Въпроси за колежите, AEC и DEC

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от demococcus »

Опитвам се в последно време да разбера разликата между AEC и DEC.
Та ето и два въпроса, на които не мога да си отговоря:

1. Ако искам да уча в колеж и да придобия DEC, задължително ли трябва да карам и общите дисциплини - например "Philosophie et rationalite", "Ethique et politique", "Activite physique", "Literature Quebecoise"? Хайде за литературата както и да е, ама философия и етика !??! Този въпрос ми изскочи във връзка със специалностите свързани с хранителни технологии и със специалността геоматика.

2. Програмата за AEC е изчистена от общообразователни предмети, но пък и специалните предмети са лееко орязани в сравнение с DEC. В обявите за работа почти винаги пише "College (DEC)" и почти не съм виждал да пише AEC. Дали мога с AEC да кандидатствам по обяви наравно с тези, които имат DEC? Този въпрос ми изникна, когато сравнявах двата курса на обучение за геоматика (геодезия).

3. Когато има изискване човек да е учил определено ниво на математика в средното, за да бъде приет - как се удостоверява това? Например "Mathématiques 436 - 068-436"? Иска си справка от гимназията (и или университета) от БГ в която да се описва какво точно е учил по математика ли?

Знам че е най-добре да си питам конкретното учебно заведение, в което ще кандидатствам, но реших въпреки това да пусна темата и да почерпя опит, ако има някой минал по този път. Полезно си е човек да е по-осведомен...
el Tabernaco
Мнения: 65
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 9:22 pm

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от el Tabernaco »

1. Общите дисциплини са задължителни, но на мен ми признаха първите две философии и физическото. Английския не поискаха да го признаят въпреки че в дипломата имам около 1200 часа английски. За литературата - забрави, след третата литература се държи изпит пред министъра и без положителен резул от него няма диплома.
2.Някой друг да се изяви по този въпрос!
3. Моята математика беше приравнена на базата на броя часове от дипломата за средно образование. Въпреки това, имахме изпит по математика за да определят дали имам нужда от допълнителни часове. Резултата от изпита не оказва влияние на решението им дали ще ме приемат или не. Моето субективно мнение е, че в Бг се учи доста математика и това не е проблем. Необходимо е да си вземеш от средното училище справка с предметите и общия брой часове за всеки от тях.
Това е за колежа Буа дю Булон. До колкото разбирам, критериите и процедурите за приемане на ученици в различните колежи/сежепи не са еднакви.

Успех!
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от nikolovata »

2. Принципно можеш, освен ако не е изрично упоменато в обявата, че се търси изключително и само ДЕК. ХидроКебек например, за някои постове признават единствено ДЕК, но това си е уточнено в обявите им.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Таня
Мнения: 205
Регистриран на: Чет Яну 24, 2008 6:39 am
Местоположение: България/Canada

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от Таня »

Аз записах в Bois-de-Boulogne АЕС по счетоводство. Имам завършен университет в БГ и доста стаж по специалността, така че реших, че няма да стане 3 години да се обучавам наравно с тийнейджърите.
Програмата на АЕС е интензивна, учи се всичко необходимо.
Входящите ми изпити бяха по френски и математика. Не са трудни, никак даже.
Не са ми искали справка колко математики съм учила, след като видяха че имам диплома за висше, само копие от нея представих с превод и писмо, че съм я дала за евалюация. За средното хич не ми я поискаха. Никакви справки от бг не съм търсила. Успех в решението!
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от IRA »

DEC ou diplôme d'études collégiales
Un DEC est reconnu par le ministère de l'Éducation du Québec et il est spécifiquement conçu pour les étudiants venant de terminer leurs études secondaires mais sans être restrictif.

Tous les programmes menant à l'obtention d'un DEC sont composés de 14 cours de formation générale tels français, anglais, philosophie, éducation physique et complémentaires.

Les programmes de formation préuniversitaire sont d'une durée de 2 ans à temps plein; ils sont composés de 12 à 23 cours de formation spécifique et ils vous permettent de faire une demande d'admission dans une université.

Les programmes de formation technique sont d'une durée de 3 ans à temps plein; ils sont composés de 15 à 37 cours dans une technique et dans des disciplines connexes et ils vous donnent une entrée directe au marché du travail.
AEC ou attestation d'études collégiales
Une attestation d'études collégiales est reconnue par le ministère de l'Éducation du Québec et elle est spécifiquement conçue pour les adultes qui désirent soit se perfectionner, soit réorienter leur carrière.

Tous les programmes menant à l'obtention d'une attestation sont composés de cours d'une technique et ils vous donnent une entrée directe au marché du travail.
http://www.immigrer.com/faq/sujet/les-c ... iques.html

С думи прости DEC е за младежите ,които искат да продължат да учат в университет. AEC е за "дъртаците",които искат да имат възможно най-бързо тукашн диплома. :)
'
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от demococcus »

Благодаря за бързите и уместни отговори, хора! :bow: Мисля че ми се прояснява.
Доколкото виждам приложимостта на AEC е различна за различните специалности. IRA, хубав линк, съдържаше доста информативни пояснения. :y:
thehellgirl
Мнения: 214
Регистриран на: Нед Юли 01, 2007 11:36 am
Местоположение: Монреал

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от thehellgirl »

Наистина приложенията и специалностите често са различни.
AEC е за хора с опит или подобна диплома, по-скоро за опресняване на знанията и малко update. Определено е доста интензивно, учи се само това което и се работи, няма френски и разни такива философии ... просто си е за възрастни с опит или които искат да се преквалифицират, но имат познания.
DEC от друга страна е за хора завършващи средно, или такива без никакъв опит или диплома в тази област, това си е и истинската диплома от колеж. Определено е по-търсена в обявите, но не съм убедена, че винаги имат предимство, това си е и въпрос на конкрента специалност, и късмет ...
Живей така, сякаш на земята е рай!

