Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
ninja
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 2:24 pm

Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от ninja »

Здравейте,
Докато колата беше паркирана, тракторчето което коси тревата при маневра ми е смачкало калника и част от вратата.
След което е избягал.Свидетели няма, но има следи от гумите по тротоара и трева по колата.
Направих доста снимки и видео.
Колата не е скъпа, но след толкова ремонти ми стана мъчно да я видя в това състояние.
Притеснявам се, ако се обадя на застрахователите да не ми вдигнат после вноската.
Не знам и каква е процедурата.
Моля за съвет, какво бихте направили вие в тази ситуация?
Благодаря предварително
edin_potrebitel
Мнения: 103
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 6:48 pm
Местоположение: Montreal

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от edin_potrebitel »

До 24 часа от случката отиваш в полицията, да направят рапорт за Hit and Run. Ако са способни да идентифицират извършителя ще получиш пари за ремонта на колата. Ако не, ще ти платят само ако имаш двустранна застраховка и съответно си плащаш дидактибъла. Ако имаш едностранна и не се знае кой те е ударил нищо не получаваш. От това едва ли ще ти се вдигнат застраховката, ако е само веднъж.

Интересно е да се знае кой коси тревата - общината или частна фирма. Опитай се да ги намериш, предостави им снимките, може да излезе нещо. Ако е общината те обикновено си имат фонд за такива случки.
ninja
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 2:24 pm

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от ninja »

Благодаря за бързия отговор.
Приятел разказваше как му счупили стъклото, застрахователите му платили и след това му вдигнали застраховката от 12$ на 30$ за доста години.
Поради факта че имал инцидент и застраховките на новите коли /които купувал/ били много по-големи.
Да не се окаже в дългосрочен план, че ще са ми платили калник и врата, а аз ще трябва да платя застрахователни премии много повече?
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от haimana »

Виж какво им пише на сайта, а не пречи и да ги питаш.

Аз съм в същата ситуация, но в БК(вероятно има разлики, но принципа е сходен).
Няма да ми вдигат застраховката защото нямам вина. Плащат ми щетата като аз поемам дидактъбъла.

Удариха ми колата на паркинга пред офиса. Няма свидетели, не знам кой я е ударил.
Обадих се на полицията 15 мин след като си видях колата. Питаха ме дали имам описание/номер на колата която ме е ударила, зная ли кой ме е ударил. Казах "Не" и те ме препратиха към застрахователя.
5 мин. по късно се свързах със застрахователя и след описание на случката и мойте данни ми дадоха клейм номер и час за оглед на другата сутрин.
На другата сутрин естимейтър огледа колата, снима мери... и след като ми поиска разрешение взе проба от боята на другата кола останала върху моята.

След няколко дена ми се обади аджастър за среща. На срещата ми обясни, че щетата не изглежда като "типикъл хит анд рън" и ще трябва да чакаме анализа на пробата от боята. Опита се да ми обясни, че съм ударил ограда, стена и т.н., а аз обясних, че удара е в задния десен калник и врата, и формата на деформацията физически не е възможно да се получи при движение на колата :rofl: .
Около месец след удара вече имаше резултат от анализа на боята и заключението беше че боята не е от кола :@ ,а изглежда по-пластична.
С две думи, не ме е ударила кола.
Попитах, какво ме е ударило: трак, трйлър, лодка, каравана, НЛО... и каква точно е боята. Не можа да ми отговори и затова скочих на следващото ниво.

Да отворя една скоба: в БС застрахователя е един, държавна компания монополист( това за задължителната застраховка).
Преди да се срещна с аджастъра хубаво прерових сайта им за да видя каква е процедурата и какво се прави ако ти кажат да ..... :)
Пример за един детайл за който не знаех: трябва да съм положил усилия да открия извършителя-да потърся свидетели, да пусна/разлепя обява че търся свидетели на събитието. Звучи тъпо, но има откази за плащане поради липсата на горното.

Та тук са няколко нивата на борбата:
1. Аджастър
2. Мениджъра на горния
3.
4.
..
Корт

Аз си реших проблема на ниво 2. Отне ми 3 месеца от инцидента до документите.

