Строителство на къща

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
bibco
Мнения: 710
Регистриран на: Пон Яну 26, 2004 5:56 am
Местоположение: L`Ile Perrot, QC, Canada
Обратна връзка:

Строителство на къща

Мнение от bibco »

Народе,
Задачката е следната:
- преди години си напазарувах имот, който сега искам да раздвижа. Това е парцел със собствен кадастрален номер, върху който искам да построя къща. Дали ще живея в нея или ще я продам зависи от това как ще се получи като сграда и как ще излезат сметките. Непосредственно до този парцел имам друг такъв със съществуваща къща, така че избор имам ;)
Вариантите, които знам, са следните:
- Наемам лицензирана строителна фирма, която прави всичко и съответно обира максимални ползи в своя сметка, но пък ми дава всички необходими сертификати и гаранции за ползване на къщата след това,
- Строя със лицензиран контрактор само задължителните по местните стандарти части на къщата – основи, стени, покрив, ток и вода - останалото – сам и с помощта на сръчни приятели, на които също се плаща, разбира се и никой не знае какъв дявол на магаре ще излезе...След това, обаче със сигурност знам, че винаги е по-трудно да се получат бумагите за къщата и застрахователите също се мръщат...
Въпросът е – има ли някой какво да сподели по тези въпроси, изхождайки от собствен опит или професионален такъв? Какви са етапите на една такава авантюра – първа стъпка, втора и така нататък? Други строителни варианти, планове, разрешителни, подводни камъни и прочие въпроси...
Постинга е съвсем прагматичен затова моля – не се увличайте в излишни спорове и закачки!
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Строителство на къща

Мнение от Преуспял »

Ами идват ми следните неща на ум засега:
1. Ще имаш ли време. За някои хора няма логика да бъркат цимент, щото времето им е твърде ценно/добре платено другаде.

2. Събконтракторите винаги дават приоритет на редовните си клиенти, което води до забавяния и други подобни главоболия. Ако се наложи да избира м/у някой, който му дава 50 проекта годишно и тебе дето няма да те види след като ти излее основите... знаеш кво ще стане.

3. Как ще финансираш строителството?
bibco
Мнения: 710
Регистриран на: Пон Яну 26, 2004 5:56 am
Местоположение: L`Ile Perrot, QC, Canada
Обратна връзка:

Re: Строителство на къща

Мнение от bibco »

По принцип ми е ясно, че почти всички контрактори са мошенници и ще търсят начин да ме прецакват. Но това си е част от риска, нали така?
За самостоятелно бъркане на цимент не може и да се говори, защото нямам право да си правя основите сам. После никой няма да узакони такава къща...
Финансирането - това си е мой проблем, след като съм почнал да мисля за такъв проект.
Но - виждам започнахме с въпроси, а не със споделен опит, за което ставаше дума...
Jim
Мнения: 211
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 11:12 am
Местоположение: Montreal

Re: Строителство на къща

Мнение от Jim »

Доколкото съм чувал от познати строителната фирма ще ти свърши тая работа - ще ти изкара разрешителни и ще ти каже кое колко струва.
Преди да си почнал отиди до една две строителни фирми и питай за оферти. Сега строителството нещо не е много в разцвет и имаш шанс да ти обърнат повече внимание.

За 3-4 месеца може да ти я построят. Ако искаш да спестиш малко пари може да оставиш някои довършитени неща и бейсмънта за себе си. При всички случаи ще излезе по-евтино отколкото ако купиш готова.
Все пак трябва да си отговориш и за кого ще я строиш. Дали те устроива мястото.
Ако ще строиш за да я продаваш после - няма смисъл да питаш, тогава ставаш предприемач и си носиш рисковете.
Последно промяна от Jim на Вто Яну 12, 2010 10:35 am, променено общо 1 път.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Строителство на къща

Мнение от ablood »

Неприятното е, че ще купуваш материали по цени на дребно, ще губиш 75% от времето си в чесане по главата, ще се учиш от собствените си скъпи грешки...

Като резултат ще имаш непрофесионално скована къща на цената на конфекционална, но за сметка на това пък много ще се забавляваш 2-3 години. Аз бих се изкушил да започна, но после трябва да си търся нова жена. |(
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Строителство на къща

Мнение от Julian_04 »

Айде още един нихилистично настроен. Защо си сменяте жените бе хора? Толкова ли сме лоши? Една жена струва повече от една къща! :*
И за твое сведение контракторите в жилищното строителство също пазаруват по цени на дребно! :!:
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Строителство на къща

Мнение от ablood »

Julian_04 написа:И за твое сведение контракторите в жилищното строителство също пазаруват по цени на дребно! :!:
Да бе!
Влиза в Home Depot и си купува 800 греди 2х6, 200 носещи, 150 панела плайуд, 200 панела джипрок, 1 пале покрив, 1 камион изолация, 1 декар сайдинг, 1 км кабел......... и плаща като мен, а? :rofl:
Ако имаш впредвид цена на дребно за цяла покривна ферма да, доколкото съществуват цени на дребно за стоки, които се пазаруват само от контрактори.
Или може би забравяш, че фактурираната цена драстично се променя на края на годината, когато се тегли чертата и се калкулират отстъпките?

