Какви забавления има за децата в Монреал?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от newwave »

Здравейте!
Искам да ви попитам какви забавления има за децата в Монреал? Видях, че е нормално в различните квартали да има детски площадки, зелени площи, паркове - това е толкова хубаво за децата! Ние живеем в София и тези неща са си лукс :)
Но има ли и други забавления - например съм чувала, че има специализирани книжарници само за деца - само с детски книжки, кът, в който могат да седнат с други деца и да разглеждат книжки, пият детски напитки, малко играчки, такива неща ... дали има такова нещо при вас? А нещо като увеселителен парк - не говоря за местен дисниленд чак, но нещо подобно. А нещо като парти клуб, в който да се събират по-малките да играят и да се организират детски празници по различни поводи за рожден ден или други?
Първо ровех из форума за информация за училищата и разбрах, че според избора на квартала се опраделя и училището и че няма начин децата да останат без образование, успокоих се и започнах да си мисля за тези неща, може маловажни да се сторят на някого покрай цялата дандания с установяването, но в една нова обстановка при наличието на места, на които децата могат да се повеселят и отпуснат това би помогнало за по-лесната адаптация... така мисля.
Благодаря на всички, които ще имат желание да отговорят!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от IRA »

Ето на този сайт има някаква информация
http://momtreal.ca/index.php?option=com ... Itemid=115
По библиотеките организират групи т.е може да питате в кварталната библиотека да ви ориентират.
Аз като родих от кварталното СЛС (поликлиника) ми пратиха покана за една група с бебета, четат ви някакви лекции, правите масажи , ей такива работи....
Иначе сега вече е по голям съответно обикаляме пръскалките и басейните по парковете, когато е топло . Много харесва пръскалките.
Взели сме си сезонна карта за http://www.parcsafari.com/ . За двама възрастни и едно дете излезе около 112 долара.
http://www.laronde.com също имат такава карта. За двама възрасти и две деца е 220 долара, но там е за деца над 3 години. Едни познати са взели такава карта двама мъже с две деца т.е реално за две семейства ( не са женени определено :rofl:) , защото жените тъй или иначе не искат да ходят. Тези също имат сезонни карти http://www.zoodegranby.com/cgi-bin/zoo . Всъщност май всички имат сезонни карти. По принцип картите са изгодни, цената на един билет е висока и два пъти да отидеш ти е по евтино отколкото еднократен билет, а в много от случаите един път не е достатъчен. Има и доста водни паркове наоколо. Зимата се ходи на ски :)
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от newwave »

Ира, най-най-искрено ти благодаря!
Започнах да отварям сайтовете и ги прегледах набързо, защото нямах търпение да отворя следващия ти линк да погледна за какво е ... и просто... какво да ти кажа, само си мислех, Боже мой какви неща има само за децата... какви неща...
Нямам търпение да се върне мъжът ми и да му покажа!
Ние... ами няма какво да говоря какви забавления има тук за децата, вие си знаете... хем се зарадвах страшно много, хем ми стана тъжно за това как стоят нещата тук ...
Много поздрави и весели, щастливи моменти с малкия!
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от Linko »

А има и места като Centre de la nature Laval, където децата могат да видят, помиришат и погалят някои видове домашни животни и птици. На най-голямо внимание и глезене се радват козичките и особено малките козленца. Не знам само те дали са на същото мнение, че голямо пипане и дърпане на брадите пада по цял ден. ;)
Отделно от това и детските площадки са много интересни. Чак на мен ми идва да взема да се катеря и спускам по разните пързалки и улеи.

А през зимата може да се ползват и увеселителните паркчета в повечето заведения на McDonalds, които също са безплатни или пък увеселителни паркове като този - Jungle. Последните са платени но не са скъпи.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от newwave »

Linko, изглежда прекрасно това място в Лавал! Както и големият парти център... Аз съм преглеждала няколко обяви за отдаване на апартаменти под наем, от любопитство и покрай снимките на апартаментите има и по някоя снимка на района и съм виждала детски площадки, на които не мога да им се нарадвам просто. Имаме деца на 2 и 4 години и голямото ни детенце - момченце много обича пързалки, а момиченцето люлки и понеже в нашия квартал няма около нас отиваме с колата до някъде, където има, за да поиграят :)
И нашите деца обичат да ходят в Макдоналдс, не им е основна храна, но от време на време разрешаваме, а комбинацията от Макдоналдс с детска площадка и дечица, с които да става играта ... най-щастливите ще са!
Водим децата в Южния парк през лятото, но постоянно ни се случва да нагазим в кал и кучешки изпражнения, а детските съоръжения като пързалки и катерушки са останали от преди 20 години поне, някои са ръждясали, други не, боядисани са, но са си от тогава. А иначе има и въртележки и влакчета 2 - 3, но те са много, много стари, наистина, не зная от къде са ги взели, но са просто ужасни, не че децата не им се радват, но всяко едно нещо струва пари, а като ги гледам какви са развалини чак ме е яд, но няма как... няма друго.
За зоопарка... животните... не изглеждат добре, децата се опитват през решетките да дадат тревичка на понито или някое друго животно, но не винаги става, това да го погалят или гушнат, няма как да стане просто...
Много ви благодаря за хубавите линкове, наистина много ме зарадвахте!
Не зная кога ще успеем да се установим в Канада, но тези неща просто ме карат да искам още певече да се случи!
Много късмет и радост и усмивки на всичките ви дечица!
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от seeker »

