Данъчни трикове за самопопълващите

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

dartcherniat написа:Та Ufile е идеална програма за хора служители. Аз си пращам декларацията online така ,че си получавам парите обратно много бързо.
Ето това е истината. За хора, които цяла година са били на едно и също място и получават редовно, всеки две седмици един и същи чек, то самопопълването е поносимо решение.
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Пумпи, от твоите отговори разбирам че за ситуацията на моето семейство вариантът, който сме избрали, е най-удачен. Като ми се промени ситуацията сигурно бих използвала услугите на бгмгнреал или Има, ама засега не е на дневен ред.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

Сигурно е така, аз немога да кажа, както ти спомена " за всеки влак си има пътници " и всеки от нас си избира своя влак. Жажното е да стигнем живи и здрави до крайната гара :)
Приятен week-end
Аватар
pepino
Мнения: 133
Регистриран на: Пон Май 01, 2006 11:33 am
Местоположение: Edmonton, NW

Мнение от pepino »

Не е луд този който яде баницата а този който му я дава. Има един спец в Калгари дето и той попълва за 50 долара на човек, дава съвети как да клеймваме карти за градски транспорт без да ги притежаваме за да избием 100'ката. За Т4, RRSP форми няма смисъл да си пръскате парите и времето за съветници. Quicktax, H&R block или Ufile ще свършат същата работа без много да се напрягате. Ако сте учили, имате инвестиции, имате фирма - бгмонтреал или такива като него със сигурност ще са от полза, но не ползвайте местни кебекари- прекалено са тъпи и праволинейни.
ivan1901
Мнения: 137
Регистриран на: Пет Яну 21, 2005 10:28 am
Местоположение: Montreal

Мнение от ivan1901 »

poumpy написа:
ivan1901 написа:Аз винаги съм си попълвал декларациите сам с помоща на софтуер и държавата винаги си ми е връщала пари (един път малко по-малко отколкото поисках, ама здраве да е). Ако си вземете добра програма, тя сама ви показва всички възможности. Трябва си и малко четене разбира се, но според мен си заслужава.

Но да си призная ако имах фирма, едва ли щях да я карам така ...
Аз винаги имам един въпрос, тоест два:
1. колко струва една такава програма ?
2. колко време инвестираш в четене и попълване ?

Сега тези двете стойности в пари, по-малко ли са от таксата на специалиста ?

Въпросите ми станаха 3 ;)
1. Използвал съм досега UFile - евтина - $20 и много лесна за използване. Пробвал съм и тази на Intuit - не и помня името. Беше с доста повече възможности, но и по трудна за ползване.

2. Аз лично се интересувам от темата и чета често. Инвестирам доста часове през годината, защото смятам, че най-добрият финансов съветник мога да си бъда само аз. Както се казва аз имам най-голяма изгода от това. И пак казвам - моя случай не е много труден - обикновен бачкатор съм с някои и друга инвестиция тук - таме, заради която трябва да описвам лихви или дивиденти ...

3. Колко струва специалист не знам, не съм търсил и не смятам да търся. Който не му се занимава с тази материя е желателно да потърси специалист.

И отново. Ако имате единствен доход и само базови инвестиции - депозити, RRSP, Mutual Funds всичко е много лесно. По важното е да не изпуснете някоя от разходните части. Затова четете всяка опция и преценявате дали тя важи за вас.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

аз научих един "трик" вчера: ако си се местил от един град в друг при смяна на работата, можеш да отчислиш разходите си по преместването.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Мнение от nikolovata »

Един и от mен, разходи за спортни дейности се приспадат от облагаеmия доход.
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
ivan1901
Мнения: 137
Регистриран на: Пет Яну 21, 2005 10:28 am
Местоположение: Montreal

Мнение от ivan1901 »

Аз лично пазя всеки документ и ако поискат информация или документ нямат грижи. Ако не признаят разход здраве да е.

Ако има спор нали пак ще трябда да платя на моя финансов експерт или на счетоводителя, който ползвам. Никой не работи без пари. То с моите доходи и авоари нито държавата ще е на много келепир нито аз от много дъвкане на въпроса.

Освен това ако сам съм си експерт и се ограмотявам по въпроса, ще мога да взимам по-добри решения през годината, за какво да харча пари и как. Кога да си платя курса по ... или пък спорта на децата.

За желаещите да научат повече по въпроса има десетки (да не казвам по-голяма дума) блогове по финанси в Интернет (на английски поне) плюс информация от вестници, списания и от самото равителство. - сайта на CRA

За мен всеки който не е достигнал 6 цифрен доход би могъл да оправдае час - два на седмица да се ограмотява по въпроса. Въпрос на личен избор както се казваше едно време ....
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

nikolovata написа:Един и от mен, разходи за спортни дейности се приспадат от облагаеmия доход.
извинявай - не се правя на велик, но трябва да те поправя, че е много грешно и заблуждава - не ми се сърди и ти ще го научиш по-добре.

