Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от bttm »

Преди известно време бяха пуснал тема за започване на първи клас в Монреал. Тогава едно от мненията, които получих, бе долу изписаното. Тъй като с жена ми бяхме се ориентирали да търсим квартал в зависимост от това къде има добри училища, но от това мнение излиза, че след първата година евентуално, мога да запиша детето където поискам (или където има свободни места), и не е задължително да продължава в същото училище. Не мога все още да си обясня напълно, тези приемни класове, те отделно ли са от образователната система, в отделни училища или сгради или са като отделни паралелки в нормални училища, където се водят и занятия от редовни ученици? Моля за вашите мнения, и особено на тези които са минали по този път с децата си. Защото ако наистина е така както е посочено по долу, дилемата ми с кварталите, няма да е толкова голяма. Все пак като се поосъзнае човек в рамките на една година, може да избере нов квартал, там където ще намери по добро училище за детето си.

[*]Ако пристигате в Монреал, трябва да запишете детето в училищната комисия и те ще ви изпратят писмо в кое училище ще започне да учи в приемен клас, където се учи основно френски и математика. Първокласниците тук са на 6 години. След като завърши учебната година има тест и ако го мине, най-вероятно ще го мине, може да го запишете в редовен клас. В училище от вашия район сте с предимство, но може да го запишете където пожелаете стига да има места.
Децата родени след 1 октомври са с един клас назад, започват на 7 години.
За системата: След 6 клас - пример, трябва да го запишете в "гимназията" - секондер, който е 5 години, след това отива в колеж, който е 2 години преди университета, или 3 години - технически, където получава специалност и после пак може да кандидатства в университета.
Децата на емигрантите са задължени да учат във френски училища (изключение ако го запишете в частно английско, което е платено), освен ако единият от родителите не е английско говорящ.[*]
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от klisurov »

bttm написа: ... дилемата ми с кварталите, няма да е толкова голяма. ...
Дилемата с кварталите е много голяма и е любима тема на много съфорумници.

Пожела мнение от личен опит, но това не значи, че при теб би било същото.
Монреал е разделен на няколко учебни зони.
Децата ми (тогава на 5 и на 11 години) се явиха на тест и им определиха ниво на непознаване на френски (разбирай кебекарски).
Изпратиха ни писмо, с което ни уведомиха първият учебен ден в колко часа и къде трябва да се явят децата.
И тук идва момента с квартала: В първоначално определеното училище за по-малкото дете, той бе единствения бял в класа си, а май и единствения християнин. Използвахме факта, че по-голямото дете е в друго училище и настояхме да ги "съберем на едно място".
Научихме следното: При избора на училище единственият критерий е най-близкото такова със свободни места.

Нямам високо мнение за образованието в Кебек, поради което мнението ми навярно е субективно. Факт е, че за добри seconder се считат "classe international.
Относно "приветствения" клас: Реално учат само френски (кебекарски) и математика. Всички останали предмети, които се изучават в classe régulière, не се учат в classe d’accueillie. И най-непонятното за мен: На 1 септември се започва с азбуката, но детето ти може да се "включи" по всяко време - как се "нагажда", нямам идея. Знам, че има различни нива на незнание на френски (кебекарски) и е възможно всеки месец някъде някой клас да започва от азбуката и детето ти да се включи на подходящото място в подходящия момент - нямам идея. Но е факт, че в classe d’accueillie има голямо движение

Когато решат, че детето ти е научило френски (кебекарски), му дават направление за нормален клас. Избора на училище отново е на принципа "най-близкото". Казвам "направлени", т.к. ако успееш да се пребориш, можеш да запишеш детето си където поискаш ... на теория. На практика, има "затворени" квартали (като Outremont), при които общината инвестира повече в училищата и не желае "пришълци". Да не говорим примерно за Hamsted или Westmount, които реално си си други градове.

