Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от survivor »

Да, съветът за Ile des Soeurs е много добър...
Миркаа, за цяла Канада не знам, но поне в Монреал нещата изобщо не стоят както в Щатите - ако е публично училище, качеството на обучение да се равнява точно по платежоспособността на жителите на квартала. По принцип сигурно има някаква такава обща зависимост, ама е много по-притъпена отколкото при южните съседи. Примери има бол. Най-сигурно е когато е по препоръка, както е с училището и квартала които ти препоръча Мариана.
Мариана, вие не спадате ли към училищната комисия Маргьорит Буржуа?
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от bttm »

Mariana написа:Погледни този сайт: http://www.structuresmetropolitaines.com
Това е компания, която отдава апартаменти под наем в един от най-хубавите квартали на Монреал - Ile des Soeurs. Представлява малък остров на юг от центъра на града, с кола до центъра се стига за 10 минути, а с автобус за около 15- 20 минути. Много спокойно, зелено и приятно място за живеене. Живеем тук от 5 години и все още не можем да се решим да го напуснем. Училището е много добро, почти всички ученици ги приемат в елитните училища на изпитите за средно училище. Дъщеря ми след една година редовен клас бе приета в Екол Интернасионал и почти всички нейни съученици бяха приети в училищата където бяха кандидатсвали.
Това е линк към сайта на училището:
http://www3.csmb.qc.ca/ecoles/Default.a ... des-soeurs

На острова има много паркове, детски площадки за игра, тенис кортове, два басейна, гора-резерват, идеално място за каране на колело или за разходки около реката. Заслужава да се види!

Мариана защо ще го напускате квартала, щом е толкова хубаво там? Може ли да си намери работа за новопристигнали имигранти в квартала или в близост до квартала? Има ли на близо метро?
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от IRA »

Няма метро. Има рейсове до оранжевото (168) и зеленото метро (12). 168 е по редовния.Има офис сгради там, както вече споменах и Бел се преместиха там . Преди работех точно на тоя остров, но да се работи и някъде в центъра не е проблем т.е много си близо до центъра . Буквално острова е срещу центъра. Наемите там са високи, но си струва според мен, също е скъпо да си купиш жилище там.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от survivor »

Наемите там са високи, ама не са непосилни, докато за покупка на жилише теслата става голяма. Така е с хубавите и с удобен транспорт квартали.
Аватар
mirkaa
Мнения: 864
Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 12:27 pm
Местоположение: New York, NY
Обратна връзка:

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от mirkaa »

Благодаря на Мариана за прекрасното предложение, това място наистина ми хареса много! Ще го проуча сериозно.
А за наемите не знам какво да кажа, в сравнение с тези от НЙ ми се струват направо смешни. Е да, вече виждам и няколко постинга след това изказване дали знам какви са заплатите в Мтл, но.... това е положението :)

От любопитство, някой може ли да ми каже в колко часа сутрин започват учениците? Предполагам че имат и автобус който да ги взема, ако отговарят на изискването за местоживеене. Тук на 5 год започват часа в 8ам, и това ми се вижда ужасно рано за такива малки деца, като се има в пред вид че са там до 18ч!!
third generation immigrant :)
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от kapitan »

И аз съм за Île des Soeurs.Не познавам квартала подробно,но няколко пъти съм ходил и съм се разхождал.Последно бях там за кратко по край консулските дни в Монреал,първия от тези дни беше там.Наистина е хубаво място за живеене,но наемите са по-скъпи от др.части на Монреал.За у-щата и детски градини не знам,не съм се интересувал.Обаче според мен е за хора с кола,иначе зимата ще е трудно,защото автобусите не са на често на 20-30 мин са,тоест ще се мръзне по спирките.
Не знам колко е заплащането в Щатите,сигурно си има разлика между самите Щати и тн.....,но в Монреал наистина заплащането не е кой знае какво,според мен си е даже в повечето случаи ниско спрямо стандарта на живот.Зависи от доходите Ви,но наемите в този квартал са скъпи.Като бях за последно в квартала видях обява за апартаментче, 1 bedroom,значи 1 1/2 или максимум 2 1/2 всичко включено за 670 $/месец в бетонен блок,с басейн,фитнес,нов блок,но пък кухнята си беше както в повечето случаи за такива апартаментчета в самата стая-спалня.
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от teomat.com »

mirkaa написа:
От любопитство, някой може ли да ми каже в колко часа сутрин започват учениците? Предполагам че имат и автобус който да ги взема, ако отговарят на изискването за местоживеене. Тук на 5 год започват часа в 8ам, и това ми се вижда ужасно рано за такива малки деца, като се има в пред вид че са там до 18ч!!
В рамките от 8 до 15 часа. Има автобуси ако си малко по-далечко.
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от bttm »

някой ще каже ли нещо за другите квартали и началните училища там. Само споменатия по горе квартал ли е най добрият от гледна точка на образованието на децата и живот? няма ли и други добри училища и райони за живот в Монреал? нещо оптимално между наеми и добра обстановка (зелинина, паркове, бизнес центрове и др.)
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
arsenal66
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 4:37 am
Местоположение: LaSalle,QC

