Един бегъл поглед на здравната система в Квебек.

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
g sabev
Мнения: 71
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 3:46 pm

Един бегъл поглед на здравната система в Квебек.

Мнение от g sabev »

Здравейте Приятели,

Реших да споделя "опита", които понатрупахме с жена ми покрай ползването на услугите на здравната система тук в Квебек (Монреал). Преди да пристигнем, преди 6 месеца бяхме чували и прочели доста за проблемите в здравната система на Квебек, но на напоследък видяхме с очите си за какво точно става въпрос.
Наложи ни се да прибегнем до услугите на спешният център, защото дъщеря ни имаше тежък грип и вдигаше над 39 градуса. След 5,5 часа чакане в спешният център, накрая ни прие доктор (стажант) направи преглед за 5 минути и предписа антибиотик.
След два дни температурата си оставаше висока и жена ми реши да се консултира с мед. сестра на телефон 811 относно това, колко дни може да даваме лекарства за температура на дъщеря ни. След безброй много опити накрая успя да се свърже със служител от службата.
Проблемите с дъщеря ни си оставаха същите и ние решихме да я заведем при детски специалист распираторни болести в детската болница в Розмон. След 4 часа в очакване на лекар ни прие медицинска сестра. Поразпита ни, премери температурата на детето, води си записки. След това ни каза, че трябва да изчакаме до 13:00, което означаваше още 2 часа, защото имало преди нас още 10 болни деца. В 13:00 часа отново бяхме там. След още един час чакане отидох да попитам какво става и ми казаха, че има още един пациент преди нас. В 14:30 влязохме. Оказа се, че жената отсреща не е лекар, а друга медицинска сестра. И тя ни разпитва и т.н., а детето си гореше през целият ден. След това и тази сестра ни каза да изчакаме. След още един час ни прие едно момченце, което ни каза че бил стажант. Хайде пак същите неща за трети път, като и стажанта си водеше прилежно бележки. Накрая каза, че трябва да се консултира с лекар. Ние се зарадвахме, защото наи-накрая щяхме да се докопаме до лекар. Какво се оказа - пристигна лекар специалист, които ние познавахме от предишни прегледи, но си мислехме, че отговаря за другото крило на болницата. Но, не мили приятели...тази огромна сграда от 4-5 етажа с над 15 медицински сесри, с 3 рецепниониски, с охрана, с двама стажанти със санитари, с безброй апарати за лечение се оказа, че има САМО един единствен лекар. А, тя жената е на преклонна възраст. Пожелавам й да е жива и здрава, че иначе лошо.
Покрай малката и жена ми се разболя. След като свърши сагата с детските консултации при медицинските "специалистки" дойде и редът на жена ми да отиде на лекар. Посетихме един мед. кабинет на един много възрастен доктор. Кабинетът се намира наблизо и затова решихме да отидем там. Какво беше учудването ни, когато разбрахме, че всъщност двамата лекари, които работят там отговарят за 11 860 пациента. Разбира се имаше наи-малко 20 човека пред вратата и ние се отказахме.
Според думите на възрастни хора-квебекари, проблемът с докторите е много голям. В момента се търсят спешно за Монреал 600 за да работят като Джи Пи. По-голямата част от завършващите лекари се ореантират веднага към частният сектор, където обаче за да позваме услугите му трябва да разполагаме с много средства. За консултация се заплаща 200 долара, а престоят в болница (хоспитализиране) е над 2000$.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Темата макар и дискутирана многократно е плодовита.
НИКЪДЕ НЯМА ПЕРФЕКТНО И ЕВТИНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ.
Тук ако си спешен те поемат специалисти на момента. Ако обаче можеш да почакаш, пред теб минават спешните. Кой от вас е по-спешен - преценява опитен рецепционист. В предградията се чака по-малко.
Човешкия фактор също играе роля. Можеш да попаднеш на образован скапаняк, както и на печена сестра.
Който не го устройва да ходи в държава където обслужването е бързо и платено.
Аватар
gazara
Мнения: 173
Регистриран на: Сря Авг 10, 2005 6:23 pm
Местоположение: Pierrefonds(montreal)

