Детска градина в провинция Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
vania1
Мнения: 99
Регистриран на: Пон Окт 16, 2006 8:03 am
Местоположение: Montreal

Детска градина в провинция Квебек

Мнение от vania1 »

Ще сме благодарни на всички за инфо по темата - има ли места , цени и как се адаптират децата там.
Благодарим!
Аватар
mborodin
Мнения: 439
Регистриран на: Вто Ное 16, 2004 8:05 am
Местоположение: GD_Californie
Обратна връзка:

Мнение от mborodin »

Всичко зависи от населеното място, дори и от квартала. Спонсорираните детски градини са по 7 $ на ден а останалите от там на горе.

Виж също и тази тема.
Изображение
Maria Bogdanova
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Яну 27, 2009 7:01 am
Местоположение: Pleven

Мнение от Maria Bogdanova »

За дете-той тази година юни прави 1 година-да речем 1,5год-1,9мес също ли е градина?
Спрях да мечтая в България
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Мнение от teomat.com »

Имам опит само със семейна детска градина. Максимум 7-8 деца. Основно се гледа да са преобути и спокойни. Предпочитат да вземат деца до 2-2,5 години. Някои родители предпочитат да си носят храната. За занимания, както в нашите детски градини, просто забрави.
Аватар
Yahoo!
Мнения: 205
Регистриран на: Вто Ное 04, 2008 12:06 pm

Мнение от Yahoo! »

teomat.com написа:...семейна детска градина. .... За занимания, както в нашите детски градини, просто забрави.
Семейната е само за в краен случай според мен. Тъжна картинка е било в тези, които съм посещавал.
"I want to know God's thoughts; the rest are details."
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Bubi »

В градините, които не са семейни и са едюкатив има занимания като в българските градини. Дори като са на по-малка възраст - повече. В градините се вземат децата от 18 месечна възраст. Преди това ходят в пупониер - това е нещо като нашата ясла.
Maria Bogdanova
Мнения: 27
Регистриран на: Вто Яну 27, 2009 7:01 am
Местоположение: Pleven

Пак за яслите

Мнение от Maria Bogdanova »

Благодаря за отоговорите. Дай Боже да стигнем някога до Канада-значи ще сме на 18мес/това в идеализирен случай :lol: , но най- вероятно на повече.
1.Родителите сами ли избират дали да е семейна градина или едюкатив?
2.И защо някой ще предпочете семейната ако е "тъжна картинка"както казвате?
3. Една съфорумка, която е в БГ още ми писа, че били много кът градините и трябвало още през бременността едва ли не да се запишеш иначе забравил Вярно ли е това?
4. Да не досадя много, но ако детето е на 19-20 месеца-какви са изисванията-има ли като в БГ да ходи на гърне и т.н.??
Спрях да мечтая в България
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Мнение от hoyden »

1.Родителите сами ли избират дали да е семейна градина или едюкатив?
- Избираш, дотолкова, доколкото ти излезе късмета някъде и приемат детето в детската градина. Търсенето е голямо, предлагането-малко. С това мисля че отговарям на т.2.
3. Една съфорумка, която е в БГ още ми писа, че били много кът градините и трябвало още през бременността едва ли не да се запишеш иначе забравил Вярно ли е това?
- вярно е, но всичко е до късмет. Аз успях да намеря градина за дъщеря ми около месец след пристигането ни тук и то благодарение на снизхождението на директорката, която се оказа румънка :D
4. Да не досадя много, но ако детето е на 19-20 месеца-какви са изисванията-има ли като в БГ да ходи на гърне и т.н.??
- Видях, че родителите на по-малките деца ( 1-3г) влачат торби с памперси, няма условие за ходене до тоалетна, но е по-добре да има някакви навици малкото, защото тук порядките не са като в БГ. Никой не се занимава много-много да проверява има ли нужда детето от смяна на памперс или не.
Абе по-различно е, ама ще му мислиш като дойдеш :)
Аватар
Bubi
Мнения: 379
Регистриран на: Сря Окт 20, 2004 8:02 am
Местоположение: Montreal

