Обучение за зъбен хигиенист?Мед. сестра?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Обучение за зъбен хигиенист?Мед. сестра?

Мнение от kapitan »

Искам да попитам някой учил ли е или дали мисли да учи подобна специалност, зъбен хигиенист в Монреал?
Също др. ми въпрос е за мед. сестра? И каква е разликата между infirmière и infirmière auxiliaire? Предполагам има такава в квалификациите , съответно в заплащането....?
Др., което ме притеснява е,че искат préalables от средното образование по химия,физика,математика,че тези предмети са изочавани. Да, но в Квебек, ни приравняват директно дипломата за висше образование. Как да докажа,че тези предмети са изочавани в средното училище? Къде е по-добре да се учи за мед. сестра примерно в колеж или в университет? Въобще как върви ученето, защото преди това съм учил икономическа специалност.
Ако има някой с опит в изучаването на тези мед. специалности,самото учене,програми и в кои учебни заведения в Монреал ще бъда благодарен да обменим информация!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Обучение за зъбен хигиенист?Мед. сестра?

Мнение от pumpy »

Аз мога да говоря за дентален хигиенист. Между другото кандидатствах и за сестра и ме приеха, но се отказах за съжаление.
Сега за хигиенист. Не мога да помогна особено за предварителните курсове като химия, физика и биология, но можеш да попиташ съответния колеж и те ще ти кажат дали ги имаш или не. Например Дхон Абот не приема никакви курсове постари от 5 години, независимо от продължителността и оценки им, така, че там какво си учил няма особено значение ако дипломата ти е по-стара от 5 години. Моя колеж, обратното ми призна всички необходими прерикуизитс и ме прие директно в денталната хигиена. Сега, важна подробност е че аз имах зъболекарска диплома от БГ, но в курса ми имаше 2 румънки, който няха инженерки от Румъния и пак учеха за хигиенисти - значи приемат.
Аз лично препоръчвам винаги колега в Лонгьой, защото съм завършил там и ми е харесало, а и защото програмата започва всеки семестър, което е хубаво ако не изкараш някой предмет, можеш да продължиш следвашия семестър и да си всимаш успоредно курса, който не си изкарал и курсовете от новия семестър. В Джон Абот, например, трябва да прекъснеш цяла година, докато дойде време за същия курс.
Ученето е лесно (не само за вече специалист), а за всеки, който има някаква представа от биология и който желае да не спори с преподавателите, а да учи и попива :)
Завършва се за 3 години - 6 семемстъра, държи се изпит по френски и по специалност и имаш диплома, валидна в Кебек без да държиш национален борд по хигиена. Заплащането е от 25-27 за начало до към 35 спокойно след някоя и друга година стаж и опит. Работата е удоволствие и лесна за вършене. Ако попаднеш и на разбран зъболекар е песен :)

Толкоз от мен, за сестрите да разкаже някой друг. Мога да отговарям на въпроси, когато имам скучни лекции :)

Иво
пухинка
Мнения: 255
Регистриран на: Сря Дек 19, 2007 3:52 pm
Местоположение: Montreal

Re: Обучение за зъбен хигиенист?Мед. сестра?

Мнение от пухинка »

аз също се интересувам за мед. сестра, сигурно има някой сънародник, който учи това.Надявам се да има време и желание да сподели.

Благодаря
Аватар
mima++
Мнения: 558
Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 9:37 pm
Местоположение: Montreal

Re: Обучение за зъбен хигиенист?Мед. сестра?

Мнение от mima++ »

За Inf.aux. обучението е 1,5 г в Ecole de Faubourgs, а за инфирмиер е 3г в колеж, има и разлика в заплащането съответно.
Публикувай отговор