Мнение от gazara »

Даааа,системата е лайнарска,можеш да умреш докато чакаш в спешно...пълно е с сестри без опит и лошо отношение...предписват лекарства само след дълги прегледи...НО....има малко но много добри специалисти но за да ги намериш ти трябва голяма доза късмет,за 7 години тук съм попадал и на супер доктори и сестри,но те са не повече
от пет?!....НО нима в Булгаристан не е същото а дори в някой отношения и по зле....дака се случи,че съм прекарал доста месеци в Бъл. болници...
заради некадърност на лекари имам курбан(втори рожден ден за мен),все още имам винтове,пирони както и 15см.метал в крака си?!защото бяха забранени плановите операции и трябваше да съм спешен случай за да ги махнат... а след години специялния инструмент с който се отвиваха винтовете беше изчезнал и в цяла Бъл. нямаше друг такъв?!...една от причините да взема решение за имиграция беше и Бъл. здравеопазване...но стига с мен ,никой не е длъжен да чете лайнарските ми оплаквания...сега малко съвети ако мога да бъда полезен...:
–намерете си личен лекар(по възможност препоръчан от приятел)той ще ви спести чакането пред кабинети и клиники...
–Добър генеколог(за жените)той както в нашия случай може да бъде разликата м/у това да имате деца или не...
–Добър педиатър(за децата ви),много често той е по важен и от личния ви доктор
-добър заболекар(може и да не е Българин)

И ако сега се си мислите: аз тези неща вече ги знам...то ме извинете,за тези които пък се чудят от къде да ги намерят,ще кажа:Питайте,не се страхувайте да питате(приятели,колеги)все от някъде ще ви отговорят,ако не сте доволен не се срамувайте да ги сменяте,защото на този свят няма нищо,наистина НИЩО по важно от здравето ...!!!
http://bgtheatreadventure.weebly.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
DIMELBE
Мнения: 420
Регистриран на: Сря Ное 02, 2005 3:53 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Мнение от DIMELBE »

gazara написа:...сега малко съвети ако мога да бъда полезен...:
–намерете си личен лекар(по възможност препоръчан от приятел)той ще ви спести чакането пред кабинети и клиники...
–Добър генеколог(за жените)той както в нашия случай може да бъде разликата м/у това да имате деца или не...
–Добър педиатър(за децата ви),много често той е по важен и от личния ви доктор
-добър заболекар(може и да не е Българин)
:beer: :beer: :beer: Подкрепям абсолютно този съвет!!!!! :beer: :beer: :beer:
"Може да си разочарован ако не успееш, но си обречен ако не опиташ"!!!
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Re: Един бегъл поглед на здравната система в Квебек.

Мнение от AnnaR »

g sabev написа: След 5,5 часа чакане в спешният център...
Ето малко повече яснота за нивата на разпределение в спешния център на детската болница Ste-Justine, но така или иначе навсякъде е така.

Ste-Justine
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Пресен пример - малката с болки в ухото (отит) чака 6 часа, през време на които я преглеждат 4 пъти, дават и Темпра и накрая и предписват антибиотик.
По едно време дойде един с отрязан пръст! Носеше си го в бурканче. На 15-тата минута беше вече зашит (или залепен/нащракан) и седна да си оправя документацията.
Спешната помощ си е доста добра. Просто не е за това за което я колзваме ние.
Аватар
petiov
Мнения: 195
Регистриран на: Съб Дек 09, 2006 10:28 am
Обратна връзка:

Мнение от petiov »

Г-н Събев,чудно защо четейки написаното от вас ми се струва,че все едно аз съм го писал.Бегъл поглед върху здравната система не е достатъчен.Хора разни с разни разбирания,но от обяснения от сорта...има и по-зле от нас,защо да се оплакваме и да искаме повече от това което имаме, ми е дошло до гуша.Защо трябва да правим сравнения с тези които са по-зле от нас...защо не се сравняваме с тези които са по-добре от нас.Нали смисълът е в това да се развива и усъвършенства здравната система.С първото сравнение не мисля ,че ще се получи.Именно на тези хора,които са винаги доволни от сегашното положение и не искат и пръста си да мръднат за да променят нещата към по-добро препоръчвам филма на Майкъл Мур - Sicko.Надявам се ,че перфектно направеният филм ще промени възгледите им,защото светът не е само там където сме ние,има и други места...и Майкъл Мур ни ги показва.
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

