Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
desiR
Мнения: 142
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 8:13 am
Местоположение: Montréal, QC
Обратна връзка:

Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от desiR »

Здравейте!
Изчетох темите във форума (както и в някои правителствени сайтове) за условия, предимства и недостатъци на различните форми за обучение по френски в Монреал. Те са малко по-стари и затова си позволявам да отворя нова тема. Причината да търся помощта ви е моето притеснение по няколко въпроса:
1. Кандидатствах по надлежния ред за т. нар КОФИ (Францизация) към МИК. Извикаха ме на изпит на 15 октомври. Не ми казаха кое ниво съм, но изпитващия ми обясни, че сесията започва от 2 ноември. Тъй като съпругът ми получи покана за францизация в този период, аз останах с впечатление, че и аз ще получа такава и то за ФРАНЦИЗАЦИЯ. Да, но това не се случи. Сега, през декември, получих покана за НОВ, ВТОРИ ИЗПИТ в център, който е Комисон Сколер. Чувствам се объркана, защото, въпросният Комисион е твърде далеч от нас, а отзивите за там не са блестящи. Не разбирам защо МИК ме праща в Комисион?! Не, че аз не искам, но ми се искаше да мина първоначално някое ниво в Кофи (искам просто да видя метода на преподаване и пр., защото чух много добри отзиви за нашия Сежеп). Пък и ако нещата опираха до избор на Комисион, аз бих си го избрала сама.
Как се определя КЪДЕ да учиш -в сайта на МИК видях, че по принцип францизацията се провежда в Университети, Сежепи, Комисион и други "Организации". Знам, че зависи от образованието донякъде... е, аз имам докторска степен и им обясних, че имам намерение да продължа с атестат тук. От какво друго зависи?
2. Другото ми притеснение е ако откажа поканата за Комисион, това лишава ли ме и от правото на Францизация в структурите на МИК?
3. И последно - имам ли право да моля за друго, различно от предложеното ми място за обучение и КЪМ КОГО ТРЯБВА ДА СЕ ОБЪРНА? Вероятно към МИК, но все пак ако някой е минал по този път, ще съм благодарна за по-конкретни насоки?
Съжалявам, ако изказването ми звучи объркано, може би поради липсата на някаква базова информация, но аз и затова си позволих да потърся помощ тук. Ще се радвам на всякакви идеи, защото трябва да реагирам бързо - изпитът ми за КС е сега на 15.12, което означава, че вероятно ме гласят за януарската сесия на комисионите...
27.05.2009 DSC Виена
17.06. Accusé
29.10. Покана за интервю по е-mail (по пощата-ЗАГУБЕНА!)
03.12. Интервю
16.12.DRP Букурещ
20.01.2010 Баркодове
19.02.Медицински 15.03 OK
13.05.Покана за визи
07.06. ВИЗИ
пухинка
Мнения: 255
Регистриран на: Сря Дек 19, 2007 3:52 pm
Местоположение: Montreal

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от пухинка »

Ако са ви изпратили да учите в CEA OUTREMONT на 500, bd Dollard
Outremont H2V 3G2 не се замисляйте, ние лично сме много доволни от това училище.
zigi
Мнения: 136
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 8:01 am
Местоположение: Montreal

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от zigi »

До колкото съм чувал, напоследък насочват все повече францизацията или както беше известна преди "КОФИ", към структурите на комисион сколерите и все по-малко към сежепите и унверситетите. Причините не знам, но е факт. Доста хора от пристигналите последната една година ходят на КОФИ към някоя структура на комисион сколер. Там доколкото знам и сесиите са повече и с различна продължителност от тези на сежепите и университетите и в този смисъл, може да се окаже, че е по-полезно :) Успех!
arogance
Мнения: 172
Регистриран на: Вто Яну 09, 2007 8:51 am
Местоположение: Варна - Монреал-Едмънтън

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от arogance »

