Здравеопазването на децата

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Здравеопазването на децата

Мнение от newwave »

Аз ще се радвам да си плащам данъците, съвсем честно. Съвестното плащане на данъци у нас не води до нищо. Ако зная, че тези данъци отиват за неща, свързани с подобряването на живота на деца, на възрастни хора, инфраструктура... Защо да не си плащам здравната осигуровка като ще зная, че ако се наложи болнична помощ ще я получа.
Като се сетя преди години с малката ми дъщеря колко страхове брахме. И двамата родители сме осигурени, мъжът ми има и допълнителна здравна осигуровка към здравно дружество, която важи за няколко частни клиники. Когато се разоболя дъщеря ни, някакъв вирус, не спираше температурата, повръщането. За няколко дни обиколихме няколко доктора и искаха да я вкарам в педиатрична болница, аз отказах, че гледах един репортаж как връзват ръчичките на малките деца с бинт в леглата и не дават на родителите да влизат при тях...но хванах края на репортажа и после в нета не намерих коя точно болница е това... и казах, че ще изчакам 12 часа и ако не се подобри ще вляза... По препоръка на близки отидохме в друга частна клиника, в която не ни важи осигуровката, педиатърът веднага ни помогна. Слава Богу! От тогава само при него водя децата.
Така че, каквито и данъци, такси да плащаме ... няма особен смисъл, кой знае къде потъват тези пари, нито здравеопазването е нормално, нито образованието, нито инфраструктура имаме...
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от seeker »

Здравейте,
Не искам да ви разочаровам, но и тук не всичко е като в приказките. Може един ден да стигнете до извода, че в някои отношения в България здравеопазването е по-добро. Не по-качество, а по време за реакция, например. Тук за температура под 38 градуса най-често не правят нищо, хрема не се лекува ако е вирусна и т.н. Много майки тук ползват капки против хрема от България. Просто всяка държава трябва да се разглежда независимо една от друга.
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от bttm »

seeker написа:Здравейте,
Не искам да ви разочаровам, но и тук не всичко е като в приказките. Може един ден да стигнете до извода, че в някои отношения в България здравеопазването е по-добро. Не по-качество, а по време за реакция, например. Тук за температура под 38 градуса най-често не правят нищо, хрема не се лекува ако е вирусна и т.н. Много майки тук ползват капки против хрема от България. Просто всяка държава трябва да се разглежда независимо една от друга.
По принцип температура под 38 градуса не се лекува. Всички кадърни лекари препоръчват да не се дава никакви противотемпературни под тази температура, защото така организма сам се справя с проблема си. А пък за хрема при вирус, просто не ми се коментира. То по принцип при вирусно заболяване тук в България дават дори и антибиотици, капки за нос и всякакви други боклуци, а то е нужно само подсилване на организма, диета при необходимост, и при нужда противотемпературни. ;)
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от newwave »

Ох, направо ... какво да кажа за здравеопазването тук... техниката им е остаряла, базата, персоналът и той...
Практика е да се дава антибиотик за какво ли не. За всеки случай.
И аз не давам нищо за температура под 38 градуса. Над 38Т се обаждам на педиатърът ни, описвам му симптомите и той ми препоръчва дозировката ако прецени, че е необходимо да давам нещо за нея.
Също в момента е много модерна хомеопатията. Аз моите не съм ги водила на хомеопат до сега. Разчитам на традиционната медицина, но просто ... добре, че намерихме свестен педиатър иначе... не знам какво щяхме да правим...
А при вас с рецепта ли се дават лекарства като Panadol baby, спрей за нос, аналгин, детски сироп за кашлица?
Забравих да кажа, че имаме един инхалатор - детски. Страхотен е. Откакто го имаме още в началото на настинката им правим инхалации и нещата се пресичат още тогава. Има формата на мече панда и децата му се радват даже.
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от IFF »

newwave написа:Ох, направо ... какво да кажа за здравеопазването тук... техниката им е остаряла, базата, персоналът и той...
Практика е да се дава антибиотик за какво ли не. За всеки случай.
И аз не давам нищо за температура под 38 градуса. Над 38Т се обаждам на педиатърът ни, описвам му симптомите и той ми препоръчва дозировката ако прецени, че е необходимо да давам нещо за нея.
Също в момента е много модерна хомеопатията. Аз моите не съм ги водила на хомеопат до сега. Разчитам на традиционната медицина, но просто ... добре, че намерихме свестен педиатър иначе... не знам какво щяхме да правим...
А при вас с рецепта ли се дават лекарства като Panadol baby, спрей за нос, аналгин, детски сироп за кашлица?
Забравих да кажа, че имаме един инхалатор - детски. Страхотен е. Откакто го имаме още в началото на настинката им правим инхалации и нещата се пресичат още тогава. Има формата на мече панда и децата му се радват даже.
Тук проблема се състои в това,че не можеш да видиш доктор.Не и преди да са минали 12-15 часа.
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от bttm »

