КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от ZanzibarHero »

Известен факт е, че ако детето ви е малко и вие сте се установили в Канада, то задъжително ще "има проблем" да овладее българския език на нивото на родителите си.

Двете текущи теми показват, че много родители правят опити да променят това.

За мен лично е интересно:

Какъв смисъл (рационален или ирационален) може да има в изучаването на български език в Канада?

Ако, все пак, желаем детето ни да овладее български език, до какво ниво да бъде това овладяване?
AniK
Мнения: 436
Регистриран на: Нед Окт 24, 2004 3:08 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: КАКЪВ СМИСЪЛ ИМА, ДЕТЕТО ВИ ДА ЗНАЕ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК?

Мнение от AniK »

ZanzibarHero написа:Известен факт е, че ако детето ви е малко и вие сте се установили в Канада, то задъжително ще "има проблем" да овладее българския език на нивото на родителите си.

Двете текущи теми показват, че много родители правят опити да променят това.

За мен лично е интересно:

Какъв смисъл (рационален или ирационален) може да има в изучаването на български език в Канада?

Ако, все пак, желаем детето ни да овладее български език, до какво ниво да бъде това овладяване?
Аз мисля, че детето задължително трябва да учи български език, естествено че няма да е на нивото на родителите, но до каквато и степен да е, си заслужава да се опита, защото това е единствения език, с който може да комуникира с баба си, дядо си и останалите роднини в България. Друг е въпросът, че език се учи най-лесно при децата, колкото по- малки, по- добре. Всеки език е богатство, така че съм напълно "ЗА" ученето на бг език от българчетата в Канада. Вярно е че сме напуснали БГ по ред причини, но това няма нищо общо с бг език и нека не забравяме от къде сме и кои сме. Българския език си има и своите добри страни.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Смисълът се крие в ценностната система на всяко семейство. Майчиният език структурира начина на мислене, определя характера, възпитава децата в определен културен кръгозор. Езикът на майка ти никога не може да попадне в графата "допълнителни" езици!

Ако един език се учи само, за да се комуникира с баби и дядовци, то с тяхното изчезване от този свят езикът също ще умре.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

Малко ми напомня за филма My Big Fat Greek Wedding. Шестгодишната Тула, родена в САЩ към майка си, имигрантка от Гърция:

- Мамо, защо трябва да уча гръцки?
- Ами как иначе ще говориш със свекърва си?
Phill
Мнения: 177
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 5:12 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Phill »

Този въпрос има много повече от един отговор, които отговори обаче никак не кореспондират помежду си. Какво има предвид?
Аз съм още в началото на процедурата и дето се казва нека да видим дали и кога ще стигна до там, където вие сте отдавна. Всеки тръгва от България със собствената си мотивация. Предполагам колкото двойки, толкова мотивации. Моята лична обаче е доста конкретна - омраза. Омраза към всичко българско. Нямам предвид, че мразя Рила или Стара планина, напротив. Не мразя и родния си град. Обаче омразата ми е безкрайна към простотията, наглостта, селенията, беззаконието и т.н. на България. В България всеки чиновник има една единствена цел в живота си и тя е да убива дребния бизнес. Да убива всеки, който иска да направи нещо. В България политиката има за цел да краде. Има за цел да угодничи на чужди интереси. В България политиката е лицемерна - преди около 18 - 20 години върхушката на БКП окраде спестяванията на хората и пенсиите на пенсионерите. Днес същите отрепки излизат и казват - ти трябва да плащаш данъци, защото иначе лишаваш баба си от пенсия. А къде са парите, които са удържали на нея докато е била работеща?
Днес България е посмешище за цяла Европа. Днес България е пример за привнасяне на автентичен анадолски манталитет в покрайнините на Европа. Днес България е по милост (все още) суверенна държава.
Ето това ме кара да тръгна по пътя към Канада, да унищожа всичко, което съм постигнал до тук и да започна от нулата.
Май не съм само аз с такава мотивация, но дори и на другите да се различава от моята факта е факт - има много напуснали и много, които ще напуснат България по един или друг начин. Да се съсредоточим върху процедурата за Канада - ами тази процедура не е за мангали, които не могат да си напишат името или пък имат 20 висящи присъди. Тази процедура е за хора с възможности - и умствени и финансови. Следователно всеки напуснал България намалява капацитета й да се съвземе. Който се е занимавал в последните години с бизнес в България знае каква е работната ръка. И с тая паплач кога ще излезне България от блатото?! Май всички знаем отговора, иначе много от вас щяха да са тук, а не там...
Нямало да може детето да говори с баба си. А кой ще пусне детето си да дойде в България при баба си? А каква ще е криминогенната обстановка след изборите, когато лъсне, че бюджета е откардната за 5 години напред и когато безработицата стане 30 - 40%?
Както казва брат ми, който живее в Лас Вегас - ако не сте вие роднините няма да дойда за нищо на света в България. Нито природата е уникална, нито е евтино, нито е качествено.
Та, като ни е толкова ценен езика защо не си стоим в България и да се борим с вятърните мелници?
А арменците дето са се преселили в България и са вече трето поколение дали знаят арменски? А, дали ще се върнат в Армения?
Нека не се самозаблуждаваме. И аз съм патриот и вие които сте заминали със сигурност обичате родината си, но всички знаем, че няма смисъл от тая борба...
И дори нашите деца да научта български, то те едва ли ще се върнат в България, а вашите внуци със сигурност няма да го научат.
Първи урок по френски 18.06.2009
Подадени док. към Виена 29.09.2009
Акюзе 30.10.2009
Писмо TEFAQ 18.01.2010
calculator
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Авг 20, 2005 12:05 pm