Не знам тази информация дали ще ти помогне, май най-ценното от нея е извода да не се отказваш лесно и да си търсиш правата.

Успех
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от cocose »

Ама то твоят случай е ясен. Значи този който коси тревата, не е случаен човек, може много лесно да бъде открит. Така че директно отиваш в полицията, там отдела дето е за инциденти, те те разпитват, правят снимки и те на колата, ти им обясняваш какво и къде е станало, и кой мислиш че е причинил инцидента, оттам нататък те са длъжни да направят изследване. И разбира се ще си имаш файлче отворено в полицията. След което просто се обаждаш на застрахователя и им казваш номера на файла, и оттам нататък ги оставяш да се разправят. А дали ще ти вдигнат застраховката.......това само господ знае, но ако нямаш други нарушения по твоя вина, или билетчета, ако се опитат да ти я вдигнат, им вдигни едно скандалче, заплаши ги че ще ги съдиш, и т.н........
И само да добавя, дори и да ти я вдигнат, нема да е с толкова много колкото ако ти самият си платиш поправката. Другото е че ако открият кой го е направил, той ще поеме всички разходи.
ninja
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 2:24 pm

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от ninja »

Намерих извършителя.
Фирма е, говорих със собственика, пратих му снимките.
Довечера щял да ги види.
След това се надявам да се разберем да ми плати щетите.
Срока за подаване на жалба в полицията е 48 часа, така че му дадох срок до утре в 11.00 да ми плати.
В противен случаи отивам в полицията.

А Hit and Run се оказа криминално престъпление, еднакво с това да не спреш на полицай.
Това е от сайта на SAAQ:
"Hit-and-Run and Refusal to Stop When Pursued by Police
The penalty for individuals who commit a hit-and-run offence (failure to stop after being involved in an accident) or who refuse to stop when pursued by police is now more severe. In both instances, the driver's licence will be revoked for 4 years (5 years for a repeat offence).
The reference period for a repeat offence is 10 years."

А буквата на закона е:

252. (1) Every person commits an offence who has the care, charge or control of a vehicle, vessel or aircraft that is involved in an accident with
(a) another person,
(b) a vehicle, vessel or aircraft, or
(c) in the case of a vehicle, cattle in the charge of another person,
and with intent to escape civil or criminal liability fails to stop the vehicle, vessel or, if possible, the aircraft, give his or her name and address and, where any person has been injured or appears to require assistance, offer assistance.
Punishment
(1.1) Every person who commits an offence under subsection (1) in a case not referred to in subsection (1.2) or (1.3) is guilty of an indictable offence and liable to imprisonment for a term not exceeding five years or is guilty of an offence punishable on summary conviction.
Offence involving bodily harm
(1.2) Every person who commits an offence under subsection (1) knowing that bodily harm has been caused to another person involved in the accident is guilty of an indictable offence and liable to imprisonment for a term not exceeding ten years.
Offence involving bodily harm or death
(1.3) Every person who commits an offence under subsection (1) is guilty of an indictable offence and liable to imprisonment for life if
(a) the person knows that another person involved in the accident is dead; or
(b) the person knows that bodily harm has been caused to another person involved in the accident and is reckless as to whether the death of the other person results from that bodily harm, and the death of that other person so results.
Evidence
(2) In proceedings under subsection (1), evidence that an accused failed to stop his vehicle, vessel or, where possible, his aircraft, as the case may be, offer assistance where any person has been injured or appears to require assistance and give his name and address is, in the absence of evidence to the contrary, proof of an intent to escape civil or criminal liability.

R.S., 1985, c. C-46, s. 252; R.S., 1985, c. 27 (1st Supp.), s. 36; 1994, c. 44, s. 12; 1999, c. 32, s. 1(Preamble).