newwave написа:Ох, направо ... какво да кажа за здравеопазването тук... техниката им е остаряла, базата, персоналът и той...
Практика е да се дава антибиотик за какво ли не. За всеки случай.
И аз не давам нищо за температура под 38 градуса. Над 38Т се обаждам на педиатърът ни, описвам му симптомите и той ми препоръчва дозировката ако прецени, че е необходимо да давам нещо за нея.
Също в момента е много модерна хомеопатията. Аз моите не съм ги водила на хомеопат до сега. Разчитам на традиционната медицина, но просто ... добре, че намерихме свестен педиатър иначе... не знам какво щяхме да правим...
А при вас с рецепта ли се дават лекарства като Panadol baby, спрей за нос, аналгин, детски сироп за кашлица?
Забравих да кажа, че имаме един инхалатор - детски. Страхотен е. Откакто го имаме още в началото на настинката им правим инхалации и нещата се пресичат още тогава. Има формата на мече панда и децата му се радват даже.
Не започвай изобщо да говориш за хомеопатия в този форум, че "професорите" след малко жив ще те изядат :rofl:
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от IRA »

newwave написа:традиционната медицина, но просто ... добре, че намерихме свестен педиатър иначе... не знам какво щяхме да правим...
А при вас с рецепта ли се дават лекарства като Panadol baby, спрей за нос, аналгин, детски сироп за кашлица?
Тук намирането на педиатър е трудно.
Не можеш да говориш с него по телефон и той не ходи по домовете. Има телефон на инфо санте и там могат да ти дадат съвет какво да даваш евентуално при проблем. Тия изброените лекарства не се дават с рецепта. Детски сироп за кашлица не препоръчват за деца под 5 години. Ако отидеш с температура в спешното ще чакаш поне 5-6 часа докато видиш лекар.Нашия педиатър е в една група наречена блок Б . Педиатрите групата дават дежурства от 7-10 вечерта. Ние за настинки, температури и когато искаме рецепта ходим там, защото не чакаме. Звъниш по телефона и си записваш час, приемат те точно на време. Обаче там могат да ходят само пациенти на педиатрите от групата. Аз знам в кой ден е дежурен лекаря на сина ми и ходим винаги тогава, че ми е по - бързо и е след работа.
За спешните болести в спешното, за астматичен пристъп не чакаме повече от 30 мин да видим лекар, след това ни държат там поне 5-6 ч. под наблюдение....
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от newwave »

Аз разбирам, че не всичко е приказка.
Когато наближи момента с пристигането на вас ще разчитам за съвети за педиатър...
Но просто... не ми се говори сега за нещата, които стават тук с децата. В София е по-добре. В смисъл, че има няколко големи болници. А и от няколоко години има частна болница Токуда. Една приятелка ми каза, че с направление за хоспитализация са били в тази болница с нейното детенце и разликата между тази болница и държавната педиатрия е била шокираща. Не става дума само за това, че е чисто и ново, а за това, че персоналът е бил адекватен, реагирали са бързо, наблюдавали са детенцето, отношението им е било нормално, а не грубо, което е типично поведение...
Последно преди месец гледах едно интервю с едни родители на детенце, което е починало в болница във Варна. Такива неща разказваха горките хора. Направо ... не са им обръщали внимание или са им се карали... накрая, когато детенцето е изпднало в безсъзнание са се разтичали, но късно... Да не дава Господ!
Да ви кажа, аз оставам с впечатлението, вие ще кажете дали е така, че ако се наложи спешна болнична помощ, няма да се откаже. Ако е за настинки и вирусни заболявания се чака много пред кабинетите, за да се види лекар...
http://www.monitor.bg/article?id=242143
http://news.varna24.bg/159796.html
Не зная дали ще ви се отворят тези неща, но ... просто... се моля да сме живи и здрави. Тези неща излязоха наяве на последък, кой знае какви други се покриват, а обществото е активно само във фейсбук и други такива иначе - не.
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от newwave »

bttm, аз нямам какво да кажа за хомеопатията, защото не съм ходила досега при такъв специалист. Казвам само, че е много модерно в момента да се ходи на хомеопат.
Аз мисля, че няма проблем да се ходи, да се дават някакви хапченца за настинки и други подобни, но за сериозни заболявания е добре да се направят изследвания и да се отиде на специалист, така мисля...
Преди няколко месеца децата на една позната мама бяха болни от скарлатина. Не ги заведе на педиатър, само на хомеопат. Добре ама след като оздравее детенцето педиатрите препоръчват да се направи пълна кръвна картина и екг на сърцето, тъй като е възможно да има усложнения и е добре да се види, но тя не иска, казва, че посещението при хомеопат е достатъчно. Всеки си прави своя избор.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от ablood »

