие. Гледах ги тия юнаци и се чудех да се смея ли, да плача ли.
Прибрахме се вкъщи, порових в интернет и намерих алтернативно лечение, което е елементарно. Лишея почти изчезна.
Поука: Помогни си сам, за да не ти помогне доктора.

Та такива ми ти работи из табарнашко.
Много здраве от мен!

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от becks »

Omega3 написа: ...
Аз в Квебек съм ходил само на екскурзия и ми харесва, но по тукашните вестници пише, че здравеопазването им е най-зле, сравнено с други провинции. Освен това ще става и по-зле, защото в Квебек има и паралелно частно здравеопазване
Аз в онтарио не знам човек, който да си е търсил семеен лекар и да не си е намерил рано или късно

А Монреал можеше да е най-хубавия град в Северна америка, ако не са били изгонили бизнеса преди 30 год.
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

Благодаря на включили те се. Ситуациите които изнесох в пьрвото ми писание имат на базата фактьт, че това се случва в една от дьржавите в Г7. За дьржави като Бьлгария или от третият свят това са нормални неща без реална надежда да се подобрят.

Положителните страни на Канада са много повече от негативните, но няма да ги дискутирам сега, защото темата по скоро я отвторих за да обсьдя някои неща които са фрапиращи и които се случват в развита страна.

Албуд : ситуацията в болниците и с лекарите е изродска. Денем сьм зает по десет часа около работата, а след това и семейни задьлжения. Имайки предвид феноменалната сума която ми излита от пейчека, аз се надявах че няма да трябва да се правя на акробат за да имам такьв. Направо ми се струва кращящо, че 2 милиона хора тук нямат личен лекар. А за да видиш специалист има два начина : или си тежко болен, или имаш десетки свободни часове за да се упорстваш по различните му болници.

Аблуд : в момента има десетки хора които висят вече от три дена по коридорите на болниците, кьдето между другото лампите светят но стоп, в очакване да ги приемат.

Пумпи, за доходи под 30 хиляди на година може и даньците да са 5%, но и това не е така, а е много повечее Явно не си много наясно сьс ситуацията. Аз говоря за среден семеен доход и за всичките такси които плащаш : даньци, такси за имот, за бензин, шофиорски книжки, тн. Като теглиш линията : 70% ми го дьрпа дьржавата.

Пумпи : в кебек лекарите са си направили яка корпоративна мафия. Само тяхните интереси си заштитават. А пациента кьде е? Защо не разрешат на аптекарите да могат да ти дадат антибиотик когато е очевидна че имаш отит или вьзпаление на гьрлото или някоя друг сезонна болест? Не пускат кокала. Казават,че можело рак да се крие за симптомите на отита и патекаря нямало да разбере. Ха, ха, като че ли лекарят в спешно отделение ште отркие ракьт. Бла, бла.

Муха : не сьм си отворил очите, а после с времето започнах да опознавам мястото кьдето живея, и което ми харесва много мецду другото. Признавам, че сьм бил наивник относно криминалната дейност на високо ниво и не сьм могьл да предполагам, че се крадат такива феномални дьржавни пари. В Монреал, сумите на договорите са паднали с 30%, но оште няма никой арестуван до сега. Яка лапачка е била с години наред.

Отдавна не живея в Кот де Неж. Не зависимо от това, аз очваквам от полицията да прави жестове, които те карат да смяташ, че там има някой който ште откликне когато са те ограбили. Полицията те питат са осигуровка или висат по разни улици за да дават глоби...
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Omega3 »

becks написа:
Omega3 написа: ...
Аз в Квебек съм ходил само на екскурзия и ми харесва, но по тукашните вестници пише, че здравеопазването им е най-зле, сравнено с други провинции. Освен това ще става и по-зле, защото в Квебек има и паралелно частно здравеопазване
Аз в онтарио не знам човек, който да си е търсил семеен лекар и да не си е намерил рано или късно

А Монреал можеше да е най-хубавия град в Северна америка, ако не са били изгонили бизнеса преди 30 год.
Ха, ха. Тука вчера здравният министьр заяви, че в Кебек достьпьт до специалист и чакането в спешнот отделения било най добро в Канада. Явно е притисньт вече в ьгьла и се чуди какви небивалици да измисли.