Така ще видим какво ще стане.
Нищо не е свършило, докато не свърши!
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от cocose »

Един съвет, веднага се обади на полицията и им кажи какво си открил. Това че собственика ти е бил казал нещо...... нали знаеш колко го е еня застрахователя. Той (застрахователя) обича да си седи на стола в офиса, и само да води разговори с този и онзи, в случая полицията. А и, ако се замислиш, не е твоя работа ти да изискваш пари от виновника, това се покрива от застраховката ти. Застрахователя е този който ще му прати иска за покриване на щетата....вервай ми, те имат много по богат опит с такива инциденти :)
И пак, веднага иди да рапортуваш в полицията, че да не изпуснеш крайният срок.......
ninja
Мнения: 18
Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 2:24 pm

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от ninja »

Мерси,
И този материал е интересен:
Hit and run
A hit and run means you (1) do not stop your vehicle or do not give your name and address when you are involved in an automobile accident or you (2) do not provide assistance to an injured person or a person that seems to need help when you are involved in an automobile accident. The charged person’s omission has to have been carried out with the intention of avoiding their civil or criminal responsibility , according to Section 252 of the Criminal Code of Canada.

A criminal lawyer defending an individual charged with committing a hit and run must ask himself several questions. What evidence is there that the charged person omitted stopping with the intention of avoiding their civil or criminal responsibility? Can the Prosecutor prove who was driving the vehicle at the time of the accident? Was it an accident as defined by jurisprudence? Do the explanations provided by the person charged make up a defense to this charge? There are also other questions.

The maximum sentence in case the person charged is convicted of a hit and run is 5 years imprisonment (Section 252 (1.1) of the Criminal Code) or 6 months in case of a summary prosecution. It is possible to get an absolute dischage as a sentence in case of a conviction. The maximum sentence is 10 years in case of bodily injury (Section 252 (1.2) Criminal Code) and life imprisonment in case of death (Section 252 (1.3) Criminal Code).

A hit and run can also be subject to prosecution under the Highway Safety Code (Sections 166.1 to 179).
edin_potrebitel
Мнения: 103
Регистриран на: Вто Мар 10, 2009 6:48 pm
Местоположение: Montreal

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от edin_potrebitel »

Зависи от застрахователя какъв срок искат за да се направи полицейски рапорт за хит анд ран, но има такива, които искат 24 часа, така че най-добре да се направи възможно най-скоро.

Това за вдигане почти тройно на застраховката от едно счупено стъкло са митове. Смяната на стъклото не влияе на цената, освен ако не е гарнирано с катастрофа по ваша вина или някаква подобна екстра.
english
Мнения: 69
Регистриран на: Съб Авг 28, 2010 9:05 pm

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от english »

cocose написа:Един съвет, веднага се обади на полицията и им кажи какво си открил. ....
Абсолютно подкрепям !

И само да добавя, че трябва да се внимава какво се говори на застрахователя ... както при арест, думите ти ЩЕ се използват срещу теб :)
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от haimana »

english написа:
cocose написа:Един съвет, веднага се обади на полицията и им кажи какво си открил. ....
Абсолютно подкрепям !

И само да добавя, че трябва да се внимава какво се говори на застрахователя ... както при арест, думите ти ЩЕ се използват срещу теб :)
Абсолютно съгласен с последното
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Hit and Run в Монреал- моля за съвет

Мнение от Kan_Tangra »

Ако имаш възможност да питаш застрахователя, евентуално с твоята застраховка и твоя случай какво биха ти покрили, но без да ги уведомяваш за самия инцидент все още.
Ако нищо няма да покрият, според мен не си струва да им съобщаваш.

Ако не ти вдигнат застраховката, със сигурност ще имаш някъде черна точка, заради рисковия фактор.
Разбира се, може би ще трябва да ти се случат определен брой инциденти, за да окаже влияние. Нямам идея.

Миналата седмица крадец ми строши стъклото на колата. Тъй като застраховката ми не го покрива изобщо не се обаждах на застрахователя. За 120$ ми го направиха. Даже в бг сервиза ми предложиха и по-ниска цена, но аз вече бях закарал колата да го правят.
Звънях в полицията, казаха, че няма да дойдат. Съставиха ми някакво досие със случката и това беше. Обясниха, че щом нямало кръв не можели да разследват.
И това беше.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Публикувай отговор