seeker написа:...в някои отношения в България здравеопазването е по-добро. Не по-качество, а по време за реакция, например. Тук за температура под 38 градуса най-често не правят нищо, хрема не се лекува ако е вирусна и т.н. Много майки тук ползват капки против хрема от България.
Това идва от психическата невъзможност на някои майки да стоят безучастно докато организмът на детето сам се пребори с грипа. Те са по-склонни да увредят организъмчето му с ненужен антибиотик, отколкото да признаят, че нищо не могат да направят.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от IFF »

ablood написа:
seeker написа:...в някои отношения в България здравеопазването е по-добро. Не по-качество, а по време за реакция, например. Тук за температура под 38 градуса най-често не правят нищо, хрема не се лекува ако е вирусна и т.н. Много майки тук ползват капки против хрема от България.
Това идва от психическата невъзможност на някои майки да стоят безучастно докато организмът на детето сам се пребори с грипа. Те са по-склонни да увредят организъмчето му с ненужен антибиотик, отколкото да признаят, че нищо не могат да направят.
Понякога има нужда от антибиотик,не си ли се замислял :fubar: Какво правим в такъв случай?Ако можеш да ни происветлиш!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от ablood »

IFF написа:Понякога има нужда от антибиотик,не си ли се замислял :fubar: Какво правим в такъв случай?Ако можеш да ни происветлиш!
Нямаш проблем. Просветлявам: Когато има нужда от антибиотик, тогава му даваш.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от IFF »

ablood написа:
IFF написа:Понякога има нужда от антибиотик,не си ли се замислял :fubar: Какво правим в такъв случай?Ако можеш да ни происветлиш!
Нямаш проблем. Просветлявам: Когато има нужда от антибиотик, тогава му даваш.
Да,ама не!Требва си доктор.Недай си боже да е неделя....
YOUPPI
Мнения: 1390
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 6:38 pm
Местоположение: Centre Bell

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от YOUPPI »

http://www.ville.montreal.qc.ca/portal/ ... ema=PORTAL

Toва е за парковете в Монреал.

Що се отнася до т.н. "здравеопазване", тук всеки може да разказва много. С температура 40.2С, детето ми беше прието от доктор на 15-тата секунда след влизането в болницата. Не беше ходило по голяма нужда 6 дни и според местните доктори до 10 дни било нормално ...
В бърза помощ тук оценяват по петобална система
1 - инсулт, инфаркт, възпален апандисит
2 - тези, които могат да изчакат горните
3 - тези, които могат да изчакат 1 и 2 и няма да умрат в чакалнята
4 - тези, които имат много свободно време и 13-15 часа чакане не ги притесняват
5 - дошли да си мерят кръвно, поприказват с доктора, .... сиреч, никакъв шанс

Следоперативното наблюдение тук е равно на 0 (нула). Аз лично излезнах от пълна упойка и три часа по-късно си бях у дома. Българският доктор за същата операция щеше да ме задържи поне два два дни в болницата (така ми каза той), за да следи за евентуални усложнения. Сега ми предстои нова операция, но ще си я правя в България тази есен. Цената на операцията в клиниката, плюс самолетния билет и всички разходи са по-малки, от парите които ще загубя седейки пред кабинети в си-ел-ес-си, клиники, болници и т.н.
Успех!
Последно промяна от YOUPPI на Пон Авг 02, 2010 9:37 pm, променено общо 1 път.
не съм дилетант - все пак две години съм се занимавал с тия глупости при това в реална бойна обстановка... ...факт е основното място на поражение - носа на самолета в областта на пилотската кабина леко над пода на кабината Eфр. Гийк
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от seeker »

Здравейте,
Виждам, че тук темата малко се измести, но ще се пусна и аз по течението. Медицината в България и в Канада се различават по много неща. При децата е очевиден различният подход. Не че в България някои по-напредничави лекари не пробват и американските подходи, но там се атакува проблемът преди да се е задълбочил. Сигурно това си има и добрите и лошите страни. Знам, че нашите деца пробвахме да ги оставим 1-2 пъти да се преборят с хремата и резулатата беше задълбочаване и слизане към гърдите. После лекувахме бронхити с антибиотици. Вярно е, че когато ходят на ясли и градини са под непрекъсната обсада от различни вируси и бактерии и имунната им система понякога рухва. Забелязах и нещо друго тук в Канада. Бях чел за това във форума, но сега го чувствам върху себе си и семейството си. Тук поради разликата в климата, а вероятно и поради по-голямата чистота на въздуха боледуваме много по-рядко и по-бързо се справяме с подобни проблеми. Ще ми бъде интересно да разбера и от други участници във форума дали чувстват подобно нещо.
Публикувай отговор