Успех в избора на училище!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от ablood »

klisurov написа:В първоначално определеното училище за по-малкото дете, той бе единствения бял в класа си, а май и единствения християнин.
Брат ми имаше същия проблем в Cote des Neiges. Това ме прави изключително субективен и резерввиран към "онези" квартали.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от Lub0 »

Значи детето си не можеш да го запишеш където искаш, а където ти кажат от училишната кумисия към твоят квартал... Потърси из форума имаше класации за средните училища по квартали, така ще се ориентираш и за началните... Според мен най-добрите са частните училища, защото там ги изритват децата с нисък успех и по-този начин запазват нивото, а цените не са високи, 2к - 3к на година, определено си залужава да се плаща за детето...
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от hoyden »

Чета, чета и си мисля, брех, детето ми ли е единственото късметлийче, попаднало от раз в добро държавно училище :o
В Комисион сколер( горе на изток, на зеленото метро) има една млада жена - Люба. Съвет към новодошлите - ако имате мноого въпроси и слаб френски, попитайте за нея. Мисля, че тя ще ви даде много точна информация и ще ви спести локумите :y:
Какъв беше моя случай. Отидох в комисията, тотално дезинформирана и в крайна сметка, доста объркана. Идея си нямах какво ще се случва и как ще се случи. Ама с питане и до Цариград се стига, но с питане на компетентни лица, които могат да дадат вярна информация. Та една пълна, засмяна агентка ме грабна с детето от коридора и ме заведе в офиса си. Обясни ми всичко женицата. После ми каза- имате много красиво дете, сега ще му намерим едно хубаво училище. Обади се по телефона, пита дали има свободни места в това училище, после ми се ухили : Всичко е готово :) После ме запозна с Люба. Ходих там още веднъж, вече за официалното записване.
Както и да е. Добре е новоидващите да знаят следното( става въпрос за държавните училища) :
- часовете започват в 9-9.15ч
- завършват към 15-15.30ч
-в 7ч започва сервис дю гард, докато не започнат учебните часове
-след часовете пак има такъв сервис, който е до 18.00ч
-"удоволствието" сервис дю гард ще ви струва 7$ на ден
- лятото е малко по-шантаво, търсите си camp de jour за ваканцията на детето - цените варират от 88$ до....., всеки според възможностите си :)
Засега друго не се сещам.
Поздрави

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от bttm »

hoyden написа:Чета, чета и си мисля, брех, детето ми ли е единственото късметлийче, попаднало от раз в добро държавно училище :o
В Комисион сколер( горе на изток, на зеленото метро) има една млада жена - Люба. Съвет към новодошлите - ако имате мноого въпроси и слаб френски, попитайте за нея. Мисля, че тя ще ви даде много точна информация и ще ви спести локумите :y:
Какъв беше моя случай. Отидох в комисията, тотално дезинформирана и в крайна сметка, доста объркана. Идея си нямах какво ще се случва и как ще се случи. Ама с питане и до Цариград се стига, но с питане на компетентни лица, които могат да дадат вярна информация. Та една пълна, засмяна агентка ме грабна с детето от коридора и ме заведе в офиса си. Обясни ми всичко женицата. После ми каза- имате много красиво дете, сега ще му намерим едно хубаво училище. Обади се по телефона, пита дали има свободни места в това училище, после ми се ухили : Всичко е готово :) После ме запозна с Люба. Ходих там още веднъж, вече за официалното записване.
Както и да е. Добре е новоидващите да знаят следното( става въпрос за държавните училища) :
- часовете започват в 9-9.15ч
- завършват към 15-15.30ч
-в 7ч започва сервис дю гард, докато не започнат учебните часове
-след часовете пак има такъв сервис, който е до 18.00ч
-"удоволствието" сервис дю гард ще ви струва 7$ на ден
- лятото е малко по-шантаво, търсите си camp de jour за ваканцията на детето - цените варират от 88$ до....., всеки според възможностите си :)
Засега друго не се сещам.
Поздрави
Благодаря ви много за отговорите по темата.
Към hoyden-би ли казала кой е твоя квартал? искаме със съпругата ми да се ориентираме от гледна точка на практическия опит на хората тук във форума, а пък в крайна сметка сами ще решим.

Към всички-бихте ли споделяли конкретно в кой квартал се настанихте и къде записахте детето си, и дали сте доволни от училището където е било то. Впечатленията ви от обучението и от съучениците на детето ви.
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
Антон
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Окт 01, 2003 2:25 pm
Местоположение: Монреал

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от Антон »

Децата, а и ние бяхме много доволни от началното училище Preville /ville de Saint Lambert. Намира се на южния бряг на Монреал. По-малкия още е в начално у-ще - Felix Leclerc, от което също сме доволни.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от klisurov »

Lub0 написа:Потърси из форума имаше класации за средните училища по квартали, така ще се ориентираш и за началните... Дъщеря ни я записахме в École secondaire Mont-Royal. (за повече инфо по избора ни, погледни тук. Но децата от този "квартал" (вече писах, че това реално е друг град) не учат в това училище. Т.е., не мисля, че има връзка между квартал-premier-seconder.