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от arsenal66 »

Здравейте,да взема и аз отношение по темата на mirkaa:когато пристигнахме,сина ни беше на 2 г. и тръгна на частна детска градина,само на английски.Тогава живеехме в Кот-Сейнт Люк.Сега живеем в Ласал и от тази година малкия тръгна на училище.Пътува сутрин с автобус,защото неговото училище започва сутрин в 9 часа,а следобед са до 4 часа, и в 4,30 автобуса го стоварва пред къщи..............сега учи само на френски е и много доволен ,учи го с голямо желание,като се има впредвид ,че преди това говореше само български и английски.........сега даже предпочита да се гледа детските филми само на френски.......за нас това беше най-добрия вариант-първо английски,а след това и френския.......защото тука си трябват и двата езика.Училището което учи сега е много добро,важното е ,че на него му харесва и ходи с желание,нищо ,че е държавно.
Личното ми мнение,е че за новопристигнали кварталите Кот-Сейнт-Люк(там бяхме 3 г.) или Ласал са много добри във всяко едно отношение........
Поздрави на всички......
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от survivor »

arsenal66 написа: Личното ми мнение,е че за новопристигнали кварталите Кот-Сейнт-Люк(там бяхме 3 г.) или Ласал са много добри във всяко едно отношение........
Споделям ти мнението. КСЛ е от кварталите, за които казах че тъй като местните са англофони, публичното френско начално училище е пълно с имигрантчета (най-вече източноевропейци или рускоезични деца от Израел). Но пък според мен е много добро училище. След като го завърши детето ми беше прието навсякъде където поиска, а кандидатства в най-добрите частни и публични гимназии. За Ласал също съм чувала добри неща, но за училищата там нищо не знам.
Аватар
Mariana
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 5:59 am
Местоположение: Montreal

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от Mariana »

Относно въпроса защо ще го напускаме, имах предвид закупуване на жилище. Както вече други споменаха, цените тук са доста високи, особено за къщи, като цените им започват от 500 000. Въжможно е да се намери кондо с две спални за около 250 000 долара, но все пак това е в по старите блокове и изненади за непредвидени ремонти са доста вероятни, които да излезнат доста солени. Моя позната си купи тук кондо и още на третия месец трябваше да плати за някакъв голям ремонт 10 000 долара.

Мирка, училището започва сутрин в 8 часа и е до 3 часа следобяд. Освен това има занималня, която струва около 150 долара на месец. Тя започва от 7 и е до 6 часа следобяд. Миналата година построиха още една сграда и сега училището е доста по-голямо, откриха и приемни класове за имигранти. Когато ние пристигнахме голямата ми дъщеря трябваше да ходи във Вердън една година.
Острова не е много голям и е по-вероятно училището да е много близо и да няма нужда от автобус. Малката ми дъщеря сега е в 4 клас, ходи и се връща сама от училище и е там за 5 минути. Доколкото си спомням имаше изискване за километър и половина, ако не се лъжа разстояние от дома до училището за да има право детето на автобус, но обикновено най-малките са с предимство и за тях почти винаги има.

Работа може и да се намери на острова, но възможностите не са чак толкова много, най-добре е в центъра, много е удобно. С автобус 168 се стига за около 25 миниту в пиковите часове. И двата автобуса отивато до Метро: 12 до Метро Ласал и 168 до Скуер Виктория и МакГил. Не е вярно, че се зъзне по спирките, защото в пиковите часове автобуса, който отива до центъра е на 5-6 минути, през останалото време на 25 минути, просто си проверяваш разписанието и отиваш точно навреме. Не ми се е налагало да мръзна по спирките, автобусите са много точни. С изключение на дните в които има снежни бури или когато целия град е блокиран ...
Аватар
Mariana
Мнения: 130
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 5:59 am
Местоположение: Montreal

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от Mariana »

До Survivor:

Да, нашата Комисион Сколер е Маргьорит Буржуа.
нови мераклии
Мнения: 90
Регистриран на: Нед Ное 05, 2006 4:43 pm
Местоположение: Варна/Монреал
Обратна връзка:

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от нови мераклии »

Mariana написа:Доколкото си спомням имаше изискване за километър и половина, ако не се лъжа разстояние от дома до училището за да има право детето на автобус
Изискването е над 1.8 км.
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от Bubi »

Изискването е различно, зависи от Комисион Сколер и от възрастта. При нас е над 800 м за матернел, над 1,5 км за пример и над 1,8 км за секондер. Също от това зависи и на какво разстояние ще ти е спирката от къщата.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Re: Отново за училищата в Монтреал? 1ви клас?

Мнение от survivor »

Mariana написа:До Survivor:

Да, нашата Комисион Сколер е Маргьорит Буржуа.
Защото спомена че детето ти е било прието в Екол Интернасионал, а то нали е към другата училищна комисия. Стана ми интересно с някакво специално разрешение ли се придобива правото да кандидатстваш в училище на друга училищна комисия, дали е тежка процедурата и т. н.
Публикувай отговор