Теоретичен изпит на български

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
esperanza
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Авг 10, 2008 9:51 am
Местоположение: Montréal

Теоретичен изпит на български

Мнение от esperanza »

Дали сте ходили на теоретичен изпит на български и как минава? Мъжът ми утре е на такъв с преводач, но нямаше време за подготовка и се чудим дали ще мине? Всяка информация ще е от полза, благодаря!
Документи Виена: 06.01.2009
Интервю: 10.06.2009
Документи Букурещ: 13.07.2009
Баркодове: 31.07.2009
Документи за медицински: 20.08.2009
Медицински: 2.09.2009
Arrivée: 1 mai 2010
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от pumpy »

какъв е въпроса ?
Дали мъжът ти ще разбира преводача или дали ще мине изпита без да е подготвен ?
Ако е карал кола и не си е купил книжката в България няма причина да не мине, тук не е кой знае колко по-различно. Аз лично нямах кебекарската книжка за подготовка, прочетох онтарийските правила и си взех теорията и практиката от първи път....
Аватар
Independent
Мнения: 1723
Регистриран на: Пет Сеп 24, 2004 8:03 am
Местоположение: Montreal, QC

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от Independent »

Пумпи, как разбра, че става въпрос за шофьорска книжка? Аз три минути се пулих преди да се откажа. Реших, че може да е изпит ПО български, а не НА български :D
I must not fear.
Fear is the mind-killer.
I will face my fear.
I will permit it to pass over me and through me.
And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path.
Where the fear has gone there will be nothing.
Only I will remain.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от Marto »

Ако преводачът знае правилника, няма да има проблеми ;)

А на интервюта за работа пак с преводач ли?
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от klisurov »

Independent написа:Пумпи, как разбра, че става въпрос за шофьорска книжка?
Браво Pumpy, аз също дълго време се чудех, за какво иде реч :o
pumpy написа:... тук не е кой знае колко по-различно...
Не желая да навлизаме в спор, но не съм съгласен напълно с теб.
Чувал съм легенди за българин, който в началото е спирал в средата на кръстовището,
т.к. ... човекът е свикнал светофарът да е непосредствено до десният калник на колата :lol:

Да не говорим за въпроси от типа:
Как се бърше запотено предно стъкло?
А Вертикално
В. Хоризонтално
С. С кръгови движения

Или пък:
Като влезе насекомо в колата какво се прави?

Marto написа:А на интервюта за работа пак с преводач ли?
Неее, ще работи само за българи ;)

Аз съм ходил на третата част от теоретичният изпит за шофьорска книжка в Кебек на български
(не ми се коментират причините).

Поне преди година, даваха една папка с въпросите и картинки към някои от въпросите
и лист, на който да отбележиш верният отговор: А или В.
След което следва заплащане в брой таксата за преводач (мисля, че беше 25CAD).
Българин чете въпроса и двата възможни отговора.
Повтаря въпроса и двата възможни отговора, изчакваше около 30 секунди и минаваше на следващия.
Очаква се през тези около 30 секунди да си "избереш" А или В.
На края на изпита (аз си тръгнах по-рано, т.к. имаше хора, които се явяваха и на трите части),
неговорещ български служител слага шаблона, казва колко отговора си познал и дали си минал изпита.


Разликите с изпит "на компютър":
1. Възможните отговори са само два.
2. Ограничен си във времето, т.е. ако действително не знаеш английски
(мисля, че въпросите в папката бяха на английски),
няма как да се "върнеш" и да умуваш върху отговора.
3. Имаше въпрос, който не бях го срещал в "листовките".
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от pumpy »

klisurov написа:Не желая да навлизаме в спор, но не съм съгласен напълно с теб.
Чувал съм легенди за българин, който в началото е спирал в средата на кръстовището,
т.к. ... човекът е свикнал светофарът да е непосредствено до десният калник на колата :lol:

Да не говорим за въпроси от типа:
Как се бърше запотено предно стъкло?
А Вертикално
В. Хоризонтално
С. С кръгови движения

Или пък:
Като влезе насекомо в колата какво се прави?
И на мен не ми се спори, но ако човек е природно глупав, то тогава няма спасение...Аз имах една колежка, местна, която след няколко неминавания на компютър, беше отишла да държи изпита в някакво селце, за да е на хартиен носител и да може да мине.

Относно групата въпроси, които си цитирал, със сигърност непознаването на правилния отговор на тези въпроси не те "скъсва" на изпита.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от klisurov »

pumpy написа: ...Относно групата въпроси, които си цитирал, със сигурност непознаването на правилния отговор на тези въпроси не те "скъсва" на изпита.
А, къса, къса, и още как. При всяка една част от теорията имаш право на определен брой грешни отговори, без значение "трудността" на въпроса.

Просто при компютърният тест, след като минеш необходимият брой въпроси, минаваш на следващата част (като при компютърните игри). При достигането на определен брой грешни отговори, теста приключва негативно за теб.