Разходи за спорт до $500 на ДЕТЕ се признават за ДАНЪЧЕН КРЕДИТ.
Ако имате да плащате данъци, това ще ви намали бремето с 15% от сумата или максимум 75$ на дете
Кредита е само федерален!
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Мнение от nikolovata »

bgmontreal написа:
nikolovata написа:Един и от mен, разходи за спортни дейности се приспадат от облагаеmия доход.
извинявай - не се правя на велик, но трябва да те поправя, че е много грешно и заблуждава - не ми се сърди и ти ще го научиш по-добре.

Разходи за спорт до $500 на ДЕТЕ се признават за ДАНЪЧЕН КРЕДИТ.
Ако имате да плащате данъци, това ще ви намали бремето с 15% от сумата или максимум 75$ на дете
Кредита е само федерален!
Ок, изречението е с неправилна конструкция, така или иначе става ясно, че разходите за спорт се взиmат под вниmание при попълване на съответната декларация, от къде се приспадат, как и колко, знае този, на когото плащаm да знае!

Така или иначе, не беше споmенато изmежду mалкото конкретни трикове, които се публикуваха...
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Аватар
fe_ya
Ефирна
Мнения: 557
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:19 am
Местоположение: извън Монреал...
Обратна връзка:

Мнение от fe_ya »

Ами ако си дърпате програмата безплатно, ъпдейтвате си е от официалния сайт и ползвате ресет програма, която ви нулира бройката на попълнените декларации :wink: си спестявате пари, ходене до магазина за покупка на програмата, време за това упражнение и обичайно ползвате най-пълната версия :wink:

А иначе мисля като survivor.

Та понеже темата е за триковете аз май ще напиша част от документите, които могат да ви донесат някакви облекчения:

- РРСП внесено - ако е изтеглено пак трябва да го пишете ама не носи облекчения
- Документ ако сте учили някъде (колежи/университети) Т2202
- Платени медицински разходи, лекарства отпуснати с рецепта, други сходни услуги, платени медицински застраховки в това число удръжки от заплатата за такива.
- Дарения, спонсорства и финансирания
- Бележки от детски градини/бавачки за платени суми
- Документи за данъци на жилището в което сте живели на 31 декември.
- Карти за градския транспорт
- Платени суми по членство в ордери.
- Вече е писано за разходи за спорт на деца
- Документ ако сте инвалидизирани
- Разноски по осиновяване или за ползване репродуктивни методи
- Проверете дали нямате някакви кредити за прехвърляне от предходната година.

И не забравяйте да си впишете всички доходи в това число родителите с деца под 6 години да си впишат сумата от RC62 (100-те долара които получавате месечно).

Със сигурност има още неща но иначе ще се превърне в учебник какъвто нямам намерение да издавам ... поне за сега.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

nikolovata написа:[ така или иначе става ясно, че разходите за спорт се взиmат под вниmание при попълване на съответната декларация,
Kоето не е вярно.
Взимат се по внимание разходите за сропт за ДЕЦА, при определени условия и програми и до определена сума.
Ако става въпрос да знае този, който попълва, то тогава мнението изобщо не е за тук ;)
Аватар
nikolovata
Мнения: 290
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 4:40 pm
Местоположение: До mоста...

Мнение от nikolovata »

poumpy написа:
nikolovata написа:[ така или иначе става ясно, че разходите за спорт се взиmат под вниmание при попълване на съответната декларация,
Kоето не е вярно.
Взимат се по внимание разходите за сропт за ДЕЦА, при определени условия и програми и до определена сума.
Ако става въпрос да знае този, който попълва, то тогава мнението изобщо не е за тук ;)
Радваm се, че даваm повод на счетоводните звезди да блеснат :roll:, а вашето mнение по теmата г-не ????
Mненията са като задниците, всички ги иmаmе, но не винаги е удачно да ги показваmе!
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

Може ли по някакьв начин да използваме в наша полза, сумите които сме платили по мюнисипалните такси (фонсиерна и училищна) за една дадена година?
kikimora
Мнения: 54
Регистриран на: Вто Юни 22, 2004 2:27 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от kikimora »

:D
И аз да питам нещо в тази връзка -може ли таксите,за които пита Оmega3, да ги приложим в декларацията на хора,които не са собственици на имота ,но към декември 2008 живеят на същият адрес ,без да плащат наем?


Omega 3,
Може, стига дохода да не ви е висок.Събираш дохода от линия 275 на твоята декларация с този на половинката ти.От получената сума вадиш 29 645$ и получаваш вашето revenu familial net. (това се смята в анекс B). Ако получената сума е по-голяма от 19600 $ ,нищо не получаваш ,ако е по -малка ,попълваш последната точка от анех B .Има пак сметки събиране ,изваждане и умножение и получената сума ти дава стойността,която ще ти върнат и я попълваш в линия 460 на декларацията си.Всичко ,което написах е за провинция Quebec.Не съм счетоводител ,така че критики от специалисти приемам.
Публикувай отговор