Шест години вече в Кебек, Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pamelaa »

Днес съм на вълна чесане на езика , та ще отговоря
1 - Кебекарският е подобие не френски. Факт е обаче , че емигрантските деца научават перфекнто двата официални езика , което е бонус за мен.
2 За жилищата - чисто нова къща, газифицирана , с АЦ , дървени подове , 4 спални и 1 гараж на 30 км (45- 50 мин с автобус + метро, от врата до врата) от даунтаун струва 390К. КОлко струва еквивалентно жилище в Торонто. Има много негазифицирани райони, старите къщи наистина масово са на нафта+ ток. Има всичко. Междо другото нашият ток май е доста по- евтин от вашия -(ако примера за газифицирането е даден във връзка с цена на отоплението)
3. ЗА правото за обучение на англииски -ние предпочитаме френско училище за да научат и двата езика.
4. Пътната инфраструктура не ме засяга много много, защото не се ходи с кола на работа. Но стигане на работа в рамките на 45-1 час в час пик е приемливо . За Торонто чувам задръстванията са още по страшни.
5. Колите - всеки кара каквото има - не ме много вълнува колата на съседа. А за ходене на пазар и веекенди извън града не е нужно да сменям на всеки 3 г возилото.
6 Климата е кофти - няма спор.
7. Бизнеса се е изнесъл и продължава маи да се изнася- неоспорим за мен факт. Но за мен е важно моето семейство как е с доходите и работата
8. За магазинте не мога да кажа, не съм голям фен на пазаруването.
9.Факт ли е, че социалната помощ в Квебек + детските при нисък или никакъв доход плащат жилище и дори храна? -Да факт е и това е голям + , и хората не живеят по-зле от тези в блоковете на Канев в Мисисага. ЗАщо трчбва да работя на 2-3 места за да си осигуря базов живот - това не е повод за гордост.
10. Факт ли е, че имиграционната програма на Квебек се минава значително по-лесно и по-бързо от федералната? -това маи вече не е така. За мен е било + навремето защото за 2 г успяахме да дойдем и то само с базов англииски , а имам позанти чакаха по 4-5 г по федералната.

Много неща, които за теб за надостаъци , за мен са плюсове. Какот и обратното.
НИкои никъде не е вързан и докато му изнася и му е добре стои. Като му отеснеее или му се влоши положението търси начин да си реши проблемите, един от които е да се премести другаде.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от IRA »

Не знам как не ви омръзна тоя спор. Разбирам да спорите в работно време, за уплътнение на трудовия процес :rofl: , ама през почивните дни да си губите времето с глупости, е не го разбирам.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pamelaa »

Ми убиваме си времето , какво толкоз. Къщата спи. Малко да се поразтоварим :d: след тежкия ден.
Аватар
Дядо Йоцо
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 1:44 pm
Местоположение: Горе на черешата
Обратна връзка:

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от Дядо Йоцо »

Ми стягай си багажа да се прибираш там от където си дошъл.
Ако някой те е вързал и не можеш ... обади се на полицията ;)
Omega3 написа:Скоро ще станат вече шест години откакто сьм в Кебек и реших да си излея част от душата и да направя в сьщото време кеф на мухата и на нейните производни. Всьщност, всеки петьк като гледам каква голяма част от пейчека ми излита ме обхваща все по често едно сьстояние което граничи с гняв. Защо ли?

1. Все още нямаме личен лекар. Детето ми до сега се е срещало само ведньж с педиатьр. Вече сьм в многобройни списьци за личен лекар. До сега нищо. Независимо че живея в една от седемте най развити страни в светьт, всеки пьт като някой от нас е болен, трябва да ходим по спещни отделения.

2. Писна ми да си набивам колата в дупки всекидневно. Кьде отиват тия всички такси с които ни бичат все повече и повече? Най вече в Кебек де. По другите провинции в които сьм карал пьтищата са доста по добри. Тая мафия която краде от асфалта явно е на много високо ниво тук в Кебек.

3. Полицията. Преди 4 години като ни обраха апартамента в Кот де Неж, полицията дойде, тоест един полицай, чак след 30 часа след телефона на 911. Завьртя се 3 минути и ни каза да сме си сменили бравата. Преди две години, колата приятели я разбиха в Отава и им иткрадна Джипиес и телефон. Полицията даже и не дойде. Май е рай за крадците.