При теста на български имаш възможността да отговориш на всички въпроси, без значение на колко въпроса вече си дал грешен отговор. Така имаш шанса, да преминеш изпита, дори и да си дал грешни отговори на първите няколко въпроса. Констатацията се прави на края на изпита.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от pumpy »

klisurov написа:
pumpy написа: При теста на български имаш възможността да отговориш на всички въпроси, без значение на колко въпроса вече си дал грешен отговор. Така имаш шанса, да преминеш изпита, дори и да си дал грешни отговори на първите няколко въпроса. Констатацията се прави на края на изпита.
теост искаш да кажеш, че ако имаш право на 5 грешни, то при компа щом ги достигнеш те късат, а на хартия можеш да продължиш да решаваш, даже и да си "направил" вече 5 грешни. Каква е разликата тогава, след като крайния резултат ще е един и същ ? Дали ще сбъркам първите или последните 5 няма никаква разлика, в първия случай обаче не си губя повече времето .....
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от ablood »

klisurov написа:Чувал съм легенди за българин, който в началото е спирал в средата на кръстовището,
т.к. ... човекът е свикнал светофарът да е непосредствено до десният калник на колата :lol:
Аз пък си мисля, че на всеки се е случвало в началото. Поне на всеки опитен шофьор, който шофира машинално и е започнал веднага да шофира тук, а не е бил возен известно време за да свикне.

На мен ми се случи още на втория ден след кацането. Беше Т-образно кръстовище и установих, че колите отляво идват право срещу мен, преди да завият. В дясната лента всичко си изглеждаше наред. Много сконфузно.

Още повече се одзверих на мигащото зелено. А като се опитах да паркирам направо се втрещих:
Изображение
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от miteto »

ablood написа:Още повече се одзверих на мигащото зелено. А като се опитах да паркирам направо се втрещих
Ехехе, в Los Angeles ли си се опитал да паркираш :D Табелката е от тъдява...
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от ivandaman »

miteto написа:
ablood написа:Още повече се одзверих на мигащото зелено. А като се опитах да паркирам направо се втрещих
Ехехе, в Los Angeles ли си се опитал да паркираш :D Табелката е от тъдява...
LOL.. Не искам да се заяждам но в няколко теми Кръвчо се улива тотално и като го разкрият се покрива и повече не отговаря.. А като гледам и поука не си взима.. :)

А бе важното е купон да става.. Нали така.. :handshake:
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11755
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от optics »

pumpy написа:какъв е въпроса ?
Дали мъжът ти ще разбира преводача или дали ще мине изпита без да е подготвен ?
Ако е карал кола и не си е купил книжката в България няма причина да не мине, тук не е кой знае колко по-различно. Аз лично нямах кебекарската книжка за подготовка, прочетох онтарийските правила и си взех теорията и практиката от първи път....

По принцип да. Може да се каже и другояче - трябва да си идиот, ако си чел правилата и не го вземеш. Но ако не си чел - има няколко неща които няма откъде да ги знаеш - На колко метра от пожарен кран не се спира, на какво разстояние се спира спрямо предната кола на светофар, какво се прави ако ученически автобус е спрял примигва пред тебе (ако си отзад и ако си отсреща...). Доста хора като идват, въобще не знаят що е то ученически автобус.
Може би има още няколко, ма не ми идва друго сега.
А, да - разни от сорта - на коя линия се спира на знак "Стоп" ако няма начертана линия на асфалта...
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от ablood »

miteto написа:
ablood написа:Още повече се одзверих на мигащото зелено. А като се опитах да паркирам направо се втрещих
Ехехе, в Los Angeles ли си се опитал да паркираш :D Табелката е от тъдява...
Това ми попадна. Сега се разрових и намерих няколко местни:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Не мисля, че е уливане, като се има впредвид, че такива знаци не са изключение, а ги има из повечето централни монреалски улици.


Ето пример за суперпрост знак на тиха уличка в предградие извън Монреал. Тя дори не важи през летния сезон. Сега излязох пред къщата да я щракна:
Изображение
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от IRA »

Това с табелките в началото е стресиращо наистина. С времето се свиква. Преди две години в България с мъжа ми и двамата търсехме табелки дали е разрешено паркирането като спрем на улицата т.е вече сме се повредили.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Теоретичен изпит на български

Мнение от pumpy »

IRA написа:Това с табелките в началото е стресиращо наистина. С времето се свиква. Преди две години в България с мъжа ми и двамата търсехме табелки дали е разрешено паркирането като спрем на улицата т.е вече сме се повредили.
Че там някой интересува ли се от правила и табели. Явно ви е "ухапало" канадското куче вече :)
Мен днес ме е страх да карам в България, а жена ми категорично отказва да го прави там, ако и двамата да сме станали шофьори първо там ......
Публикувай отговор