Аз сьм сьгласен да отворят частното и тези които могат да си платят да го направят, а не да корумпират системата за да имат бьрз достьп до специалист. Има клиника тук, които срешту 1000 долара годишен абонамен т ти дават достьп до лекари и специалисти. Tова е нелегално, но се прави много често и то открито. Цинизьм до дупка, заштото здравният министьра заявява, че такава ситуация е недопустима, но пьк се толерира от дьржавните органи.
Последно промяна от Omega3 на Съб Яну 08, 2011 12:14 pm, променено общо 1 път.
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от John Smith »

ablood написа:А това, че социалът е бил самоцел на обкръжението ти е причина да смениш приятелите си, не провинцията.
Не съм написал такова нещо и нямаше нужда да доукрасяваш нещата. В Монреал съм видял повече безделници от всяко друго място, на което съм ходил в Канада. Много подтискаща гледка. Бих казал, че преобладаващото количество са местни, а не емигранти. Системата позволява да се съществува без да се барва работа и доста използват. Ползвай Search на този форум да видиш и колко въпроси от българи за социалa в Квебек има, все пак. За какво мислиш са и питанията за работа на черно в раздела за обяви? Моето обкръжение в преобладаващата си част се изнесе от Квебек и всъщност сега пак ми е обкръжение. А като споменах рестриктивни условия за емигранти, имах предвид безумните изисквания за bilingual дори където явно не трябва, които са чиста форма на дискриминация, както и невъзможността да си запиша детето в английско училище, а трябва да учи за "Канадзо" на развален френски. Учителката в детската градина пък ми се правеше на луда и отказваше да говори на английски въобще. Аз й говорех на английски, а тя ми отговаряше на кебекарски. Не само тя, всъщност. Много местни ги тресе национализма яко или просто са недостатъчно образовани.

Другото нещо, което ми прави впечатление и съм го споменавал преди е, че Монреал е като град в застой. Какъвто му беше вида преди години, такъв е и сега. С изключение на влезлите няколко търговски вериги, които преди ги нямаше (и продължава да няма голяма част популярни по Америка такива), почти нищо ново няма. Няма много нови сгради наоколо, няма много нови или реновирани молове, пътищата се разпадат, значително по-мръсно е от преди. За същия период от време Торонто се промени неузнаваемо с бум на строителството и изграждането на инфраструктура. Който е минавал по Gardiner Expressway преди години, сега няма да познае вида на града. Същото се отнася и за сателитните градове на GTA, особено Мисасага. При това и бизнес районите нарастнаха, особено северно от 407 и западно от 403. Като отида до Монреал, все едно се връщам едно 10-ина години назад във времето.
Последно промяна от John Smith на Съб Яну 08, 2011 12:16 pm, променено общо 2 пъти.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от yahoo »

pumpy написа:Данъците са много относително нещо и моите никога не са били повече от 5-7% ;
pumpy, говорим за сумарните данъци и такси (включвайки ддс върху повечето стоки, такси собственост, училище и др.). Ако наистина това при теб е 5-7% сигурно счетоводителя ти е много печен и ще ми е нужен, ако не са укриване на данъци или живот на ръба на мизерията. Свят ми се завива от сметката за данъците - преди години брутният ни доход беше по-малък от сегашните данъци, а детските които споменаваш намаляват до минимум при такава ситуация.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pumpy »

Rall написа: Относно прекрасния френски език в местно изпълнение мога само здраво да се изкикотя.
Аз не мога и не искам да контролирам какво джвакат местните - аз говоря за езика, който аз говоря с удоволствие и мога да го правя само в Кебек в северна Америка.
pumpy, говорим за сумарните данъци и такси (включвайки ддс върху повечето стоки, такси собственост, училище и др.). Ако наистина това при теб е 5-7% сигурно счетоводителя ти е много печен и ще ми е нужен, ако не са укриване на данъци или живот на ръба на мизерията
.

А коя е тази страна без ДДС, без училищни и местни такси ???? Кажи ми, ако приема имигранти по точкова система веднага се премествам там и аз.
А сега се сещам - Бермуда. Там единствения данък е 2-3 % върху дохода, НО наема на 1 и 1/2 е 2000 долара на месец, сладолед КЕБОН, който е 2.50 в Монреал, в Хамилтън, Бермуда е 6-7 долара и т.н. Е благодаря за такова "безданъчно" място.
Дали живея на ръба на мизерията - не знам, това е доста индивидуално, а данъци не укривам, но просто смятам обективно ...
Пумпи, за доходи под 30 хиляди на година може и даньците да са 5%, но и това не е така, а е много повечее Явно не си много наясно сьс ситуацията. Аз говоря за среден семеен доход и за всичките такси които плащаш : даньци, такси за имот, за бензин, шофиорски книжки, тн. Като теглиш линията : 70% ми го дьрпа дьржавата.
Аз сигурно не съм наясно, но като си гледам приходите и това, което държавата ми взима и тегля чертата в края на година цифрата е 4.45% на 50к доход. Разбира се трябва да сме честни и да сметнем и това, което ни е дала като детски, ТВК и всякакви други програми. Или това е нормално и не се споменава ??? Когато дава си мълчим, но когато взима РЕВЕМ....