Здравейте, newwave,
Вие на какъв етап сте от подготовката за емиграция?
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от newwave »

Здрайвей, seeker! :)
Още сме много далеч от подаването на документи. Сега септември тръгваме на уроци по френски език с мъжа ми.
Форумът ми стана любимо място. Аз много се интересувам от всичко свързано с Квебек и затова така любопитствам по различни въпроси особено за децата.
Ааа вие? Видях, че сте регистрирани преди 1 - 2 дни и първият ви въпрос е този, малко е странно...
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от seeker »

Здравейте, newwave,
Не е важно кога съм регистриран и под какво име. Чета този форум от няколко години.
По вашия въпрос мога да кажа няколко неща от личен опит. Тук децата тръгват на училище на 5 години. Училището е безплатно за разлика от градините и забавачниците, които се поемат до 7 дол./ден от детските помощи, а над тази сума може да се поемат от някое училище за обучение по френски за имигранти, в което учат родителите и др.подобни. Те (градините и забавачниците) са общински или частни. В общинските може да има занятия, докато в частните повече наблягат на гледането и то по странни критерии, често нямащи нищо общо с разбиранията ни в България. Частните имат по-високи цени и са по къщите, което би било удобно ако е близо до жилището ви.

Времето ми стига за толкова сега. Предполагам, че мнението ми ще бъде допълвано и корегирано от други хора от форума, за което само можем да сме доволни. До нови срещи.
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от newwave »

Благодаря, seeker!
Да, така е, наистина няма значение кой кога е регистриран. Извинявам се, не исках да прозвучи така глупаво, както прозвуча това което казах...
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от seeker »

Здравейте, newwave,
Доколкото разбирам идването ви тук, в най-добрия случай, няма да е по-рано от една година. Възползвайте се, доколкото може с малчуганите :) , да научите повече френски и английски. Вторият също може да ви е от голяма полза тук. Всички го говорят повече или по-малко, колкото и да е трудно на някои от тях, но го разбират. Забавления за деца има много, това не ви е проблем. Има и много отговорности спрямо децата, нещо което в България се размива като представа. Учете ги отсега, ако са по-темпераментни, да са толерантни един към друг, да избягват "силови" методи за решаване на проблеми, да са по-тихи, да са учтиви... Това тук само ще ви е от полза. Но... съм сигурен, че вие ги възпитавате и без аз да ви казвам :)
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от newwave »

Ще мине повече време дори - най-малко 2 години. Но аз не искам да прибързвам. Искам да се подготвим добре, а и имаме някои неща за уреждане тук, които ще ни отнемат време също.
Решили сме да започнем с начално ниво във Френския институт. Аз и по-голямото ни детенце. Има една група за деца за изучаване на езика, нарича се "пиленцата", по много интересен начин и мисля да го запиша пък ще видим. Догодина и малката ни дъщеря. Мъжът ми иска да стартира май с частните уроци направо. Изборът на частен учител не е лесен, но все ще намерим подходящ човек.
Разбирам за какво става дума, когато говорим за "темпераментността" на децата у нас. Старая се да възпитам децата си да бъдат толерантни, да подхождат с добро към другите деца и да избягват конфликните... Но не е лесно. В детската градина или на детската площадка е геройство и повод за гордост, не при всички деца разбира се, но при достатъчно, когато детето е агресивно, успее да се ноложи със сила или с грубост над останалите деца. Така се бил формирал характер... Имаме приятелско семейство, които са интелигнтни хора и те с деца като нас. И веднъж голямото ми детенце в разговор каза думичките заповядай, моля и благодаря и Таткото му каза, уж на шега, но с малка подигравка, че вече ще го нарича "Учтивия" ... просто не зная въобще как е при вас в Канадата, но тук тези неща ... как да кажа ... понякога ми правят забележка, че съм ги била възпитавала много "по европейски" не бивало така, ако съм искала да се оправят в живота... такива работи...
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от Omega3 »

Нюуейв,

АКо има някьде рай за децата на земята, то това е Канада. Кьдето и да отидеш нещата са придобени за семейства с деца. Ще видиш, много паркове и много места за забавления.

Наглостта и безочието не се толерират нито в училищата нито от родителите (местни) които познавам аз.

Личен опит : тинейджьрите тук, са с класи над тези в бьлгария по отношение на взимането на отговорностти и уважение кьм себеподобните. Има и изключения разбира се, но много малко.