Мнение от calculator »

Обикновено Крими криминално ме дразни,
но тук подкрепям напълно и съвсем сериозно,
повтарям: съвсем сериозно.
Добре казано.

krimon:
"Смисълът се крие в ценностната система на всяко семейство. Майчиният език структурира начина на мислене, определя характера, възпитава децата в определен културен кръгозор. Езикът на майка ти никога не може да попадне в графата "допълнителни" езици!

Ако един език се учи само, за да се комуникира с баби и дядовци, то с тяхното изчезване от този свят езикът също ще умре."
"A fool's paradise is a wise man's hell!"
Thomas Fuller
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Мнение от IFF »

Ако децата ни бяха ирландчета,гърчета,италианчета или каквито и да е,но нещо различно от българчета,то сигурно бибило нужно да учат майчиния си език.Но ние никога не сме били една общност,нито в България,нито в чужбина.Какъв е смисъла,когато след нас децата ни ще забравят българския така или иначе?В църквата само слухове за далавери,читалище с някакви странни дейности,имаме само бгмагазини,ама то е щото сме си чревоугодници.Има ли нещо което би могло да ни обедини и да поддържа искрата на българщината в нашите деца?Едва ли.Защо да ги мъчим с още един безсмислен език,може би за да не ни гризе съвестта че сме си напуснали родината и да си кажем,че макар и емигранти сме ги научили на българските традиции и ценности.Всичко това се прави само и единствено за усокоение на самите родители.Ако някой мисли да се връща в България,тогава има смисъл.
Аватар
gazara
Мнения: 173
Регистриран на: Сря Авг 10, 2005 6:23 pm
Местоположение: Pierrefonds(montreal)

Мнение от gazara »

Седя и едвам се сдържам да не тегля една майна на всичките дето се наричате българи а сте чиста проба лайна,за какво е да знаят български вашите деца ли за да ви теглят една майна един ден като разберат,че се срамите от това!!!!Може би това е и последния постинг който аз пускам в този форум,който аз си мислех,че е за български емигранти...а е за източно европейски субекти от неясен произход...
Аз имам приятели от всякакви националности тук,и ще повярвате ли че те говорят езика на дедите си?!и не само това но когато ги попитат вие какви сте те казват:италянци,гърци,филипинци....и знаете ли те не се срамуват от това а дори напротив гордеят се че техните бащи,майки,баби или дядовци са от другаде,да не би те да са били нещо повече от нас,бедни и прости селяни от всякакви къдчета на европа и света....повярвайте не са....
На този свят има само две неща който човек не си избира :каде да се роди...и кой са неговите кръвни майка и баща!!!
Желая на всички Ви :Здраве
http://bgtheatreadventure.weebly.com" onclick="window.open(this.href);return false;
IFF
Мнения: 2495
Регистриран на: Чет Юни 22, 2006 9:30 am
Местоположение: Montreal