Знам, че си в бизнеса, ама май някои неща са ти мътни.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Строителство на къща

Мнение от Julian_04 »

Не знам може и да си прав. Сега работим с един, който пазарува всичко от Rona, но не съм му светила какви отстъпки му правят.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11753
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Строителство на къща

Мнение от optics »

Бях говорил с един българин който сам си е правил къщата - по-точно - водел си е контрактори за всяко нещо и работил сам каквото могъл. Еми завършил я беше и нямаше страховити спомени от вадене на бележки.
Но действително каза че прецакват където могат , защото ти не можеш да предвидиш всички дреболии (а те могат, щото на тях не им е сефте) и примерно ти слагат най-евтините ел-контакти (тоя пример нещо ми е останал, ама то сигурно важи и за всичко).
За съжаление повече не мога да добява по темата, но ми изниква следния въпрос:

А защо въобще ще строиш къща, защо просто не продадеш земята на краен клиент, той да си я построи.
Съображението ми е, че ако викаш някой да ти я построи ти си плащаш за тая услуга и после цената ще я вкараш в крайната цена(земя+къща). Добре но ти нямаш никаква файда от това, защото не можеш да вкараш почти никаква надценка в самата къща. Всъщност тая надценка е директна функция на вложените твои усилия в строежа. Ако те са минимални - тоест някой друг я строи - няма как да вкараш надценка. Корективът е конкуренцията.

Съвсем друго е положението ако сам (и с приятели) я строиш. Тогава в цената на къщата влиза твоя труд (и евентуално на приятелите, защото дори и да им плащаш колкото друг "експлоататор" би им платил, то все нещо ще си ...хм, така да се каже - експлоатирал.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
delisted_2
Мнения: 160
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 11:23 pm

Re: Строителство на къща

Мнение от delisted_2 »

Един грък от работата си строи сам къщата. Каза че като е започнал нищо не е разбирал но със съвети от други хора се справил. Всеки обед изчезваше да наглежда контракторите, но основно жена му движеше нещата. Според него се спестяват 30-35% от цената на къщата което фирмите прибират като печалба и за мениджмента на проекта. Иначе каза контракторите те работят здраво и като се е усетил е започнал той да доставя каквито материали трябват. Обаче, каза че конрактора като му липсва нещо сяда и казва като го доставиш продължавам а през това време му върви надницата 50-60 на час.
bibco
Мнения: 710
Регистриран на: Пон Яну 26, 2004 5:56 am
Местоположение: L`Ile Perrot, QC, Canada
Обратна връзка:

Re: Строителство на къща

Мнение от bibco »

Този вариант с продажбата на земята си е най-чист, разбира се, мислил съм и за него - спестява ми куп грижи...
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Re: Строителство на къща

Мнение от todor73 »

Ако не си зает, т.е. нямаш работа си струва, ще си уплътниш времето и ще изкараш някой лев, но последното малко е проблематично с тази криза, много хора се уплашиха и отлагат за по-добри времена.

Ако имаш работа не си струва, повечец главоболия ще имаш, продавай местото и това е, предполагам че цената на местото се е вдигнала откакто си го купил.
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Строителство на къща

Мнение от Julian_04 »

optics написа:А защо въобще ще строиш къща, защо просто не продадеш земята на краен клиент, той да си я построи.
Това не е хубава идея! Цената, която може да вземе за празен терен коренно се различава от тази, ако на терена има къща. Освен това банките не отпускат заем за земя и терена би се продал по-трудно!
За мен идеалният вариант е без general контрактор, а с множество субконтрактори, защото за всеки от тях ще можеш да си правиш магазинаж. Вътрешно довършване от теб с приятели. Обаче това крие неудобството, че трябва да разполагаш с повече свободно време, за да си организираш сам строежа.
И въпреки всичко пак твърдя, че контракторите пазаруват по цени на дребно в жилищното строителство!
Julian_04
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:49 pm

Re: Строителство на къща

Мнение от Julian_04 »

todor73 написа:Ако не си зает, т.е. нямаш работа си струва, ще си уплътниш времето и ще изкараш някой лев, но последното малко е проблематично с тази криза, много хора се уплашиха и отлагат за по-добри времена.
Точно в кризата си заслужава да строиш , защото лихвените проценти са безумно ниски , а цените на имотите ще продължат да се вдигат!
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Строителство на къща

Мнение от filipne »

Julian_04 написа:
todor73 написа:Ако не си зает, т.е. нямаш работа си струва, ще си уплътниш времето и ще изкараш някой лев, но последното малко е проблематично с тази криза, много хора се уплашиха и отлагат за по-добри времена.
Точно в кризата си заслужава да строиш , защото лихвените проценти са безумно ниски , а цените на имотите ще продължат да се вдигат!
А като отмине кризата, след да речем 1-2 години, лихвите пак скочат а моргиджа не е изплатен , тогава пак ли сме на далавера ?
Публикувай отговор