Писа че не бьрзате. Така бях и аз и се колебах дали да дойда в Канада или не между 2000 и 2003. Три години загубих и сега много ме е яд, но тогава нямаше как да го зная, а и от всичко нагоре вярвах, че Бьлгария има някакьв шанс в близко бьдеще.

Друг личен опит : Три дена преди да замина за канада, детето ми, тогава беше на 1 и 4 месеца го взеха с линейка в болица в инфекциозно отделение. Почнаха да му бият веднага антибиотек в дупето (френски антибиотик). На децата които нямаха пари за да котизират им биеха някакьв румьнски антибиотик. Направо ме е гнус.
Така или иначе, няколко часа преди полета се разписах на една декларация в болницата, че си взимам детето на собствена отговорност.

На вторият ден след пристигането в Канада стигнах и тук до спешно отделение с детето и нямах осигуровка и бая кинти се изрьсих. Но ще ти кажа, че разликата между болницата в Бьлгария и тази в Канада е КРЕЩЯЩА в отношение на уважението и ла компасион (не го знам на бг) кьм детето.
А и ни казаха, че сме му надупчили дупето напразно. Дадоха му педиалит за да не обезводнява и след 2, 3 дена се оправи.
Последно промяна от Omega3 на Пет Юли 30, 2010 7:52 am, променено общо 1 път.
Аватар
newwave
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Юни 18, 2010 11:43 am

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от newwave »

Omega3, здравей!
Аз започнах да говоря за Канада вкъщи 2008 година. Мъжът ми ме изслуша, но не искаше да направим нещо в тази насока. Когато майка ми разбра ми звънеше всеки ден да ми говори как нямам акъл да искам да ходя в Канада... как ще си развалим семейството и децата ми щели да страдат... Мъжът ми искаше да опитаме тук и да видим как ще вървят нещата за семейството ни. Междувременно ни се случиха много неприятни неща в личен план и ... аз в началото на тази година отново заговорих за Канада... Този път мъжът ми ме подкрепи и каза, че ще направи каквото трябва... на майка ми още не съм казала.
Не може да ускорим нещата не защото не разбирам, че нещата тук няма да станат по-добри за нас ... а защото така се налага, трябва да оправим някои неща тук, което отнема време и не съм сигурна колко. Започваме с френския другият месец и ще действаме да изпратим документите възможно най-бързо щом си наредем нещата тук и имаме познания по френски, които са достатъчни, за да имаме шанс за интервю, тъй като и двамата имаме висше образование, но специалностите ни не са от търсените.
Благодаря на всички, които се включват в темата за децата.
Мисълта, че има шанс да живеем с децата си на място, където нещата биха били толкова по-хубави ме радва много и ми дава сила да продължавам напред.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от Omega3 »

Нюуейв,

Освен ако нещата не са се променили от 2003, според мен, няма голяма важност дали професията ти е от тьрсените или не.

Аз и половинката ми имаме висше образование, което даже няма екивалент в Канада, а и подобни професии не са изобщо тьрсени тук. Няма да влизам в подробности, но само ще ти кажа, че е в сферата на изкуствата. Като се има предвид, че декларирахме и минималната сума пари, даже и тя не беше наша, просто се чудя как минахме интервюто.

Езика е важен, наистина, но може да напреднеш бьрзо ако не се задьлбочаваш много с граматиката и с писането. Учи, ако искаш да напреднеш бьрзо, така както едно дете учи език. Не учи хиляди думи, които така или иначе ще ги забравиш доста бьрзо. Слушай лесно разбираеми текстове и заучавай фрази които не знаеш в този текст.

Аз 6 месеца преди интервюто имах пьрвите си контакти с френският език, а на интервюто ме похвали за добрият ми френски.

Метод на учене : Малко граматика и малко учене на думи. Много слушане на лесно разбираеми текстове и заучаване на фразите. Може да започнете с предавания за деца. Идеални са, за бьрзо напредване.

В Бьлгария учих 4 години в паралелка с аглийски език. Безумно учене на граматика и десетки думи на ден. Четене на Отнесени от вихьра и Шекспир. Това е МНОГО ,МНОГО грешен начин за научавене на език. Като пристигнах тук, направо бях шокиран от катастрофалният ми англииски на ниво изразяване, вьпреки широкият ми речник и задьлбочени граматикални познания.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Какви забавления има за децата в Монреал?

Мнение от yahoo »

seeker написа:Училището е безплатно
Не заблуждавайте хората с така наречените безплатни неща в Канада. Такова нещо няма както многократно е дискутирано. Освен ако не си бездомен, всеки собственик на имот (или наемател включено в наема) плаща данък училище грубо от $500 до $1000 годишно. Не изглежда много, но като го умножиш по средния живот на едно поколение от да кажем 50 години се получава доста крупна сума за издържане на "безплатното" училище, което си го плащаш дори и никога да не си имал деца.
Публикувай отговор