Мнение от IFF »

gazara написа:Седя и едвам се сдържам да не тегля една майна на всичките дето се наричате българи а сте чиста проба лайна,за какво е да знаят български вашите деца ли за да ви теглят една майна един ден като разберат,че се срамите от това!!!!Може би това е и последния постинг който аз пускам в този форум,който аз си мислех,че е за български емигранти...а е за източно европейски субекти от неясен произход...
Аз имам приятели от всякакви националности тук,и ще повярвате ли че те говорят езика на дедите си?!и не само това но когато ги попитат вие какви сте те казват:италянци,гърци,филипинци....и знаете ли те не се срамуват от това а дори напротив гордеят се че техните бащи,майки,баби или дядовци са от другаде,да не би те да са били нещо повече от нас,бедни и прости селяни от всякакви къдчета на европа и света....повярвайте не са....
На този свят има само две неща който човек не си избира :каде да се роди...и кой са неговите кръвни майка и баща!!!
Желая на всички Ви :Здраве
Силни думи,но в голяма степен верни.Другите нации си помагат едни на други а ние само гледаме да се закопаем едни други.Само погледни обявите в този форум,един се мъчи да пробута скъпо трошката си на някой нов и неориентиран емигрант,друг да го насади на някоя скапана работа,трети да го спечели за клиент за неговия си бизнес.Точно както и в България,така че какъв е смисъла да се учат децата ни на български?!?Трябва ли да ги учим да се държат за своите сънародници,защото там ще намерят взаимопомощ и общи интереси,или по-добре да се приобщят към обществото,в което сме ги довели и да намерят достойна за подражание среда?Това са въпроси,които са свързани.Скоро със сигурност ще се появи втора църква,която ще обвини другата,че е нелигитимна,ще се появи и второ читалище.Това е абсолютно сигурно,все пак сме българи.А кога ще се обединим един господ знае.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

IFF написа:Другите нации си помагат едни на други а ние само гледаме да се закопаем едни други...
Някои хора приемат този факт и се опитват да вървят напред.
Други още не могат да прежалят кръчмарските събирания, подкрепата на родителите, провинциалния уют и ги избива на патриотизъм.
Всеки според възможностите си. Кофти е обаче, когато това чувство за вина рефлектира и върху децата. Нали уж заради тях се махнахте от България? Не ги дърпайте назад!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

ablood написа:
IFF написа:Другите нации си помагат едни на други а ние само гледаме да се закопаем едни други...
Някои хора приемат този факт и се опитват да вървят напред.
А пък някои се опитват да се променят, а не примирят. Кое ли е за по-голямо уважение ;)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Мнение от IRA »

За да контактува с родата , че и с майка си , която я мързи вкъщи да говори на чужди езици. :D
Обаче, ако някой не иска детето му да говори на български мен лично хич не ме вълнува. Това си е негова работа. Аз драма от това не смятам да правя.
Познавам доста гърци и италианци тук, говорят някакъв вариант на езика на родителите си с тях , но с братята и сестрите си говорят на английски , с децата си също. Повечето от тях да са ходили един - два пъти в живота си до родината на родителите си, а някои дори никога.
При българите не е така, на повечето децата са всяко лято в България. Доста от тях хич не са добре с езиците и не само ,че си говорят на български децата си, ама и децата им превеждат.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Fireman

Мнение от Fireman »

gazara,тези хора се гордеят че са от еди си каква си народност,защото на по-хубавото място,но дали щяха да са така горди ако си бях в родната действителност.
Като гледам повечето в тези форуми са ама много горделиви и родолюбци далеч,от родината -на по-доброто място- Канада.
Все ревностни защитници на България,Българското,Българската кухня,Българското кисело мляко,Българските зеленчуци,Българската природа и Българите ,които даже били по-умни от целия свят и всички народи били ама много прости -ОСОБЕНИ Американците и Канадците,Българските училища ,които били страшни в сравнение с Канадските..............................................................................
Ами защо тогава Вие,Върлите защитници на всичко Българско сте Емигрирали :?:
gazara ,да се лови риба в Канада и да си горд ,че си Българин е едно,но да си горд в България,че си Българин е друго.
todorovi
Мнения: 195
Регистриран на: Съб Юни 06, 2009 3:57 pm
Местоположение: Гатино

Мнение от todorovi »

Аз гледам по-друг начин на ученето на езици.

Ние още не сме емигрирали, но за мен всеки език е богатство и не се знае кога и как може да ти послужи. Ако аз знам български език, защо да не науча и моите деца на него.
Колкото повече, толкова повече :wink:
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Мнение от becks »

gazara написа:Седя и едвам се сдържам да не тегля една майна на всичките дето се наричате българи
Ами тегли им - бахти новопоканадчените цървули :evil:
Заключено