Мнение от Bubi »

Всъщност това за навиците много зависи от "госпожата". Моята дъщеря тръгна на градина с памперси и лично учителката й ме помоли да занеса гащички след около месец някъде, защото наблюдавала детето и забелязала, че памперса й е сух. Тя й го махна и я научи да казва, въпреки, че дъщеря ми изобщо не говореше и не разбираше френски тогава. Нямала съм никакви проблеми след това. Така че всичко е според зависи. Ама местните кебекарки, които работят в градината са общо взето доста мързеливи.
Аватар
pantera
Мнения: 306
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 6:26 pm
Местоположение: България,Стара Загора-Моntreal
Обратна връзка:

Мнение от pantera »

Yahoo написа:teomat.com написа:
...семейна детска градина. .... За занимания, както в нашите детски градини, просто забрави.


Семейната е само за в краен случай според мен. Тъжна картинка е било в тези, които съм посещавал
Според мен е точно обратното .Държавната градина е в краен случай.Не мога да пратя детето си да спи на земята с дрехите и обувките.
Дъщеря ми ходи в частна семейна градина.Две учителки с 9 деца.Имат музикални уроци,писане ,смятане и т.н нужно за развитието на едно 4 годишно дете.Говори се само английски,правят се поне 4 пъти в годината тържества и не на последно място спят ма легла.
Да живееш без някои от нещата, които искаш е неразривна част от щастието. Бъртранд Ръсъл
Аватар
mborodin
Мнения: 439
Регистриран на: Вто Ное 16, 2004 8:05 am
Местоположение: GD_Californie
Обратна връзка:

Мнение от mborodin »

pantera написа:
Yahoo написа:teomat.com написа:
...семейна детска градина. .... За занимания, както в нашите детски градини, просто забрави.


Семейната е само за в краен случай според мен. Тъжна картинка е било в тези, които съм посещавал
Според мен е точно обратното .Държавната градина е в краен случай.Не мога да пратя детето си да спи на земята с дрехите и обувките.
Дъщеря ми ходи в частна семейна градина.Две учителки с 9 деца.Имат музикални уроци,писане ,смятане и т.н нужно за развитието на едно 4 годишно дете.Говори се само английски,правят се поне 4 пъти в годината тържества и не на последно място спят ма легла.
Ако е истина, че спят на легла (в което се съмнявам) определено е голямо предимство.Само по себе си името "Milieu familiale" идва да каже, че тези "градинки" са в жилището на собственичката / ка.За да може да инсталира легла които биха били постоянно там той трябва да се лиши от пространство в което би могъл да живее.... :)

Това, че се говори само английски нямам идея защо трябва да бъде предимство.

Относно тържествата. Всеки рожден ден в нашата градинка е повод за празненство (рожденника е краля/ ицата на деня). Децата са около 30 следователно само по случай рожденните дни има 30 празненства.Ако прибавин останалите празници (последно беше "Пижама ден") ...
Изображение
Аватар
mborodin
Мнения: 439
Регистриран на: Вто Ное 16, 2004 8:05 am
Местоположение: GD_Californie
Обратна връзка:

Мнение от mborodin »

Да добавя. Кой готви за тези 9 деца? Ако е едната от двете жени това означава, че минимум половин ден е заета с готвене и миене. Следователно една жена се занимава с 9 деца. :)
Изображение
Аватар
pantera
Мнения: 306
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 6:26 pm
Местоположение: България,Стара Загора-Моntreal
Обратна връзка:

Мнение от pantera »

mborodin написа: Ако е истина, че спят на легла (в което се съмнявам) определено е голямо предимство.
Да голямо предимство е ,аз за това и го изтъквам.А това,че се съмнявате си е ваша работа.
mborodin написа:Само по себе си името "Milieu familiale" идва да каже, че тези "градинки" са в жилището на собственичката / ка.За да може да инсталира легла които биха били постоянно там той трябва да се лиши от пространство в което би могъл да живее....
Жилището е голяма къща в която на единия етаж е градината.Не зная дали сте запознати,но повечето фамилни градини са в дуплекс,триплекс ,къща .
mborodin написа:Това, че се говори само английски нямам идея защо трябва да бъде предимство.
Никъде не съм написала,че е предимство,че се говори само английски.Това вие го казвате :shock: .
По-добър вариант от държавните ,където се говори на английски и френски,и в краен случай детето и на двата не говори,че дори и българския му е труден.
mborodin написа:Относно тържествата. Всеки рожден ден в нашата градинка е повод за празненство (рожденника е краля/ ицата на деня). Децата са около 30 следователно само по случай рожденните дни има 30 празненства.Ако прибавин останалите празници (последно беше "Пижама ден") ...
Вие на всичките 31 тържества ли присъствахте?Сигурно децата имат голям репертоар,БРАВО!

Да оставим рожденните дни,те са друг повод за празнуване.Говорим за другите празници,на които родителите присъстват и могат да видят децата си как се развиват интелектуално.На тези празници има:песни,танци,стихчета,пиеси в които децата са малки актьори,игри.Това са Коледа,празника на мама и един през лятото на двора в градината.

Останалите празници са: празника на тати,великден,свети валентин,халуин.Правят се най разнообразни неща от хартия,малки дървени нещица по-случай повода.Имаме събрани може би 2 папки с творенията на децата.
mborodin написа:Да добавя. Кой готви за тези 9 деца? Ако е едната от двете жени това означава, че минимум половин ден е заета с готвене и миене. Следователно една жена се занимава с 9 деца.
.
Да естествено,че е така .Няма да си наеме и трета жена за готвене :D .Тя всъщност едната жена е за това-помошничка ,
assistant educatrice или aide educatrice,a в България им викахме лелки.По важното е ,че 3 пъти на ден децата се хранят,а доколкото зная в държавните това го няма,трябва родителите да му носят храна всеки ден.
Тук в държавните градини колко са възпитателките на 30 деца?
Щях да забравя да спомена,че има и часове по-музика.Идва учителка,която им свири на пиано ,децата пеят ,играят и се забавляват.
От всичко казано до тук,ние сме доволни а също така и малката.Ходи с удоволствие.
Да живееш без някои от нещата, които искаш е неразривна част от щастието. Бъртранд Ръсъл
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

спорът между пантера и mborodin се превърна в типичния бг: мойто село е по-зелено от твойто, моят квартал по-шик от твоя, моята булка - по-лична от твоята, мо'иту дите по-интелигентно от твоиту ... Необходимо е напременно сравнение, иначе просто си умиргаме :lol:

мо'иту също ходи в милию фамилиал и по отдавнашни спомени много наподобяваше на описанието на детската градина на пантериното дете. И аз съм "про" такава детска, обаче съм виждала и трагични милию фамилиал. Виз-верса за "държавните" градини - СПУ. Кви си ги мерите сега - приемете, че пантериното е в чудесна милиу фамилиал, а ембородинското дете е в прекрасно СПУ (прилича на ЕСПУ) 8)
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
survivor
Мнения: 2848
Регистриран на: Чет Окт 09, 2003 10:08 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от survivor »

Според това което на мен са ми обяснявали за стандартите, които трябва да се спазват - държавните са длъжни да хранят децата според канадския фуд гайд, а с семейните детски градини не са длъжни. В държавните имали 3 задължителни проверки от контролни органи без да имат предупреждение за тях, в семейните имали 2, но задължително били предупреждавани предварително че ще има проверка. По-високи бяха стандартите и по отношение на образователния ценз на възпитателите в държавните детски градини, ама за това не помня подробностите.
Публикувай отговор