4. Федералното правителство вече води няколко анкети и е предявила обвинения срещу фирми които крият даньци. Кебекското правителство какво прави? Операцията чук нищо не вьрши за сега. Цял Кебек реве за публична анкета в строителният бизнес, но правителството упорства.

Не биха ми правили впечатление тези работи, но като си давам сметка че 70 % от парите които печелим ни ги взимат под формата на такси директни или индиректни имам правото да недоволствам така както вече виждам все повече и повече хора тук, най вече колеги, като повечето от тях са местни. Понякога като си говоря с тях виждам признаци на сериозно недоволство кьм дьржавният апарат и кьм безпощадните даньци коитосе покачват сьс всеки изминат ден.
Нещастните родни души няма обаче да възкръснат и да се порадват на чудесиите на свободата, на които ние, обръгнали вече, гледаме равнодушно сега и за които те не са сънували даже в най-дивните си блянове!. . .
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от miteto »

pamelaa написа:2 За жилищата - чисто нова къща, газифицирана , с АЦ , дървени подове , 4 спални и 1 гараж на 30 км (45- 50 мин с автобус + метро, от врата до врата) от даунтаун струва 390К. КОлко струва еквивалентно жилище в Торонто.
Зависи в кой район. В източните предградия (Pickering, Ajax, Oshawa) такава къща ново строителство ще струва примерно около 400-450 хиляди и ще бъде на около 35-45 км от пъпа на Торонто (Union Station) и пътуването ще е 50 минути общо - 20 минути с кола и после 25-30 минути с Go Train (това са влакчета които пътуват от предградията към даунтаун Торонто и са много бързи защото имат много малко спирки, а няма задръствания за тях плюс паркинга за колата ти е безплатен).
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pamelaa »

Къща в квартал без удобен транспорт , което налага да се ходи с кола до гарата и е на 35-45 км от пъпа на града може да струва и около 300К , че по малко ако е на 5 г, за 4 спални. Говорим за 4 спални на един етаж, а не в мазето.
В краина смета за всекие добре там кудето мове да живе добре. Няма какво да правим сравнения. За всеки влак си има пътници. Всеки жиовее там където му е добре. Идеяата ми беше, че каот съм минала океана уж за по- хубаво не ми е проблем да мина още 500-600Км,а защо не и повече ( а защо не и друга държава), ако ще е за добро. Странно ми е защо така подценявате Монтреал , след като тук човек може да има доста висок за Канада стандарт, с 8 часов работен ден и под 1 час комютер тайм.
Нека гледаме по "космополитно".
Последно промяна от pamelaa на Пон Яну 10, 2011 11:39 am, променено общо 5 пъти.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от miteto »

Дядо Йоцо написа:Ми стягай си багажа да се прибираш там от където си дошъл.
Що трябва да стяга багажа? Ако има проблем със здравеопазването и ние (гражданите) си мълчим или си викаме "Да, ама в Хаити найш колко е по-зле", тогава един ден ще стане това дето е днес в България - обществото си мълчи + политиците си правят каквото си искат = държавата е в киреча.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от miteto »

pamelaa написа:Къща в квартал без удобен транспорт , което налага да се ходи с кола до гарата и е на 35-45 км от пъпа на града може да струва и около 300К , че по малко ако е на 2-3 г, за 4 спални.
Какво имаш предвид удобен транспорт, да не би тази къща от твоя пример да има метро-станция на пешеходно разстояние? Естествено че и в Торонто има автобуси които да те закарат до "гарата" пък после дали се качваш на "влак" или на "метро" за да стигнеш до даунтаун не виждам каква е разликата? Казах с кола, защото повечето хора го правят с коли, през зимата дори и 5 минути да чакаш на спирката пак не е гот и при положение че паркинга на Go Train е безплатен повечето не виждат смисъл да хващат автобуса.
Както и да е, къщите в Торонто изглежда са по-скъпи от Монреал но исках да дам някакъв пример. По принцип почти няма място на света където недвижимите имоти да са по-евтини, а заплатите са по-високи от друг град в съшата държава. Пример в БГ - София сравнено с провинцията. Америка - Ню Йорк и Калифорния сравнено с Алабама. Сега, ако някой си намери висока заплата в Квебек и му харесва живота там, това е още по-добра комбинация. Но по принцип има и доста хора с високи заплати в БГ пък апартаментите са още по-евтини от Канада и въпреки това всички ние в този форум сме се изнесли оттам ;) Т.е. частния случай е различен от общото положение.
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pamelaa »