Частна клиника за Монтреал, към $150 за преглед от доктор, става веднага:

http://www.rocklandmd.com/en/index.php
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
petiov
Мнения: 195
Регистриран на: Съб Дек 09, 2006 10:28 am
Обратна връзка:

Мнение от petiov »

А някой дава ли си сметка,че може би същите лекари,които работят сутрин в обществените болници,следобед приемат в частните.Качеството на обслужване е едно и също само ,че във втория случай ще ти излезе соленичко...и да, не се чака.Мисълта ми е че лекарите тук са некомпетентни (винаги има изключение от правилото разбира се, ама трябва да си дяволски късметлия да попаднеш на това изключение)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

petiov написа:Мисълта ми е че лекарите тук са некомпетентни (винаги има изключение от правилото разбира се, ама трябва да си дяволски късметлия да попаднеш на това изключение)
Не ти харесва, че не ти предписвад антибиотик, като кихнеш, или вече си опознал практиката на хилядите монреалски лекари и си установил, че си по компетентен от тях (с някои изключение).
Човешкия фактор винаги ще крие рискове, но да не съдим за мнозинството по няколко човека с които си се сблъсквал. Пък и утвърдените специалисти се борят с тежки проблеми, а не приемат случайни пациенти за преглед.
Както каза Любо - за бързащите и недоволните от безплатното обслужване има платени клиники, където ще ви затрупат с внимание. Имате право на избор.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

Има и един друг факт, който кебекарите франкофони отбягват систематично. Минала година, Журнал дю Монтреал, публикува едно изледване, което гласеше, че в франкофонските болници и клиники чакането за преглед и операций е с до 50% по дьлго от това в аглофонските такива. Например, голяма част от колегите ми на работата живеят в кьркленд, ДДО и Поент Клер и ме гледат бая учудено, когато им казвам че детето ми расте без педиатьр или че нямаме личен лекьр. В близкото бьдеще може би ще имаме вьзможност за личен лекьр, дано да се збьдне. ЗА педиатьр изобще и не сьнувам. Писна ми вече от телефони и молби и т.н. Нямам пари да се преместя в Уест Айльнд.
Наистина като си на умирачка системата вьрви. Детето на познат 3 години го влачиха по психолози и логопеди поради проблеми в говора. Най-накрая 6тият специалист препорьчва ренгенова снимка на главата. Откриват тумор и след 3 часа детето е оперирано. Всичко е добре в момента.
Дете аутист, може да чака и 2 години за да бьде лекувано, като и най-долнопробният специалист знае, че всеки ден е сьществено важен за вьзможното нормално развитие на детето.
По ирония на сьдбата, преди 15 години е имало толкова много лекари в Кебек, че даже са ги уволнявали.
Fireman

Мнение от Fireman »

В Квебек няма ли Здравни Учебни заведения,университети и прочее,където да учат желаещите да упражняват тази професия,да практикуват,усъвършенстват и каквото се сетите?
То излиза,че в Квебек всичко е в епохата на индианците,а може и цяла Канада да е така,знам ли :wink:
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Не , не знаеш!
Аватар
AnnaR
Мнения: 467
Регистриран на: Съб Яну 14, 2006 9:36 pm
Местоположение: Laval, Qc

Мнение от AnnaR »

Fireman написа:В Квебек няма ли Здравни Учебни заведения,университети и прочее,където да учат желаещите да упражняват тази професия,да практикуват,усъвършенстват и каквото се сетите?
http://www.chu-sainte-justine.org/Accueil/default.aspx
http://www.thechildren.com/fr/
http://www.chumtl.qc.ca/accueil.fr.html

сетих се за тези университетски болници в Монреал само, помисли си колко други има.
Fireman

Мнение от Fireman »

След като има,защо тогава се окачествява здравеопазването на ниво минимум (Странждата ,може и ти да кажеш)
Публикувай отговор