Комисион сколера е по-добрия вариант(мое мение). Повтаря се материала повече, много се говори и се учи малко по-дълго от сежепите. При комисион сколер има 5-6 нива по два месеца - като се учи по 30 часа на седмица.
При сежепа са само 3 нива.
МИК плаща на новоимигрантите да учат 8 месеца. Това ни обясни господин Marco Gesto от МИК, когато бяхме на среща с него.
В сежепа пишат много домашни и се набляга повече на граматика.
Монреал - 08.2009
Едмънтън -09.2011
Vladislav
Мнения: 256
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:31 am
Местоположение: Montreal

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от Vladislav »

desiR написа: 2. Другото ми притеснение е ако откажа поканата за Комисион, това лишава ли ме и от правото на Францизация в структурите на МИК?
Не те лишава от правото на францизация в структурите на MICC! Дишай спокойно! До 5 години от датата на пристигането можеш да поискаш да учиш френски към MICC. След това пак може да получаваш средства но те ще бъдат от Emploi-Québec.
Човек е това, което мисли.
Bobsan
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2010 8:48 pm

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от Bobsan »

Аз съм чувал за хора с висше образование, кандидатствали да учат в Комисион Сколер и пренасочени към КОФИ с обяснението, че Комисион Сколерът не е за висшисти. Това в случай, че са на социал и имат работен агент. Той трябва да подпише документите за финансиране на курса по френски към Ком. Сколер. Ако работният агент откаже финансирането, човекът може да посещава курса по френски към Ком.сколер, но на свои разноски.
За момента добри отзиви съм чувал за Centre Yves Thériault, но нямам лични впечатления.
А КОФИ-то провеждат ли в момента ниво écrit и къде?
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от Ascao »

arogance написа:В сежепа пишат много домашни и се набляга повече на граматика.
Ами че то без граматика френски не можеш да говориш. А и моя опит показва, че тези дето са наблягали на граматиката и на домашните после това влияе на заплатата им директно или индиректно...
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
s.b.
Мнения: 136
Регистриран на: Пет Юни 16, 2006 9:12 pm
Местоположение: Montreal

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от s.b. »

пълен т*ш*к Ascao пълен .....Явно не си имал даване взимане много с работодатели легални тука в Канада, щото това за граматиката и домашните ама повярвай бога ми изобщо не е верно. За заплатата играят съвсем други фактори ама за това друг път. Не виждам защо трябва на всяка... меруд...
Аватар
коце
Мнения: 84
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 10:08 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от коце »

Не искам да давам съвети, но да споделя личен опит.
Когато агентът ме насочи към център, където не исках да уча просто и най-естествено реагирах, като се аргументирах че искам да уча заедно със жена си.
Не в една група с нея, но на същото място, за да пътуваме заедно.
Той отговори че щял да опита за същата сесия, но ако нямало място щяло да трябва да почакам. В края на краищата май излязох късметлия.
Въпреки това вече бях си намерил и дори се бях записал в един център за който не ми трябваше тяхното съдействие.
Предимството на програмата за Франсизация е, че докато учиш ти плащат, но ако си минал на социал вече е все едно.
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!
Аватар
angelheart
Мнения: 247
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:02 am
Местоположение: Montréal, Québec

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от angelheart »

Bobsan написа: А КОФИ-то провеждат ли в момента ниво écrit и къде?
От лятната сесия на учебната 2009-2010 насам MICC не предлагат целодневен français écrit. Такива курсове можеш да запишеш в Комисион сколер, в район по твой избор.
Най-големите разочарования в живота са победите. От тях няма полза.
Аватар
Дядо Йоцо
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 1:44 pm
Местоположение: Горе на черешата
Обратна връзка:

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от Дядо Йоцо »

s.b. написа:За заплатата играят съвсем други фактори ...
100% истина.
Нещастните родни души няма обаче да възкръснат и да се порадват на чудесиите на свободата, на които ние, обръгнали вече, гледаме равнодушно сега и за които те не са сънували даже в най-дивните си блянове!. . .
desiR
Мнения: 142
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 8:13 am
Местоположение: Montréal, QC
Обратна връзка:

Re: Францизация, комисион сколер и до къде са правата ни?