25.02.2009 Varna - Paris - Montreal
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от JennyAnyDots »

Май никой не е споменал до момента, че ДЕК-а трае обикновено три години... Ако човек е готов да учи толкова и не ге притеснява по-големият студентски заем, който трябва да връща после, по-добре да запише направо Бак (бакалавър) в университета. Стартовата заплата после май е доста по-добра.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от demococcus »

JennyAnyDots - това е хубава дилема и аз много мислех над недя. Но много си зависи от специалността.

Някои специалности са си по-приложни и си мисля че университетското образование там.. ми е странно. Така например аз гледах за хранителни технологии... не знам как е заплатат на хората с университет, но никакак не изобилства от обяви за работа. За DEC с тая специалност - хем заплатите прилични, хем обяви все си има. Знам че те не са точен измерител на реалното търсене, ама... все пак.

За геодезия пък, ако човек си има акъл в главата да се занимава по-сериозно - със сигурност по-добре университет! Поне ще мръзне по-малко по обектите.
Аватар
JennyAnyDots
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 5:21 am
Местоположение: LaSalle

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от JennyAnyDots »

Много си прав. Впрочем на сайта на Emploi-Québec човек може да разгледа текущо кави са перспективите за различни професии по места и какъв тип диплома се иска за тях - ДЕК, АЕК и т.н. и т.н, тук:

http://imt.emploiquebec.net/mtg/inter/n ... AN&Porte=1

Като направиш решерш и ти излезе дадената професия, изискваните дипломи са в рубриката "Conditions d'accès à la profession"
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от Ascao »

demococcus написа:JennyAnyDots - това е хубава дилема и аз много мислех над недя. Но много си зависи от специалността.

Някои специалности са си по-приложни и си мисля че университетското образование там.. ми е странно. Така например аз гледах за хранителни технологии... не знам как е заплатат на хората с университет, но никакак не изобилства от обяви за работа. За DEC с тая специалност - хем заплатите прилични, хем обяви все си има. Знам че те не са точен измерител на реалното търсене, ама... все пак.
Demococcus ето и една обява за работа за да видиш разликата между БАК и ДЕК:
Абониран съм и всяка седмица получавам поне по 4-5 такива:

Coordonnateur au contrôle de la qualité
Employeur
Agropur coopérative (Siège social) (http://www.agropur.com)
Lieu d'emploi
Plessisville
Postes
1
Fonctions
Pour Agropur Division Fromages et produits fonctionnels

- superviser le personnel et les activités du laboratoire du département de contrôle de la qualité et assurer un soutien technique pour les travaux d’analyses effectués par les départements de production
- superviser le personnel du laboratoire en favorisant la responsabilisation et le travail d’équipe dans le respect de la convention de travail
- assurer l’application des modules « Suivi Qualité » dans OPM (vérification des résultats, certificat client, etc) et de l’approbation des produits dans le module inventaire
- compléter et vérifier les rapports périodiques et s’assurer de la qualité des analyses
- gérer des programmes d’assurance qualité et HACCP
- veiller à l’application des règles et procédure en santé et sécurité dans son département
- assurer un entretien adéquat des locaux et équipements de toute l’usine
- participer et assurer le suivi des audits clients, corporatifs et ACIA
- superviser le personnel de l’entretien ménager
Exigences
- diplôme universitaire ou collégial en science des aliments, en administration ou en production. Une combinaison équivalente de formation et d’expérience pourra également être considérée
- cinq (5) années d’expérience pertinente, de préférence, en industrie alimentaire
- capacité de prendre des décisions sur les lots non-conformes
- bon communicateur, autonomie et initiative
- bonne connaissance du français ainsi que de l’anglais parlés et écrits
- maîtrise des logiciels Word et Excel
Années d'expérience requise
5 ans
Domaines ciblés
- Génie alimentaire
- Sciences et technologie des aliments
Clientèle ciblée
- Diplômés
Cycles ciblés
1er cycle

Conditions
- formation
- avantages sociaux
- régime de retraite
- possibilité de progression interne
Salaire
- de 60 000 $ à 65 000 $ par année

Horaire
- Temps plein
Durée
- Long terme
Documents requis pour postuler
- Curriculum Vitae
Informations supplémentaires
- postuler en ligne à : http://www.carriereagropur.com
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от demococcus »

Доста убедителен пример, Ascao!

Да се видя с теб и да си поговорим по темата е едно от нещата, които съм си планирал за след пристигането.
Аватар
Ascao
Мнения: 294
Регистриран на: Нед Мар 09, 2008 4:11 am
Местоположение: GMA

Re: Въпроси за колежите, AEC и DEC

Мнение от Ascao »

demococcus написа:
Да се видя с теб и да си поговорим по темата е едно от нещата, които съм си планирал за след пристигането.
Ами драсни 2 реда кат наближи да идвате. Ако нямате транспорт мога да ви взема от летището... :beer: :drinks:
S'il n'y a pas de solution, c'est qu'il n'y a pas de problème.
Публикувай отговор