Под удобен трансоирт имам предвид автобус на 10-20 мин , с точно разписание минашващ на под 100 тина метра от къщата. Не се налага да търсиш място напаркинга и да вършиш през него до гарата. Просто слизаш от автобуса и си там. Както и да е. Хора живеят навсякъде- очевидно ще става :) Въпреки това, ако примерно в МОнтреал правиш 70К, а в Торонто ще правиш 80К за същата работа, е очевидно , че стандарта на живот ще е по нисък.
За мен неприятната страна на Монтреал е, че заради френския език тук се пълни с определени националности емигранти, които полека лека сменят облика на иначе хубави доскоро квартали. НО този проблем го оима и в Торонто с други групи националности :(
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от miteto »

Автобуса до Go Train извършва същото чудо - спира точно пред отоплената закрита чакалня на влака и няма нужда да търсиш паркинг. Паркинга е проблема на шофьора на автобуса. И ако живееш на 100 метра от спирката на този автобус става това същото удобство дето ти си го описала. Не знам дали всички автобусни линии минават на не повече от 100 м от всяка една къща в преградията в Торонто, но се съмнявам че в Монреалските преградия няма къщи които да са на повече от 100 м от спирката?
Ето ти една къща в нов район (с 4 спални не в мазето и с двоен гараж) http://www.realtor.ca/propertyDetails.a ... 1578877039" на 2 км от Go Train и от тази спирка до даунтаун Торонто влака пътува 35-40 минути. Сега, това е в друго преградие (Brampton) където 40% от живеещите са индийци (и оттам прякора Browntown), но това е отделен въпрос и не всеки се вълнува от този детайл :D
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pamelaa »

Oh, men za съжалание такива детайли ме вълнуват. Не се гордея с това ама ...
Ако ида да живея в Торонто може би северните градчета ще са ми по- интересни.
Последно промяна от pamelaa на Пон Яну 10, 2011 12:22 pm, променено общо 1 път.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от miteto »

pamelaa написа:Oh, men za съжалание такива детайли ме вълнуват. Не се гордея с това ама ...
Знам, всеки го вълнува, затова в предния пример дадох други преградия :D Ама не ни се рови повече в realtor пък и ти си права - ако разликата в заплатите е 10К а в къщите 100-150К тогава везните натежават към Монреал при равни други условия.
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от pamelaa »

Не може да се каже, че условията са равни, понеже е факт ,че в Торонто има повече работа.Тъй , че май все тази :)

Или какот казва поговорката - погледнал се Илиа , пак в тия.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от IRA »

В Торонто възможностите са повече при всички случаи, пък не и нужно да се мъчиш на два езика :)
Обаче ,ако човек смята тепърва да има деца, майчинството в Квебек е много по добре от остатъка на Канада, а и докато децата са ти малки също цената на детските градини не е за пренебрегване. Също така ,според мен, здравеопазването се подобри с появата на частните клиники, много по малко се чака а изследванията. На мен ми отне 4 месеца от първа среща с лекар за препоръка в walk in clinic, до операция, като за този период минах през среща с двама специалиста и 2 изследвания, всичко през частните им приеми . За другите провинции чувам,че за среща с хирург чакат по толкова,а за операция от този тип по още 6 месеца след като говориш с хирурга. Нямам личен лекар, имах,ама не я харесвах и се отписах. После имах още една,ама тя си смени клиниката и отиде някъде другаде, аз не съм си търсила друг, че ме мързи.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11751
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Шест години вече в Кебек, Канада

Мнение от optics »

Туй българина и в чужбина да иде, пак почва да се дърли на тема - у нашио град е по-убаво.
:-)

Ай стига с тия автобуси !
Няма ли някой велосипедист тука, да си дойдем на думата ?
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Публикувай отговор