Мнение от desiR »

Здравейте, отново :handshake:
Най-напред искам да благодаря на всички, които се включиха в темата и по този начин ми помогнаха да се ориентирам и да взема своето решение, от което имам и резултат. Споделям фактите, които биха били от полза на някого в подобна ситуация :)
desiR написа: ...Не разбирам защо МИК ме праща в Комисион?!
В действителност, от първата половина на 2010 (както писа zigi) МИК има нова посока в политиката си за това КЪДЕ да учат новите имигранти и в по-голяма степен ги насочват към Комисион Сколер, но това също се води ФРАНЦИЗАЦИЯ с всичките й права и задължения. Тя се провежда в графика на традиционната францизация (КОФИ), а не в графика на КС. Интересна е също тенденцията, че в КС се изпращат предимно хора, които са с по-високи нива от първо.
desiR написа: 2. Другото ми притеснение е ако откажа поканата за Комисион, това лишава ли ме и от правото на Францизация в структурите на МИК?... Имам ли право да моля за друго, различно от предложеното ми място за обучение и КЪМ КОГО ТРЯБВА ДА СЕ ОБЪРНА?
По тази точка, ЛИЧНИЯТ ми опит показа следното:
Ако предложеното място/време, не ви удовлетворява, има няколко начина да упражните ПРАВОТО си на избор, (макар че от МИК или вашия агент в Емплоа Кебек могат да ви кажат, че НЯМАТЕ такова право, а те избират кой-къде...).
Аз разговарях най-напред с агент в Емплоа Кебек. Макар, че тя е традиционно вежлива ми каза, че всичко зависи от МИК и до тук...
Когато разговарях с МИК ПО ТЕЛЕФОНА!!!! също вежливо ми обясниха, че нямам право на избор и изобщо не ми дадоха инфо за друга алтернатива. НО! аз вместо да отида и да се регистрирам в посочения от тях КС отидох лично в МИК (!без предварително рандеву) и поисках такова на място. В този ден обаче не било възможно. Почти ме бяха отпратили, когато обясних, че "днес" е трябвало да се регистрирам и не съм го направила. Тогава служителя на Информация каза, че ще ми затворят досието и толкоз. След известни обяснения на мотивите ми (че аз не отказвам да уча, а просто МОЛЯ да бъде преразгледано предложеното ми място с няколко сериозни мотива), той ми даде бланка да изложа писмено всичко. Интересното е, че в бланката трябваше да попълня, че подавам възражението си все едно вече съм зачислена към въпросния КС, т.е. имаше графа "stationnement", в която вписах името на КСколера. И така след около месец молбата ми беше уважена и съм регистрирана в желаното от мен учебно заведение.
Та... в подобни ситуации, може да се подава възражение ВИНАГИ ПИСМЕНО (за ваша сигурност): или на място в МИК (не по телефона!) или СЛЕД КАТО ЗАПОЧНЕТЕ ДА УЧИТЕ в посоченото от тях място, в първата седмица може да се подава подобно писмено възражение за преместване.
Споделям подробно тези неща, защото МИК има склонност да изпраща хората в обучаващи заведения, в които трябва да се запълнят бройки, а не според познатите ни до момента фактори. Всеки обаче, има НЕПИСАНОТО право да промени това, без да губи "благословията" на МИК ;)
Успех!
27.05.2009 DSC Виена
17.06. Accusé
29.10. Покана за интервю по е-mail (по пощата-ЗАГУБЕНА!)
03.12. Интервю
16.12.DRP Букурещ
20.01.2010 Баркодове
19.02.Медицински 15.03 OK
13.05.Покана за визи
07.06. ВИЗИ
Публикувай отговор