Може би в твоя списък може да сложим и парите, които плащаме за храна, почивка на Бахамите, за Ферарито, цигари, пиене и изобщо всичко друго, а ? Изобщо колко е гадно, че плащаме за каквото и да било, не ли ? Колко по-добре щеше да е само да взимаме и всичко да е безплатно, а те наглярите ни карат да си плащаме " бензина" - какво безочие....

Карането на кола е привилегия, а на ПРАВО и ако искаш да го правиш ще си плащаш застраховката, бензина и книжката. Никой не те кара на сила - има градски транспорт и даже федералет такс кредит ако го ползваш.
ДДС, такси училище и местни данъци и такси има навсякъде по света, защото навсякъде има инфраструктура и училище, които всички ние/вие ползваме. Аз даже не ползвам държавно училище и пак плащам, но това е нормално навсякъде, освен в България, от където всички идваме и където "данък" е мръсна дума. Е ако не беше и ние нямаше да сме тук, не ли ????
Пумпи : в кебек лекарите са си направили яка корпоративна мафия. Само тяхните интереси си заштитават. А пациента кьде е? Защо не разрешат на аптекарите да могат да ти дадат антибиотик когато е очевидна че имаш отит или вьзпаление на гьрлото или някоя друг сезонна болест? Не пускат кокала. Казават,че можело рак да се крие за симптомите на отита и патекаря нямало да разбере. Ха, ха, като че ли лекарят в спешно отделение ште отркие ракьт. Бла, бла.
Защото от алергия към антибиотик се УМИРА, например. Аз знам, че българина е пенкелер и всичко знае, но и знам, че от неправилно лекарство в неправилния момент се умира или настъпват тежки усложнения до живот.
Съвсен скоро в лекция ни показаха случан на изписан антибиотик и изваден зъб от зъболекар и въпреки това пациента получава енцефалит и доживотни увреждания в мозъка. Какво би станало ако беше взел само антибиотика, без екстракцията и инфекцията беше останала в устата да усложнява положението ? Някога замислял ли си се за това последствие от "един прост зъб". Да ти казвам ли колко по близо до същия този мозък е "един прост отит" от долен молар в устата ? Между другото обещетението от няколко милиона не компенсира умственото увреждане на пациетна единствено облагодетелства роднините му.....

Това е държава, в която хората уважават човешкия живот и не си позволяват да си играят с него, като позволяват на някой да дава нещо, без да е поставена диагноза и да направен план на лечение. По същата причина не можем да си оправяме сами ел. инсталацията вкъщи, за си ремонтираме колата на улицата, да правим изобщо много неща свободно и без контрол, когато тези неща застрашават нечии живот ако са направени некачествено.

Или е удобно да живеем на сигурно и уредено място, но ако може да си донесем "ориенталщината" само за нас си, защото така ни е по-удобно ?
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от crusader »

pumpy написа:
Това е държава, в която хората уважават човешкия живот и не си позволяват да си играят с него, като позволяват на някой да дава нещо, без да е поставена диагноза и да направен план на лечение.
Вероятно е огромно уважение към човешкия живот пациентите да висят с часове а някои и да умират чакайки в спешното отделение.
Да си го кажем направо , че не е уважение към човешкия живот а е страх от поемане на отговорност, която понякога дори струва човешки живот.
crusader
Мнения: 479
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 11:11 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от crusader »

pumpy написа:Личен лекар се намира за 30 дни без препоръки;
Сподели ако обичаш как става това. Трябва да си взема 30 дена отпуска ли, има ли някакъв план график за всеки един от тези 30 дни :)
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Linko »

Искам само да напомня на участниците в дискусията, че целта не е да убедим опонента колко е тъп, сляп, че е болен мозък и т.н. само защото не вижда нещата по същият начин като нас.
Преките обиди и дори само внушения в тази насока предизвикват неминуемо модераторска намеса, след което пък почват сръдни и обиди срещу модераторите защо изтрили това, а не онова и става една...дълга и широка. А темата съвсем естествено се заключва и хвърля в кофата.
Затова нека оставим хората да си кажат болката, без да се опитваме да ги убедим, че това не е болка а сърбеж, или пък просто гъдел и да ги обиждаме, ако не са съгласни с нас.

На мен лично нито дупките по пътищата, нито здравеопазването, нито просяците и миячите на стъкла по кръстовищата, нито архитектурата на града, данъците и т.н. ми пречат да се чувствам добре. Но виж когато жена ми е намръщена и сърдита и ме отминава като пътен знак в къщи, то целият свят ми изглежда черен и нищо не може да ме накара да се почувствам добре. :)
Та всеки луд с номера си. ;)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Публикувай отговор