Според мен най-добрите са частните училища, защото там ги изритват децата с нисък успех и по-този начин запазват нивото, а цените не са високи, 2к - 3к на година, определено си заслужава да се плаща за детето...
При по-горе посочените опции, ние избрахме общественото училище. И изборът ни не е обоснован на финансов проблем.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
vio
Мнения: 226
Регистриран на: Чет Сеп 08, 2005 11:03 pm

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от vio »

Моят съвет е да си наемете жилище в Outremont и тогава почти 100% ще попаднат децата в добро училище за приемния клас.

Относно написаното по-горе от Антон за училище Felix Leclerc, което е в Cote-des-Neiges, моят съвет е - В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ ТАМ! имам познат който ми каза, че детето му е сложено в клас с изоставащи и бавноразвиващи се деца и по никакъв начин не напредва в ученето. Училището е доста "пъстро" откъм клиентела и е по-добре да не рискувате. По-добре пробвайте в училищата Guy Drummond или Lajoie - и двете са начални до 6 клас. Първото май стана изцяло интернационално, но допреди 3-4 години все още имаше приемен клас. не пречи да проверите - училищата са свестни.

Късмет!
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от nini »

Аз работя в Preville, Saint-Lambert, classe d'accueil. Училището е много добро но района е малко снобски т.е. имигрантите не се гледат с добро око. За редовен клас, (след приемния) ако не си от района, трудно ще се добереш. Едно от най-добрите държавни училища на Rive-Sud.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от krimon »

nini, явно времената са се променили :drinks: Навремето детето го приеха без никакви проблеми от приемен в редовен клас точно в Превил. В началото му бяха сложили "езикова подкрепа", но след 2 месеца сами се отказаха, след като ги смля на диктовките по френски ;) Малкият също тръгна на матернел без каквито и да е проблеми там. Не знам защо смяташ, че е снобски и не се гледа с добро око на имигрантите, но децата ни все още са с най-добри приятели (живеещи в околността му) вече повече от 6 г. от точно това училище. Въпрос на късмет ? на гледна точка ? на различни времена ?

п.п. ако това е постоянното ти място, бравоска :rock:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от krimon »

vio написа:Относно написаното по-горе от Антон за училище Felix Leclerc, което е в Cote-des-Neiges, моят съвет е - В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ ТАМ! имам познат който ми каза, че детето му е сложено в клас с изоставащи и бавноразвиващи се деца и по никакъв начин не напредва в ученето. Училището е доста "пъстро" откъм клиентела и е по-добре да не рискувате.
Felix Leclerc, за което говори Антон е в Лонгьой и е с музикален профил.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от nini »

Кримон, да, постоянното ми място е, но не се радвам и мисля догодина да не работя там. Квартала ми харесва много, но това, което ти казвам са случки от "кухнята" на училището. Как ще приемеш ти, майка на току-що пристигнало дете в classe d'accueil, репликата от родител на дете в редовен клас-"Защо моето дете на обяд се храни заедно с децата от classe d'accueil?" Аз лично, когато го разбрах, бях бясна. Та затова ми се въртят мисли от сорта дискиминация, снобизъм, махане от там...
Впрочем, работила съм и в други училища, не толкова реномирани, където учениците са много по-уважителни, нищо че родителите им не са лекари, адвокати, бизнесмени и т.н.
Аватар
mirkaa
Мнения: 864
Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 12:27 pm
Местоположение: New York, NY
Обратна връзка:

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от mirkaa »

Lub0 написа:Значи детето си не можеш да го запишеш където искаш, а където ти кажат от училишната кумисия към твоят квартал... Потърси из форума имаше класации за средните училища по квартали, така ще се ориентираш и за началните... Според мен най-добрите са частните училища, защото там ги изритват децата с нисък успех и по-този начин запазват нивото, а цените не са високи, 2к - 3к на година, определено си залужава да се плаща за детето...
някой може ли да ми даде име/пример на едно такова училище (в Монтреал и околност), а ако е с английски, още по-добре!! :) Защото до сега в моите проучвания такава (ниска) цифра за частно не съм видяла... :( Все става дума за цени от сорта на 10К на година..

мерси! :)
third generation immigrant :)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Училище за детето / избор на квартал в Монреал

Мнение от c200 »

Зависи за колко годишно дете.
Малки магарета - скъпо, големи магарета (гимназия) - 2-3 бона :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Публикувай отговор